Мажите и раѓањето?

Ece

*Sunshine*
Член од
7 јули 2006
Мислења
2.567
Поени од реакции
47
bibika напиша:
Скоро секогаш си кратка во коментарите.Би сакала да го објасниш твојот став.Вака е само наведен,но за сите останати нејасен.Го прифаќам твојот однос кон темата и негативниот одговор,но мало појаснување би ми дало шанса да размислувам низ твојата призма и да те разберам.:)
Не биди мрзла,ајде,напиши!:)
Незнам, немам посебно објаснување, едноставно јас лично не би сакала. Потребен ми е само медицински тим што треба да ми помогне, а што би ми помогнало ако тој гледа само театарска претстава? Кога би можел да ја сподели болката што ќе ја чувствувам ако е присутен, тогаш ОК. A ако сака да биде присутен на важниот момент, има многу моменти понатаму кога ќе треба да биде присутен со нашето дете и да биде од помош.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
И сеа не ми кажавте дали има мажи коишто пателе од кенгуров синдром? :raz:
 
Член од
8 јули 2006
Мислења
173
Поени од реакции
2
Jas imam kazano deka ne se poragam dodeka maz mi ne e do mene vo sala! I ozbilna sum! :)
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Macedalien напиша:
И сеа не ми кажавте дали има мажи коишто пателе од кенгуров синдром? :raz:
Иако сум уплашена од моето незнаење :), морам да прашам што е кенгуров синдром?
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Најверојатно се мисли на мажи кои го вршат мајчинскиот дел од одгледувањето. И тоа премногу. :) :p
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Macedalien напиша:
И сеа не ми кажавте дали има мажи коишто пателе од кенгуров синдром? :raz:
Маце, ај те молам објасни шо е то кенгуров синдром ? :toe:
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Чекајте : поинтересно е кога некој којшто пател од истиот објасни. Баш сакам да видам некој маж којшто имал деца дали пател од кенгуров синдром... :wink:
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Јас ко да не пишувам бе!
Или не ми е точно перципирањето? :raz::raz:


The author describes among some adults a special clinical form of mother-child relation in which bond between both partners, without being fusional, remains very strong and can be likened with the larva relation among marsupials. He calls to mind the hard therapeutic problems given by persistency at adult age of this complementary type relation.

Ова ќе да е :) :)
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Маце,ќе јадеш ќотек.:)

Мојот став на темава е ДА! Мажот треба да присуствува на настанот. И не само да присуствува,да помага.За тоа и ќе биде таму нели?:) А не за да паѓа во несвест,па по него да трчаат лекарите!
Но,ако сакам да бидам објективна,морам да кажам дека партнерите треба да се договорат за тоа.Доколку кај партнерот постои отпор,страв,несигурност,тоа може да го пренесе на жената,па да предизвика други појави, во текот на раѓањето.

Знам дека секоја жена сака и има силна потреба мажот да е до неа,да ја бодри,да и го држи стравот.Самото негово присуство, ќе ја опушти психички и се ќе оди полесно.Но,ако е свесна дека тоа го прави само за да и ја удоволи желбата,ќе има чувство на вина дека го присилува на нешто, што тој не сака.А тоа не чини потоа.

Знам исто така дека секој маж посакува да е таму,ама не секој може да го издржи стресот и болката што неговата сакана страда,а тој е немоќен да и помогне,да и ги скрати маките.Двојни се чувствата кај мажите и се мачат,околу ова прашање.Не се плашат,можеби им е грдо тоа,но не од други причини,туку затоа што ги гледаат маките на жената што ја сакаат,па често си наметнуваат чувство на вина,дека тие се виновни за нејзината болка.

Ги разбирам и едните и другите.И ги поддржувам во нивната одлука.ЗАЕДНИЧКА!!!
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Шо ве ебам бе кукајци едни. Ја че одам да глеам, од интересно и од поддршка да пружам, ебаго.
И то у ремедика. сеа, кај и да е, сектембар месец.
 

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
Garfield напиша:
Шо ве ебам бе кукајци едни. Ја че одам да глеам, од интересно и од поддршка да пружам, ебаго.
И то у ремедика. сеа, кај и да е, сектембар месец.
За убо, за арно :aplauz: ...и да одиШ и да гледаШ кога си се намерил веќе:aplauz: :aplauz: :aplauz:

П.С. Мацееееее, мачорот ќе да Е синдромосан:pos:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ем, за да ми биди убо, ќе се ќердосам и со то искуство.
Шо знам, да сибам, ама и то треба да се види.
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
bibika напиша:
Знам дека секоја жена сака и има силна потреба мажот да е до неа,да ја бодри,да и го држи стравот.
Знам исто така дека секој маж посакува да е таму...
Кхм, кхм. Не би рекла, не би рекла дека е горново точно и дека важи за секој маж или секоја жена.
Малце повеќе сме гледале американски филмови.
Не знам колкумина од тука имаат раѓано. Јас раѓав групно, долго и содржајно. Доволно долго за да забележам голема доза на бес кај родилките. Зборуваме за просечни женички. За болката мора да има виновник, а виновниот е детеправачот. Мислам дека некои од нив беа во таква агонија, што очи би му извадиле на сиромавот.
Јас лично, повеќе храброст собирам кога сум сама. Колку и да е природно, колку и да е медицината напредна, само таа што лежи на боксот сфаќа дека се сведува на борба за живот. Својот живот.
Башка, оној мојон има прек карактер, и ќе ги размаваше докторите на првото мое “оф-леле“.
Мое мислење, поготово во моето опкружување (плеќато и влакнесто) е дека идниот татко треба да грицка семки у чекална. И тоа не е едноставно.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Синдромосан ќе да е мамата :pos: :pos: :pos:

И то од цел ден седење на фотеља!!!
 

Iris

Ruzha, ruzhica...
Член од
29 април 2005
Мислења
278
Поени од реакции
7
Sekoj so svoeto iskustvo i so svoite sfakjanja, pa moeto bi izgledalo vaka:

Jas lichno sakam soprugot da prisustvuva na ragjanjeto, poradi toa shto brakot neli go sfakjam tradicionalno "vo dobro i zlo". E sega da me prashavte porano kje recev: bez diskusita MORA|da prisustvuva. Posle odredeni iskustva sfativ edno: Sakam da prisustvuva, no ne e kraj na svetot ako samiot ne saka. Shto ako prisustvuva i posle se chuka vo gradi so toa, a nishto ne pravi ponataka za tebe i deteto? Mnogu e pobitna dolgorochnata poddrshka od strana na soprugot vo celiot proces na podiganje na deteto, a toa shto toj kje prisustvuva na chinot na ragjanje ne e nikakva garancija deka i ponataka kje se grizhi za svoeto semejstvo.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom