МРТВ - Македонска радио телевизија

Член од
5 октомври 2012
Мислења
1.951
Поени од реакции
1.169
HD рисивер имам, тоа не е проблем. Работата е што на автоматско пребарување ниеден канал од македонска телевизија не го наоѓа, не само хд. Можам рачно да ги внесам фреквенциите, но не знам кои.
На сајтот имаат само информации за сателитската фреквенција, ништо за терестријалната. На сајтовите на аек, радио дифузија и останати агенции нема ништо. Страшна работа.
Sakas na resiver da ja gledas mrt1 hd ..tesko mislam zatoa sto e kodirana. Ne ja dava slobodna. Probaj tuka lyngsat na google
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.411
Поени од реакции
2.753
Sakas na resiver da ja gledas mrt1 hd ..tesko mislam zatoa sto e kodirana. Ne ja dava slobodna. Probaj tuka lyngsat na google
Не е кодирана ни терестеријално ни кабловски, сателитски можеби. Не за џабе плаќаме РДТ. Сите оператори задолжително мора каналите на МРТ (СД и ХД) да ги пуштат бесплатно). Еве доколку користиш интернет од Вип (Близу) стави го коаксијалниот во ТВ, и скенирај ги каналите, сите ќе ги најде, но се кодирано, само МРТ се слободни, така да и да не им плаќаш за таа услуга, сепак МРТ каналите ќе може да ги гледаш.[DOUBLEPOST=1483539727][/DOUBLEPOST]Инаку за ова прашање најдобро е да се контакираат од МРТ, АЕК или МРД бидејќи нема никаде ваква информација.
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2015
Мислења
415
Поени од реакции
171
Види од табелата на кој канал треба да бараш незнам за фрекфенција
 

Attachments

Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Sakas na resiver da ja gledas mrt1 hd ..tesko mislam zatoa sto e kodirana. Ne ja dava slobodna. Probaj tuka lyngsat na google
Не е кодирана, но и да е тоа не пречи за да ја најде. Ги наоѓам и сите од бумтв (виплајт по ново) кои се кодирани. Има информација за каналот и црна слика. Овие воопшто не се наоѓаат. Најверојатно се во некое подрачје кое рисиверот не го пребарува на автоматско скенирање.
 
Член од
13 ноември 2009
Мислења
301
Поени од реакции
147
се загледав сега МРТ 2,многу интересна документарна програма има а и филмчињата шо ги даваат се ок...Еве сега технологијава дозволува да има превод и на Мк и на Ал,па нели може тоа некко да се изведи,никој да не е оштетен и сите задоволни...Е сеа кога ке има музика на друг јазик,кој сака нека гледа кој не,ке си смени канал....
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.411
Поени од реакции
2.753
се загледав сега МРТ 2,многу интересна документарна програма има а и филмчињата шо ги даваат се ок...Еве сега технологијава дозволува да има превод и на Мк и на Ал,па нели може тоа некко да се изведи,никој да не е оштетен и сите задоволни...Е сеа кога ке има музика на друг јазик,кој сака нека гледа кој не,ке си смени канал....
Секако дека може, ама не се сака. Патем дали од МРТ можат тоа да го овозможат не сум сигурен, доколку ги лепат преводите на видеото тогаш нема шанси.
 
Член од
13 ноември 2009
Мислења
301
Поени од реакции
147
ДА,ако се лепени преводите нема шанси,ама нека пуштаат како на НГ или Дискавери,бланко без превод,па кој каков превод сака нека си одбери,плус МРД е државна фирма и да се пуштат неколку преводи не е проблем,додека ОНЕ за пренесување на два аудио канала на другиве национални телевизии бара попричично пари....
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.411
Поени од реакции
2.753
59-то издание на Греми награди - Понеделник 13.02.2017 (02:00) на МРТ 1
http://play.mrt.com.mk/play/5546
Годинава во живо ќе го пренесуваат доделувањето на Греми наградите. Само што не е 12, туку 13.02. веќе бидејќи по наше време почува во 02:00... :)
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.902
Поени од реакции
7.570
59-то издание на Греми награди - Понеделник 13.02.2017 (02:00) на МРТ 1
http://play.mrt.com.mk/play/5546
Годинава во живо ќе го пренесуваат доделувањето на Греми наградите. Само што не е 12, туку 13.02. веќе бидејќи по наше време почува во 02:00... :)
Кој има МРТ 1 HD препорачувам да го гледа на чиста кристална слика.

Преносот ќе го коментира Александра од Стисни Плеј.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.411
Поени од реакции
2.753
Кој има МРТ 1 HD препорачувам да го гледа на чиста кристална слика.

Преносот ќе го коментира Александра од Стисни Плеј.
Секако, лично мислам дека сите веќе имаат можност да ја следат во HD (што реално и мора бидејќи сите плаќаме РДТ). Бтв, МРТ давала некогаш вакво нешто или не? Воопшто не се сеќавам, знам Сител даваат понекогаш оскари и слични нешта, но за МРТ навистина не знам.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.902
Поени од реакции
7.570
Излезе вест дека на МРТ 1 и Јана Бурческа ќе биде коментатор на Греми https://oikotimes.com/2017/02/12/fyr-macedonia-2017-jana-burceska-as-commentator-for-grammy-awards/

Интересно доста. Се надевам Греми ќе биде секоја година пренос на МРТ.[DOUBLEPOST=1486904050][/DOUBLEPOST]
Секако, лично мислам дека сите веќе имаат можност да ја следат во HD (што реално и мора бидејќи сите плаќаме РДТ). Бтв, МРТ давала некогаш вакво нешто или не? Воопшто не се сеќавам, знам Сител даваат понекогаш оскари и слични нешта, но за МРТ навистина не знам.
Ова им е прв пат да пренесуваат. Една година знам Греми пренесуваа тогашна Аб канал со коментарите на Миланка. Ужасно за гледање беше.

МРТ една година пренесуваше и Санремо на собраниски. Пренесуваа и Оскари. Лиценцата за пренос на Оскари колку што имам читано ја има Миланка и не знам како одлучила да оди тоа на Сител што мислам дека им е погрешна одлука. Сител со програма која одамна ретко има филмови не вреди да има право на пренос на Оскари.



Овие од Макс тв се ужас до пред некој ден точна им беше програмската шема на МРТ 1 закажав снимање и денес слѕчајно приметив го нема пишано Греми во програмата, да не приметев немаше да ми се сними. Вечер ќе гледам колку можам другото на снимка.

За Греми имам отворено тема на форумов во делот за музика. Кој сака може да пишува таму за време на преносот.
 
Последно уредено:
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.536
Поени од реакции
695
Трст Виа Скопје браво за МРТ само незнам од кога започнаа да ја прикажуваат :bravobe:
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.902
Поени од реакции
7.570
Трст Виа Скопје браво за МРТ само незнам од кога започнаа да ја прикажуваат :bravobe:
Некаде се 6-7 епизода. Исто и Јуначко колено даваат. Само не знам зошто не продолжат да ги ставаат сите стари серии и емисии на нивниот сајт.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.411
Поени од реакции
2.753
Веќе денес во 20:15 ќе го даваат Wild Card (2015). После долго време да дадат ново филмче, кое е добро и скоро снимано. Се надевам ќе продолжат вака. :)
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.536
Поени од реакции
695
Од пред некој ден МРТ Собраниски Канал почна да емитува програма 24 часа
 

Kajgana Shop

На врв Bottom