МЕНСА тест на интелегенција

Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.666
Доколку некој потфрли на тестов нема место за незадоволство. Има и други тестови за решавање, како и други здруженија за (не)интелигентни личности. Еве една од нив http://en.wikipedia.org/wiki/Densa а еве го и тестот http://jmm.aaa.net.au/articles/5618.htm :wink:
Инаку, убеден сум дека човечката интелигенција, за разлика од знаењето, мошне тешко може да се измери со некакви тестови и квизови. Секој човек е интелигентен на различен начин и поинаку ги разбира нештата околу себе. Не верувам во IQ тестови.
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
3.434
Поени од реакции
7.286
Зошто сите барате помош, вас целта ви е да го решите тестот или да лажете дека сами сте го решиле ?

А сега да побараш на темава сигурен сум дека секој втор барем 16 ќе напише со споилери и со мало знаење
 
Член од
10 април 2010
Мислења
2
Поени од реакции
1
18, 9 животи на мачката

20, 23 проценти јаглерод во човечкото тело
21,64 полиња на шаховската табла
10,32 е температурата во степени фаренхајтови на која водата замрзнува

:pos2:
РОКСАНА напиша:
18, 9 животи на мачката

20, 23 проценти јаглерод во човечкото тело
21,64 полиња на шаховската табла
10,32 е температурата во степени фаренхајтови на која водата замрзнува
9 животи на мачка
ама не мие точно
напиши 9 животи на мачката:pipi:
 
C

cige

Гостин
Доколку некој потфрли на тестов нема место за незадоволство. Има и други тестови за решавање, како и други здруженија за (не)интелигентни личности. Еве една од нив http://en.wikipedia.org/wiki/Densa а еве го и тестот http://jmm.aaa.net.au/articles/5618.htm :wink:
Инаку, убеден сум дека човечката интелигенција, за разлика од знаењето, мошне тешко може да се измери со некакви тестови и квизови. Секој човек е интелигентен на различен начин и поинаку ги разбира нештата околу себе. Не верувам во IQ тестови.
менса е единствената светски признаена организација за надпросечно интелигентни луѓе (IQ<149), на интернет можеш да најдеш милиони тестови и секој што ќе стаса може да измисли свој тест, и овој тест нема врска со тие на менса, јас кога решавав(пред 4 години)тестот се состоеше од 36 прашања, и се состоеше од табела 3*3, 8 полиња беа потполнети а ти треба да процениш што треба да има во 9тото, треба да одбереш од 8 понудени така да тешко дека насреќа можеш да погодиш, тетстот може да го решава секој човек на земјава затоа што се состои само од знаци, нема букви ниту броеви, така било кој јазик да го говори може да решава, аналогно на тоа тестот може да го решава и неписмен човек затоа што се состои од знаци а не од букви (my IQ is 164 :wink:)
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Ваквите тестови за интелигенција не ги сметам за премногу релевантни. Секако еден куп научници и психолози итн стојат позади нив, ама од моја гледна точка некој ако знае квадратчиња да пополнува и низи да продолжува не значи дека е паметен за други работи.
 
Член од
28 декември 2008
Мислења
99
Поени од реакции
3
15 и во р т - 15 играчи во рагби тим
11 и во ф т - 11 играчи во фудбалски тим
52 н во г - 52 недели во годината


:vozbud::pipi:
 

Comic

Syntarginaris
Член од
14 април 2010
Мислења
430
Поени од реакции
32
како што знам официјалниот тест од МЕНСА е www.iqtest.dk и таму се мери најверодостојно, ми излезе 140 , натаму скалата не покажува ако ти е повеќе... ако имаш 140 тогаш си МЕНСА левел :)
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
тестот се состоеше од 36 прашања, и се состоеше од табела 3*3, 8 полиња беа потполнети а ти треба да процениш што треба да има во 9тото, треба да одбереш од 8 понудени така да тешко дека насреќа можеш да погодиш, тетстот може да го решава секој човек на земјава затоа што се состои само од знаци, нема букви ниту броеви, така било кој јазик да го говори може да решава, аналогно на тоа тестот може да го решава и неписмен човек затоа што се состои од знаци а не од букви (my IQ is 164 :wink:)
Ти си ги решавал равеновите матрици, мене на тој ми испадна над 170 али океј јас сум избран :)
 

DaN-MaN

Warlock
Член од
1 февруари 2007
Мислења
491
Поени од реакции
3
Лесно се хакнува ;)
Симни програмчето за тргање пасворди и готово
 
Член од
7 април 2010
Мислења
59
Поени од реакции
1
како што знам официјалниот тест од МЕНСА е www.iqtest.dk и таму се мери најверодостојно, ми излезе 140 , натаму скалата не покажува ако ти е повеќе... ако имаш 140 тогаш си МЕНСА левел :)
Тој тест е најверодостоен,ама не е официјален, а и доста е полесен од официјалниов.
 
Член од
19 октомври 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
ЕВЕ ВИ ГИ СИТЕ ОДГОВОРИ (22)
31 буква во азбуката
7 дена во неделата
7 светски чуда
12 знаци во хороскопот
52 карти во шпил (без џокери)
16 краци на сонцето од вергина
18 дупки на голф игралиште
5 прсти на стапалото
90 степени во прав агол
32 е температурата во степени фаренхајтови на која водата замрзнува
15 играчи во рагби тим
3 тркала на трициклот
11 играчи во фудбалски тим
12 месеци во годината
29 дена во февруари во престапна година
365 дена во годината
52 недели во годината
9 животи на мачката
60 минути во часот
23 проценти јаглерод во човечкото тело
64 полиња на шаховската табла
100 години во векот
 
Член од
16 октомври 2011
Мислења
80
Поени од реакции
22
This is bullshit. Пример: 60 м в ч = 60 мајки во чаршија! Мислам кратенки со букви и една двоцифрена или троцифрена бројка - критериум за интелигенција! Ебаго!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom