МК aкорди по слух

BuSarCe

See My Profile
Член од
4 август 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
33
ајде дечки кој се нафаќа да ги ги скинеме песните нови на тоше???:smir:
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
ајде дечки кој се нафаќа да ги ги скинеме песните нови на тоше???:smir:
Јас вчера седнав да ја "кинам" боже чувај ја од зло...откако ги извадив првите 3 акорда мрза ме фати и станав.
За вакво нешто треба некој помлад со невероватна желба и ентузијазам за докажување.:pos:
 

BuSarCe

See My Profile
Член од
4 август 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
33
Јас вчера седнав да ја "кинам" боже чувај ја од зло...откако ги извадив првите 3 акорда мрза ме фати и станав.
За вакво нешто треба некој помлад со невероватна желба и ентузијазам за докажување.:pos:
во право си:smir:
ај кје се обидувам али мрзата е п.м:pos:
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Boze cuvaj ja od zlo


Hm G A F#m G
Taa ima oci koi mi gi znaat tajnite
A Hm
site pobedi i site porazi
G A F#m G
Taa ima race koi krijat celi svetovi
A Hm
i bi umrel jas za tie pregratki
G F#m Hm
i bi umrel jas za tie pregratki

Hm
Bozhe ne mi treba nishto drugo
F#m
dur sum zhiv pod ova nebo
G Em F#m
topla postela i ochi shto gi znam


Bozhe angeli od nebo prati
taa nema da se vrati
chuvaj ja od zlo taa nema nikoj svoj
G A Hm
mmmmm o nema nikoj svoj
G F#m Hm
Bozhe chuvaj ja od zlo


Taa ima usni vkusni kako zrela jagoda
koi nikoj ne gi baknuva ko jas
koi nikoj ne gi baknuva ko jas


Bozhe ne mi treba nishto drugo
dur sum zhiv pod ova nebo
topla postela i ochi shto gi znam


Bozhe angeli od nebo prati
taa nema da se vrati
chuvaj ja od zlo taa nema nikoj svoj
mmmmm o nema nikoj svoj
Bozhe chuvaj ja od zlo



Еве ја песната!!!..... прошарајте наназад по темиве на Музика има тема за песните на Тоше
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
790
песнава од паркети идеше некако "najmnogu, najmnogu na celiot svet te saka eden parket" рефренот е ова а мислам и вака некако се викаше песната....акордите идат C G C A G C а и мозеби идат и во строфите истиве некако ама ја немам песнава да ја преслушам ова го цакнав само
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
sum gi fatil site od tose ama me mrzi da postiram sea, ako saka nekoj PP ili msn , izvolte............
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
790
Може ли некој да ја цакне Биљана сајла немаше?
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Може ли некој да ја цакне Биљана сајла немаше?
imenjak, taa mi bese edna od prvite skinati pesni......... me mrzi da pisuvam tabovi ama od pamet vaka kje ti kazam........follow the instructions.........

pesnata e u d-dur,znaci so nego pocinje..... se vrti krugce so eden drug akord,ne znam kako se vika ali vaka kje stisnes;od polozbata za d-dur,go drgas sredniot prst od prva zica a prviot prst go stavas na vtoro pole na cetvrta zica.....i sea ,razlozi go akordite ,so bi reklearpedziraj...... i pocetokot na soloto go znam, ako ne me mrzi kje napisam tabovi ama izglea kje me mrzi,ali u globala toa e,vi kazav od kade ,i soloto e od D,a za posle toso malerot so go sviri soloto malce potesko poso nemam volja da simnuvam bluzerski solazi poso u sekoj slucaj mozes sam da si iskombiniras....
 

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
imenjak, taa mi bese edna od prvite skinati pesni......... me mrzi da pisuvam tabovi ama od pamet vaka kje ti kazam........follow the instructions.........

pesnata e u d-dur,znaci so nego pocinje..... se vrti krugce so eden drug akord,ne znam kako se vika ali vaka kje stisnes;od polozbata za d-dur,go drgas sredniot prst od prva zica a prviot prst go stavas na vtoro pole na cetvrta zica.....i sea ,razlozi go akordite ,so bi reklearpedziraj...... i pocetokot na soloto go znam, ako ne me mrzi kje napisam tabovi ama izglea kje me mrzi,ali u globala toa e,vi kazav od kade ,i soloto e od D,a za posle toso malerot so go sviri soloto malce potesko poso nemam volja da simnuvam bluzerski solazi poso u sekoj slucaj mozes sam da si iskombiniras....
Не е таа песна, таа што ја објаснуваш се вика `Пауза` и е од одјавната шпица на К-15.
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
790
Не е таа песна, таа што ја објаснуваш се вика `Пауза` и е од одјавната шпица на К-15.
Ќе може да ја објасниш дека ништо јас не разбрав како ми ја објаснија песнава, а и билјана сајла немаше ако ја знаеш?
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Не е таа песна, таа што ја објаснуваш се вика `Пауза` и е од одјавната шпица на К-15.

gi imam pod drug redosled pesnite pa doslo do zabuna......... aj kje vidam za biljana sajla nemase.........
 

oBi_VaN

Is the man!
Член од
11 ноември 2007
Мислења
756
Поени од реакции
21
Тhe hardest thing od Toska.... prosto i lesno....
am, F, C, G..... :)
 

oBi_VaN

Is the man!
Член од
11 ноември 2007
Мислења
756
Поени од реакции
21
Може ли некој да ја цакне Биљана сајла немаше?
Почиња со D, sea toa kao da ti go napisam pocetokot neznam, tri saati ke mi trebaat... prvin go sviris D so treta zica vtoro pole, posle go sviris kao 4 zica vtoro pole, ama po eden takt, i prodolzuvas od A

A D G A
Sakas ti baknezi................................... celo vreme taka do refrenot koj ide:

3 x G,A i na kraj D..... malce so sluhot vidi so kade, inace toa se akordite
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.585
Поени од реакции
2.608
Почиња со D, sea toa kao da ti go napisam pocetokot neznam, tri saati ke mi trebaat... prvin go sviris D so treta zica vtoro pole, posle go sviris kao 4 zica vtoro pole, ama po eden takt, i prodolzuvas od A

A D G A
Sakas ti baknezi................................... celo vreme taka do refrenot koj ide:

3 x G,A i na kraj D..... malce so sluhot vidi so kade, inace toa se akordite
Mislam deka namesto G e E:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom