Македонија со најлошо здравство во цела Европа

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.987
Поени од реакции
35.476
... штета што никој не пишува, ниту го спомнува 15_дишното девојче што почина во амбулантска кола кон болница, зарем нејзиниот живот не вреди како сите предходни спомнати овде во нашето најлошо здравство во Македонија? што? зошто? како ? ...
молк форумџии мои ! :(
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
... штета што никој не пишува, ниту го спомнува 15_дишното девојче што почина во амбулантска кола кон болница, зарем нејзиниот живот не вреди како сите предходни спомнати овде во нашето најлошо здравство во Македонија? што? зошто? како ? ...
молк форумџии мои ! :(
Човек беше фрлен како куче од автобус кој одел на митинг на дпмне во Охрид. Знаеш колку се збореше за тој случај? Верувам дека и ти си ќутела за тоа.

За ова што збориш, ете режимот на Заев не ни дава информации, дај ни ти повеќе па може ќе ти се придружиме во плукањето.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.987
Поени од реакции
35.476
Човек беше фрлен како куче од автобус кој одел на митинг на дпмне во Охрид. Знаеш колку се збореше за тој случај? Верувам дека и ти си ќутела за тоа.

За ова што збориш, ете режимот на Заев не ни дава информации, дај ни ти повеќе па може ќе ти се придружиме во плукањето.
...бог да чува, јас зборувам како човек, а не како партиски слепец ... колку време треба да кажат што се случило? недела дена?? девојчето побарала лекарска помош со повраќање и болки добила терапија и било вратено дома, за да потоа повторно се случило силен напад на болки со откажување на сите витални функции и фатален исход во транспортното амбулантско возило, укажано како тровање од храна - ете тоа е тешко да се каже?? сега го слушнав на ТВ и затоа постирав овде коментар, зашто никој не го спомнува??
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
... штета што никој не пишува, ниту го спомнува 15_дишното девојче што почина во амбулантска кола кон болница, зарем нејзиниот живот не вреди како сите предходни спомнати овде во нашето најлошо здравство во Македонија? што? зошто? како ? ...
молк форумџии мои ! :(
Не ги засега нив сега ништо, трљаат раце и слават сеуште, чекаат да почнат откази на административци да се делат, па плати да ди покачат...ехеее...
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
...бог да чува, јас зборувам како човек, а не како партиски слепец ... колку време треба да кажат што се случило? недела дена?? девојчето побарала лекарска помош со повраќање и болки добила терапија и било вратено дома, за да потоа повторно се случило силен напад на болки со откажување на сите витални функции и фатален исход во транспортното амбулантско возило, укажано како тровање од храна - ете тоа е тешко да се каже?? сега го слушнав на ТВ и затоа постирав овде коментар, зашто никој не го спомнува??
Имаше и пред некое време еден маж почина во амбулантно возило, само затоа што возилото било за никаде па изгасило по пат, така нешто беше колку што се сеќавам. И за тоа немаше ништо, а не беше одамна, ти некого го исплука за тоа? Кажа нешто против омилениот министер?

За девојчево не знаев ете, не ни даваат информации не знам зошто. Дека треба ремонт во здравството треба, ете ќе почнат да се надеваме. Премногу си играше Тодоров нешто што не е, лапаше пари а не помагаше. Затоа се возат во возила од пред 200 години.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.987
Поени од реакции
35.476
Имаше и пред некое време еден маж почина во амбулантно возило, само затоа што возилото било за никаде па изгасило по пат, така нешто беше колку што се сеќавам. И за тоа немаше ништо, а не беше одамна, ти некого го исплука за тоа? Кажа нешто против омилениот министер?

За девојчево не знаев ете, не ни даваат информации не знам зошто. Дека треба ремонт во здравството треба, ете ќе почнат да се надеваме. Премногу си играше Тодоров нешто што не е, лапаше пари а не помагаше. Затоа се возат во возила од пред 200 години.
а бе јас дадов описни примери?? со прашање одговараш, факт дека ниеден овде на форум не спомна, зошто?
се немало информации?? ај молим те не ме радуј,
...не спомнав министри, не спомнав ни други случаеви, јас го спомнав девојчето во цутот на младоста која веќе не постои и тоа во 21 век беше, така да цитирам? и никој нема доблест да напише збор па макар овде ?? :(
...да беше спомнато ќе речев ДА ! темата е Ок за најлошо здравтсво во Мкд од порано до пред две недели и од пред две недели до денес...во континуитет нели?
или има рез во темава, па сега ќе бидеме најдобро здравство? тоа ме боли, јеби га, не се гледа факти се гледа партиски, тое е мое мислење, а слабо ме убедуваш со твое етикетирање дека сум на онаа, а не на оваа страна!...јас сум на средина а тое е за доброто на Македонија ! (y)
 
Последно уредено:
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
а бе јас дадов описни примери?? со прашање одговараш, факт дека ниеден овде на форум не спомна, зошто?
се немало информации?? ај молим те не ме радуј,
...не спомнав министри, не спомнав ни други случаеви, јас го спомнав девојчето во цутот на младоста која веќе не постои и тоа во 21 век беше, така да цитирам? и никој нема доблест да напише збор па макар овде ?? :(
Па еве ти кажав дека треба ремонт да се прави, значи никој не си ја знае работата, нема вработено луѓе кои знаат што прават секако има исклучоци, меѓу кои не си ти.
Девојчето е жртва на непознавање на професијата, исто како што беше жртва и човекот кој исто умре во возилото на брзата помош. Значи мене зборот ми е дека се жалиш што сега немало, а ти исто си ќутела за такви случаи. Јас еве не ќутам ти кажувам дека секој треба да е избркан кој не знае да работи за да не се случува ова. А ти од друга страна ќутиш и не кажуваш ништо кога станува збор за тие случаи што јас ги спомнав и уште милион други.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
а бе јас дадов описни примери?? со прашање одговараш, факт дека ниеден овде на форум не спомна, зошто?
се немало информации?? ај молим те не ме радуј,
...не спомнав министри, не спомнав ни други случаеви, јас го спомнав девојчето во цутот на младоста која веќе не постои и тоа во 21 век беше, така да цитирам? и никој нема доблест да напише збор па макар овде ?? :(
...да беше спомнато ќе речев ДА ! темата е Ок за најлошо здравтсво во Мкд од порано до пред две недели и од пред две недели до денес...во континуитет нели?
или има рез во темава, па сега ќе бидеме најдобро здравство? тоа ме боли, јеби га, не се гледа факти се гледа партиски, тое е мое мислење, а слабо ме убедуваш со твое етикетирање дека сум на онаа, а не на оваа страна!...јас сум на средина а тое е за доброто на Македонија ! (y)
Ако разгледаш наназад, темата не е активна секој ден туку периодично така што непишувањето ништо во тек на овие две недели не е последица на политички настани, ниту пак претходните постови се политички инспирирани. Моментот кога ќе сфатиш дека критиките се против политиката која беше водена, а не против партијата, ќе биде моментот кога ќе можеш да влезеш во рационална дискусија што нема да биде во сенка на било каква субјективност.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.987
Поени од реакции
35.476
...ај да се потрудам да сфатам, значи :
,,предходните постови не се политички инспирирани, а критиките биле против политиката која беше водена, а не против партија? ,,
-прашање кој ја води политиката? народот? пензионерите? студентите? лекарите? ако таа не е партиска преодредена која е на власт за да бидат коментарите против политика, а не против партија?
3 ти ден, се уште нема резултати за 15 годишно девојче од што почина? зарем треба и други да починат од нешто што уште не се знае од што? не ми е јасно? зарем моментално откажување на сите витални функции на едно младо тело на девојче кое веќе не е меѓу живите, не е знак за аларм на нешто што не се знае? :(
 
B

Bafra

Гостин
...ај да се потрудам да сфатам, значи :
,,предходните постови не се политички инспирирани, а критиките биле против политиката која беше водена, а не против партија? ,,
-прашање кој ја води политиката? народот? пензионерите? студентите? лекарите? ако таа не е партиска преодредена која е на власт за да бидат коментарите против политика, а не против партија?
3 ти ден, се уште нема резултати за 15 годишно девојче од што почина? зарем треба и други да починат од нешто што уште не се знае од што? не ми е јасно? зарем моментално откажување на сите витални функции на едно младо тело на девојче кое веќе не е меѓу живите, не е знак за аларм на нешто што не се знае? :(
Видиш како убаво го опиша системот воспоставен претходните 10 години, и што не ти е јасно ... некако кога дпмне не е на власт прогледавте и почнавте да кажувате се што не чини а претходно се суперлативи.
Нели сме топ во здравство, нели најмодерна опрема за се и сешто а 3 дена не се знае од што починало девојчето.

За Тамара знаеме, НЕ и дадоа ни шанса, а што е уште пострашно мајки се докторките кои одбиле да потпишат :pov:
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.365
Поени од реакции
5.118
Ве поздравува Европа

http://www.healthpowerhouse.com/files/EHCI_2016/EHCI_2016_report.pdf

1.3.20
Former Yugoslav Republic Of Macedonia (FYROM)

FYROM was the absolute “Rocket of the Year” in 2014, ranking 16th with a score of 700
points, up from 555 points and 27th place in 2013. This also makes the country the
“EHCI Rocket of all Time”; no country ever gained 11 positions in the ranking in only
one year!
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Nasite doktori kje se potrudat da ve razbolat so pogresni soveti za potoa " da ve lecat" i toa na privatno, a nekoj od cista zloba kje vi dadat pogresni lekovi ili narocno leceno nedoleceno, ne zboram od pamet tuku licno od doktorska usta go imam cueno ova, imam prijateli doktori a i kolegi sum imala.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Nasite doktori kje se potrudat da ve razbolat so pogresni soveti za potoa " da ve lecat" i toa na privatno, a nekoj od cista zloba kje vi dadat pogresni lekovi ili narocno leceno nedoleceno, ne zboram od pamet tuku licno od doktorska usta go imam cueno ova, imam prijateli doktori a i kolegi sum imala.
BS.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Ве поздравува Европа

http://www.healthpowerhouse.com/files/EHCI_2016/EHCI_2016_report.pdf

1.3.20
Former Yugoslav Republic Of Macedonia (FYROM)

FYROM was the absolute “Rocket of the Year” in 2014, ranking 16th with a score of 700
points, up from 555 points and 27th place in 2013. This also makes the country the
“EHCI Rocket of all Time”; no country ever gained 11 positions in the ranking in only
one year!
Читаш што е пишувано или колку да се стропа нешто?

Не фалат зошто сме го вовеле мој термин и е-рецептите, ама не пишува како воопшто функционира кај нас или извини, како НЕ функционира.

Луѓе умираат секој ден од банални глупости, лекарства нема, овие ти пастираат хелт индекси некои направени на емпириски истражувања, да види Господ, да види...[DOUBLEPOST=1497571266][/DOUBLEPOST]Грција и Италија зад нас, ова е ново дно, Курир гомна да јаде :cuc:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom