Македонија на 32. место на Doing Business 2010

alek34

Многу искусен форумџија
Член од
23 јуни 2009
Мислења
451
Поени од реакции
25
не ги следиш правилата без паметувања солења...
само се бранам од глупаци. никому ништо не сум му рекол за навреда, туку го кажувам само очигледното, кое го мислам за него.

ништо не „солам“, само си кажувам што мислам.

туку едно прашање,кехнзијански си ориентиран или монетарист си или....??:helou:
зависи. значи под третата опција сум: „...“ :helou:

воглавно сум ПРОТИВ инфлција, значи воглавно не сум „кензијански орентиран“.


и веруј леандра разбира економија доволно и е еден од поретките членови/ки ка кои во економија подфорумот политиката не може да се прошверцува:)
верујем, ама само во Господ. друго не можам да верувам, а да не видам.
таа разбира економија, колку што миснитерот за надворешни разбира меѓународни односи: УЧЕЛЕ некаде НЕШТО. не дека знаат да го применат :-(
(пази - ти ме натера да коментирам некого, не почнав јас прв, а можби требаше и да го прескокнам, за после да нема лавина против мене од оние кои мислат плитко)

а политика - никогаш јас прв не сум почнал, само ако некој ме провоцира (како ти сега), ќе убацам по нешто ситно. не сум јас за политика. јас сум за ЖИВОТ!

и јас би се замарал...ама многу...(многу сакаш пазарот да диктира а па кога него не го бива ја браниш левичарската политика) си екстремен и тоа:toe:
не сватив што би се замарал ти и зошто???

екстремен сум. во изразувањето. си ја бранам татковината - каква и да е!!! (кој и да е на власт!!!) никого не сум нападнал прв, ама не сакам да им останам должен на оние инфериорни души кои ми плукаат по татковината, и тоа ОСОБЕНО ШТО НЕ СЕ ВО ПРАВО.

П.С. Ни порасна рејтингот кај стандардс и пур. сега?
(и тие да не се некоја „лесно потплатлива“ агенција „како“ светска банка :)))) )
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
П.С. Ни порасна рејтингот кај стандардс и пур. сега?
(и тие да не се некоја „лесно потплатлива“ агенција „како“ светска банка :)))) )
И.......што сега!?!

Абе .......нешто ни расте под покривачот секое сабајле, но тоа не значи дека комшиката одма ќе ни дотрча!:vozbud::pos2:
 

alek34

Многу искусен форумџија
Член од
23 јуни 2009
Мислења
451
Поени од реакции
25
И.......што сега!?!

Абе .......нешто ни расте под покривачот секое сабајле, но тоа не значи дека комшиката одма ќе ни дотрча!:vozbud::pos2:

како кому... сепак да не одам натаму. тоа е офтопик.


туку дај сега некоја земја од централна африка - руанда или танзанија.. дај нешто смислте дека сме ептен најлоши....

бидејќи 32ро место во светот беше лошо и ова зголемувањево при крајот од кризата исто мора да е нешто лошо?
 
S

smart ass

Гостин
сите сме против инфлација што е канцер за биолошки организам...за економија е...

кејнзијански мерки треба во услови на криза(ги сметам за соодветни во пазарна економија но во одредени моменти толку ги мразам бидејќи донекаде докажуваат дека државата не ја бива за алокатор на ресурси)...во услови на криза целта на истите е пазарниот еквилибриум на ниви што е можно повисоко.

само се бранам од глупаци. никому ништо не сум му рекол за навреда, туку го кажувам само очигледното, кое го мислам за него.
:vozbud:

П.С. Ни порасна рејтингот кај стандардс и пур. сега?
(и тие да не се некоја „лесно потплатлива“ агенција „како“ светска банка :)))) )

одлично(не знам зошто се осетивте подбуцнат кога јас веќе се осудив да дадам субјективна анализа за цленот леандра....зошто и вие се осетивте погоден па и вие да си го дозволите истиот.....субјективитет-се разбира вие сте знаеле дека сте објективни уште пред да го разберете значењето на терминот.тиооојјј Дон Кихот ..беше или...

ПАТЕМ П.С. Ни порасна рејтингот кај стандардс и пур. сега?
(и тие да не се некоја „лесно потплатлива“ агенција „како“ светска банка :)))) )
да тоа е позитивно но може да ги презентираш веќе критериумите на истите па да видиме по што е вршена класификацијата....оти ако е по реални фактори....овие рангови...лесно варираат иработата е.....на долг....рок:)

И.......што сега!?!

Абе .......нешто ни расте под покривачот секое сабајле, но тоа не значи дека комшиката одма ќе ни дотрча!:vozbud::pos2:
:zver::aplauz::zver::vozbud::pos2::pos2:
 

alek34

Многу искусен форумџија
Член од
23 јуни 2009
Мислења
451
Поени од реакции
25
одлично(не знам зошто се осетивте подбуцнат кога јас веќе се осудив да дадам субјективна анализа за цленот леандра....зошто и вие се осетивте погоден па и вие да си го дозволите истиот.....субјективитет-

затоа што МЕНЕ ми реплицираше. врати се погоре во пораката, па ќе видиш.

некои работи имаат многу прост одговор....
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
eve edna ekonomska pikanterija od sekojdnevniot zivot,i toa vistinita slucka
pravam muabet so eden dukandzija,i mu velam kako biznisot?
toj odgovara,slabo mnogu slabo.
go prasuvam ,e zosto pa sega tvoite se na vlast,ti kolku znam gi glasase za da vidis arno,a ne da se zalis.
toj mi odgovara,i veli more da rabotea arno onie drugite kojznae kade ke bevme sega!!
mu velam ,mislis na sdsm?
da be ,mi odgovara!
go prasuvam pa zosto se zalis sega,sega ovie velis rabotele mnogu dobro,pravele mnogu za drzavata,a ti se zalis deka ne ti odi biznisot?
toj mi odgovara:e kako da ne se zalam minatiot mesec imav samo 17 000 denari promet za cel mesec!!!!
mu velam :e kako tolku malku,a tvoite sto gi biras se na vlast,sto ne pobaras da ti pomognat.
toj mi odgovara:sto be da pobaram,lugevo se utepaa od rabota,cela vlada raboti denonokno,ama nemoze da gi popravat greskite sto gi napravile ovie od sdsm.
eve mi dojde za 2006 god.da platam danok 18 000 eura
za 2007 mi dojde 24 000 eura
za 2009 mi dojde 42 000 eura
od kaj da gi najdam ovie pari sto mi gi bara U.J.P.,koga za cel mesec sum imal promet samo 17 000 denari.
jas mu velam,pa koga ti vikam deka dzabe gi glasase ovie ti mi vikas deka se super.
toj mi odgovara:pa ne mi gi baraat oni parite,tuku U.J.P.,abe se znae stom se vrati
ovoj branko tesko na nas.
mu velam :a be batka sto ima vrska branko so u.j.p. ,ti treba na grujo da mu se lutis!
i zamislete tipov mi vika:a be za se e kriv branko,site taka vikaat,stom on se vrati tesko nas,kakva vrska ima grujo,site gluposti gi pravi branko,grujo moze stavil direktor na U.J.P. ,ama dzabe tie TAMU sto se vo U.J.P. site se na branko,tie ke ne sotrat!
TUKA SE POZDRAVIVME,a jas i posle pet dena seuste se cudam,kako moze do tolku da se manipulira narodot,deka za se e kriv branko???????
 

alek34

Многу искусен форумџија
Член од
23 јуни 2009
Мислења
451
Поени од реакции
25
eve edna ekonomska pikanterija od sekojdnevniot zivot,i toa vistinita slucka
pravam muabet so eden dukandzija,i mu velam kako biznisot?
toj odgovara,slabo mnogu slabo.
go prasuvam ,e zosto pa sega tvoite se na vlast,ti kolku znam gi glasase za da vidis arno,a ne da se zalis.
toj mi odgovara,i veli more da rabotea arno onie drugite kojznae kade ke bevme sega!!
mu velam ,mislis na sdsm?
da be ,mi odgovara!
go prasuvam pa zosto se zalis sega,sega ovie velis rabotele mnogu dobro,pravele mnogu za drzavata,a ti se zalis deka ne ti odi biznisot?
toj mi odgovara:e kako da ne se zalam minatiot mesec imav samo 17 000 denari promet za cel mesec!!!!
mu velam :e kako tolku malku,a tvoite sto gi biras se na vlast,sto ne pobaras da ti pomognat.
toj mi odgovara:sto be da pobaram,lugevo se utepaa od rabota,cela vlada raboti denonokno,ama nemoze da gi popravat greskite sto gi napravile ovie od sdsm.
eve mi dojde za 2006 god.da platam danok 18 000 eura
za 2007 mi dojde 24 000 eura
za 2009 mi dojde 42 000 eura
od kaj da gi najdam ovie pari sto mi gi bara U.J.P.,koga za cel mesec sum imal promet samo 17 000 denari.
jas mu velam,pa koga ti vikam deka dzabe gi glasase ovie ti mi vikas deka se super.
toj mi odgovara:pa ne mi gi baraat oni parite,tuku U.J.P.,abe se znae stom se vrati
ovoj branko tesko na nas.
mu velam :a be batka sto ima vrska branko so u.j.p. ,ti treba na grujo da mu se lutis!
i zamislete tipov mi vika:a be za se e kriv branko,site taka vikaat,stom on se vrati tesko nas,kakva vrska ima grujo,site gluposti gi pravi branko,grujo moze stavil direktor na U.J.P. ,ama dzabe tie TAMU sto se vo U.J.P. site se na branko,tie ke ne sotrat!
TUKA SE POZDRAVIVME,a jas i posle pet dena seuste se cudam,kako moze do tolku da se manipulira narodot,deka za se e kriv branko???????

lol

Пропагандава ти е тотално офтопик на темата дека сме 32 место за водење бизнис во светот, ама не можам а да не прокоментирам дека човеков толку глуп, ама едно разбрал - бранко е мнооооогу крив за полошата состојба на македонците од онаа пред 1991.
плус, очигледно те лажел (зошто знаел што сакаш да слушнеш), бидејќи не може да има промет 17.000 ДЕНАРИ, а да му бараат данок 42.000 ЕВРА. По која логика е тоа?

17.000 денари се 300 евра или за цела година 3.600, па сите да се за ДДВ и воопшто ништо да не платил, пак не може толку да биде. си те лажел зошто те знаел дека си за сдс?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.355
Поени од реакции
18.244
lol

Пропагандава ти е тотално офтопик на темата дека сме 32 место за водење бизнис во светот, ама не можам а да не прокоментирам дека човеков толку глуп, ама едно разбрал - бранко е мнооооогу крив за полошата состојба на македонците од онаа пред 1991.
плус, очигледно те лажел (зошто знаел што сакаш да слушнеш), бидејќи не може да има промет 17.000 ДЕНАРИ, а да му бараат данок 42.000 ЕВРА. По која логика е тоа?

17.000 денари се 300 евра или за цела година 3.600, па сите да се за ДДВ и воопшто ништо да не платил, пак не може толку да биде. си те лажел зошто те знаел дека си за сдс?
Што тресиш глупости, оса на право место го даде примерот, ама твојата партиска заслепеност не ти дава да размислуваш исто како и на човект од примерот.

Илустрацијата беше дека данокот му е секоја година поголем, можеби и подобро му одела работата и за 2007 толку платил.

Годинава му е тапа и зема само 17.000 денари месечно, и сам пресмета колку ќе има данок оваа година.

Значи поуката од примерот е ДРЖАВАВА Е ТОТАЛНО ВО РЕЦЕСИЈА И СЕ Е ТАПА!
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
323
Поени од реакции
7
eve edna ekonomska pikanterija od sekojdnevniot zivot,i toa vistinita slucka
pravam muabet so eden dukandzija,i mu velam kako biznisot?
toj odgovara,slabo mnogu slabo.
go prasuvam ,e zosto pa sega tvoite se na vlast,ti kolku znam gi glasase za da vidis arno,a ne da se zalis.
toj mi odgovara,i veli more da rabotea arno onie drugite kojznae kade ke bevme sega!!
mu velam ,mislis na sdsm?
da be ,mi odgovara!
go prasuvam pa zosto se zalis sega,sega ovie velis rabotele mnogu dobro,pravele mnogu za drzavata,a ti se zalis deka ne ti odi biznisot?
toj mi odgovara:e kako da ne se zalam minatiot mesec imav samo 17 000 denari promet za cel mesec!!!!
mu velam :e kako tolku malku,a tvoite sto gi biras se na vlast,sto ne pobaras da ti pomognat.
toj mi odgovara:sto be da pobaram,lugevo se utepaa od rabota,cela vlada raboti denonokno,ama nemoze da gi popravat greskite sto gi napravile ovie od sdsm.
eve mi dojde za 2006 god.da platam danok 18 000 eura
za 2007 mi dojde 24 000 eura
za 2009 mi dojde 42 000 eura
od kaj da gi najdam ovie pari sto mi gi bara U.J.P.,koga za cel mesec sum imal promet samo 17 000 denari.
jas mu velam,pa koga ti vikam deka dzabe gi glasase ovie ti mi vikas deka se super.
toj mi odgovara:pa ne mi gi baraat oni parite,tuku U.J.P.,abe se znae stom se vrati
ovoj branko tesko na nas.
mu velam :a be batka sto ima vrska branko so u.j.p. ,ti treba na grujo da mu se lutis!
i zamislete tipov mi vika:a be za se e kriv branko,site taka vikaat,stom on se vrati tesko nas,kakva vrska ima grujo,site gluposti gi pravi branko,grujo moze stavil direktor na U.J.P. ,ama dzabe tie TAMU sto se vo U.J.P. site se na branko,tie ke ne sotrat!
TUKA SE POZDRAVIVME,a jas i posle pet dena seuste se cudam,kako moze do tolku da se manipulira narodot,deka za se e kriv branko???????
Никој способен да води бизнис во реалниот свет не може да размислува на таков начин како дуќанџијата во приказнава. Затоа ми се чини дека имаме класично раскажувачко хиперболизирање од страна на авторот за неговиот став. Бранко е минато, он никогаш повеќе нема да биде ни мандатар ни премиер - негово најново доаѓање на власт е рамно на нелегален и нелегитимен антидржавен чин: е рамно на РЕГРЕС (зарем е време во Македонија за такво нешто?). А оние кои континуирано добиваат шанси да ги измијат нечистотиите од неговите оставштини и природно и смислено да ги надминат неговите историски негативни влијанија врз ЕКОНОМИЈАТА на народот и ИНСТИТУЦИИТЕ на власта, нималку нека не очекуваат да не импресионираат нам, слободните набљудувачи, со некакви ранг листи и себепофалби, или пак со бегање од одговорност и префрлање на вината на други.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.355
Поени од реакции
18.244
Никој способен да води бизнис во реалниот свет не може да размислува на таков начин како дуќанџијата во приказнава.
Мислиш дека ги нема?

Ги има, ги има, јас знам неколку, само веќе му иди умот.
На овие што ги знам јас, веќе сфаќаат дека секоја година се повеќе давачки има, а се помалце пари.

А пак рецесијава што им прави на ова маливе фирми, партал ќе бидат уште малце.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
323
Поени од реакции
7
Мислиш дека ги нема?

Ги има, ги има, јас знам неколку, само веќе му иди умот.
На овие што ги знам јас, веќе сфаќаат дека секоја година се повеќе давачки има, а се помалце пари.

А пак рецесијава што им прави на ова маливе фирми, партал ќе бидат уште малце.
Таквите и во најдобра економска клима да сме и при највисок раст ќе пропаднат(и нека пропаднат). Кој размислува така глупаво(ако не лаже), дека некој "утепан од работа со лопатата" со сета власт никако не може да очисти нечии "л..на", па уште и дозволува нови "се..ња", тој не заслужува да води бизнис. Мислам дека сме сите согласни дека народот има голема вина и голема одговорност за оваа денешна мизерија во државава. Но ослободување може да бара само човек, а не стока. Исто така јас мислам и дека луѓето (обичниот народ) денес се многу попаметни од порано, и многу поискусни, но не дошло време да го докажат тоа. Иде тоа време. :costumed2...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.179
Ова е нешто плус што треба дуќанче да плаќа? Не ми е баш јасен примерот и погоре пишувањата оти како знам освен со бруто плата, со други давачки не е посебно зголемен/обременет буџетот на малите дуќани, колонијалите и трафиките. Ако сум грешка молам накратко, кои се тие големи давачки кои секоја година се зголемуваат за дупло, а според логиката на нештата од 300 евра до 40.000 е многу...Дали е навистина вака во реалноста? Ниту тврдам, ниту порекнувам, само ми е нелогично сето ова, од 17.000 на 42.000 евра...или е фигуративно или... :toe:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ова е нешто плус што треба дуќанче да плаќа? Не ми е баш јасен примерот и погоре пишувањата оти како знам освен со бруто плата, со други давачки не е посебно зголемен/обременет буџетот на малите дуќани, колонијалите и трафиките. Ако сум грешка молам накратко, кои се тие големи давачки кои секоја година се зголемуваат за дупло, а според логиката на нештата од 300 евра до 40.000 е многу...Дали е навистина вака во реалноста? Ниту тврдам, ниту порекнувам, само ми е нелогично сето ова, од 17.000 на 42.000 евра...или е фигуративно или... :toe:
Ова дуќанџијава на ОСА ептен на ниво на интелектуална амеба, ама ги има многу такви...
Како и секое суштество на тоа ниво од друга страна секогаш СМЕТА во некои поими : ПОМАЛКУ - ПОВЕЌЕ, ИМА-НЕМА, ТОПЛО-ЛАДНО...:)
А тоа Македонската амеба чувствува дека е многу зголемен АРАЧОТ во разни видови кој го удира владата, чувствува дека НЕМА , и дека му станува ЛАДНО...., подобар сензор за одредување во каква каша сме...НЕМА...:)
 

alek34

Многу искусен форумџија
Член од
23 јуни 2009
Мислења
451
Поени од реакции
25
Што тресиш глупости, оса на право место го даде примерот, ама твојата партиска заслепеност не ти дава да размислуваш исто како и на човект од примерот.

Илустрацијата беше дека данокот му е секоја година поголем, можеби и подобро му одела работата и за 2007 толку платил.

Годинава му е тапа и зема само 17.000 денари месечно, и сам пресмета колку ќе има данок оваа година.

Значи поуката од примерот е ДРЖАВАВА Е ТОТАЛНО ВО РЕЦЕСИЈА И СЕ Е ТАПА!
абе каква партиска заслепеност ти се виде, какви глупости. само проста логика ми кажува дека пиљарот го лажел, односно му лепел бројки кој овој сака да ги чуе.

баш ме интересира каков е тој данок од 42.000 евра годишно, за некој кој има годишен промет од 4.000 евра годишно... (пази - не приход, туку ПРОМЕТ).
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.346
Данок на добивка - 10%
Персонален данок на доход - 10%
Ако е ДДВ обврзник, за она што го плаќа како ДДВ, има право на поврат...освен за собраниот од продажба на крајниот корисник и уплатен на УЈП...
Шо дуќан ќе беше???
По муабетов излегува дека од година во година работи се поуспешно, башка оние се по 10% од 01.01.2008.
Претходно беа 13 %...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom