Македонија на 32. место на Doing Business 2010

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.355
Поени од реакции
18.244
абе каква партиска заслепеност ти се виде, какви глупости. само проста логика ми кажува дека пиљарот го лажел, односно му лепел бројки кој овој сака да ги чуе.

баш ме интересира каков е тој данок од 42.000 евра годишно, за некој кој има годишен промет од 4.000 евра годишно... (пази - не приход, туку ПРОМЕТ).

Браос, во право е Леандра.

Значи ај да ти нацртам, тој имал данок од 42.000 евра во 2008 година, а промет МНОООООГУ повеќе.

Оваа година има промет од само 300 евра месечно...

Тој требало да си има пари настрана за да го плати данокот, ама како што прават маливе бизнис кои плаќаат ддв на крајот од годината, ги работат парите цело време, тој сега најверојатно збира пари за да го плати данокот од 2008 година. Ама оваа година прометот е мал.
 

alek34

Многу искусен форумџија
Член од
23 јуни 2009
Мислења
451
Поени од реакции
25
eve edna ekonomska pikanterija od sekojdnevniot zivot,i toa vistinita slucka
pravam muabet so eden dukandzija,i mu velam kako biznisot?
toj odgovara,slabo mnogu slabo.
go prasuvam ,e zosto pa sega tvoite se na vlast,ti kolku znam gi glasase za da vidis arno,a ne da se zalis.
toj mi odgovara,i veli more da rabotea arno onie drugite kojznae kade ke bevme sega!!
mu velam ,mislis na sdsm?
da be ,mi odgovara!
go prasuvam pa zosto se zalis sega,sega ovie velis rabotele mnogu dobro,pravele mnogu za drzavata,a ti se zalis deka ne ti odi biznisot?
toj mi odgovara:e kako da ne se zalam minatiot mesec imav samo 17 000 denari promet za cel mesec!!!!
mu velam :e kako tolku malku,a tvoite sto gi biras se na vlast,sto ne pobaras da ti pomognat.
toj mi odgovara:sto be da pobaram,lugevo se utepaa od rabota,cela vlada raboti denonokno,ama nemoze da gi popravat greskite sto gi napravile ovie od sdsm.
eve mi dojde za 2006 god.da platam danok 18 000 eura
za 2007 mi dojde 24 000 eura
za 2009 mi dojde 42 000 eura
od kaj da gi najdam ovie pari sto mi gi bara U.J.P.,koga za cel mesec sum imal promet samo 17 000 denari.
jas mu velam,pa koga ti vikam deka dzabe gi glasase ovie ti mi vikas deka se super.
toj mi odgovara:pa ne mi gi baraat oni parite,tuku U.J.P.,abe se znae stom se vrati
ovoj branko tesko na nas.
mu velam :a be batka sto ima vrska branko so u.j.p. ,ti treba na grujo da mu se lutis!
i zamislete tipov mi vika:a be za se e kriv branko,site taka vikaat,stom on se vrati tesko nas,kakva vrska ima grujo,site gluposti gi pravi branko,grujo moze stavil direktor na U.J.P. ,ama dzabe tie TAMU sto se vo U.J.P. site se na branko,tie ke ne sotrat!
TUKA SE POZDRAVIVME,a jas i posle pet dena seuste se cudam,kako moze do tolku da se manipulira narodot,deka za se e kriv branko???????
Браос, во право е Леандра.

Значи ај да ти нацртам, тој имал данок од 42.000 евра во 2007 година, а промет МНОООООГУ повеќе.

Оваа година има промет од само 300 евра месечно...

РАЗБИРАШ, стручњак по економија?
lol од такви ко тебе и твоите пулени: леандри, меандри и остали касандри до овде дојдовме.... :-(


ајде не ми цртај, само погледај го текстот погоре што е болдиран
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.355
Поени од реакции
18.244
lol од такви ко тебе и твоите пулени: леандри, меандри и остали касандри до овде дојдовме.... :-(


ајде не ми цртај, само погледај го текстот погоре што е болдиран

Абе ајде.

Претпоставувам дека е данокот за 2008, ама веќе кога инсистираш, ај да ти објаснам дека е сето тоа возможно затоа што тој со толкав промет можеби плаќа ДДВ на три месеци, па ништо чудно да имал толку многу голем промет за првите три месеци од годината, ама сега нема пари да го плати тој данок од тој промет тогаш.

Проблемот е што ти се фаќаш на ситници, за да докажиш дека ова не е можно, а ние треба да падниме на газ колку си ти стручен од твоето запазување на 'фактите', а реално си само злонамерен, затоа што има многу вакви фирми кои се наоѓаат во ситуацијата опишана погоре.

Овај додатно си пати од неговиот партиски испран мозок.
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
lol

Пропагандава ти е тотално офтопик на темата дека сме 32 место за водење бизнис во светот, ама не можам а да не прокоментирам дека човеков толку глуп, ама едно разбрал - бранко е мнооооогу крив за полошата состојба на македонците од онаа пред 1991.
плус, очигледно те лажел (зошто знаел што сакаш да слушнеш), бидејќи не може да има промет 17.000 ДЕНАРИ, а да му бараат данок 42.000 ЕВРА. По која логика е тоа?

17.000 денари се 300 евра или за цела година 3.600, па сите да се за ДДВ и воопшто ништо да не платил, пак не може толку да биде. си те лажел зошто те знаел дека си за сдс?
jas mnogu nema da se objasnuvam so tebe,ne za drugo ,tuku od prosta pricina sto ne se ni nadevav deka ti ke svatis sto sum pisala i zosto da pisuvam pak ,koga pak nema da me razberes.
mnogu ubavo ti objasni teneke,ama gledam deka ni nego ne go razbra
propaganda ne e,a ne sum ni od sdsm.
toa sto mi kaza covekot deka minatiot mesec imal promet samo 17 000 denari,neznaci deka celi 9 meseci imal tolku promet,a TI velis nemoze da ima promet 17 000 den.,a da mu baraat danok 42000 evra.
jas ne go tepav po usi da se zali deka biznisot ne mu odi? ,da me laze nema pricina ,ne ke mu go zemam zarabotenoto!!!!
prikaznata e vistinita,i ne e isprovocirana od moja strana,pa da moral lazni podatoci da mi dava,nebare jas ke mu gi platam davackite pa zatoa da im ja nagolemuva vrednosta na davackite.
covekot go poznavam mnogu dolgo vreme,no se nemavme videno poodamna.
bese gospodin covek so krenata glava,a sega koga go vidov vo edni ispokinati trenerki vo crvena boja (od onie sto gi nosea vmrovcite ama vo minatiot mandat na vladeenje),najprvo pomisliv deka ima zdravstveni problemi i zatoa go pocnav muabetot so zborovite kako si ? toj veli dobar sum fala na gospod .posle go prasav kako biznisot, odili ,i togas toj pocna da se zali i da kazuva kolku mu e za nikade rabotata so biznisot .
brojkite sto gi pisav vo prikaznata ,TOJ gi kaza,ne jas.
no poentata na prikaznata ne se temeli vrz verodostojnosta i tocnosta na brojkite.ne e bitno dali tocno kazal kolku mu baraat danok,BITNO BESE TOA STO TOJ NEMOZE DA SOGLEDA DEKA ZA NEGOVOTO LOSO RABOTENJE NA BIZNISOT NEMOZE DA BIDE VINOVEN BRANKO,NEMOZE
PET PATI DA MI POVTORUVA DEKA "ZATOA STO SE VRATIL BRANKO VO SDSM ,OVIE OD U.J.P. MU BARALE TOLKU GOLEM DANOK " I STO E NAJSTRASNO JAS SE POTRUDIV DA GO UBEDAM DEKA NE E VO RED DA MISLI I DA VERUVA DEKA BRANKO E PRICINATA ZOSTO LOSO MU ODI BIZNISOT I ZOSTO TOLKU PARI MU BARAAT OD U.J.P.
ama badijala, se razdelivme ,no toj si ostana so sopstvenoto razmisluvanje i ubeduvanje "deka zaradi toa sto branko se VRATIL vo politikata ,zatoa negovata firma TONE ,a danokot mu raste od godina vo godina zatoa sto vo u.j.p. bile luge na branko i mu ja odreduvale visokata suma za danok,iako ovaa vlast sto toj ja glasal i ja podrzuva (kako slep za stap)postojano se samoreklamira deka gi namalila danocite.
i ne se raboti za granapce ili kolonijalce ,covekot ima dukan za sanitarii,plocki,elektrika i dr.,i da ne zaboravam iako glasa postojano za vmro,vo vremeto na branko ne se zalese deka loso mu odi biznisot.
prikaznata neja pisav za da veruva nekoj ili ne,tuku za da se vidi vo realnosta na koe rejting mesto e drzavata.

Абе ајде.

Претпоставувам дека е данокот за 2008, ама веќе кога инсистираш, ај да ти објаснам дека е сето тоа возможно затоа што тој со толкав промет можеби плаќа ДДВ на три месеци, па ништо чудно да имал толку многу голем промет за првите три месеци од годината, ама сега нема пари да го плати тој данок од тој промет тогаш.

Проблемот е што ти се фаќаш на ситници, за да докажиш дека ова не е можно, а ние треба да падниме на газ колку си ти стручен од твоето запазување на 'фактите', а реално си само злонамерен, затоа што има многу вакви фирми кои се наоѓаат во ситуацијата опишана погоре.

Овај додатно си пати од неговиот партиски испран мозок.
bravo ,kako imas trpenie da mu crtas alal da ti e .
blagodaram sto so vnimanie gi citas moite postovi,i ne samo sto gi citas tuku i gi razbiras sustinski .
mnogu mi znacat tvoite komentari na moj post ,od pricina sto jas mnogu na dolgo i siroko pisuvam nadevajki se deka samo na toj nacin ke me razberat clenovite na podforumot sto sum sakala da kazam,no sekoja cest na tebe sto vo mnogu pokratki postovi uspevas da ja iskazes sustinata,i zatoa ke povtoram mi se bendisuva tvoeto pisuvanje.
pozdrav i do ostanatite clenovi na podforumot koi repliciraa na mojata prikazna .
pozdrav
 
Член од
24 септември 2009
Мислења
28
Поени од реакции
3
Dukandzijava od temava za da plati 42 000 danok...ama izvini osa so sto biznis se zanimava-da ne prodava dijamanti????
Sorry , moze ne ja razbiram mnogu matematikava, neka me prosvetli nekoj??
 

alek34

Многу искусен форумџија
Член од
23 јуни 2009
Мислења
451
Поени од реакции
25
jas ne go tepav po usi da se zali deka biznisot ne mu odi? ,da me laze nema pricina ,ne ke mu go zemam zarabotenoto!!!!
:pos2:

абе стварно си смешен!:pos2::pos2::pos2:


ти може не си го тепал по уши и не му го земаш заработеното (а и од кај да знам, може си рекетар?), ама сигурно има луѓе што се жалат и за ништо. кога ќе нараснеш и ќе комуницираш со повеќе луѓе, може и ќе научиш...

Абе ајде.

Претпоставувам дека е данокот за 2008, ама веќе кога инсистираш, ај да ти објаснам дека е сето тоа возможно затоа што тој со толкав промет можеби плаќа ДДВ на три месеци, па ништо чудно да имал толку многу голем промет за првите три месеци од годината, ама сега нема пари да го плати тој данок од тој промет тогаш.

Проблемот е што ти се фаќаш на ситници, за да докажиш дека ова не е можно, а ние треба да падниме на газ колку си ти стручен од твоето запазување на 'фактите', а реално си само злонамерен, затоа што има многу вакви фирми кои се наоѓаат во ситуацијата опишана погоре.

Овај додатно си пати од неговиот партиски испран мозок.

абе ајде........ АЈДЕ РЕЧИ „ИЗВНИНИ ЗГРЕШИВ“, и терај даље... убаво се гледа „за 2009“ во неговиот пост.

не треба да ми измислуваш варијанти, па во нив подваријанти итн итн.


не е ова прекидач или чешма, па „трак“ и ќе се исклучи. работењето е малку поинертна работа и тешко доаѓа од 42.000 евра ДАНОК на 3.000 евра ПРОМЕТ за 1 година. тепко оди и нагоре, ама тешко и надолу (освен ако немал некој пожар - неосигуран, или болест или нешто слично).

Јас ти викам, го нашол, па го лажел. Дека му е полошо - сигурно е! Кому не му е полошо во однос на лани? Ама дека е намален од 300.000 евра промет (толку од прилика би било за 42.000 данок? - цело време претпоставуваме дека е ДДВ, бидејќи оса-мозокот се изрази паушално - рече само „данок“).
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.179
Dukandzijava od temava za da plati 42 000 danok...ama izvini osa so sto biznis se zanimava-da ne prodava dijamanti????
Sorry , moze ne ja razbiram mnogu matematikava, neka me prosvetli nekoj??
Ех, можи, можи, можда...или платина :)
Наш народ е познат по тоа да се жали, колку и да му е финансиски таман.
 
S

smart ass

Гостин
најверојатно дуќанџијата не може да се жали за ДДВ оти на крај краеви ние го плаќаме(купувачите-потрошувачи..сеедно) а и во некои земји е и 25-40%.

ако мислел на данокот на добивка кој е 10%(памтите рекламата со тревата...топката се раздвижи на рамна трева) тогаш ако плаќал 42000 евра би требало да има добивка од 420000 евра а мене тоа не ми е логично за продавница за санитерии...


Претпоставувам дека е данокот за 2008, ама веќе кога инсистираш, ај да ти објаснам дека е сето тоа возможно затоа што тој со толкав промет можеби плаќа ДДВ на три месеци
ДДВ плаќа краен потрошувач е сега можно е да има проблеми со прометот па да се жали,нека направи ПРОЕКТ и нека аплицира за додатни средства преку банка за обнова и развој.
 

alek34

Многу искусен форумџија
Член од
23 јуни 2009
Мислења
451
Поени од реакции
25
ДДВ плаќа краен потрошувач е сега можно е да има проблеми со прометот па да се жали,нека направи ПРОЕКТ и нека аплицира за додатни средства преку банка за обнова и развој.
ддв плаќа краен поторшувач, АМА ПРЕКУ продавачот. е сега, ако продавачот наместо да уплати ДДВ си ги потроши парите кои потрошувачот ги оставил кај него, може да се насобере некој долг, ама за тоа ем си е сам крив, ем НЕ МОЖЕ ДА ДОСТИГНЕ 42000 евра за некој што прави промет од 300 евра.
 
S

smart ass

Гостин
абе јасно тоа...туку голема цифра даде...за санитарија, а истовремено и мал промет од некои 300евра.

добро можно е не велам не но...чудно ми е санитарија баш под 1000 евра месечно промет не би требало да биде..или може грешам...ама 300 евра не ми се таман ко за таква фирма:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom