Лондон - работа, живот, авантура

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.868
Поени од реакции
35.686
Тежок јазик ли е Ирскиот (Gaeilge). Од тоа што ги имам слушано ми делува на Елфски, оние јазици кои ги зборуваат во фантази серијалите. И колку се користи во секојдневнието во Ирска, во споредба секако со Англискиот?

Со овие што работам ретко кој знае (знаат по неколку зборови), но најчесто се помлади под 40 год.
Еден колега ми објаснуваше дека меѓу постарите има и такви што сеуште го зборуваат.

Од друга страна може да налеташ и на такви кои тешко се разбираат англиски :D
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
660
Поени од реакции
421
Ако ја гледаш заработката, тогаш најдобра опција е да седиш тука и да работиш за надвор :D

Од мкд за УК ич не е лошо ;) а за таму зависи до кој левел си стигнат. За сениор пак немаш мака, а во општеството ќе се прилагодиш веднаш.

Пример во Холандија/Норвешка/Данска можеби ќе добиеш и поголема плата, ама ќе дојде ден кога ќе мораш да го учиш јазикот.
Колега отиде во Холандија, 6 цифрена бројка на годишно ниво, на работа зборуваат исклучиво англиски, но на секој чекор доаѓа до момент да му треба и холандскиот (детето му оди во школо не разбира ништо да му помогне, институции кога треба да заврши работа).

Друг пример имам во Германија, отиде со муабет дека за ИТ нема да му треба Германски, така го убедувале кога аплицирал, арно ама пак истата мака. Се дружат само балканци после работа (тамошните ретко кој сака да крши јазик со тебе во слободно време), за кратко ќе треба малото да го носат во градинка (пак мака со јазик), и дојде ден да треба да си ја чука главата да учи нов јазик/култура.
Jas taka razmisluvav so taa logika i zatoa ja odbrav Anglija. Skoro 4 godini sum tuka i ne se kaam deka ne ja izbrav Germanija (imav tamu najdeno i rabota i se) Jazikot mnogu pomaga, epten mnogu. Neznam kako e vo vrska so IT ama taka kako normalen covek da rabotis ti e epten golem cekor sto go znaes jazikot
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.868
Поени од реакции
35.686
Jas taka razmisluvav so taa logika i zatoa ja odbrav Anglija. Skoro 4 godini sum tuka i ne se kaam deka ne ja izbrav Germanija (imav tamu najdeno i rabota i se) Jazikot mnogu pomaga, epten mnogu. Neznam kako e vo vrska so IT ama taka kako normalen covek da rabotis ti e epten golem cekor sto go znaes jazikot
Без разлика на индустријата ќе дојде ден кога ќе мора да го зборуваш тамошниот јазик (деца, пријатели, институции).
Инаку на работа во ИТ генерално се зборува Англиски.
 
Член од
19 октомври 2019
Мислења
68
Поени од реакции
12
Jas taka razmisluvav so taa logika i zatoa ja odbrav Anglija. Skoro 4 godini sum tuka i ne se kaam deka ne ja izbrav Germanija (imav tamu najdeno i rabota i se) Jazikot mnogu pomaga, epten mnogu. Neznam kako e vo vrska so IT ama taka kako normalen covek da rabotis ti e epten golem cekor sto go znaes jazikot
како отиде ?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.896
Pa moze ja sum milioner be. :D

Znaci 1800 funti za stan vo centar. 1000 za kola. Eve 3000 funti da zaokruizme se na se.

I koi se profesiite so nosat 3000 funti plata mesecno? Profesiite vo London koi nosat 3K funti mesecno. Znam deka fudbaleri zarabotuvaat po 300.000 funti nedelno, ama mene me zanima 3k mesecno.
so 3k nemozes u centar... ti trebaat 5k... bankari, it, vodoinstalatori, advokati, sudii itn
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.842
Поени од реакции
5.121
Чекај, чекај.
100ка за најновото ајфонче, 500 за кафе и јадење дома и на работа, 300 на месец за облека, 200 за хигиена и чистачка, 1000ката беше само за влез во прва зона и паркинг, имаш и осигурување да платиш плус бензин, плус дали ќе ја земеш колата во кеш или ќе си плаќаш месечно рата.

Секоја работа плаќа 3000, ама пред даноци.
За после даноци, си има на интернет
This is bollocks, врска нема ова што зборува пријателов, ама ич.
 
Член од
12 октомври 2021
Мислења
49
Поени од реакции
49
kako se dvizat trosoci t.e kolkav procent disposable income ostanuva na kraj na mesec ?
Зависи колку заработуваш и како сакаш да живееш.
Не е тоа Германија, платата 1600, стан со сметки 750, кола, јадење и малку социјален живот и да ти остануваат 250 на месец.
Ако мислиш дека со работа од 30 саата неделно ќе тргаш, тешко. Ама со две работи, остануваат. И тоа од 1000 до 2500, може и повеќе.
Зависи кој колку е амбициозен.
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
660
Поени од реакции
421
Prasanje do lugje koi imaat patuvano tie denovi do Makedonija, dali rapid lateral flow test se prifaka u MK kako dokaz za negativen rezultat ili ke mi treba PCR test?
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.637
Поени од реакции
1.491
Зависи колку заработуваш и како сакаш да живееш.
Не е тоа Германија, платата 1600, стан со сметки 750, кола, јадење и малку социјален живот и да ти остануваат 250 на месец.
Ако мислиш дека со работа од 30 саата неделно ќе тргаш, тешко. Ама со две работи, остануваат. И тоа од 1000 до 2500, може и повеќе.
Зависи кој колку е амбициозен.
Znaci spored tebe ambiciozen znaci da rabotis ko rob po cel den/nok za da ustedis? kakvi se tie 2 raboti kaj sto ostanuvaat 2500mesecno? Realno ako si na minimalna plata i 24/7 da rabotis nema da ti ostanat tolku.

Za mene ambiciozen znaci da sum na edno rabotno mesto na dobra pozicija i so golema plata.
 
Член од
12 октомври 2021
Мислења
49
Поени од реакции
49
:cool:
Znaci spored tebe ambiciozen znaci da rabotis ko rob po cel den/nok za da ustedis? kakvi se tie 2 raboti kaj sto ostanuvaat 2500mesecno? Realno ako si na minimalna plata i 24/7 da rabotis nema da ti ostanat tolku.

Za mene ambiciozen znaci da sum na edno rabotno mesto na dobra pozicija i so golema plata.
Кој рече како роб?
Нормално дека новакар нема да зема којзнае колкава плата, мора барем 5-6 месеци да работи за ситна пара.
Сите почнуваат од минималка, со неплатена пауза. После, нормално дека врвиш нагоре, си бираш што сакаш да си во животот. Освен, ако не работиш "на струката" :cool:
Ако не запотиш гз, нормално дека нема да ти остануваат.
2500 и не е којзнае колкава сума да е wow да се заштеди.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom