Македонија со најлошо здравство во цела Европа

Член од
30 јануари 2019
Мислења
82
Поени од реакции
107
Епа така ќе биде, со средно ( вонредно ) медицина и партиска книшка ќе работиш во болница, некој учел 10 години за него работа нема. Еден пријател скоро лежеше во болница, услови катастрофални, персонал скоро и да нема, а тие младите што се вработени со шминка еден тон на нив и само селфиња по ходници прават.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.309
Поени од реакции
19.663
Епа така ќе биде, со средно ( вонредно ) медицина и партиска книшка ќе работиш во болница, некој учел 10 години за него работа нема. Еден пријател скоро лежеше во болница, услови катастрофални, персонал скоро и да нема, а тие младите што се вработени со шминка еден тон на нив и само селфиња по ходници прават.
Најверојатно се студенти/средношколци. Не дека не може да се вработен редовен персонал туку оваа првава група само што ќе облечат бел мантил мислат дека ја завршиле работата и треба уште сега да им се даде диплома и веднаш почнуваат да прават фотосесии по оддели ко да се едини што биле таму.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.716
Втора жртва на свински грип во земјава - почина 25-годишна девојка

Состојбата со грип станува алармантна и за 7 дена има над 1200 заболени, што е двапати повеќе од претходната недела. Епидемиолозите велат дека веќе е зафатена и школската популација а во лабораторијата на ИЈЗ најмногу потврдени случаи има од АХ1Н1, односно свински грип. Од Комисијата за заразни болести упатиле известување до здравствените установи да обезбедат тамифлу, кој треба да го даваат на пациенти кај кои за 24 часа нема подобрување на состојбата.

..што се чека, поодамно има смртни случки во регионот...
еве си читкам и страв ме фаќа, БЛИСКУ НИ Е

OVO JE POLICAJAC BOJAN, ŠESTA ŽRTVA EPIDEMIJE U NIŠU: Bio omiljeni školski policajac, ali VIRUS ga je savladao
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.177
Срање, али ако ова ти е знак дека сме го допреле дното, ти ништо не си видел до сега.
не ми беше тоа поентата, сакав да кажам ако синот ти е министер за здравство сигурно ќе го добиеш и во државно најдобриот третман.

инаку сум одел и сум лежел по болници со операции со се попратно, и од персоналот сум перфекно задоволен за просторните услови имам сериозни забелешки
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.716
Срање, али ако ова ти е знак дека сме го допреле дното, ти ништо не си видел до сега.
има и покарактеристично , врвен доктор од Клинички центар, за него лично отиде не во Систина или Филип 2 туку во Словенија на операција...( случај од пред 3-4 години)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.087
Меѓувреме здравството не мрда


Квотите со лекови се хорор
Почеток на месец, но квотите за лекови исполнети, граѓаните приморани да си ги купуваат приватно
http://zdravstvo.mk/?p=11403

Kлиникaтa за инфekтивни болecти нема тетанyc вakцини и ceрум
Мајка од Скопје вчера попладне наместо да се грижи за повpeдениот син била во потрага низ аптеките во градот за да најде тeтaнyc вakцина или сepум.
http://zdravstvo.mk/?p=11836

желбата на министерот, после кое ќе кажеме збогум на здравјето
Јавното здравство се приватизира дел по дел – стерилизацијата ќе оди кај приватна фирма
http://zdravstvo.mk/?p=11751
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Во здравствово има и една друга цака - дел по дел државно вработениве остануваат без осигурување :pos: значи месец дена нема да им исплатат осигурување на вработени на клиника, другиот месец на образование, трет на администрација и ете така оди тоа, парите во џеб а ни на телевизии ни по медиуми има. Важно Ципрас дое
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.184
Поени од реакции
21.311
Prosliot mesec imase dokumentarec na javnata Germanska televizija za nekoi balkanski zemji i pocnaa vo Makedonija. Pokraj korupcijata stavija fokus na katastrofalnoto zdravstvo i toa sto nad 1000 dokturi veke ja napustile zemjata. Isto taka Dr. Nikola Brzanov od radiologijata (sudekji pored snimkata) gi kritizira uslovite koi bile katastrofalni. Isto taka pokazuva instrumenti i deka ne bile sterilizirani i ne e zadovolen od toa ama e nemokjen da smeni nesto. Zboruvame za vazna bolnica vo glavniot grad a ne za nekoja ambulanta negde niz drzavata. https://www.zdf.de/politik/auslandsjournal/balkan-stories-vom-14-maerz-2019-100.html
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Maкедонското здравство не ни може да се нарече здравство ... ако немаш некои јаки врски па да одиш директно кај некој доктор и одма да те земат било на преглед, снимање или пак за некаква интервенција... во спротива ем ќе се изнашеташ по шалтери, ќе се изначекаш по ходници и пак на крај ќе ти речат дојди тогаш и тогаш, смената заврши, нема доктори, нема реагенси, апаратот цркна па чекаме сервис, упатот не ти е исправен да си донесеш нов, падна интернетот на шалтер и сл. клинички дрндрлајки и дешавки !
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.087
Гледам деновиве е актуелна дислокација на некојси Центар за зависници (пред годиништа имаше исто проблем со еден од тие центри, мештаните беа против) и сите се против и К Вода и Г Баба...па ме интересира која е функцијата на еден таков Центар за зависници. Дали таму ги сместуваат, ги лекуваат, ги одвикнуваат или нешто трето. Затоа што во текстот
https://denesen.mk/centarot-za-zavisnosti-vo-kisela-voda-e-opasno-duvlo-na-narko-zavisnici/
пишува дека се лекуваат преку земање дневна доза метадон. Не ми е логички да се лекуваат со земање друга супстанца, дали хероин или метадон, пак во крајна линија се издрогирани. Гледајќи според сликиве метадони дијазепами, крвави крпи, игли и шприцеви ова најмалку ми личи на "лекување". Колку што се излекувани ликови кои везден фрлаат исти такви опаковки игли и ампули низ маало.
Дали треба да постојат ваков тип легални продавници за дрога? Не ми е јасна целта и суштината.

Можи не ја погодив темата ама друга слична тема не најдов :)
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.709
Поени од реакции
9.541
Гледам деновиве е актуелна дислокација на некојси Центар за зависници (пред годиништа имаше исто проблем со еден од тие центри, мештаните беа против) и сите се против и К Вода и Г Баба...па ме интересира која е функцијата на еден таков Центар за зависници. Дали таму ги сместуваат, ги лекуваат, ги одвикнуваат или нешто трето. Затоа што во текстот
https://denesen.mk/centarot-za-zavisnosti-vo-kisela-voda-e-opasno-duvlo-na-narko-zavisnici/
пишува дека се лекуваат преку земање дневна доза метадон. Не ми е логички да се лекуваат со земање друга супстанца, дали хероин или метадон, пак во крајна линија се издрогирани. Гледајќи според сликиве метадони дијазепами, крвави крпи, игли и шприцеви ова најмалку ми личи на "лекување". Колку што се излекувани ликови кои везден фрлаат исти такви опаковки игли и ампули низ маало.
Дали треба да постојат ваков тип легални продавници за дрога? Не ми е јасна целта и суштината.

Можи не ја погодив темата ама друга слична тема не најдов :)
Убава тема начна и не би било лошо да отвориш нова тема, дали во Македонија постојат центри за зависници, дали треба да ги има, дали помагаат илиу одмагаат во лекувањето или пак само ги навлекуваат зависниците до даска, до пеколот без надеж за повраток.

Мислам дека центарот за зависници е само перење пари, некој дебело се нафатирува, додека зависниците мака мачат секој ден и тоа со година да доаѓаат по потребната доза( тоа потребната како ја баждарат лекарите е чудо едно)..како и да, мислам дека само во Скопје има таков центар за кобајаги лекување а што прават од другите градови тие што се со оваа проблематика, навистина незнам,
Факт е дека никој не ги сака во своја околина, факт е дека се опасни по здравје за сите околу нив, насилни се, крадат и др...

отвори тема, можеби некои зависници ќе сакаат да го кажат нивниот проблем наспроти луѓето кои се бунат против нив.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom