Лондон - работа, живот, авантура

Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.637
Поени од реакции
1.491
:cool:

Кој рече како роб?
Нормално дека новакар нема да зема којзнае колкава плата, мора барем 5-6 месеци да работи за ситна пара.
Сите почнуваат од минималка, со неплатена пауза. После, нормално дека врвиш нагоре, си бираш што сакаш да си во животот. Освен, ако не работиш "на струката" :cool:
Ако не запотиш гз, нормално дека нема да ти остануваат.
2500 и не е којзнае колкава сума да е wow да се заштеди.
Pa ti rece deka ti trebale 2 rabotni mesta za da ustedis, sigurno nema na dvete mesta da rabotis po 10 saati nedelno, tuku od jutra do sutra.
Ako si na minimum 5k plata i ne plakjas kirija i smetka i ostali troskovi togas mozes da ustedis 2500 mesecno. U sekoja druga situacija ke ti bidat wow.

Inace kade si vo Anglija?
Автоматски споено мислење:

Prasanje do lugje koi imaat patuvano tie denovi do Makedonija, dali rapid lateral flow test se prifaka u MK kako dokaz za negativen rezultat ili ke mi treba PCR test?
Mislam ti treba PCR ili primeni 2 vakcini. Tuku uste si vo komsii ti ili se preseli?
 
Член од
12 октомври 2021
Мислења
49
Поени од реакции
49
Pa ti rece deka ti trebale 2 rabotni mesta za da ustedis, sigurno nema na dvete mesta da rabotis po 10 saati nedelno, tuku od jutra do sutra.
Ako si na minimum 5k plata i ne plakjas kirija i smetka i ostali troskovi togas mozes da ustedis 2500 mesecno. U sekoja druga situacija ke ti bidat wow.

Inace kade si vo Anglija?
Па нему му зборев, дека ќе мора да инвестира во себе, дека со една работа и плата од 1600 ништо не прави, ни ќе просперира, ни ќе тргне на страна.
Со две работи, ќе си ги отвори очите, дека со 60 работни саати неделно и 2100 плата ништо нема да постигне, оти ќе е скапан од работа, па ќе фрли некоја илјадарка на курс и ќе почне да зема повеќе пари. И здравје, за две три години, ако е амбициозен, ќе си прогресира и ќе си трга после барем 1000ка на месец.

Ако сум на 5000 плата и трошам пола, ми остануваат пола. А ако живееш со партнерот, уште повеќе ќе ти остануваат.
Ако работиш паметно со парите и не се расфрлаш, за да се види кој успеал во странција, во Англија многу убаво се живее.
Ама си треба жртва некоја година, дури да се качиш погоре на скалилото и да не си само физикалец кој ќе се задоволува со минималка ;)
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.637
Поени од реакции
1.491
Па нему му зборев, дека ќе мора да инвестира во себе, дека со една работа и плата од 1600 ништо не прави, ни ќе просперира, ни ќе тргне на страна.
Со две работи, ќе си ги отвори очите, дека со 60 работни саати неделно и 2100 плата ништо нема да постигне, оти ќе е скапан од работа, па ќе фрли некоја илјадарка на курс и ќе почне да зема повеќе пари. И здравје, за две три години, ако е амбициозен, ќе си прогресира и ќе си трга после барем 1000ка на месец.

Ако сум на 5000 плата и трошам пола, ми остануваат пола. А ако живееш со партнерот, уште повеќе ќе ти остануваат.
Ако работиш паметно со парите и не се расфрлаш, за да се види кој успеал во странција, во Англија многу убаво се живее.
Ама си треба жртва некоја година, дури да се качиш погоре на скалилото и да не си само физикалец кој ќе се задоволува со минималка ;)
Matematika doma i na pazar ne e isto. Voa e ko onaj vicot za cigarite i ferarito. Znaj deka kolku povekje imas tolku povekje trosis, osven ako ne se stiskas epten za da ustedis.
Ja ne rekov deka ne se zivee ubavo, bar mene mi e ubavo, ali da ne prodavame sonista deka se stedat po 2500funti mesecno.
 
Член од
12 октомври 2021
Мислења
49
Поени од реакции
49
Matematika doma i na pazar ne e isto. Voa e ko onaj vicot za cigarite i ferarito. Znaj deka kolku povekje imas tolku povekje trosis, osven ako ne se stiskas epten za da ustedis.
Ja ne rekov deka ne se zivee ubavo, bar mene mi e ubavo, ali da ne prodavame sonista deka se stedat po 2500funti mesecno.
А што е толку погрешна математиката?
Кое стисискање и зошто, ако имаш приходи?
Двособен стан со сметки е 1600, храна 300, излегување стави уште 500, кола е 350 на месец, еве двајца да трошат по 2200, вкупно 4400, значи остануваат и тоа како. Има и за одмор и за се.
Ама нормално, кој колку е амбициозен.
Како што реков, зависи кој со колку се задоволува.
Подобро 3 до 5 години да фрлам во инвестирање во подобро утро, отколку да викам, не, јас не сум роб.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.637
Поени од реакции
1.491
А што е толку погрешна математиката?
Кое стисискање и зошто, ако имаш приходи?
Двособен стан со сметки е 1600, храна 300, излегување стави уште 500, кола е 350 на месец, еве двајца да трошат по 2200, вкупно 4400, значи остануваат и тоа како. Има и за одмор и за се.
Ама нормално, кој колку е амбициозен.
Како што реков, зависи кој со колку се задоволува.
Подобро 3 до 5 години да фрлам во инвестирање во подобро утро, отколку да викам, не, јас не сум роб.
Matematikata e pogresna bidejki e relativna i zaisi od covek do covek. Troskovite u Anglija ne se sekade isti. Ocigledno mojte i tvojte troskovi nema da bidat isti. Zatoa smetam deka e malku pogresno da se davaat onaka soveti deka ke si ustedel 2500 bez problem.

Imam prijatel koj 5 godini ne kupi i nemase televizor za da ne potrosel pari, iako imase 30iljadi u banka. Ali j*bes takov zivot i pari u banka ako gledam u 4 zida navecer koa sum doma.

Inace ako uspevas da ustedis 2500mesecno, zosto seuste zivees pod kirija? Toa ti se 30iljadi godisno, dovolno za depozit :D .

Za investiranje znaenje i ucenje kompletno se slozuvam, bidejki jas go napraviv istoto pred nekolku godini i platata se pokaci duplo. Sea od pred 3 nedeli pocnav i so studii na stari godini :D

Seuste ne kaza kade si vo Anglija? Ne se sekiraj ne ti idam na kafe lol
 
Член од
12 октомври 2021
Мислења
49
Поени од реакции
49
Matematikata e pogresna bidejki e relativna i zaisi od covek do covek. Troskovite u Anglija ne se sekade isti. Ocigledno mojte i tvojte troskovi nema da bidat isti. Zatoa smetam deka e malku pogresno da se davaat onaka soveti deka ke si ustedel 2500 bez problem.

Imam prijatel koj 5 godini ne kupi i nemase televizor za da ne potrosel pari, iako imase 30iljadi u banka. Ali j*bes takov zivot i pari u banka ako gledam u 4 zida navecer koa sum doma.

Inace ako uspevas da ustedis 2500mesecno, zosto seuste zivees pod kirija? Toa ti se 30iljadi godisno, dovolno za depozit :D .

Za investiranje znaenje i ucenje kompletno se slozuvam, bidejki jas go napraviv istoto pred nekolku godini i platata se pokaci duplo. Sea od pred 3 nedeli pocnav i so studii na stari godini :D

Seuste ne kaza kade si vo Anglija? Ne se sekiraj ne ti idam na kafe lol
Е сега убаво кажа, ти си инвестирал, си дуплирал плата, ама на другите не им викаш се штеделе пари.
Не идајте, лошо е тука :ROFLMAO:

Хипотетички зборам, не коментирам за мене и мојата кирија или рата за куќата. А 30 000 за Лондон се малку. Накај 5та зона, можеби.
Муабетот е дека се врви нагоре, релативно лесно, само треба згреано столче.
Ништо не е невозможно.
Зависи и од струката каква ти е :D

Лондон сум, не си ми комшија.
Ти си подолу ко што те читам
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.637
Поени од реакции
1.491
Е сега убаво кажа, ти си инвестирал, си дуплирал плата, ама на другите не им викаш се штеделе пари.
Не идајте, лошо е тука :ROFLMAO:

Хипотетички зборам, не коментирам за мене и мојата кирија или рата за куќата. А 30 000 за Лондон се малку. Накај 5та зона, можеби.
Муабетот е дека се врви нагоре, релативно лесно, само треба згреано столче.
Ништо не е невозможно.
Зависи и од струката каква ти е :D

Лондон сум, не си ми комшија.
Ти си подолу ко што те читам
Ja nigde ne rekov da ne idat ili ne se stedi ali ne sakam da kazuvam deka tuka pari ni stigaat od site strani i stedime astronomski sumi mesecno.

Inace hipoteticki i u mk se stedat 1000evra mesecno :D.
 
Член од
12 октомври 2021
Мислења
49
Поени од реакции
49
Ja nigde ne rekov da ne idat ili ne se stedi ali ne sakam da kazuvam deka tuka pari ni stigaat od site strani i stedime astronomski sumi mesecno.

Inace hipoteticki i u mk se stedat 1000evra mesecno :D.
Се штедат, да, ако им дадеш гз на партиите да те прават будала некоја година, да лепиш плакати и да дудлаш у штаП.

Тука со работа од минимална плата ќе стигнеш до мин 4000 на месец.
Во Мкд, може си пробал како се стига до 46 000 денари плата
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.886
Поени од реакции
35.719
@galaxys и @Savannah а оти не излезете троа од социјалистичкиот менталитет со кој сме задоени Македонците (9 до 5, и друг да ви ја мисли)?

Се знае дека никаде не се прават пари со плата и со две раце (исклучок само криминал и политика), со рмбање се прави само грбка.

Познавам луѓе кои се по 30 години надвор од мкд, и освен спечалено по една куќа во мкд и станче таму, немаат ништо друго, и пак кукаат како не чини надвор.

А познавам и човек баш кај вас во Англија, се отсели пред 15тина години, а пред 10тина години почна фирма со 2ца вработени (тој и уште еден вработен македонец). Сега има над 10 вработени, градежен сектор, покажува капитал повеќе од скоро сите што беа заминати пред него. Во мкд направи куќа за неговите и за кога се враќа од речиси 300м2, во Англија своја куќа + се пофали летово дека инвестирал и во деловни простории, на секои 2-3 месеци се враќа во мкд со возен парк (негов, не рента кар) од близу 100к евра.
Како сега се сеќавам кога го правеше муабетот дека му ја брка целата работа на газдата, плус му ги водеше и екипите, па презеде ризик и почна самиот.

Ако веќе целта ви е да правите пари, научете до перфекција одреден занат, научете ги правилата на игра во таа држава и почнете свој бизнис. Ако веќе трчате по 15 саати, верувајте ми дека ќе знаете за што трчате. Да, има поголем ризик, ама како викаат, ризикот прави капитал.
 
Член од
12 октомври 2021
Мислења
49
Поени од реакции
49
@galaxys и @Savannah а оти не излезете троа од социјалистичкиот менталитет со кој сме задоени Македонците (9 до 5, и друг да ви ја мисли)?

Се знае дека никаде не се прават пари со плата и со две раце (исклучок само криминал и политика), со рмбање се прави само грбка.

Познавам луѓе кои се по 30 години надвор од мкд, и освен спечалено по една куќа во мкд и станче таму, немаат ништо друго, и пак кукаат како не чини надвор.

А познавам и човек баш кај вас во Англија, се отсели пред 15тина години, а пред 10тина години почна фирма со 2ца вработени (тој и уште еден вработен македонец). Сега има над 10 вработени, градежен сектор, покажува капитал повеќе од скоро сите што беа заминати пред него. Во мкд направи куќа за неговите и за кога се враќа од речиси 300м2, во Англија своја куќа + се пофали летово дека инвестирал и во деловни простории, на секои 2-3 месеци се враќа во мкд со возен парк (негов, не рента кар) од близу 100к евра.
Како сега се сеќавам кога го правеше муабетот дека му ја брка целата работа на газдата, плус му ги водеше и екипите, па презеде ризик и почна самиот.

Ако веќе целта ви е да правите пари, научете до перфекција одреден занат, научете ги правилата на игра во таа држава и почнете свој бизнис. Ако веќе трчате по 15 саати, верувајте ми дека ќе знаете за што трчате. Да, има поголем ризик, ама како викаат, ризикот прави капитал.
Јас одамна сум излезена, јасно ми е дека не се прави капитал со едно работно место.
Колку може да те плаќа?
100 000 на година?
Мојата менаџерка зема толку, од 5 сабајле до 1 сабајле е онлајн, станува за мочање и се уклучува да провери дали се е во ред.
Ама фамилијарен престиж е, дала стотина илјади за диплома, мора по стапките на тато да оди, нема откажување.
Ама нема ни кредит ни бутур, само ги таложи на сметка.

Кеш се прави со многу работа.
Една плата нема да те закрпи.
Малку да фали нешто и леташ од работа.
Ако немаш план Б, си загинал.
Особено ако имаш купено имот во Лондон каде ратата е барем 1600 на месец, а си мислел дека со големата плата ќе ја исплатиш на 30 години.

Јас повеќето што ги познавам вртат добра пара тука, ама расположение за работа 24/7
Еден грузиец што го знам, прави околу 70 000 месечно.
На 50 години ќе е пензионер и ќе ужива.
Ама работи 6 дена во неделата, развива бизнис и контакти
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.637
Поени од реакции
1.491
@galaxys и @Savannah а оти не излезете троа од социјалистичкиот менталитет со кој сме задоени Македонците (9 до 5, и друг да ви ја мисли)?

Се знае дека никаде не се прават пари со плата и со две раце (исклучок само криминал и политика), со рмбање се прави само грбка.

Познавам луѓе кои се по 30 години надвор од мкд, и освен спечалено по една куќа во мкд и станче таму, немаат ништо друго, и пак кукаат како не чини надвор.

А познавам и човек баш кај вас во Англија, се отсели пред 15тина години, а пред 10тина години почна фирма со 2ца вработени (тој и уште еден вработен македонец). Сега има над 10 вработени, градежен сектор, покажува капитал повеќе од скоро сите што беа заминати пред него. Во мкд направи куќа за неговите и за кога се враќа од речиси 300м2, во Англија своја куќа + се пофали летово дека инвестирал и во деловни простории, на секои 2-3 месеци се враќа во мкд со возен парк (негов, не рента кар) од близу 100к евра.
Како сега се сеќавам кога го правеше муабетот дека му ја брка целата работа на газдата, плус му ги водеше и екипите, па презеде ризик и почна самиот.

Ако веќе целта ви е да правите пари, научете до перфекција одреден занат, научете ги правилата на игра во таа држава и почнете свој бизнис. Ако веќе трчате по 15 саати, верувајте ми дека ќе знаете за што трчате. Да, има поголем ризик, ама како викаат, ризикот прави капитал.
E sea zamisili site biznisi da imavme. Mene mi e u plan vekje nekoe vreme da pocnam nesto, za toa i upisav studii, ali od druga strana i ne znam dali go sakam toj dopolnitelen stres bidejki ne e taka lesno i ednostavno ko sto obicno izglea, bar ne dodeka kompletno ne go oformis biznisot i ostavis nekoj drug da ti trcka se a ti samo parite da gi zimas. I ja poznavam nasi tuka sto imaat biznisi ali se dolgo vreme tuka so se familii.
Najlesno e da se pocni biznis koga imas zanaet, bidejki bukvalno mozes da pocnes so epten mal vlog. Jas ne sum po zanaetite i ne me zanimaat tolku pa u mojot slucaj za bilo koj biznis ke trebaat mnogu pari. Imam pisuvano prethodno deka kaj sto rabotam mi e super, sloboden sum epten i nekoj ne me kontrolira, moza koga sakam da si zemam pauza, da si prosetam do park, da si ispazaruvam, da bidam na forum lol, plus ne moram da rabotam na dve mesta :D. So ova sto go rabotam ako sakam mozam da rabotam kratki dogovori 3-6 meseci koi plakjaat 400-500funti dnevno ali ja preferiram sigurnost i stalna rabotai za toa rabotam za pomalku, ali sepak solidno.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.886
Поени од реакции
35.719
E sea zamisili site biznisi da imavme. Mene mi e u plan vekje nekoe vreme da pocnam nesto, za toa i upisav studii, ali od druga strana i ne znam dali go sakam toj dopolnitelen stres bidejki ne e taka lesno i ednostavno ko sto obicno izglea, bar ne dodeka kompletno ne go oformis biznisot i ostavis nekoj drug da ti trcka se a ti samo parite da gi zimas. I ja poznavam nasi tuka sto imaat biznisi ali se dolgo vreme tuka so se familii.
Najlesno e da se pocni biznis koga imas zanaet, bidejki bukvalno mozes da pocnes so epten mal vlog. Jas ne sum po zanaetite i ne me zanimaat tolku pa u mojot slucaj za bilo koj biznis ke trebaat mnogu pari. Imam pisuvano prethodno deka kaj sto rabotam mi e super, sloboden sum epten i nekoj ne me kontrolira, moza koga sakam da si zemam pauza, da si prosetam do park, da si ispazaruvam, da bidam na forum lol, plus ne moram da rabotam na dve mesta :D. So ova sto go rabotam ako sakam mozam da rabotam kratki dogovori 3-6 meseci koi plakjaat 400-500funti dnevno ali ja preferiram sigurnost i stalna rabotai za toa rabotam za pomalku, ali sepak solidno.
Не го вика тоа, ниту го мислам, не секој има капацитет и сенс да го прави тоа. А ако не пробаш, малку потешко да дознаеш :D

Види секој си ја знае математиката, ако мислиш дека тоа те прави среќен и имаш онолку колку што ти треба/ќе ти треба, нема зошто да си ставаш екстра стрес, имам почит за тоа. Лошото е ако си свесен дека не се доволно, или дека немаш план Б, а не преземаш ништо.

Единствена работа на која треба да внимаваш е да не станеш ирелевантен на тоа работно место, и да те затупи зоната на комфорт.

Рачунај дека светот веќе е многу компетитивен, а ќе станува уште повеќе, и млади дечки ќе бидат спремни да те заменат во секој момент, а за автоматизацијата да не правиме муабет.

Аутсорсингот и ангажман на кадар од надвор е уште поголем за тие држави, а во одредени индустрии почнува и тука.
Рачунај ако тебе ти требаат 3000 фунти за да преживееш, на некој во Индија/Пакистан му требаат 300-600, епа тој газдата поарно ќе се расправа со 4ца од таму и гарант тие ќе му завршат поголема работа отколку ти. Во Англија ќе има 2-3ца кои ќе ја менаџираат работата, а се друго ќе биде од надвор (не знам во која индустрија си и дали воопшто е изводливо).

Во градежништво исто би требало да се променат многу работи, очекувам дури и лудоријата со цените на недвижности да има крај со 3д принтинг. Филозофијата да се изгради дом ќе биде сведена на минимум и освен багеристи, 1-2 инженери и тој што ќе работи со „принтерот“ нема да има потреба за друг кадар (колку и да изгледа лудо во моментот, е многу изгледно).

Да не ја тупам со оф-топик филозофија, и така имате поголеми маки во Англија, барајте струја и гас оти "Winter is coming" :D
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
167
Англија е богата држава, ќе ја решат кризата со струја и гас за брзо
 

Kajgana Shop

На врв Bottom