Луѓе со јакни на +40°C

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Дали сте заприметиле по некој човек овие денови што се шета со јакна на овие високи температури? И тоа во периодот од 12.00 - 16.00 часот...

Што е работава со тие луѓе дали крвта слабо им циркулира или немаат календар дома им?

Дали се будали или ненормални?
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.040
Поени од реакции
948
Јас мислам дека се работи за луге скитници кои навачер спијат со палто кај што си спијат. Но дека човек во нормални услови на живот ќе носи палто на +40 не ми се верува.

Sent from my LG-M200 using Tapatalk
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Toa e se sto imaat na sebe, cel imot se sto poseduvaat go nosat so sebe,ponekoj i pocesto pak svojot imot (nekoe staro kebe i lonce) gi ostavaat vo nekoj zbun ili pozadi nekoj zapusten objekt.Sum videl i jas takvi ili ti si naletal na nekoj od VIp elitata sto rekllamira jakni.
Imam i nekoj fotki od takvi luge sto se sto imaat nosat so sebe,za zal kratko i ziveat i brgu gi snemuva od ulicite .
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.783
Поени од реакции
21.188
Nemam zaprimeteno no ima logika. Podobro izolirano telo mnogu podobro moze da ja regulira vnatresnata temperatura. Taka da ako e nadvor +40 a ti nosis jakna so dobra izolacija, teloto voopsto nema ni da gi oseti tie +40 stepeni radi izolacijata otkolku na primer da ja nema i da bide direktno izlozeno na tie temperaturi. Vprocem covekot evoluiral da mnogu podobro se spravuva so niski temperaturi otkolku so visoki. Nie se ladime preku potenje taka da ako temperaturata nadvor e visoka plus vlaznosta e golema, za brzo vreme ke skuvas radi nemoznost da ispari potta. Ili poplasticen primer, probaj da plivas vo voda so temperatura ete 15 stepeni poniska od nasata i vo voda 15 stepeni povisoka od nasata vnatresna. Veruvaj mnogu mnogu podolgo ke izdrzis vo poladnata otkolku potoplata.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Toa e se sto imaat na sebe, cel imot se sto poseduvaat go nosat so sebe,ponekoj i pocesto pak svojot imot (nekoe staro kebe i lonce) gi ostavaat vo nekoj zbun ili pozadi nekoj zapusten objekt.Sum videl i jas takvi ili ti si naletal na nekoj od VIp elitata sto rekllamira jakni.
Imam i nekoj fotki od takvi luge sto se sto imaat nosat so sebe,za zal kratko i ziveat i brgu gi snemuva od ulicite .
Не значи дека тоа е се што имаат на себе, абе нив десет маици подари им и тоа нови по цена од 1.000 - 1.500 денари, абе ниедна од нив нема да облечат!!!
Автоматски споено мислење:

Јас мислам дека се работи за луге скитници кои навачер спијат со палто кај што си спијат. Но дека човек во нормални услови на живот ќе носи палто на +40 не ми се верува.

Sent from my LG-M200 using Tapatalk
Не значи дека се тие луѓе скитници. Па има луѓе што си имаат сопствен дом и пак овие денови се шетаат со јакни...Абе и тие не сакаат то да го прават ги тераат...
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2011
Мислења
1.040
Поени од реакции
948
Точно, има и други примери. Луѓето кои живеат како самци така се навикнати не се затеруваат...



Sent from my LG-M200 using Tapatalk
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Јакна овие денови да носиш разбирам доколку возиш мотор брзински од 1.300 кубици (Кавасаки, Јамаха Р6, Дукати)
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Претежно луѓе со невролошки/ментални состојби носат јакна на топло.
Ехеј последниве неколку години и обратни ги има.

Јас неколку пати имам заприметено некои луѓе во снежни услови да се шетаат по маица.

Што ќе беше последниве години со луѓево??? Од што така се пореметија???
Автоматски споено мислење:

Претежно луѓе со невролошки/ментални состојби носат јакна на топло.
Ехеј последниве неколку години и обратни ги има.

Јас неколку пати имам заприметено некои луѓе во снежни услови да се шетаат по маица.

Што ќе беше последниве години со луѓево??? Од што така се пореметија???
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Разбирам дека муабетов е за низ град но ќе поставам едно прашање.
Сте се запрашале ли поради што 9 од 10 земјоделци додека работат во поле носат постари војнички пантолони, кошули, ветровки итн иако надвор е сончево и пекол жешко?
Не, не е поради тоа што не сакаат да си го извалкаат костумот од свадбата...
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Разбирам дека муабетов е за низ град но ќе поставам едно прашање.
Сте се запрашале ли поради што 9 од 10 земјоделци додека работат во поле носат постари војнички пантолони, кошули, ветровки итн иако надвор е сончево и пекол жешко?
Не, не е поради тоа што не сакаат да си го извалкаат костумот од свадбата...
Што со тие работи што ни носат земјоделците повеќе ли ќе се заштитат од жешкото???

Што им кошта да работат скроз без мајца, па ниту мајца со рамки да не носат, барем ако ништо друго ќе фатат боја...
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.237
Поени од реакции
5.246
Што со тие работи што ни носат земјоделците повеќе ли ќе се заштитат од жешкото???

Што им кошта да работат скроз без мајца, па ниту мајца со рамки да не носат, барем ако ништо друго ќе фатат боја...
Не е за жешкото, туку за да ја заштитат кожата од сончевите зраци(предвремено стареење)
 
J

joli1

Гостин
Можеби патат од одредени комплекси поради кои што не сакаат да ја соблечат јакната.

Знам типци кои што порано носеа дуксери на огромни температури само за да не им се оцртува стомакот у маица, знам и типци кои што на плажа седат со маици поради иста причина.

Далеку од тоа дека некому не му е топло, секогаш постои причина за тоа што го прават.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Што со тие работи што ни носат земјоделците повеќе ли ќе се заштитат од жешкото???

Што им кошта да работат скроз без мајца, па ниту мајца со рамки да не носат, барем ако ништо друго ќе фатат боја...
Сонцето не удира на кожата и не го загрева организмот покрај тоа што не ја гори кожата и не предизвикува изгореници, црвенило, лупење ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom