МЕНСА тест на интелегенција

Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Сега го решив 3 т на т! :vozbud: 3 тркала на трициклОТ. Ми фалело членување!

Не знам за 20тото, и ја само тоа не го имам решено. :toe: Единствено што ми текнува со 23 е 23 пара хромозоми во човечкото тело ама има збор на Ј што почнува и не одговара. И мене ме интересира што е.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Менса е профи тест за интелегенција, нема вербални прашања. Ниту еден сериозен тест за интелегенција нема прашања/задачи со зборови бидејќи е докажано дека и неписмени можат да бидат интелегентни. Тестот може да се решава најмногу 3 пати во текот на животот. Сите прашања/задачи се визуелни и е доста интересен. Во 2000 година кога го решавав се наплатуваше 300 денари, и ти ги праќаат резултатите дома по пошта. За да бидеш член на Менса треба да имаш над 148 IQ поени т.е. само 2% од светската популација има толкав или поголем IQ.
 

ReNaTa

-SHY- girl
Член од
1 декември 2007
Мислења
240
Поени од реакции
6
нели тоа што беше со 23 е процентот на јаглерод во човековото- тело?!

Сега го решив 3 т на т! :vozbud: 3 тркала на трициклОТ. Ми фалело членување!

Не знам за 20тото, и ја само тоа не го имам решено. :toe: Единствено што ми текнува со 23 е 23 пара хромозоми во човечкото тело ама има збор на Ј што почнува и не одговара. И мене ме интересира што е.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
ТАПАА....тоа со дупките у голф игралиште абе убијте ме немаше да ми текне...незнам на вас дали ви текнало или некој споилер сте нашле...
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Менса my ass :tapp:






Последен пат кога проверив интелЕгенција се пишуваше.
Ве молам кажете ми дека јас грешам, а не овие “експертите“.
каде провери? ти грешиш. интелИгенција се пишува. интелЕгенција за телиња. интелИгенција за паметни луѓе. :):smir:
интелигенција(лат. intelligent) 1. мн. назив за работниците кај кои преовладува умствената работа над физичката; 2. во дневниот говор: способност за снаоѓање во нови околности, способност за решавање на проблемите и за наогање на нови, приспособени реакции; проникливост, разбирање; остроумност, бистрина на умот, образованост, ученост, висока квалификуваност;
малку задоцнето, ама страшно ме нервира кога ќе видам или слушнам интелегенција па морав да одговорам. :)
 

Son.Of.Macedon

Македонист
Член од
28 јули 2008
Мислења
107
Поени од реакции
1
баш сакам да видам на кое ниво сум... :vozbud::vozbud::vozbud:
 
Член од
4 декември 2007
Мислења
515
Поени од реакции
22
14 решив и не ми се мисли веќе
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
174
ima edno 29 d vo f vo p g, se otepav od site varijanti na 29 dena vo februari vo prestapna godina ama nejke, a ako pak ova so go pisam e vistina togas ne moze da relevanten testov mozebi greskata si ja napravil vo clenuvanjeto na nekoj zbor..itn itn
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
ima edno 29 d vo f vo p g, se otepav od site varijanti na 29 dena vo februari vo prestapna godina ama nejke, a ako pak ova so go pisam e vistina togas ne moze da relevanten testov mozebi greskata si ja napravil vo clenuvanjeto na nekoj zbor..itn itn
грешката ти е следната...треба да биде “29 дена во феВруари во престапна година“ значи со В..не со Б...:helou:
 
Член од
18 април 2007
Мислења
18
Поени од реакции
2
luge so si igrate so ova glupost , kako so pogore rece nekoj , mensa testot e profi napraven e za vrednuvanje na logika preku crtezi odnosno kocki so 9 polinja od koj ednoto fali...epa sega pogodi koe e tocno...imam resavano i bas e jako...ako nekoj saka da se testira ima testovi na prolet i na esen sk mozi i pocesto eve link http://www.mensa.org.mk/ ( i treba da imas koficient nad 148 za da stanes clen, nad 110 e nadprosecno)
 
Член од
10 април 2010
Мислења
2
Поени од реакции
1
12 ЗНАЦИ ВО ХОРОСКОП Е 4 ПРАШАНЕ
5 ПРСТИ НА СТАПАЛО Е 8 ПРАШАЊЕ
А ДЕСЕТТОТО НЕ ГО ЗНАМ

АЈДЕ НЕКА ГО КАЖЕ НЕКОЈ 26 И 24

ГИ ВИДЕ
 

Kajgana Shop

На врв Bottom