Македонската атлетика

Што е спасот за македонската атлетика


  • Вкупно гласачи
    5
  • Гласањето е завршено на .

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.080
Поени од реакции
140
Атлетика

Асафа пауел е новиот рекордер на 100 метри,

9.77 Асафа Пауел (Јамајка) – 14/06/2005 Атина


а еве ги и старите

9.78 Тим Монтгомери (САД) – 14/09/2002 Париз
9.79 Морис Грин (САД) – 16/06/1999 Атина
9.84 Донован Бејли (Канада) – 27/07/1996 Атланта
9.85 Лерој барел (САД) - 06/07/1994 Лозана
9.86 Карл Луис (САД) – 25/08/1991 Токио
9.90 Лерој Барел (САД) – 14/06/1991 Токио
9.92 Карл Луис (САД) – 24/09/1988 Сеулпрашање е до каде може да се поместуваат рекордите?
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
21
Поени од реакции
0
Еј каде ги најде поранешниве рекордери?
Што се однесува до Асафа Пауел многу е брз нема што.
Одговор:Никој не може да предвиди, а за вакви работи мразам да прогнозирам.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
1.952
Поени од реакции
14
започна овогодинешнава златна лига во атлетика на која сите спортисти ќе ја темпираат својата форма за светското првенство кое се одржува во Хелсинки. првиот митинг беше во Париз а наредниот е во Рим за резултатите ќе бидете благовремено информирани
 

Mesaja

Dot.
Член од
14 јуни 2005
Мислења
5.532
Поени од реакции
16
Многу е мала разликата бе....

9.77,9.78...

Многу е побрз....шо да ти кажам.... :roll:
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
1.952
Поени од реакции
14
русинката Елена Исинбаева постави нов рекорд во скок со стап кој е нејзин петнаесети во кариерата и новата граница е поставена на 4.95 метри. Девојката која ја нарекуваат женскиот Сергеј Бупка рече дека е прашање на време кога ќе ја прелета магичната граница од 5 метри
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
1.952
Поени од реакции
14
започна светското првенство во атлетика во хелсинки здравје боже имаме преноси ќе гледаме на собранискиот канал денес почна и уште нема резултати кога ќе има ќе аплодирам :)
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
1.952
Поени од реакции
14
Трка на 100м за инвалиди

1 6 1097 Weir David GBR 14.15
2 7 1093 van Weeghel Kenny NED 14.19
3 3 1098 Tahti Leo-Pekka FIN 14.22
4 4 1086 Normandin Daniel CAN 14.84
5 8 1096 Cleem Sebastian GER 14.94
6 5 1099 Mathieson Colin CAN 15.15
7 2 1092 Koysub Supachai THA 15.25

20км пешачење

1 210 Pérez Jefferson ECU 1:18:35 (SB)
2 227 Fernández Francisco Javier ESP 1:19:36
3 240 Molina Juan Manuel ESP 1:19:44 (PB)

Фрлање ѓиле

1 1012 Nelson Adam USA 21.73 (SB)
2 672 Smith Rutger NED 21.29
3 371 Bartels Ralf GER 20.99

10000 метри жени

1 204 Dibaba Tirunesh ETH 30:24.02
2 200 Adere Berhane ETH 30:25.41 (SB)
3 203 Dibaba Ejegayehu ETH 30:26.00
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.609
Поени од реакции
107
Mesaja напиша:
Многу е мала разликата бе....

9.77,9.78...

Многу е побрз....шо да ти кажам.... :roll:
Колкава е толкава е:))
Да си светски рекордер не е мала работа..
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
1.952
Поени од реакции
14
20 km odenje zheni

1 635 Ivanova Olimpiada RUS 1:25:41 (WR)
2 60 Turava Ryta BLR 1:27:05 (NR)
3 574 Feitor Susana POR 1:28:44 (SB)

Disk mazhi

1 610 Alekna Virgilijus LTU 70.17 (CR)
2 255 Kanter Gerd EST 68.57
3 399 Möllenbeck Michael GER 65.95

Triskok zheni

1 417 Smith Trecia JAM 15.11 (0.8) (WL)
2 156 Savigne Yargelis CUB 14.82 (0.7) (PB)
3 654 Pyatykh Anna RUS 14.78 (-0.5)

Osmoboj zheni

1 710 Klüft Carolina SWE 6887 (SB)
2 237 Barber Eunice FRA 6824
3 318 Simpson Margaret GHA 6375

100 metri mazhi

1 5 983 Gatlin Justin USA 9.88 (SB) 0.157
2 4 495 Frater Michael JAM 10.05 0.141
3 2 847 Collins Kim SKN 10.05 0.146
4 8 752 Obikwelu Francis POR 10.07 0.134
5 7 500 Thomas Dwight JAM 10.09 0.138
6 3 1026 Scott Leonard USA 10.13 0.123
7 1 917 Burns Marc TRI 10.14 0.165
8 6 406 Zakari Aziz GHA 10.20 0.131

Dzastin Getlin pokraj olimpiskata titula pridodade i svetska titula vo super trka
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
1.952
Поени од реакции
14
Фрлање кладиво мажи

1 79 Tikhon Ivan BLR 83.89 (CR)
2 71 Devyatovskiy Vadim BLR 82.60
3 744 Ziólkowski Szymon POL 79.35 (SB)


10 000 метри мажи

1 262 Bekele Kenenisa ETH 27:08.33
2 274 Sihine Sileshi ETH 27:08.87
3 567 Mosop Moses KEN 27:08.96 (PB)


Скок во височина жени

1 705 Bergqvist Kajsa SWE 2.02 (WL)
2 800 Howard Chaunte USA 2.00 (PB)
3 706 Green Emma SWE 1.96 (PB)


3 000метри стиплчез жени

1 737 Inzikuru Docus UGA 9:18.24 (CR)
2 670 Volkova Yekaterina RUS 9:20.49 (PB)
3 452 Kiptum Jeruto KEN 9:26.95 (NR)


100 метри жени

1 6 838 Williams Lauryn USA 10.93 0.146
2 4 398 Campbell Veronica JAM 10.95 (SB) 0.139
3 5 236 Arron Christine FRA 10.98 0.165


3 000 метри стиплчез мажи

1 769 Shaheen Saif Saaeed QAT 8:13.31
2 557 Kemboi Ezekiel KEN 8:14.95
3 561 Kipruto Brimin KEN 8:15.30


800 метри жени

1 3 147 Calatayud Zulia CUB 1:58.82
2 1 484 Benhassi Hasna MAR 1:59.42
3 5 614 Andrianova Tatyana RUS 1:59.60


400 метри со пречки мажи

1 6 995 Jackson Bershawn USA 47.30 (PB) 0.153
2 3 973 Carter James USA 47.43 (PB) 0.144
3 7 545 Tamesue Dai JPN 48.10 (SB) 0.189


скок во далечина жени

1 809 Madison Tianna USA 6.89 (1.1) (PB)
2 643 Kotova Tatyana RUS 6.79 (1.5)
3 237 Barber Eunice FRA 6.76 (2.3)


400 метри жени

1 6 27 Williams-Darling Tonique BAH 49.55 (SB) 0.162
2 3 819 Richards Sanya USA 49.74 0.155
3 4 493 Guevara Ana MEX 49.81 (SB) 0.144


Копје мажи

1 260 Värnik Andrus EST 87.17
2 698 Thorkildsen Andreas NOR 86.18
3 817 Makarov Sergey RUS 83.54


Декатлон

1 975 Clay Bryan USA 8732 (WL)
2 186 Šebrle Roman CZE 8521
3 439 Zsivóczky Attila HUN 8385


1500 метри мажи

1 113 Ramzi Rashid BRN 3:37.88
2 631 Kaouch Adil MAR 3:38.00 (SB)
3 753 Silva Rui POR 3:38.02


Скок со стап мажи

1 665 Blom Rens NED 5.80 (SB)
2 1044 Walker Brad USA 5.75
3 808 Gerasimov Pavel RUS 5.65 (SB)


Фрлање копје мажи инвалиди

1 1085 Martin Jacques CAN 24.97
2 1091 Niinimaki Markku FIN 23.82
3 1090 Vrionis Gerasimos GRE 16.75


Трискок мажи

1 978 Davis Walter USA 17.57 (0.3) (SB)
2 171 Betanzos Yoandri CUB 17.42 (0.4) (SB)
3 775 Oprea Marian ROM 17.40 (2.0)


диск жени

1 291 Dietzsch Franka GER 66.56 (SB)
2 661 Sadova Natalya RUS 64.33
3 167 Pospíšilová-Cechlová Vera CZE 63.19


100 метри со пречки жени

1 3 815 Perry Michelle USA 12.66 0.149
2 6 400 Ennis-London Delloreen JAM 12.76 0.138
3 4 402 Foster-Hylton Brigitte JAM 12.76 0.140


200 метри мажи

1 6 983 Gatlin Justin USA 20.04 0.172
2 3 1030 Spearmon Wallace USA 20.20 0.161
3 4 972 Capel John USA 20.31 (SB) 0.124
4 5 984 Gay Tyson USA 20.34 0.161


50км брзо одење мажи

1 813 Kirdyapkin Sergey RUS 3:38:08 (PB)
2 837 Voyevodin Aleksey RUS 3:41:25
3 484 Schwazer Alex ITA 3:41:54 (NR)


Скок со стап жени

1 632 Isinbayeva Yelena RUS 5.01 (WR)
2 564 Pyrek Monika POL 4.60
3 162 Hamácková Pavla CZE 4.50


200 метри жени

1 6 789 Felix Allyson USA 22.16 0.180
2 4 779 Boone-Smith Rachelle USA 22.31 0.161
3 5 236 Arron Christine FRA 22.31 (SB) 0.184


1 646 Kuzenkova Olga RUS 75.10 (SB)
2 155 Moreno Yipsi CUB 73.08
3 648 Lysenko Tatyana RUS 72.46


110 метри со пречки мажи

1 5 314 Doucouré Ladji FRA 13.07 0.164
2 2 148 Liu Xiang CHN 13.08 0.142
3 4 997 Johnson Allen USA 13.10 0.147


400 метри мажи1 3 1039 Wariner Jeremy USA 43.93 (WL) 0.150
2 7 1023 Rock Andrew USA 44.35 (PB) 0.244
3 4 133 Christopher Tyler CAN 44.44 (NR) 0.154
 
Член од
11 декември 2005
Мислења
314
Поени од реакции
1
Kakvo e vaseto mislenje za atletikata vo makedonija? sto se slucuva so nea? daj pisite nesto sto znaete vo vrska so makedonskata atletika i atleticarite od makedonija..............
:pop:
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.080
Поени од реакции
140
атлетиката е скоро и исчезната, знам само за еден атлетичар што се натпреварува у фрлање копје и една атлетичарка, и толку
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.726
Поени од реакции
246
Едно име ми доаѓа на памет : Јорданка Донкова... Ја паметите?
 
Член од
11 декември 2005
Мислења
314
Поени од реакции
1
abe gizo za koj atleticar znaes? za toj sto bese u helsinki i ja sramese makedonija? sto frli 58m i bese pretposleden? pa takvite sportisti ne zasluzile ni da se spomnuvaat.
a taa jordanka donkova ne mi sedi kako makedonka. poveke mi lici na blgarka
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.080
Поени од реакции
140
vojvodata напиша:
abe gizo za koj atleticar znaes? za toj sto bese u helsinki i ja sramese makedonija? sto frli 58m i bese pretposleden? pa takvite sportisti ne zasluzile ni da se spomnuvaat.
a taa jordanka donkova ne mi sedi kako makedonka. poveke mi lici na blgarka
не им ги знам резултатите, не сум запознаен со нив, само имам читано по весници нивните имиња
 
На врв Bottom