Македонија доби препорака за старт на преговорите

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
Поздрав ogledalo.Дококу сметаш дека Северана е за аирлија, во ред. Аирлија нека ни е.

Мене ми е искрено жал што сеуште мислиш дека пораката за старт на преговорите не е дадена со взаемен договор помеѓу македонската влада и авторитетите во ЕУ, кој во најскоро време треба да се реализира.

Во наредниве неколку месеци и двајцата ќе бидеме сведоци на ова.
Па не го кажал токму поради тоа што му е битна "славата".
Каде му е сега двојната формула ?
Каде му се писмата ?
Каде се спомениците ?
Каде е Александар ?
Каде се неговите мегафони кои секојдневно низ Македонија пронаоѓаа по неколкумина грчки платеници ?

Ги нема.
Знаеш зошто ?
Затоа што јавноста се подготвува за компромис.

Еве што вели партиското гласило "Вечер" по објавувањето на наводното реререндумско прашање:

"Доколку се сака да се постигне успех во преговорите со Грција, прашањето за името треба да биде автентичен македонски општествен процес. Тоа нема да се случи со трикови по дипломатски пат за потребите на одредени грчки лоби групи, пласирани во Вест, може да се добие сосема спротивен ефект, а тоа е пропаѓање на референдумот. Тоа исто така може да предизвика и будење на радикалните сили кај Македонците кои на текстот во Вест можат да излезат со своја верзија на референдумско прашање: Дали сте согласни да се откажете од вековното и библиско име Македонија и Македонци, за членство во ЕУ и НАТО, како привремени асоцијации. Колку што е можна верзијата објавена во Вест, толку е можна и оваа."

Што ќе значи дека власта, или партијата на власт, се плашат од будењето, на како што ги оквалификувале "радикалните сили", кои до вчера самите тие ги радикализираа.

Ова е порака друже.
Затоа ценејќи ги твоите ставови, да сум на твое место не би бил толку еуфоричен
Изборот во деведесетите беше прифаќање преговори како возврат за влез во ООН.
Денес изборот е прифаќање компромис, како возврат за влез во НАТО и ЕУ.
Кмери се кмери.
Зарем има разлика дали се црвени или портокалови ?
Го знаеш вицот за кокошката која извртела неколку круга +, за да не помисли петелот дека е лесна ?
Па токму затоа некој ќе мора или да направи компромис, или пак да ги повлече апликациите за влез во овие сојузи.....и конечно да престане да го лаже народот дека може под една мишка, две лубеници да носи, бидејќи и обете се бајаги крупни.

Во спротивно и понатаму во анкетите ќе има 95% кои со уставното име сакаат во евроатланските структури.

Ете доколку ти е за утеха, и јас сакам.
А дали е можно тоа што го сакам, е сосема друго прашање.

Само два збора:
Пирова победа.
``Ете доколку ти е за утеха, и јас сакам.
А дали е можно тоа што го сакам, е сосема друго прашање.``

ти можеби сакаш ама си се откажал од борбата за да се постигне тоа.

јас кажав и погоре не очекувам влез и датум, ако не добиеме вето во декември ќе морам да признам дека сум погрешил и дека се ``плете `` мрежа, ама ако добиеме имај доблест и признај дека една структура остана единствена која ќе си ги има епитетите налик на оние во мојот потпис долу..стaвен временски со камбекот на државникот.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
ти можеби сакаш ама си се откажал од борбата за да се постигне тоа.
Која е твојата борба ???
Немој само да ми кажеш дека е пишување по форуми.
јас кажав и погоре не очекувам влез и датум, ако не добиеме вето во декември ќе морам да признам дека сум погрешил и дека се ``плете `` мрежа, ама ако добиеме имај доблест и признај дека една структура остана единствена која ќе си ги има епитетите налик на оние во мојот потпис долу..стaвен временски со камбекот на државникот.
Доколку добиеме датум без решение на спорот, првиот пост ќе ми биде признанието кое го посакуваш.
 
Член од
29 декември 2008
Мислења
1.505
Поени од реакции
43
Која е твојата борба ???
Немој само да ми кажеш дека е пишување по форуми.
Доколку добиеме датум без решение на спорот, првиот пост ќе ми биде признанието кое го посакуваш.
Kaj си бе пријателе.Долготе нема.Како во дувлото со староновиот прецедник?
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Kaj си бе пријателе.Долготе нема.Како во дувлото со староновиот прецедник?
Супер бе пријателе, еве се спремаме да му помогнеме на грујо околу компромисот :)))) за да не ни отиде топтан јазикот и идентитетот :)

Вие, како во дувлото на патриотот ?
Уште ве лаже дека ќе одиме НАТО под уставно ?
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
Која е твојата борба ???
Немој само да ми кажеш дека е пишување по форуми.
Доколку добиеме датум без решение на спорот, првиот пост ќе ми биде признанието кое го посакуваш.
не мислев на датум , ако добиеме вето мислев
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
не мислев на датум , ако добиеме вето мислев
Па мислам дека едното е поврзано со другото.

Доколку добиеме датум, тоа ќе значи дека или сме го решиле проблемот, или пак сме во финална фаза на решавање.
Ова не го велам јас.
Ова го вели Фуерем Рен и цела МЗ.
Немој после пак да испадне она на Орвел :)
 
Член од
29 декември 2008
Мислења
1.505
Поени од реакции
43
Супер бе пријателе, еве се спремаме да му помогнеме на грујо околу компромисот :)))) за да не ни отиде топтан јазикот и идентитетот :)

Вие, како во дувлото на патриотот ?
Уште ве лаже дека ќе одиме НАТО под уставно ?
Па мислам дека за малку задоцнивме.Требаше нешто да се направи дури беа пиздариите околу енциклопедијата.А колку се разликуваат нашиве пулени оцени сам:



:pos2::pos2:Зар не се ко јајце на јајце?
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
Па мислам дека едното е поврзано со другото.

Доколку добиеме датум, тоа ќе значи дека или сме го решиле проблемот, или пак сме во финална фаза на решавање.
Ова не го велам јас.
Ова го вели Фуерем Рен и цела МЗ.
Немој после пак да испадне она на Орвел :)
не знам дали ме разбра

јас викам ако не добиеме вето, значи според мене дека ти си во право и ``ловецот на слава`` треба да организира менување на име.

но ако добиеме вето, значи ``ловецот на слава`` , не можат да го кандисаат за менување и ти доблесно признаваш дека ``предавниците остануваат осамени``

ме разбра?


на алфа гледам некоја емисија во моментов ...бучковски заклуче дека нме може на балканов додик и груевски да прават проблеми, ако прави еу ќе му спреми план караманлис ( смена од власт)..сиротиот се надева пак да се врати на власт )))))
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Па мислам дека за малку задоцнивме.Требаше нешто да се направи дури беа пиздариите околу енциклопедијата.А колку се разликуваат нашиве пулени оцени сам:

:pos2::pos2:Зар не се ко јајце на јајце?
Абе сеа не е културно така да ми ги одбегнуваш прашањата :)

Инаку да не случајно ти фали уште еден дел од сликата :icon_lol: оној последниот ?
не знам дали ме разбра

јас викам ако не добиеме вето, значи според мене дека ти си во право и ``ловецот на слава`` треба да организира менување на име.

но ако добиеме вето, значи ``ловецот на слава`` , не можат да го кандисаат за менување и ти доблесно признаваш дека ``предавниците остануваат осамени``

ме разбра?
Ама изгледа и ти не ме разбра :)

Добивањето датум е тесно поврзан со решавањето на спорот.
Ова е КРИТЕРИУМ, пренесен преку Оли Рен и Фуере.
Сеа ти сакаш крсти го притисок за промена на името, сакаш доборососедски односи.....на крај епилогот е ист.
 
Член од
29 декември 2008
Мислења
1.505
Поени од реакции
43
Абе сеа не е културно така да ми ги одбегнуваш прашањата :)

Инаку да не случајно ти фали уште еден дел од сликата :icon_lol: оној последниот ?
Ама изгледа и ти не ме разбра :)

Добивањето датум е тесно поврзан со решавањето на спорот.
Ова е КРИТЕРИУМ, пренесен преку Оли Рен и Фуере.
Сеа ти сакаш крсти го притисок за промена на името, сакаш доборососедски односи.....на крај епилогот е ист.
А кој би требало да е на последната слика?
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
:tv: Оваа зима снег нема да има ќе биде многу жешко

Список се чисти
Грб се менува
Закон за енергетика во процедура
Паѓаат визите
ЕУ ни пружи љубов :pop: сега ќе видеме колку македонскиот народ не е пачавра.

Сеушто го нема Александар на центар и лавовите.

Некој форсира ЕУ аѓенда како Велија (чиј платенци беа луѓето со знамињата не верувам дека некој дома цел ден чекаше препорака за препораки како да чека финале во фубдбал)
Многу матни води каде се спомнува Оли рен и еу е уште поматно.
Ме загрижува што Оли Рен има фаце на грешник кога го даваа интервјуто на А1 сепак не е толку умшен на глумење како „спасителот„ Солана.


Кој ги стави визите ? ЕУ.
Кој ги зима визите ? ЕУ.
Зошто ги ставија визите кој знае мене сеуште не ми е јасно?
Истите луѓе кој во амбасдите те гледаа како КРАВА и ти ги фрлаа документите ладнокрвно сега се љубезни со широко отворени врати.

НЕ ЗА ЕУ

Што има ЕУ

Високи даноци
Ладен народ
Педери, педери... и многу педери
Лудаци лудаци лудаци и многу лудаци

 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Една работа сега.

И да не се смени името ни единтитетот (а ќе биде сменето да знаете) пак ќе биде кобно нашето влегување во ЕУ.
Земете ја за пример Бугарија.

Башка убаво постира Dr_ViRuS погоре што има таму а и сликата говори многу.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Преведено со гугл.транслејт

Данскиот дневен весник:

EU Commission reaching out to Macedonia and proposes negotiations on membership. But first a long name conflict with Greece resolved.

Macedonia was for nearly four years ago officially nominated candidate in the EU, but since there has been much progress in the negotiations. This is mainly due to a name conflict with neighboring Greece, which has a province with the same name.

EU Enlargement Commissioner, Olli Rehn, nor will hide the fact that EU negotiations could be blocked by the Greeks, if there is a solution as soon as possible.

- This is a very strong call to resolve the name issue and remove it from the agenda. It is more urgent than it has ever done for Macedonia to ensure a European future, "he says.

http://www.berlingske.dk/verden/makedonien-rykker-taettere-paa-eu


Шведски дневен печат, Svenska Dagbladet:

This should be seen as a very strong incentive to resolve the name issue so that it moves away from the agenda, "said EU Enlargement Commissioner Olli Rehn as he presented this year's enlargement of the report in Brussels.

http://www.svd.se/nyheter/utrikes/artikel_3652497.svd


Норвешки печат,Dagbladet:

Rehn says that Macedonia now sufficiently fulfills the political and economic criteria to begin talks on membership.

Name Conflict

But still remaining including a dispute with Greece about its name, as the Greeks do not recognize.

- I hope the authorities in Skopje sees this as an opportunity to settle the name dispute that has been with us over the past 18 years, said Rehn.

http://www.dagbladet.no/2009/10/14/nyheter/utenriks/eu/8579559/


Со прости зборови да ја преведеме, агендата на ЕУ:

СМЕНЕТЕ ГО ИМЕТО ЗА ДА ВЛЕЗЕТЕ ВО ЕУ!

Ова е само мамка, за да се создаде атмосферата потребна за промена на име, создавајќи оптичка илузија дека тоа ќе не внесе во ЕУ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom