Македонската атлетика

Што е спасот за македонската атлетика


  • Вкупно гласачи
    5
  • Гласањето е завршено на .

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
45
Ване стојанов на 800 метри али катастрофа ни е атлетиката немаме ни услови за атлетика ни тренер кој може да подготви некој катастрофа сме слабо атлетика ич ја нема
 
Член од
11 декември 2005
Мислења
314
Поени од реакции
1
i ja imam slusnato za vane stojanov. covekot bil balkanski prvak. slusam bil car, ama ako toj bil car a drugite bile katastrofa mozam da zamislam kakvi se tie katastrofite sto mislat deka se atleticari
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
45
најмалце уште 10 години нема да имаме атлетика
 
Член од
11 декември 2005
Мислења
314
Поени од реакции
1
abe kakvi 10god!!!! ja mislam deka nikogas nema da imame ne samo atletika, tuku nisto od sport
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
45
ке се опраиме не се секирај но треба време и тренинг
 
Член од
7 април 2005
Мислења
174
Поени од реакции
0
Леле сега кога ќе ти се с'снат Бугарите... :wink:
Macedalien напиша:
Едно име ми доаѓа на памет : Јорданка Донкова... Ја паметите?
 
Член од
11 декември 2005
Мислења
314
Поени од реакции
1
abe toa ke se oprae nekogas ama koga toa ne znae nikoj. a tie bugarofilite ic da ne gi spomnuvam zos ke treba da bidam vulgaren, a toa ne cini.
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Атлетиката во Македонија
СУПЕР,ОДЛИЧНО,ФЕНОМЕНАЛНО,ИЗВОНРЕДНО
П.С За УМРЕНИТЕ се најдобро:(
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
1.952
Поени од реакции
14
Монтгомери и Гејнс со две години суспензија

Американските спринтери Тим Монтгомери и Кристи Гејнс се виновни за допингување и добија двегодишна суспензија во завршницата на најголемиот допинг-скандал во американската атлетика. Судот за арбитрација во спортот (ЦАС) објави дека ги поддржува одлуките на Американската анти-допинг агенција (УСАДА) од јули 2004, поради што тие добиваат двегодишна суспензија почнувајќи од 6 јуни 2005.

Монтгомери, за кого ова значи губење на претходниот светски рекорд на 100 метри од септември 2002 и сите резултати од 31 март 2001, заедно со Гејнс, Алвин Херисон и Мишел Колинс беа обвинети во јуни 2004 за допингување и покрај тоа што немаа позитивен тест, како дел од истрагата на БАЛКО скандалот со тетрахидрогестринонот (ТХГ).

ЦАС го прифати ова објаснување иако ја одби предвидената четиригодишна суспензија. Монтгомери беше обвинет по сведочењето на сопственикот на БАЛКО лабораторијата, Виктор Конте (кој сега отслужува четири месеци затвор), кој исто така ја обвини и партнерката на Монтгомери, освојувачката на пет медали од Сиднеј 2000, за допингување. Џонс не е формално обвинета од УСАДА.
 

BAMARGERA

~Blaugrana~
Член од
18 декември 2005
Мислења
875
Поени од реакции
2
Moris Grin i Ato Bolton mi se najomileni atleticari...ali godinitie gi gazat :)
 
Член од
17 јануари 2006
Мислења
1.883
Поени од реакции
3
Гетлин "леташе" до 9.76 во Доха

Гижо напиша:
Асафа пауел е новиот рекордер на 100 метри,

9.77 Асафа Пауел (Јамајка) – 14/06/2005 Атина


а еве ги и старите

9.78 Тим Монтгомери (САД) – 14/09/2002 Париз
9.79 Морис Грин (САД) – 16/06/1999 Атина
9.84 Донован Бејли (Канада) – 27/07/1996 Атланта
9.85 Лерој барел (САД) - 06/07/1994 Лозана
9.86 Карл Луис (САД) – 25/08/1991 Токио
9.90 Лерој Барел (САД) – 14/06/1991 Токио
9.92 Карл Луис (САД) – 24/09/1988 Сеулпрашање е до каде може да се поместуваат рекордите?
Олимпискиот и светски шампион Џастин Гетлин го сруши светскиот рекорд на 100 метри на митингот во Доха истрчувајќи неверојатни 9.76. Американецот го подобри предходниот рекорд на Јамајканецот Асафа Пауел од 9.77 поставен во Атина на 14 јуни 2005. Доминантен на најатрактивната должина во последните две години, Гетлин самиот го најави својот рекорд пред митингот.

"Сега сум најдобар од најдобрите бидејќи сум олимписки шампион, светски шампион и сега светски рекордер. Мислев дека морав да постигнам рекорд бидејќи го ветив тоа. Јас сум човек кој ги сака предизвиците. Можеби оваа сезона ќе биде уште подобро кога ќе се преселиме во Европа", вели Гетлин.

На првата трка во 2006, тој постави време од 9.95 секунди во Осака минатата сабота, а во квалификациите за во Доха, го постави најдоброто време во 2006 со 9.85. Гетлин и Пауел, кој исто така истрча 9.95 во Кингстон минатиот викенд ќе се сретнат на ГП митингот во Гејтсхед, Англија на 11 јуни во долгочекуваната пресмека на двајцата најдобри спринтери на светот.
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
19
АТЛЕТИКА - ПЛАНИНСКО ТРЧАЊЕ 5. КОЛО

Ај да Ја размрдаме темава малце....Во рамките на Лига натпреварите во планинско трчање, викендов, на Славеј Планина се одржа 5. коло на кое настапија триесетина атлетичари од повеќето клубови од нашата земја кои ја негуваат оваа дисциплина.

Според крајниот епилог, поединечно очекувано победи нашиот маратонец Трпе Мартиновски.

Екипно првото место го освои тимот на Центропором, која, се чини, има најподготвени поединци, пред второпласираната екипа на МО и АРМ "18 Август", додека како трета заврши екипата на Трансверзалец
 

leo

Член од
7 февруари 2007
Мислења
271
Поени од реакции
1
atletikata e mnogu tezok sport be
 

рок-кејт

незгодна ко кратко ќебе!
Член од
22 мај 2007
Мислења
1.024
Поени од реакции
69
jas treniram atletika...nemojte da mislite deka atletikata ne postoi vo makedonia, zatoa sto ima mnoooogu moi vrsnici niz celava zemja so koi se natprevaruvam...a za onie postarite na koi atletikata mu e profesija, ne sum kompetentna da komentiram...a inace kako so kazav ima mnogu mladi koi treniraat i se mnogu uspesni od toj aspekt


tolku
 
На врв Bottom