Мажите и раѓањето?

RealenTipac

Доста Филозофии и Фантазии
Член од
8 август 2006
Мислења
23
Поени од реакции
0
Незнам за кенгурите али јас нема шанси да присуствувам на пораѓање зашо не можам да гледам крв! :pov: Заради и истата причина сум и вегетаријанец!
 
Член од
3 август 2006
Мислења
7
Поени од реакции
0
ехххх

Кога се породуваше зена ми од 27 бебиња односно пороѓаји во тој ден само еден се најде јунак да присуствува на пороѓај. По кого да трчаат докторите кога се онесвести кога се слушна звук на сечење на нозици на зиво едвај го вратија 2 саати не мозеше да дојде при себе. Зена му се пораѓа а он лези у несвест на другиот кревет.

Не е страшно што падна у несвест него што го умреа сестрите од дупешки и заебанции а он беше некој си на боречки вештини првак на македонија. Ја тие дупешки не би мозел да ги издрзам слабо срце.
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Vsoba ke e , sakal nejkel nema opcija , na koj ke mu karam majka jas inace ?!
Ne e opcija da go propusti toj moment koga naseto dete ke go vidi svetot prv pat a i da ke mi treba kako podrska ....
 
Член од
10 август 2006
Мислења
14
Поени од реакции
0
мажите и раѓањето

Болката е индивидуално доживување а раѓањето-единствено и лично како отисок на прст.Кој и да биде присутен, исто ти се фаќа --ти си таа на која се чека да ја заврши работата.Се пораѓав во странство каде сопругот можеше да присуствува но јас сакав да бидам сама.Во секој случај сум -за- но само за оние кои ќе знаат да останат присебни :poss:
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
391
Поени од реакции
20
Nitu sakam mazot da prisustvuva na poragaj ,niti toj saka.Kako prvo ja ke si imam maka ne ke znam kaj mi e glavata a kaj gzot i sto ke mi pomogne toj?A plus kako sto go znam jas nego ima odma da se onesvesti, pa dal nego da go mislam ili svoja maka da gledam,ne mi treba na poragaj ic.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
Ako mazot misle deka moze da izdrze da gleda takvo nesto neka ostane, ali ako ostane ne veruam deka ke mu tekne da naprae posle uste edno dete.
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Маж ми ќе присуствува на пораѓај, сакал нејкел, ке го врзам ако треба :pos:
Мислам дека е од големо значење ова за жената, има поддршка и утеха во тој ужасен момент. (заради болката де, инаку моментот е "прекрасен".) Убаво е кога двајцата се присутни на раѓањето на нивното дете.
Како би му ја стегала раката, 2 недели после тоа да се жали :pos:
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
леле вадење тема од нафталин............

Како сака самата, иако јас претпочитам да им оставам на докторите повеќе простор за да си ја завршат работата како што треба, бидејќи знам како е кога некој ти се мотка додека ти правиш нешто деликатно. А со оглед дека ако станува збор за нормално пораѓање жената ќе биде во афект, нема многу и да примети дали сум бил во тие неколку најкруцијални минути до неа или во соседната соба односно ходник.
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
Мажите нека си седат у ходник најдобро е тоа за нив а после жената нека му раскажува во детали...
Повекето мажи би добиле траума од сето тоа,па после може да не му и текне за второ дете:pos:
А за најхрабрите однапред честитки:pipi:
 

ITK

Член од
10 октомври 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
51
Би сакал да присуствувам..но зависи она како ќе реагира :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom