Луцидни соништа

Теодор006

Научник
Член од
25 август 2013
Мислења
269
Поени од реакции
110
И ти веке подолго време знаеш и чепкаш брату и верувам дека правилно препознаваш ако мислиш дека треба и вреди нешто да се сподели објасни им. :) Разговорот беше за тоа дали е ок да се прават овие две работи и дали може како хоби човек да си ги работи. Ми кажа дека во сон сме во подсвест а за да ја задржиш свеста а си во состојба на сон е голем напор и проблем на долгорочен план зошто постојано се префрла онаа граница за свест и подсвест горе долу и тоа не било во ред. Иначе можат да се случат и зезнати ситуации додека си во сон да мислиш дека не си или кога ке се разбудиш да мислиш дека уште спиеш... А за астрална проекција и ми рече дека нема потреба реално гледано и затоа што и на тие други фрекфенции и вибрации постојат незгодни работи, најинтересно е таму дека во што веруваш тоа постои и тоа е најголемата реалност а иначе најстрашното е лоши заглавени души, демони, да се заглавиш некаде што е проблем дека никој неможе да те најде итн. Иначе овие работи ги користат и за гледање битни историски моменти или случки или пак ако има исчезнат човек исто така. Интересно е да се каже дека големите сили имаат и оддели за шпиунажа преку паранормални способности и таму работат астрални проекции за шпиунажа.
Премногу е тешко да се задржи свесната состојба, јас активно тренирам веќе 3 месеци и на почетокот задржував свест максимум десетина секунди, сега почнав по неколку десетици минути да задржувам контрола, исто така сега имам поголема контрола врз случките.
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Можеби ќе претерам, но 3 пат ми се докажува дека форумџијата што го постира трикот со 5 прсти навистина работи во сон!!! Едноставна и лесна вежба и дава брзи резултати!!! :D

Нека не се лутат модераторите што една порака ја реплицирам 3 пати, пред вистината и боговите клекнуваат! :)
 
Член од
29 февруари 2016
Мислења
20
Поени од реакции
3
Батки за луцидниов сон имам премногу читано и стварно е нешто неверојатно!! Вежбам веќе 2 години и стварно сум горд на тоа што го постигнав.
Почнав со една апликација од play store како помагало при влегување во луциден сон. Од почеток е тешко да контролираш било какви ситуации, но за многу краток период се ќе оди од рака.
Гледам дека има голем интерес за темава па решив да споделам доста големо постигнување во мојот живот.
Па вакаа.. кога почнав да пробувам да сонувам луциден сон беше многу тешко. Секој пат се случуваше ненадејно. Има неколку златни правила кои треба да се применуваат за постигнување и задржување во луциден сон.
1. Положба на телото
-Положбата на телото е многу важна работа (ќе објаснам подолу зошто);
2. Инспирација
- Од лично искуство, тоа што го мислиш пред да заспиеш се отсликува во првиот сон, но немора да значи дека не можете да се задржите во тој сон.
3. Контрола
- Луциден сон е периодот од реализирањето, оној момент кога сфаќаш дека сонуваш, до моментот кога се будиш. Контролата се вежба на многу лесен начин. Кога сфаќаш дека сонуваш обично те фаќа паника или премногу се возбудуваш и во тој момент ја поттикнуваш моториката (нервите) на телото да се активира и се будиш. Со смиреност и трпеливост можеш да го контролираш времетраењето на сонот.
4. Проверка
- Самиот сон би можел да кажам дека е пореален дури и од реалниот живот*, па поради тоа мораш да се осигураш дека сонуваш. Најлесно се доаѓа до заклучок кога во сонот ќе помислите на времето или само ќе сакате да видите колку е часот. Пример: Јас кај мене на почетокот забележував дека стрелките од часовникот одат обратно и по тоа знаев дека имам луциден сон.
Јас батки сум за 500% посреќен и поисполнет по секое будење од сон (затоа што со вежби достигнав таков степен на контрола на сонот што кога ќе легнам за неколку секунди влегувам во луциден сон и можам буквално се да правам и јас го бирам местото каде што сакам да сум). Само една работа не ми е јасна: моето искуство ги побива научните факти дека сонот трае само неколку секунди!! Јас сум сонувал и по 6 часа според реалното време без престан кои во сонот кој го сонував беа цели 23 денови. Тој сон беше пореален и од реалноста. Го паметам како да било случка во реалноста. Се се одвиваше како во нормалниот живот само што јас бев на некој начин Бог затоа што јас го создавав по моја желба и фантазија. Интересно е тоа што во тој сон јас доживеав уште 23 мини сонови. Да, во сонот легнивав и спиев сонувајќи друг сон. Кога се будев од тој мини сон секогаш гледав на телефонот која дата е и мојот календар започна со 01.01.0001, а заврши со 23.01.0001, а кога се разбудив и од првиот сон датумот на телефонот беше 08.02.2016. Исто така и пред да решам да се разбудам си ја отсеков левата рака и го кренав во воздух градот Скопје за да се осигурам дека е сон поради реалниот приказ.
Кога веќе ќе се одлучите да практикувате луциден сон треба да знаете дека има и лоша страна.
1. Мрдање на рацете и нозете
- Може да се случи тоа што го правите во сонот да се пренесе преку телото (сигурно нема да биде убаво ако го делите креветот со друга личност или пак ако сте решиле во сонот да имате секс тоа да се одрази на девојката или сопругата во текот на ноќта ^_^);
2.Зависност
-Сонувањето може толку да ве привлече што можно е да го изгубите вистинскиот социјален живот (затоа што вие одлучувате што ќе се случува) поминувајќи го животот во спиење.
Тоа е тоа батки, ако имате прашања слободно поставувајте и мило ќе ми биде да ви помогнам.
 
Член од
29 февруари 2016
Мислења
20
Поени од реакции
3
Заборавив да ви напоменам за положбата на телото. Сите мускили од телото треба да се опуштени. Тоа се постигнува најдобро преку спиење на грб или странично, но во никој случај рацетр не смеат да се допираат една од друга. Тоа е така затоа што и да има телесна активност за време на луциден сон да не ве изиритира за да се разбудите.

Sent from my SM-G318H using Tapatalk
 
Член од
29 февруари 2016
Мислења
20
Поени од реакции
3
Заинтересиран сум за работава али појма неам ништо... Дали ова луцидново сонување е еден вид визуелизација само доживеано некако пореално?? Дали може со луцидно сонување да доживееш некои работи што не си ги доживеал реално или да доживееш некоја работа по втор пат па да промениш нешто??
Да батка, можеш на една иста ситуација да се навраќаш по неколки пати. Лично искуство ;)
Батки за луцидниов сон имам премногу читано и стварно е нешто неверојатно!! Вежбам веќе 2 години и стварно сум горд на тоа што го постигнав.
Почнав со една апликација од play store како помагало при влегување во луциден сон. Од почеток е тешко да контролираш било какви ситуации, но за многу краток период се ќе оди од рака.
Гледам дека има голем интерес за темава па решив да споделам доста големо постигнување во мојот живот.
Па вакаа.. кога почнав да пробувам да сонувам луциден сон беше многу тешко. Секој пат се случуваше ненадејно. Има неколку златни правила кои треба да се применуваат за постигнување и задржување во луциден сон.
1. Положба на телото
-Положбата на телото е многу важна работа (ќе објаснам подолу зошто);
2. Инспирација
- Од лично искуство, тоа што го мислиш пред да заспиеш се отсликува во првиот сон, но немора да значи дека не можете да се задржите во тој сон.
3. Контрола
- Луциден сон е периодот од реализирањето, оној момент кога сфаќаш дека сонуваш, до моментот кога се будиш. Контролата се вежба на многу лесен начин. Кога сфаќаш дека сонуваш обично те фаќа паника или премногу се возбудуваш и во тој момент ја поттикнуваш моториката (нервите) на телото да се активира и се будиш. Со смиреност и трпеливост можеш да го контролираш времетраењето на сонот.
4. Проверка
- Самиот сон би можел да кажам дека е пореален дури и од реалниот живот*, па поради тоа мораш да се осигураш дека сонуваш. Најлесно се доаѓа до заклучок кога во сонот ќе помислите на времето или само ќе сакате да видите колку е часот. Пример: Јас кај мене на почетокот забележував дека стрелките од часовникот одат обратно и по тоа знаев дека имам луциден сон.
Јас батки сум за 500% посреќен и поисполнет по секое будење од сон (затоа што со вежби достигнав таков степен на контрола на сонот што кога ќе легнам за неколку секунди влегувам во луциден сон и можам буквално се да правам и јас го бирам местото каде што сакам да сум). Само една работа не ми е јасна: моето искуство ги побива научните факти дека сонот трае само неколку секунди!! Јас сум сонувал и по 6 часа според реалното време без престан кои во сонот кој го сонував беа цели 23 денови. Тој сон беше пореален и од реалноста. Го паметам како да било случка во реалноста. Се се одвиваше како во нормалниот живот само што јас бев на некој начин Бог затоа што јас го создавав по моја желба и фантазија. Интересно е тоа што во тој сон јас доживеав уште 23 мини сонови. Да, во сонот легнивав и спиев сонувајќи друг сон. Кога се будев од тој мини сон секогаш гледав на телефонот која дата е и мојот календар започна со 01.01.0001, а заврши со 23.01.0001, а кога се разбудив и од првиот сон датумот на телефонот беше 08.02.2016. Исто така и пред да решам да се разбудам си ја отсеков левата рака и го кренав во воздух градот Скопје за да се осигурам дека е сон поради реалниот приказ.
Кога веќе ќе се одлучите да практикувате луциден сон треба да знаете дека има и лоша страна.
1. Мрдање на рацете и нозете
- Може да се случи тоа што го правите во сонот да се пренесе преку телото (сигурно нема да биде убаво ако го делите креветот со друга личност или пак ако сте решиле во сонот да имате секс тоа да се одрази на девојката или сопругата во текот на ноќта ^_^);
2.Зависност
-Сонувањето може толку да ве привлече што можно е да го изгубите вистинскиот социјален живот (затоа што вие одлучувате што ќе се случува) поминувајќи го животот во спиење.
Тоа е тоа батки, ако имате прашања слободно поставувајте и мило ќе ми биде да ви помогнам.

Sent from my SM-G318H using Tapatalk
 
Член од
22 септември 2015
Мислења
170
Поени од реакции
65
се запознав со терминов пред 8 месеци, и покрај тоа што преееемногу сонував си реков оти да не пробам :D
собирав инфо од интернет за како пополека со обука да почнам и да се навикнувам да го контролирам сонот.

ЛУЃЕЕЕЕ ПОДОБРО НЕШТООО НЕ СУМ ОСЕТИЛ ВО ЖИВОТОТ !!!!! :D

пресреќен сум хахаха
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
39
Поени од реакции
12
се запознав со терминов пред 8 месеци, и покрај тоа што преееемногу сонував си реков оти да не пробам :D
собирав инфо од интернет за како пополека со обука да почнам и да се навикнувам да го контролирам сонот.

ЛУЃЕЕЕЕ ПОДОБРО НЕШТООО НЕ СУМ ОСЕТИЛ ВО ЖИВОТОТ !!!!! :D

пресреќен сум хахаха
Сепак ретко се случува некој да успее да го доживее тоа, а уште поретко е да успее благодарејќи на интернет. Треба да бидеш среќен. Всушност повеќето луѓе и не можат да веруваат во вакви работи ако не доживеат нешто, како и јас... И повеќето луѓе што пробуваат да доживеат астрална проекција, не можат да ја доживеат бидејќи тоа е многу посебно ниво и состојба на организмот која треба да се постигне за да почне астрална та проекција. Едноставно претешко е за секој од нас да ја доживува. Таа состојба на организмот е речиси недостижна, не можеме ние така да се смириме со умот, да се фокусираме само на едно нешто а притоа безгрижни да се чувствуваме и друи мисли да не ни доаѓаат, и не можеме да го смириме нашето срце и тело до тој степен каде всушност почнува да се чувствува некаква посебна состојба која води до одделување то на душата од телото.
Инаку јас доживеав астрална проекција на мои 16 години и оттогаш не успеав ниеднаш сакајќи да доживеам повторно. За жал. Премногу сум се обидувал но изгледа и тоа не било доволно.

Sent from my GT-I9301I
 
Член од
22 септември 2015
Мислења
170
Поени од реакции
65
Всушност повеќето луѓе и не можат да веруваат во вакви работи ако не доживеат нешто, како и јас
Кога им спомнав на колегите од работа со се објаснување и се. Пошо морав да споделам облевав со среќа :D
Прв фидбек добив..Вештер.
Зар толку луѓево во нашиве простори ради неинформираноста ги прават да бидат наивни да не речам глупави?
Како и да е. Креатор сум на сосема нов свет во кој јас ќе владеам :D
Во синоќешниот сон, во раката што ќе замислев - се појавуваше, контрола на времето, личност што сакав се појави.... уххх што уште не :D
 

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
623
Поени од реакции
293
се си е научно докажано и си е нормална работа, а и тоа астралните проекци што луѓе се трипаат е ништо повеќе од сон внатре во веќе луциден сон каде што силно сакаш да е астрална проекциа :D sami shit само едно ниво подлабоко као Inception хахахаха
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
39
Поени од реакции
12
се си е научно докажано и си е нормална работа, а и тоа астралните проекци што луѓе се трипаат е ништо повеќе од сон внатре во веќе луциден сон каде што силно сакаш да е астрална проекциа :D sami shit само едно ниво подлабоко као Inception хахахаха
Би сакал да можеш да разбереш дека астралната проекција не е никаков сон. Но, и самиот знам колку е нереална да се разбере доколку не ја доживееш.
Се случува да сонуваш како доживуваш астрална проекција, но тоа не е воопшто налик на самата астрална проекција при која ти воопшто и не сонуваш, а всушност и не спиеш.

Sent from my GT-I9301I
 
Член од
4 јули 2014
Мислења
251
Поени од реакции
65
Ок е да се види, да се искуси, после извесно време станува како виртуелна играчка која и те како може да стане зависна ко дрога.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
12.994
Поени од реакции
7.591
Не трипајте каква астрална проекција и други научни фантастики.

Темата убаво сум си ја крстил луцидни соништа пошто се факин соништа за кои си свесен, нишо поише, ништо помалце.

Астрална проекција е сасвим друго мамбо џамбо кое не само шо не верувам, тврдам дека е глупост. Отворете си друга тема пошо после ецид ќе ми доаѓа на темава ќе прашува на шо дроги сме :D
 
Член од
21 октомври 2014
Мислења
1.890
Поени од реакции
3.150
Истрипано искуство. Сонував повеќе сонови во истата вечер. Паѓав од сон во сон и во секој сон сакав да се вратам во претходниот и свесен бев дека сакам да се вратам. Се избезумував на секој сон и барав решение да се вратам во претходниот и се така паѓав од еден сон во друг. Секој сон беше различен. Бев свесен дека сум во друг сон со друго сценарио , други луѓе , други случки и паѓав во агонија сакав да се вратам во претходниот и секогаш кога ќе успеев да излезам некако од едниот сон бев среќен мислев ќе се вратам во претходниот , но пак паѓав во друг различен сон со исто така различно сценарио , се различно и повторно бев во агонија сакав да се вратам сега во претходниот и се така паѓав во неколку сонови со се различно а бев свесен цело време.

Не знам во која категорија на сништа спаѓа, мислев дека има шанси да спаѓа во Луцидни бидејки бев свесен и се правев за да се вратам во претходниот сон ама никако не ми успеа.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
16.912
Поени од реакции
15.382
Зголемена количина на B6 витамин најчесто е предизивикувач.
 
Член од
26 јули 2017
Мислења
79
Поени од реакции
116
Почнав да мислам дека сум мртов и дека нема пак да се вратам во јаве во сред сон. Човече :D:cool:
 
На врв Bottom