Македонија со најлошо здравство во цела Европа

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
3.559
Поени од реакции
2.418
После мојот директен контакт со македонското здравство, јас сум запрепастен од непрофесионализмот, немањето на стандарди, нехигиената, апатијата во која е западнато се.

Катастрофа, Господ да им е напомош на македонските пациенти.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
20.970
Поени од реакции
13.861
После мојот директен контакт со македонското здравство, јас сум запрепастен од непрофесионализмот, немањето на стандарди, нехигиената, апатијата во која е западнато се.

Катастрофа, Господ да им е напомош на македонските пациенти.
,,,dobredojde nazad vo realnosta za Makedonskoto zdravstvo,,,(y)
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
3.559
Поени од реакции
2.418
,,,dobredojde nazad vo realnosta za Makedonskoto zdravstvo,,,(y)
Највеќе ме иритира апатијата на персоналот, се прашувам каде е медицинскиот факултет да постави стандарди? Имаме "доценти", "професори", "доктори на медицински науки" каде се тие да кажат како се работи по светски стандард?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
15.215
Поени од реакции
8.012
хаос и никакво подобрување.
Сега читам нешто наместо матични, за семејни лекари. шминка?
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
20.970
Поени од реакции
13.861
Највеќе ме иритира апатијата на персоналот, се прашувам каде е медицинскиот факултет да постави стандарди? Имаме "доценти", "професори", "доктори на медицински науки" каде се тие да кажат како се работи по светски стандард?
,,,edno opshtestvo pochiva na 4 stolba,,,vojska,policiia,prosveta,,,zdravstvo,,,/bez zadna namera kon site drugi ostanati/,,,kondicionata sostojba na ovie prethodni tri zavisi od postavenosta na zdravstveniot sistem,,,nanazad godini site ovie chetiri stolba bea i seushte sistemski se unishtuvaat,so padot na ovie ja frlash na kolena cela nacija,imam vpechatok deka nanazad 30 godini seto ovoa namerno se pravi se vo paket na deshavkite okolu Makedonija
,,,srushi go zdravstvoto si ja srushil drzhavata i nacijata,,,
,,,/so dopzhna pochit kon site drugi profesii/,,,
,,,i PS,,,najlosho od se,se implementira vo Makedonija sistemot na ,usa,drzhavno zdravstvo,,,
 

Паланчански

ГРЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
939
Поени од реакции
530
После мојот директен контакт со македонското здравство, јас сум запрепастен од непрофесионализмот, немањето на стандарди, нехигиената, апатијата во која е западнато се.

Катастрофа, Господ да им е напомош на македонските пациенти.
Подобро ќе ти беше уште да си живееш во заблуда (да си здрав, па не знаеш како е). Јас десетина години учам какво ни е здравството и постојано доживувам нови изненадувања.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
1.460
Поени од реакции
1.099
Највеќе ме иритира апатијата на персоналот, се прашувам каде е медицинскиот факултет да постави стандарди? Имаме "доценти", "професори", "доктори на медицински науки" каде се тие да кажат како се работи по светски стандард?

Зошто те иритира апатијата на персоналот!?
Долги години работат како волонтери, договорци, не се пријавени, не се осигурани, не им тече стаж, не им следува никаква надокнада за повреда на работа ако им се случи....па нормално дека ќе бидат разочарани кога им се експлоатира работната сила....Но ајде да видиме дали ќе ги примат во редовен работен однос како што рече Филипче, еве го септември.

Живи били па видели!
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
3.559
Поени од реакции
2.418
,,,edno opshtestvo pochiva na 4 stolba,,,vojska,policiia,prosveta,,,zdravstvo,,,/bez zadna namera kon site drugi ostanati/,,,kondicionata sostojba na ovie prethodni tri zavisi od postavenosta na zdravstveniot sistem,,,nanazad godini site ovie chetiri stolba bea i seushte sistemski se unishtuvaat,so padot na ovie ja frlash na kolena cela nacija,imam vpechatok deka nanazad 30 godini seto ovoa namerno se pravi se vo paket na deshavkite okolu Makedonija
,,,srushi go zdravstvoto si ja srushil drzhavata i nacijata,,,
,,,/so dopzhna pochit kon site drugi profesii/,,,
,,,i PS,,,najlosho od se,se implementira vo Makedonija sistemot na ,usa,drzhavno zdravstvo,,,
Ако се имлементираше американското здравство во Македонија сигурно ќе бевме 100 пати подобри, американскиот систем можеби не е најдобар ама е во топ 20 во светот. Нашиот систем е на ниво на Зимвабве. Една Сирија која е диктатура, оваква онаква, арабски менталитет бла бла има 245644456 пати боље здравство од северен фиром. Имав еден пациент бегалец од сирија со акутна леукемија кој донесе епикризи од Дамаск и можам да ти кажам дека сиријциве го лечеле по светски стандард со најновите лекарства кои коштаат цело богатство. Северен фиром на Зимбабве да му праи друштво и да се радува дека владата успеала цената на црвените пиперки да ја качи за цели 29 денари.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
20.970
Поени од реакции
13.861
Ако се имлементираше американското здравство во Македонија сигурно ќе бевме 100 пати подобри, американскиот систем можеби не е најдобар ама е во топ 20 во светот. Нашиот систем е на ниво на Зимвабве. Една Сирија која е диктатура, оваква онаква, арабски менталитет бла бла има 245644456 пати боље здравство од северен фиром. Имав еден пациент бегалец од сирија со акутна леукемија кој донесе епикризи од Дамаск и можам да ти кажам дека сиријциве го лечеле по светски стандард со најновите лекарства кои коштаат цело богатство. Северен фиром на Зимбабве да му праи друштво и да се радува дека владата успеала цената на црвените пиперки да ја качи за цели 29 денари.
,,,amerikanskoto go zedov kako primer bidejki,,,zboruvam za javnoto zdravstvo,,,kolku i da e statistichki kojznae Kade sepak e ako imash pari ili osiguritelen broj dobivash tretman,,,drugoto e se gola voda,pa makar i pacioentot da pochine i vo hodnik,zboruvam od ona shto go imam videno na lice mesto od poseta na nekolku bolnici od javen karakter,Kade pred moi ochi nekolku pacienti Bea isfrleni bukvalno isfrleni na ulica oti ne si go znaeja osiguretiolniot broj,a ako zboruvame za ststistiki i realnosta Britanskiot zdravstven sistem e vrv vo svetoto,pak od iskustvo vo Lambert hospital vo London,,,
,,,kako odi rabotava Makedonija ke ima najzdrava nacija,,,tie so pari ke gi lekuvame a drugite bogu na ispoved,,,
,,,iPS,,,ne e tema ama e pokazatel,,,stomatoloshki uslugi se davaat na vraboteni so bez prekin tri godini vrabotenost,,,
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
665
Поени од реакции
619
луѓе не бива ни така како америкаците што прават ама и вака не ја бива, плаќам повеќе од 20 год. во фондот а не добивам ни една крвна слика бесплатно,

колку и да звучи сурово мора да се воведат пакети во здраството на пр. плаќаш 1000 ден месечно ти следува тоа и тоа, плаќаш 2000 добиваш тоа и тоа и т.н бидејќи некој воопшто не плаќа а добива услуга исто колку тој што одвоил одредена сума месечно
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
3.559
Поени од реакции
2.418
,,,amerikanskoto go zedov kako primer bidejki,,,zboruvam za javnoto zdravstvo,,,kolku i da e statistichki kojznae Kade sepak e ako imash pari ili osiguritelen broj dobivash tretman,,,drugoto e se gola voda,pa makar i pacioentot da pochine i vo hodnik,zboruvam od ona shto go imam videno na lice mesto od poseta na nekolku bolnici od javen karakter,Kade pred moi ochi nekolku pacienti Bea isfrleni bukvalno isfrleni na ulica oti ne si go znaeja osiguretiolniot broj,a ako zboruvame za ststistiki i realnosta Britanskiot zdravstven sistem e vrv vo svetoto,pak od iskustvo vo Lambert hospital vo London,,,
,,,kako odi rabotava Makedonija ke ima najzdrava nacija,,,tie so pari ke gi lekuvame a drugite bogu na ispoved,,,
,,,iPS,,,ne e tema ama e pokazatel,,,stomatoloshki uslugi se davaat na vraboteni so bez prekin tri godini vrabotenost,,,
Во македонското јавно здравство и тие со пари не можат да се лекуваат, не е проблемот само во финансиите, туку и во менталниот склоп, искривените стандарди, немањето контрола на квалитет, документација, контрола на хигиена, контрола на апаратура, ништо, нула подолу од нула.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
3.559
Поени од реакции
2.418
На врв Bottom