Македонија ќе добие нов државен грб

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Џабе ќе се објаснувате со @König, човекот врска нема во која држава живее и кои му се основните обележја. Ако си македонец барем не коментирај на вакви теми каде што немаш капацитет на размена на паметни и докажани мислења ;)
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
702
Поени од реакции
691
Не се идентификувам со симболи и обележја. Се раѓам гол и бос без тетоважи, симболични претстави у главата и било какви антропогени измишљотини за припадност на секта, држава, религија и сл. Си припаѓам сам на себе, им припаѓам на моите, на тие што ме сакаат, и припаѓам на Земјата како планета и на целиот Универзум. Не се идентификувам ниту со вентилаторот за знаме, ниту со 16 кракото грчко сонце, ниту со вмровски/бугарски а ни циркуски лав.
Што значи, џабе се препукувате за нешто што кога сте се родиле не ви било значајно а ниту ќе ви биде значајно кога ќе умирате.
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Не се идентификувам со симболи и обележја. Се раѓам гол и бос без тетоважи, симболични претстави у главата и било какви антропогени измишљотини за припадност на секта, држава, религија и сл. Си припаѓам сам на себе, им припаѓам на моите, на тие што ме сакаат, и припаѓам на Земјата како планета и на целиот Универзум. Не се идентификувам ниту со вентилаторот за знаме, ниту со 16 кракото грчко сонце, ниту со вмровски/бугарски а ни циркуски лав.
Што значи, џабе се препукувате за нешто што кога сте се родиле не ви било значајно а ниту ќе ви биде значајно кога ќе умирате.
Пријателе сите социјалисти/комунисти зборам за битниве фацки пред да умрат пекале да бидат закопани во црква и да се исчистат од гревови. Твојата утопија е небитна за овој дел од разговорот и оваа тема сите по убедување како тебе да мислите дека сте отргнати и чисти од спрегите на државата и религијата, но се лажете и самите, а и другите.
Во толку мал пасос успеа да исповрегаш со: вентилаторот за знаме, ниту со 16 кракото грчко сонце, ниту со вмровски/бугарски а ни циркуски лав. Ја незнам што си се родил на ова тло, кога си таков пацифист болње да те пратиме на проектов Mars One таму ќе им бидеш од корист со твојот "чист" мозок.
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
702
Поени од реакции
691
Ја незнам што си се родил на ова тло, кога си таков пацифист болње да те пратиме на проектов Mars One таму ќе им бидеш од корист со твојот "чист" мозок.
И јас не знам :) Ајде отворете трансакциона сметка и донирајте пари за да заминам од овде со мојот чист мозок. Со задоволство би.
 

König

Гостин
Член од
29 октомври 2014
Мислења
215
Поени од реакции
575

Church of St. Demitrija in Bitola Macedonia, built in 1830

Gates of a church from 1750's from Prilep, Macedonia



Само на првата слика е симболот за кој збориме. Другите само наликуваат. Јас прашав за идентификувањето на Македонецот со овој симбол, а не дали некогаш бил аплициран на столб у некоја црква.

По оваа аналогија и двоглавиот орел е симбол со кој се идентификувал Македонецот, оти ете и него го има.

А ние у Мордор со прстени изгравирани на старословенски се идентификуваме. Вие претпоставувам на античкомакедонски.
[DOUBLEPOST=1418916315][/DOUBLEPOST]
Џабе ќе се објаснувате со @König, човекот врска нема во која држава живее и кои му се основните обележја. Ако си македонец барем не коментирај на вакви теми каде што немаш капацитет на размена на паметни и докажани мислења ;)
Да бидам искрен, појма немам у која држава живеам. Ако е ова воопшто некаква си држава, оти мене ми изгледа на османски вилает каде беснеат арнаутски банди.

Основно обележје на македонската земја е жолтиот лав на црвен штит. И тој се разликува доволно за да не биде поистоветен со бугарскиот, норвешкиот, финскиот и остали. Све друго е сеење ветар и магла заради дневни партиски интереси.

Македонец се пишува со големо М, освен ако не пишуваш на бугарски. А за капацитет за дискутирање, Јоновски повикајте го да објаснува, ако му заздравела раната на егото.
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.179
Џабе ќе се објаснувате со @König, човекот врска нема во која држава живее и кои му се основните обележја. Ако си македонец барем не коментирај на вакви теми каде што немаш капацитет на размена на паметни и докажани мислења ;)
Не е Македонец, македонски бугарин е или така нешто. Тоа ти доаѓа како ти да коментираш за грбот на Индија дали ти се допаѓа или не. Мислам небитен е.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
Македонците со словенско потекло никогаш не го користеле и не го знаеле тој симбол. Ниту пак некогаш се идентификувале со него.
ја имаш таа ѕвезда на иконите со Богородица.
 
Член од
14 декември 2014
Мислења
3
Поени од реакции
1
Интервју со Рафис Алити - ДУИ: http://utrinski.mk/default.asp?ItemID=18F027D26A9EDE4DAAEEA6D01B459189

Очигледно е дека ќе има промени на предлогот, и други нови предлози. Мислам дека ќе предложат народностите на МК да бидат претставени во круната како кај хрватскиот грб, и тоа ќе го усвојат. Кој се клади со мене?
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
504
Поени од реакции
816
Не се идентификувам со симболи и обележја. Се раѓам гол и бос без тетоважи, симболични претстави у главата и било какви антропогени измишљотини за припадност на секта, држава, религија и сл. Си припаѓам сам на себе, им припаѓам на моите, на тие што ме сакаат, и припаѓам на Земјата како планета и на целиот Универзум. Не се идентификувам ниту со вентилаторот за знаме, ниту со 16 кракото грчко сонце, ниту со вмровски/бугарски а ни циркуски лав.
Што значи, џабе се препукувате за нешто што кога сте се родиле не ви било значајно а ниту ќе ви биде значајно кога ќе умирате.
Amen!
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Не се идентификувам со симболи и обележја. Се раѓам гол и бос без тетоважи, симболични претстави у главата и било какви антропогени измишљотини за припадност на секта, држава, религија и сл. Си припаѓам сам на себе, им припаѓам на моите, на тие што ме сакаат, и припаѓам на Земјата како планета и на целиот Универзум. Не се идентификувам ниту со вентилаторот за знаме, ниту со 16 кракото грчко сонце, ниту со вмровски/бугарски а ни циркуски лав.
Што значи, џабе се препукувате за нешто што кога сте се родиле не ви било значајно а ниту ќе ви биде значајно кога ќе умирате.
И кога си се родил си бил идентификуван со роден број, па среќа што според нешто твоите можеле да распознаат во болница.
Доколку било обратно, тие можеле да подигнат нечие туѓо дете и никогаш можеби да не дознаеш чие потекло водиш.
Иако би ги засакал и другите родители, целиот свој живот би го поминал во заблуда. Се’ ова поради еден погрешен евиденциски број.
Останатиот дел од коментарот не дава смисла, бидејќи некому кому тие работи не му значат, не би требало да користи претенциозни провокации. Ако си сакал да оставиш впечаток на некој кој “не ебе жива сила“, “кур ми е двор ми е“ муабети, поштеди не’ од поуките што требало да ни биде значајно во животот. Кери он дјуд.
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
702
Поени од реакции
691
И кога си се родил си бил идентификуван со роден број, па среќа што според нешто твоите можеле да распознаат во болница.
Доколку било обратно, тие можеле да подигнат нечие туѓо дете и никогаш можеби да не дознаеш чие потекло водиш.
Иако би ги засакал и другите родители, целиот свој живот би го поминал во заблуда. Се’ ова поради еден погрешен евиденциски број.
Останатиот дел од коментарот не дава смисла, бидејќи некому кому тие работи не му значат, не би требало да користи претенциозни провокации. Ако си сакал да оставиш впечаток на некој кој “не ебе жива сила“, “кур ми е двор ми е“ муабети, поштеди не’ од поуките што требало да ни биде значајно во животот. Кери он дјуд.
Ај ќе прекинам со реплика не дека немам што да ти одговорам туку фактот што на крајот пак ќе си останеме секој со својот став. Терај даље[DOUBLEPOST=1419127730][/DOUBLEPOST]
Ама се идентификуваш со педери и лезбачи...се идентификуваш кога ти го некој набие од позади со тие виножито боји
Јас уствари набивам али тоа не е твоја работа што јас праам у кревет. Глеј си работа котачу :)
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.759
Поени од реакции
17.457
Не се идентификувам со симболи и обележја. Се раѓам гол и бос без тетоважи, симболични претстави у главата и било какви антропогени измишљотини за припадност на секта, држава, религија и сл. Си припаѓам сам на себе, им припаѓам на моите, на тие што ме сакаат, и припаѓам на Земјата како планета и на целиот Универзум. Не се идентификувам ниту со вентилаторот за знаме, ниту со 16 кракото грчко сонце, ниту со вмровски/бугарски а ни циркуски лав.
Што значи, џабе се препукувате за нешто што кога сте се родиле не ви било значајно а ниту ќе ви биде значајно кога ќе умирате.
Да али некој се индентификуваат,т.е повеќето.Ние што уствари сакаме да живееме тука,а ти можеш да киднеш низ целиот универзиум.
Се раѓаш бос и гол и без никаква припадност,ама растеш со еден народ кој делите слични традиции,верувања,начин на живот.Битно е тоа што ти е значајно додека живееш,а не коа се раѓаш или умираш

Иначе сеа приметив 33 страни темава хах.Колку поголеми глупости направи владава и волку не се возбудивте,за грб кој одамна требаше да ставен цела земја на нозе се крена.
 
Член од
29 декември 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
А кај тебе во МОРДОР со што се идентификувате?[DOUBLEPOST=1418902431][/DOUBLEPOST]

Church of St. Demitrija in Bitola Macedonia, built in 1830

Gates of a church from 1750's from Prilep, Macedonia

Village Razlovci 1850
Уште една фотографија од црквата во Разловци:



Монета од времето на Александар III Македонски:

 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Дечки уште 100 докази да најдете, џабе коа на овие немакедонци кои живеат во нашата држава воопшто не и мислат добро и се нешто им смета. Затоа толку оди споро нашиот напредок, кога имаш се помалку горд народ и се помалку националисти, на крај ќе се сведе работава и зошто воопшто постоиме. За себе ќе си кажам дур сум жив срце ќе ме боли за сонцето од Кутлеш, тој е единствениот симбол кој не обединува сите Македонци. Зборам за вистинските Македонци кои се горди на своето потекло, на своите претци и на својата историја. Останатите жал ми е, ама не сте родени како такви, вие сте албанци, бугари, турци, срби, босанци, цигани (роми), грци, се е тоа ок, ама не сте Македонци. Македонија вечна ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom