Луѓе - пристап?

Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Сликата која си ја имаме за една личност е блиска до неговиот пристап, стилот на кој се изразува и се однесува во средината.
Кога сме веќе тука, какви луѓе ви се допаѓаат?
За почеток, само насмевка е доволна. А подоцна или понатаму, најверојатно ќе извади илјадници недостатоци. Но искрената насмевка ќе извади речиси се`. So... smile a lot, and dont worry `bout anything...
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Сликата која си ја имаме за една личност е блиска до неговиот пристап, стилот на кој се изразува и се однесува во средината.
Кога сме веќе тука, какви луѓе ви се допаѓаат:
- Директни, брзи, искрени и без влакна на јазикот, кои многу не внимаваат на секој нивен потег иако располагаат со огромна интелигенција, меѓутоа нивното мото е "Нема потреба секаде да знаат колку сум паметен/а"

или пак
- Притаени, бавни, затворени и луѓе кои многу внимаваат на нивните културни гестикулации, насекаде се расфрлаат со рекламата "Колку се тие паметни" иако тоа е доста иритирачки бодеж во очите на прво опишаните..

Во која група спаѓате вие?

Подоцна ќе се надоврзам со друга дискусија на темава:wink:
Ми се допаѓаат директни, брзи, искрени и без влакна на јазик луѓе, а тие притаените, бавни и затворени, ни ги сакам ни ми одговараат за друштво, бидејќи почесто и јас сум таква.
Јас иначе не се наоѓам во ниедна група од овие две. Кога сум со блиските, можам да се заборавам од зборување или да заборавам да зборувам. Кога сум со понепознати луѓе, најчесто од неудобност не сум баш зборлеста. Ретко ова е обратно ... кога се работи за некои нови личности кои ги запознавам, а притоа веднаш ги чувствувам некако блиски.
Исто тука морам да кажам дека се сложувам со Сити. Повеќе логика ми има да првата група луѓе се тие кои повеќе се докажуваат колку се паметни, а вторите нешто сосем спротивно. Всушност, секогаш зависи и што дотичната личност зборува или премолчува. Неможе секоја комуникативна личност да биде така осудена дека изиграва будала за да не ја истакне својата интелигенција или таа ќутливата како намќориште кое нејќе да сподели ништо од своето знаење. Престроги ми се границиве и епитетиве.:pipi:
 
Член од
17 март 2008
Мислења
157
Поени од реакции
2
paaaa ja sum nekoja meshavina od dvete grupi...ima momenti koga izbrzuvam i ke recam nesto sto ne go mislam a potoa se kaam...koga sum vo krug na lugje sto mi se pobliski normalno sum poopusten i sekogas sum direkten i go kazuvam toa sto go mislam...no ima momenti i koga sum pozatvoren:icon_bigg
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
До некаде можам да се препознам во првата група, но си имам и (рееетки) моменти кои се опишани во втората.
Ако за прв пат ми е некоја личност во близина, во зависност од тоа како ми влијае на расположение, така и ќе се однесувам.
Ако сум молчелива, тоа значи дека ми е досадно или непријатно. Најчесто брзо ми поминува бидејќи секогаш се појавува начин да ми се смени расположението. Не може со секој да создадеш услови за добра комуникација.
Сакам кога сум со луѓе да биде живо, весело, да се смеам. Затоа сакам кога некој е отворен, динамичен, зборлест, директен.
 

Ted Dettman4e

Real Optimist
Член од
25 јуни 2007
Мислења
1.697
Поени од реакции
56
Па мислам дека спаѓам во првата група.Се што мислам го кажувам право и не се мислам многу.Има моменти и кога сум затворен, а пред се сум динамичен,зборлест,жив...
 

Medea

Облинеса
Член од
25 април 2007
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.269
Дрндам,зборам, тропам глупости, зборам и конфузни работи, ама немам никогаш потреба да си ги мерам зборовите, освен, фала богу, кога е пригодата, а околу пристапот...Многу луѓе ми рекле дека од прв впечаток мислеле дека сум арогантна егоцентрична личност, а јас имав мислење за нив дека се многу молчаливи!Сепак, внимавам на кого и што му кажувам, а со блиски луѓе секогаш сум отворена 100%.
Скам инаку, непосредни луѓе, со енергија која можам да ја чувствувам, но не нападно,а не сакам немтури и луѓе што кога ги гледаш, имаш чувство дека те мразат.
 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
27
Зависи од ситуација, најчесто сум од првите но некогаш и од вторите.
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Спаѓам во првата група на луѓе, немора да знаат сите колку знам и зашто и од кај знам. Тие што треба да знаат, знаат, а тие што не треба ваљда и така ќе си остане. Директна на некој начин зависно за што се работи, некои работи и неможат директно да се кажат. Зборувам многу, сакам да зборувам, но сепак внимавам на секој мој потег и размислувам подолго време ако се работи за сериозна работа.
 
M

MIL

Гостин
Незнам во која категорија да се ставам директен да внимавам како се изразувам паметен хихиихи сум да , размислувам многу пред да кажам нешто внимавам да не повредам флегла сум само коа ме мрзи нешто иначе не сум некад знам да се унесам коа објашњавам нешто :pos2:али знам и од доста не сум досаден тип забавен сум секад има муабет у мене не сакам ич монотонија гледам да ја разбијам кога осекам дека се појавува :tapp::helou:
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Незнам во која категорија да се ставам директен да внимавам како се изразувам паметен хихиихи сум да , размислувам многу пред да кажам нешто внимавам да не повредам флегла сум само коа ме мрзи нешто иначе не сум некад знам да се унесам коа објашњавам нешто :pos2:али знам и од доста не сум досаден тип забавен сум секад има муабет у мене не сакам ич монотонија гледам да ја разбијам кога осекам дека се појавува :tapp::helou:
За првиот болд нема дилема, мисламд ека сите форумџии тоа го имаат забележано, ама во вториот што по ѓаволите значи “да не повредам флегла_сум“ ?!?! :uvo:
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Првиот впечаток ми е секогаш категоризиран на позитивен/негативен.
Има ли нешто поубаво отколку насмеана и љубезна фаца, наспроти некое намќориште што од сабајле сите му се криви?
„Позитивноста“ ми е многу битна.

Поделбата која е горе наведена ми е некако нереална и не категоризира соодветно.
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Јас сум директна брза и искрена не сум повлечена воопшто комуникативна сум секогаш расположена за нови пријателства
 

Kajgana Shop

На врв Bottom