Локалните власти од Демир Хисар реагираат на новите обележја на спортската сала

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Де бе, да се срамиме од нашите симболи кои со векови ги чуваме како наши... Ебати Македонците смотани бегале грците.... требни ни се овде, посекако тие што се реални ја признаваат Македонија и целата историја. Што е до мене, на секој државен и спортски објект нека има сонца и лавови нема да ми сметаат.
 
Член од
5 март 2008
Мислења
34
Поени од реакции
1
Затоа другарче немаме држава од предавници, биле и ќе бидат предавнци.Тоа му е во крвта.
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
Ти другарче салам тротинет си бил, ти за што се сметаш шо ти смета толку сонцето?
Дали го разбра?

Не сонцето, туку Вергина. Да речеш “сонце од Вергина“ е исто ако и да речеш “турскиот град Троја“, или “италијанскиот владетел Јулиј Цезар“.

Вергина е населба изградена во 1922-24 за сместување на доселениците од Мала Азија, и нема никаква врска со антиката, освен што е во близина на македонските села Кутлеш и Палатица.

Инаку, ако одиш по грчката логика, дека треба да се нарече според местото кадешто е најдено, тогаш несто “сонце од Вергина“ можеш слободно да речеш “сонце од Охридските тврдини“, или “сонце од Мариово“, или “сонце од Света Софија“, или “сонце на богородица“, или “сонце од Кремлин“, или “сонце од Сикстинската капела во Ватикан“, или како што сакаш.

Наједноставно, и најблиску до вистината е, ако речеш дека е македонско сонце.
 
S

Sith_Lord

Гостин
И сам не знае што е:tapp:
Многу добро знам што сум. :smir:

Македонец сум, born and raised.
Од друга страна пак, ме заболе ташакот за декорот на салата во Демир Хисар.
Мене повеќе ме боли тоа што името ќе го сменат и РМ ќе ја федерализираат. А за салата верувај ми брат и ти и другине што искоментираа- ГАЈЛЕ МИ Е.

Па ти колку сакаш обвинувај ме дека сум непатриот, и што веќе ќе ти текне. :)

Sith
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
ma jas bi stavil uslov za Grcki Biznismeni pod itno :)

Uslov da smeat da vlozat pari kaj nas, da otvaraat biznisi, e da podpisat dokument so koj se ograduvaat od oficijalnata Grcka politika i se svesni deka vlozuvaat vo MAKEDONIJA :)

p.s.

ne tuku si prefrlajte koj bil pogolem patriot po toa dali ke go narece nekoj sonce od kutlesh ili od vergina...

deca ste povekjeto, doprva ja ucite istorijata na svoite predci :)

Kupuvajte proizvodi so Soncence, ne odete vo Grcija na odmor, bojkotirajte kolku sto mozete povekje Grcki proizvodi, ucete Makedonski pesni od babite i dedovcite, pisuvajte KULTURNI e-mailovi do razni grci i vci i belosvetski pederishta i ebani gazovi ko nimic...

I obrazuvajte se!!!

So toa mnogu povekje ke pridonesite kon afirmacijata na Makedonskiot Narod i Istorija.
-------

@ Sith: ako si roden i porasnat vo Makedonija, kako Makedonec, togas zosto ne koristis Makedonski termin za tvojot korisnik (nick) ?

Sith_Lord, od "Sith Order" e sinonim za temnata strana, taa koja ni ja eba drzavata i narodot vo poslednite 2000 i kusur godini!

Ako si Makedonec, togas ne bidi tendjere. Ama ke slushnite 2 pesni od metallica i 3 od nekoja druga metal grupa i se nekoi opasni satanski nickovi stavate, a aber nemate sho znaci shto...

borne & raised vo Makedonija? Makedonija e PRAVA Zemja, zemja kade sto od damnina se cenela pravicnosta, pravoto (pravdata)

Zatoa Sv. Apostol Pavle tolku lesno uspeal da go prosiri risjanstvoto, veruvanjeto vo pravicniot Bog.

VRSKA nemas :)
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Абе истиот е,гарант,го купи пола Слепче а го има и скоро цел Демирхисар.Само порано беше Поповиќ,а сега можеби и сменил од презимето доколку е жив.Беше прогласен за најголем странски бизнисмен во Германија за 1994 мислам,кога се одлеваа и најмногу пари од Македонија во странство.Ми остана борч еден конвертор за сателитската шо му ја инсталирав во 96та,маме му комунистичко.Двајца Македонски тогашни генерали го чекаа како просјаци пред врата за да влезат на состанок кај него,беше бетер од Киро своевремено.
мушика на прекар го викаат.. не си го наплати борчот?
 
S

Sith_Lord

Гостин
Sith_Lord, od "Sith Order" e sinonim za temnata strana, taa koja ni ja eba drzavata i narodot vo poslednite 2000 i kusur godini!

Ako si Makedonec, togas ne bidi tendjere. Ama ke slushnite 2 pesni od metallica i 3 od nekoja druga metal grupa i se nekoi opasni satanski nickovi stavate, a aber nemate sho znaci shto...

borne & raised vo Makedonija? Makedonija e PRAVA Zemja, zemja kade sto od damnina se cenela pravicnosta, pravoto (pravdata)

Zatoa Sv. Apostol Pavle tolku lesno uspeal da go prosiri risjanstvoto, veruvanjeto vo pravicniot Bog.

VRSKA nemas :)
Ќути.

Односно, ако твојот патриотизам се сведува на дегенско стереотипизирање, одбивам да учествувам во муабетов понатаму.

Sith
 

Kajgana Shop

На врв Bottom