Македонија во Сочи 2014

Член од
14 март 2010
Мислења
16.692
Поени од реакции
15.599

Македонската експедиција на Зимските Олимписки Игри во Сочи 2014 ќе се состои од тројца членови, двајца нордијци, и еден спортист во алпско скијање.

За прв пат на игрите, Македонија ќе има спортисти со обезбедена А-норма.
Антонио Ристевски ќе ја претставува Македонија во алпско скијање, и е еден од двајцата со обезбедена А-норма, тој на игрите ќе учествува во велеслалом и слалом, слаломот е негова појака страна. За него оваа Олимпијада ќе е втора по ред, беше учесник и на игрите во Ванкувер.
Дарко Дамјановски е вториот спортист со обезбедена А-норма, најискусен од тројцата кои ќе ги гледаме на игрите, ова е негово трето учество, првото го имаше на игрите во Торино, и Македонија ќе ја преставува во нордиско скијање.
И третиот член од скромната експедиција на Македонија е нордијката Марија Колароска, која на игрите е дојдена со Б-норма. Дебитантка на игрите.

Распоред на настапите на нашите Олимпијци

Антонио Ристевски - 19 февруари, велеслалом; 22 февруари слалом.
Дарко Дамјановски - 14 февруари, 15км класично; 23 февруари, 50км слободно.
Марија Колароска - 13 февруари, 10км класично.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.102
Поени од реакции
15.398
Со среќа - ќе се чуе нашето име, да се надеваме бар на една бронза.
 
Член од
15 март 2013
Мислења
950
Поени од реакции
620
Со среќа - ќе се чуе нашето име, да се надеваме бар на една бронза.
Бронза?????Човекот си вика дека ќе бил меѓу првите 80 :D.Ako земе под 70 место!ГОлем успех ќе биде тоа за нас
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.898
Поени од реакции
36.500
Ќе не има негде...... тоа е најбитно:)
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.425
Поени од реакции
2.168
На Сител ќе почнат уште малце „Македонија кон победа! Македонија за остварување на својот сон! Македонија за три злата!“ (или пет).
 

Флеш

You plonker!
Член од
23 март 2009
Мислења
8.822
Поени од реакции
9.408
Македонски боб-ајс тим .... шо убо ...
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.819
Поени од реакции
11.945
ќе има ли преноси на сител?
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
10.594
Поени од реакции
14.755
Битно екскурзија ќе си направат, колку толку.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
12.797
Поени од реакции
26.763
Среќна сум што се со А норма. Значи се испотиле за да стасаат до Сочи, а не да се излежаваат 4 години па да плачат по весници оти не им дале вајлд карта.
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
5.805
Поени од реакции
7.421


Да има некаде да би се кладел дека ова чупево ќе заврши последна во својата дисциплина, би ставил големи пари. Ко изгубена да ми е во вселената. :D
 
Член од
10 јуни 2008
Мислења
470
Поени од реакции
852
Има некој да пушта помалце натпреварувачи од нас, а да е држава каде жителите виделе снег ? Ако не се загини од овие некој успех ќе биди за нас :D
 

Zbo

Член од
12 јануари 2014
Мислења
104
Поени од реакции
277
За Сител од Олимпијадата во Сочи, Менче Атанасова Точи :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom