Лондон - работа, живот, авантура

R.1

Член од
23 јануари 2014
Мислења
149
Поени од реакции
57
Домашен и пазарски есап не е исти,така да не рачунај колку ќе земаш,рачунај колку ти требаат за таму.колку што знам ти сакаш да возиш камион а за камион мораш у англија еден куп сертификати без разлика на бугарската возачка.
Ко веќе сакаш да возиш мој совет ти е на почеток да си најдеш работа да возиш некое комбе,и у меѓувреме среди си ги сертификатите за камион.
Батали конвертирање фунти,у евра,денари и слично,со оглед на тоа дека ќе живееш у англија ќе плаќаш се у фунти.е сеа работново место не знам дали ти е ко самовработен,али ако е,ондак ќе треба ти да си платиш даноци. и гледај да имаш некоја резерва опција,пошо не знаеш како ќе биде у фирмава кај што сакаш да одиш.
Не е камион, ;):)
друго е, не кажувам што е, и за која компанија,
би изнајмил соба да живеам, околу 300 фунти кошта кирија, 200 фунти за јадење, и др, превоз ке имам обезбедено доживотно, за телефон незнам, само 3G ќе ми треба...
во тие 2000 евра, се да ја променам бугарската возачка дозвола во англиска 50 фунти+ лекарски преглед 50 фунти нека е, National Insurance Number 100 фунти.
Не се залетувам, колку ке земам, но како е да е, доволно ке земам и за да вратам кредит. Обуката 1-2 месеци ке биде најмногу.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.136
Не е камион, ;):)
друго е, не кажувам што е, и за која компанија,
би изнајмил соба да живеам, околу 300 фунти кошта кирија, 200 фунти за јадење, и др, превоз ке имам обезбедено доживотно, за телефон незнам, само 3G ќе ми треба...
во тие 2000 евра, се да ја променам бугарската возачка дозвола во англиска 50 фунти+ лекарски преглед 50 фунти нека е, National Insurance Number 100 фунти.
Не се залетувам, колку ке земам, но како е да е, доволно ке земам и за да вратам кредит. Обуката 1-2 месеци ке биде најмногу.
Што повеќе пишуваш, све повеќе ми изгледа како некој убав scam ова.300ф кирија е малку, 200ф јадење е многу, НИ број е бесплатен.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Не е камион, ;):)
друго е, не кажувам што е, и за која компанија,
би изнајмил соба да живеам, околу 300 фунти кошта кирија, 200 фунти за јадење, и др, превоз ке имам обезбедено доживотно, за телефон незнам, само 3G ќе ми треба...
во тие 2000 евра, се да ја променам бугарската возачка дозвола во англиска 50 фунти+ лекарски преглед 50 фунти нека е, National Insurance Number 100 фунти.
Не се залетувам, колку ке земам, но како е да е, доволно ке земам и за да вратам кредит. Обуката 1-2 месеци ке биде најмногу.
И мене ми изгледа на scam по тоа што пишуваш, не е многу блиску до вистината :) , плус зошто 1-2 месеци обука? Обуката е најмногу 1 месец или неколку недели. Ретко кој фрла на тебе пари за да те обучува толку долго. Плус тие пари ти се како нето или бруто плата?
Врати се неколку страни назад ќе видиш колку реално ти требаат за живот.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.642
Поени од реакции
1.501
Не е камион, ;):)
друго е, не кажувам што е, и за која компанија,
би изнајмил соба да живеам, околу 300 фунти кошта кирија, 200 фунти за јадење, и др, превоз ке имам обезбедено доживотно, за телефон незнам, само 3G ќе ми треба...
во тие 2000 евра, се да ја променам бугарската возачка дозвола во англиска 50 фунти+ лекарски преглед 50 фунти нека е, National Insurance Number 100 фунти.
Не се залетувам, колку ке земам, но како е да е, доволно ке земам и за да вратам кредит. Обуката 1-2 месеци ке биде најмногу.
Ако не е камион ондак е автобус,а фирмата воопшто не ми ни треба да ја знам.и за автобус ти треба CPC.ти си толку сигурен у тебе дека одма ќе поминеш на тест(имаш теорија и пракса)?и пази дури не средиш за CPC никој не ти дава да возиш.за ќирија ко што веќе ти кажаа за тие пари ќе најдеш соба кај што нема место да се свртиш, т.е имаш само кревет и 1м простор меѓу кревет и врата и којзнае на кој крај ќе биде.insurance number е бесплатен,освен ако ти сакаш да одиш преку агенција која ќе ти наплати за нешто што всушност е бесплатно.
Не сакам да те разочарувам ама ко што веќе кажав едваш,иако ме негираа,можно е да ти праат проблем за веќе сменетата возачка.

'But because of an inconsistency in the law, some foreign drivers were able to exchange a licence with another overseas country with which DVLA have an exchange agreement, and then subsequently swap it for a GB one. This meant that DVLA could not be sure that the driver had met the appropriate standards to drive in this country before exchanging their licence.
The law will now make clear that the licence to be exchanged will only be issued on the basis that the driver has met the appropriate standards to drive in this country.'

'You can only drive in Great Britain for 12 months if you got your EU licence by exchanging your non-EU licence.

Овој закон е донесен у 2013 година.така да сеа пак некој ќе ме негира, али распрашај си се поубаво.пошо таму не пијат нафта.за второво не можам да го најдам конкретниот линк сеа,али 100% сум сигурен дека е на gov.uk напишано.од таму го пастирав пред некој месец.истото е напишано и на неколку странски форуми.

https://www.gov.uk/government/news/law-on-driving-licence-exchange-tightened-to-improve-road-safety
 

R.1

Член од
23 јануари 2014
Мислења
149
Поени од реакции
57
@gade, @FLiX, @galaxys
добро де, и 1000 фунти нека кошта, да се преживее^^
не е скам не е автобус, друго е, еве одговор од компанијата
Thanks for your recent email.
Please see below responses to your queries:
1. You will need to convert your Bulgarian licence to a UK licence.
2. You do not need a valid tachograph.
3. Whilst training you will be paid £235 per week.
4. Unfortunately, we do not help with accommodation.
Let me know if you have any other questions.
Regards,...... компанијата не ја прикажувам
ете NIN нека е бесплатен, можи ја не разбрав добро или не се секавам, но како и да е сигурно компанијата ќе ти превземи тие обврски..ако не сам ќе си извадам, да завршам со возачката ке му пишам пак, како што вика ако те интересира прашај.. да не досадувам пред време, да завршам па ке прашам.
1-2 месеци обука, (за тоа незнам колку време ќе трае обуката но сигурно 1 месец) мора, заради сертификатите а се PCV Licence, CPC,NVQ, BTEC сертификати.
Никој не ми посредува, сам си бркам работа, не е скам, врска нема. Што значи бугарија не треба да полагам CPC за Ц, Д или Е за сите посебно е, не ми треба дигитална тахограф картица, PCV Licence, CPC,NVQ, BTEC сертификати
а колку е живот, имам 2 ца пријатели, еден англичанец таксист (он работи неколку саати на ден па преживува) тој ми ја кажа компанијата ,една русинка (блиску Лутон живее изнајмуваат цела кука 1500 фунти, на 6 мина ги делат трошоците или по 250 фунти му иди, знам Лутон не е вцентар Лондон е подалеку од центар )
Во врска за законот за менување возачка, можи е донесен 2013, овај мене ми одговори 2014 му кажав од каде сум, живеам Македонија, имам и бугарски документи, но возачка имам македонска, ми рече ми треба европска унија возачка т.е. да ја сменам за Бугарска.
За тие пари, преку 3000еу, спремен сум и во келија да живеам, не во сова 1м х 1м :);)
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
@gade, @FLiX, @galaxys
добро де, и 1000 фунти нека кошта, да се преживее^^
не е скам не е автобус, друго е, еве одговор од компанијата

ете NIN нека е бесплатен, можи ја не разбрав добро или не се секавам, но како и да е сигурно компанијата ќе ти превземи тие обврски..ако не сам ќе си извадам, да завршам со возачката ке му пишам пак, како што вика ако те интересира прашај.. да не досадувам пред време, да завршам па ке прашам.
1-2 месеци обука, (за тоа незнам колку време ќе трае обуката но сигурно 1 месец) мора, заради сертификатите а се PCV Licence, CPC,NVQ, BTEC сертификати.
Никој не ми посредува, сам си бркам работа, не е скам, врска нема. Што значи бугарија не треба да полагам CPC за Ц, Д или Е за сите посебно е, не ми треба дигитална тахограф картица, PCV Licence, CPC,NVQ, BTEC сертификати
а колку е живот, имам 2 ца пријатели, еден англичанец таксист (он работи неколку саати на ден па преживува) тој ми ја кажа компанијата ,една русинка (блиску Лутон живее изнајмуваат цела кука 1500 фунти, на 6 мина ги делат трошоците или по 250 фунти му иди, знам Лутон не е вцентар Лондон е подалеку од центар )
Во врска за законот за менување возачка, можи е донесен 2013, овај мене ми одговори 2014 му кажав од каде сум, живеам Македонија, имам и бугарски документи, но возачка имам македонска, ми рече ми треба европска унија возачка т.е. да ја сменам за Бугарска.
За тие пари, преку 3000еу, спремен сум и во келија да живеам, не во сова 1м х 1м :);)
Ако е така работата, тогаш земај кредит 3 к , подобро е да имаш резерва и сигурно ќе го вратиш за брзо откако ќе почниш да работиш.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.642
Поени од реакции
1.501
@gade, @FLiX, @galaxys
добро де, и 1000 фунти нека кошта, да се преживее^^
не е скам не е автобус, друго е, еве одговор од компанијата

ете NIN нека е бесплатен, можи ја не разбрав добро или не се секавам, но како и да е сигурно компанијата ќе ти превземи тие обврски..ако не сам ќе си извадам, да завршам со возачката ке му пишам пак, како што вика ако те интересира прашај.. да не досадувам пред време, да завршам па ке прашам.
1-2 месеци обука, (за тоа незнам колку време ќе трае обуката но сигурно 1 месец) мора, заради сертификатите а се PCV Licence, CPC,NVQ, BTEC сертификати.
Никој не ми посредува, сам си бркам работа, не е скам, врска нема. Што значи бугарија не треба да полагам CPC за Ц, Д или Е за сите посебно е, не ми треба дигитална тахограф картица, PCV Licence, CPC,NVQ, BTEC сертификати
а колку е живот, имам 2 ца пријатели, еден англичанец таксист (он работи неколку саати на ден па преживува) тој ми ја кажа компанијата ,една русинка (блиску Лутон живее изнајмуваат цела кука 1500 фунти, на 6 мина ги делат трошоците или по 250 фунти му иди, знам Лутон не е вцентар Лондон е подалеку од центар )
Во врска за законот за менување возачка, можи е донесен 2013, овај мене ми одговори 2014 му кажав од каде сум, живеам Македонија, имам и бугарски документи, но возачка имам македонска, ми рече ми треба европска унија возачка т.е. да ја сменам за Бугарска.
За тие пари, преку 3000еу, спремен сум и во келија да живеам, не во сова 1м х 1м :);)
Фирмата не ти трчка за НИН тоа мораш сам.Иначе ова ко да ќе возиш нло па не кажуваш што е :D.иначе ја ти кажав што е пишано на официјални сајтови у англија и што е по закон.е сеа ако ти сакаш да веруваш на некој што ти кажал вчера,а не на законот тоа е друга работа.пред се у англија не се мутави,ќе ти даат да возиш 1 година и после ќе ти речат да си полагаш наново.за тоа добронамерно ти кажувам да си се распрашаш поубаво од официјални лица,не од познаници.
Е сеа ако планот ти е да си возиш 1 година,па да си се вратиш тогаш у реду е.[DOUBLEPOST=1398766901][/DOUBLEPOST]If you have an EU/EEA licence by exchanging one from a country that is not a designated country (see section 5), it will only be valid for 12 months and you cannot exchange it for a GB licence.

На страна 6 го пишува ова.

http://www.direct.gov.uk/prod_consum_dg/groups/dg_digitalassets/@dg/@en/@motor/documents/digitalasset/dg_068659.pdf
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: R.1

R.1

Член од
23 јануари 2014
Мислења
149
Поени од реакции
57
Фирмата не ти трчка за НИН тоа мораш сам.Иначе ова ко да ќе возиш нло па не кажуваш што е :D.иначе ја ти кажав што е пишано на официјални сајтови у англија и што е по закон.е сеа ако ти сакаш да веруваш на некој што ти кажал вчера,а не на законот тоа е друга работа.пред се у англија не се мутави,ќе ти даат да возиш 1 година и после ќе ти речат да си полагаш наново.за тоа добронамерно ти кажувам да си се распрашаш поубаво од официјални лица,не од познаници.
Е сеа ако планот ти е да си возиш 1 година,па да си се вратиш тогаш у реду е.
ок ќе си извадам сам NIN,
мене ми е најважно прво ова https://www.gov.uk/government/publications/d4-medical-examination-report-vision-assessment--2
а после ова https://www.gov.uk/government/publications/application-for-a-driving-licence-counterpart-for-non-gb-licence-holders-form-d9
кога ќе ги земам двете, тогаш ни по 1 ни по 5 години нема да треба да пре полагам.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.642
Поени од реакции
1.501
ок ќе си извадам сам NIN,
мене ми е најважно прво ова https://www.gov.uk/government/publications/d4-medical-examination-report-vision-assessment--2
а после ова https://www.gov.uk/government/publications/application-for-a-driving-licence-counterpart-for-non-gb-licence-holders-form-d9
кога ќе ги земам двете, тогаш ни по 1 ни по 5 години нема да треба да пре полагам.
Друже очигледно џабе е да ти кажувам.зар е толку тешко да сфатиш дека со бугарска дозвола земена ради замена можеш да возиш само 12 месеци у англија и не можеш да ја замениш па ако сакаш и сите сертификати имај ги.првиот дел ти е медицински преглед.вториот дел мораш законски да го имаш,таму ти ги пишуваат казнените поени и слични работи.
И не се секирај ќе проверат они како ти е земена бугарската возачка.иако изглеа мислиш дека нема да се замараат со тоа и директно ќе ти даат да возиш доживотно.
 

R.1

Член од
23 јануари 2014
Мислења
149
Поени од реакции
57
Друже очигледно џабе е да ти кажувам.зар е толку тешко да сфатиш дека со бугарска дозвола земена ради замена можеш да возиш само 12 месеци у англија и не можеш да ја замениш па ако сакаш и сите сертификати имај ги.првиот дел ти е медицински преглед.вториот дел мораш законски да го имаш,таму ти ги пишуваат казнените поени и слични работи.
И не се секирај ќе проверат они како ти е земена бугарската возачка.иако изглеа мислиш дека нема да се замараат со тоа и директно ќе ти даат да возиш доживотно.
Извини изгледа не разбираш дека прво се конвертира- заменува бугарската возачка дозвола за англииска па после се оди на тренинг,
ти тоа што го кауваш е да можеш да возиш со бугарската возачка дозвола Англија до 1 година. :)
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.642
Поени од реакции
1.501
Извини изгледа не разбираш дека прво се конвертира- заменува бугарската возачка дозвола за англииска па после се оди на тренинг,
ти тоа што го кауваш е да можеш да возиш со бугарската возачка дозвола Англија до 1 година. :)
Извини али изгледа ти не разбираш.бугарска дозвола која е земена со замена на македонска,не можеш да конвертираш у англиска.прочитај го последниот линк што го пуштив.убаво си пишува.ако мислиш дека за тебе важат посебни правила,океј ондак,мисли си дека ќе ја конвертираш.

еве ти уште еднаш извадок од текстот.

If you have an EU/EEA licence by exchanging one from a country that is not a designated country (see section 5), it will only be valid for 12 months and you cannot exchange it for a GB licence.

П.С. место да се инатиш прочитај малку и побарај на интернет што пишуваат официјалните англиски сајтови за замена на возачки.избегни го онај дел кај што пише EU to UK, тоа важи само ако си полагал за возачка у бугарија.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: R.1

R.1

Член од
23 јануари 2014
Мислења
149
Поени од реакции
57
Извини али изгледа ти не разбираш.бугарска дозвола која е земена со замена на македонска,не можеш да конвертираш у англиска.прочитај го последниот линк што го пуштив.убаво си пишува.ако мислиш дека за тебе важат посебни правила,океј ондак,мисли си дека ќе ја конвертираш.

еве ти уште еднаш извадок од текстот.

If you have an EU/EEA licence by exchanging one from a country that is not a designated country (see section 5), it will only be valid for 12 months and you cannot exchange it for a GB licence.

П.С. место да се инатиш прочитај малку и побарај на интернет што пишуваат официјалните англиски сајтови за замена на возачки.избегни го онај дел кај што пише EU to UK, тоа важи само ако си полагал за возачка у бугарија.
Ок ти победи :) се извинувам.
Сепак благодарам, ова не го имав видено, благодарам што ми ги отвори очите, планот пропаѓа :facepalm: :)
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Ок ти победи :) се извинувам.
Сепак благодарам, ова не го имав видено, благодарам што ми ги отвори очите, планот пропаѓа :facepalm: :)
Незнам зошто ти пропаѓа планот кога таму имаш една година да си земиш UK возачка.
 

R.1

Член од
23 јануари 2014
Мислења
149
Поени од реакции
57
Незнам зошто ти пропаѓа планот кога таму имаш една година да си земиш UK возачка.
Оти убаво пишува нема да можам да возам освен автомобил друго, за камион автобус треба да пре полагам таму.
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.375
Поени од реакции
1.956

Kajgana Shop

На врв Bottom