Македонија во иста временска зона со Грција и со Бугарија?

Дали треба да одиме еден час понапред?


  • Вкупно гласачи
    206
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Секако, христијанството на Македончето му е побитно и од сопствените деца(освен во ситуации кога пие и ждере како свиња, кога лаже, краде, оговара итн итн)
Да не недочита што пишав?
Реков традиција, не вера! Сосема различни рабоќе!
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
приспособиме на Грегоријанскиот кој секулран
Се согласувам за временската зона... ама кој ги ебе католиците и нивните папи. Се им е базирано на пљачка фклучено и нашите предели со крстносните војни. Едни арапи не може да отераат у пизду матер, не оставија да скапуваат. А муриканците и британците протестанти нека се носат. Кога ќе уведат смртна казна за милијардери со гилотина нека ме викнат, до тогаш шипак.
За инает бре на 7ми.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.070
Поени од реакции
78.291
Ме сфаќате погрешно :D Не е работата да ми се угоди на мене, земав само личен пример. Јас сум за целосна интеграција со нашите најголеми пазари, а тоа е централна и западна Европа. Нема да се одвојуваме од нив понатаму, само ќе стануваат бизнис, роднинските врски и туризмот уште поинтегрирани. Кога веќе е така јас сум за во целост да ги прифатиме и CET временската зона на која географски и припаѓаме и верскиот календар да го приспособиме на Грегоријанскиот кој секулрано го користиме секако, а не постои никаква културолошка или верска пречка да го прифатиме.
Нема везе со практичност. Ти си Хрват и затоа сакаш по католички да бидеме, да беше Албанец ќе бараше по арапски.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.719
Поени од реакции
15.594
се пребаци дискусијата во календарот, па да коментирам... славењети Божиќ ПОСЛЕ општо признаена Нова Година му дојде на ТИТО како Кец на 11! ; Божиќ НЕ беше државен празник, а Нова Година се славеше 2 дена , фактичи уште од 25 се крмеше свињско, каков божиќен ПОСТ какви Бакрачи... ама глупите православни свештеници од Себија , Македонија и Црна Гора, останаа доследни во инатот... се сеќавам , 1982 ја дочекав во Атина... СЕ работи, Никој не слави Нова Година само шака југословени, па пошто и тогаш Беа грците 1 час понапред, два пати се играше околу елката, како мали дечиња... е бев и за Милениумот, е тогаш Чивијата за чекање Нова Година и ним им влезе...
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Нема везе со практичност. Ти си Хрват и затоа сакаш по католички да бидеме, да беше Албанец ќе бараше по арапски.
Па не баш, бидејќи ми следува еден ден по закон екстра на 25ти кој не ми се одбива од годишен одмор. Ако е за мој ќеиф нек си седи вака, лапам 2 празника. Се ждере и на двата кај мене, а 25ти кај мене доаѓа дефакто како слава со гости и се.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.122
Поени од реакции
5.229
Не со Грција и Бугарија, со Афганистан треба да бидеме у иста зона.
Па ако ни ги населат, ќе треба и спрема нив да се приспособиме како нели добра држава со почит и разбирање према малцинствата ние на се се приспособуваме.

Ја измрдавме темата озбилно :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom