Линукс за почетници!

  • Креатор на темата A__
  • Време на започнување
P

Princ

Гостин
Кога го прочитав постот помислив "what the..." ама ќе го оставам некое време постов, во случај некој да знае нешто.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
1
Поени од реакции
0
Gh0u$† 333 go smeni acountot vo bub3
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
малце оф топик: кажете му на човекот дека тоа не е дозволено и дека може да го банираар ако веке и не е баниран нов е
 
Член од
22 март 2009
Мислења
152
Поени од реакции
0
Ако може некој да ми објасни како да инсталирам Cs 1.6 на UBUNTU Linux (со слики).
ПС: Без користење интернет.
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Не верувам дека некој ќе се нафати сликовито да ти објасни...

Доколку немаш инсталирано Wine инсталирај го...

Код:
sudo apt-get install wine
...после тоа преку Linux-от ќе влезеш во Windows-от и ќе одиш на локација онаму каде што ти е кантерот, ќе го копираш цел фолдер на кантер и потоа ќе одиш во Wine во Program Files и тука ќе му направиш Paste на фолдерот од кантер, после тоа ќе влезеш во истиот фолдер, и на .exe фајлот ќе стиснеш десен клик и ќе го стартуваш преку Wine...

Ова горе што го објаснив важи само за оние кантер кои немаат инсталација, а за тие што треба да се инсталираат е малце покомплицирано... треба цел туторијал да се пишува за тоа, вака не би можел да ти објаснам :/
 

thekillagorilla

Мортус
Член од
20 февруари 2007
Мислења
610
Поени од реакции
12
Не верувам дека некој ќе се нафати сликовито да ти објасни...

Доколку немаш инсталирано Wine инсталирај го...

Код:
sudo apt-get install wine
...после тоа преку Linux-от ќе влезеш во Windows-от и ќе одиш на локација онаму каде што ти е кантерот, ќе го копираш цел фолдер на кантер и потоа ќе одиш во Wine во Program Files и тука ќе му направиш Paste на фолдерот од кантер, после тоа ќе влезеш во истиот фолдер, и на .exe фајлот ќе стиснеш десен клик и ќе го стартуваш преку Wine...

Ова горе што го објаснив важи само за оние кантер кои немаат инсталација, а за тие што треба да се инсталираат е малце покомплицирано... треба цел туторијал да се пишува за тоа, вака не би можел да ти објаснам :/
aj nekoj neka se nafati guide da napravi za instalacija na wine bez internet:wink:
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
aj nekoj neka se nafati guide da napravi za instalacija na wine bez internet:wink:
Треба да имаш Wine "инсталација" на CD/USB/Hard... после тоа фолдерот со Wine го носиш во Home фолдерот и треба да направиш конфигурација... е сеа не сум инсталирал така Wine за да знам точно како е, ама под default би му дошло вака некако...

Влегуваш во Wine фолдерот...
Код:
cd /home/<imeto na folderot so Wine>
после тоа правиш конфигурација односно инсталација...

Код:
./configure
make
sudo make install
е сеа ако има некоја грешка ќе ти каже таму миаш еден фајл со error logs или така нешто беше, али пак ќе кажам не сум сигурен дека на тој начин 100% би се конфигурирало правилно.

Имаш на Google повеќе за Wine конфигурацијата..

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=149585&highlight=wine
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=370567

И да не заборавам да кажам... Линукс без интернет најлоша комбинација. Без интернет Линукс е премногу ограничен или грубо кажано него силата му е во интернетот всушност и тој за тоа е наменет, за сервери...
 

Sebastian

Too weird to live, too rare to die
Член од
26 јануари 2007
Мислења
606
Поени од реакции
9
Мал (се надевам) проблем. Имав инсталирано ХР и Убунту. Го форматирав ХР-то и сега не ми дава опција да изберам кој ОС да го бутира. Значи, Убунтуто си стои инсталирано, ама кога ќе го рестартирам компјутеров, директно ми се бутира ХР-то. Како да го вратам на старо, односно да ми ги понуди и двата оперативни системи да изберам кој да го стартувам?

п.с. Имам Убунту цд, ако тоа би помогнало нешто.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Мал (се надевам) проблем. Имав инсталирано ХР и Убунту. Го форматирав ХР-то и сега не ми дава опција да изберам кој ОС да го бутира. Значи, Убунтуто си стои инсталирано, ама кога ќе го рестартирам компјутеров, директно ми се бутира ХР-то. Како да го вратам на старо, односно да ми ги понуди и двата оперативни системи да изберам кој да го стартувам?

п.с. Имам Убунту цд, ако тоа би помогнало нешто.
Типичен проблем:

Тука се наоѓа решението
 

thekillagorilla

Мортус
Член од
20 февруари 2007
Мислења
610
Поени од реакции
12
Мал (се надевам) проблем. Имав инсталирано ХР и Убунту. Го форматирав ХР-то и сега не ми дава опција да изберам кој ОС да го бутира. Значи, Убунтуто си стои инсталирано, ама кога ќе го рестартирам компјутеров, директно ми се бутира ХР-то. Како да го вратам на старо, односно да ми ги понуди и двата оперативни системи да изберам кој да го стартувам?

п.с. Имам Убунту цд, ако тоа би помогнало нешто.

Na ubuntu CD-to ima edna posebna opcija (ne mi teknuva kako se vikase) koja ti pomaga da go smenis bootstat.dat i koga ti se boot-ira kompijuterot MOZES da izberes... Mislam deka vo ubuntu 8.10 e vo prvata opcija -tretoto
 

Sebastian

Too weird to live, too rare to die
Член од
26 јануари 2007
Мислења
606
Поени од реакции
9
Na ubuntu CD-to ima edna posebna opcija (ne mi teknuva kako se vikase) koja ti pomaga da go smenis bootstat.dat i koga ti se boot-ira kompijuterot MOZES da izberes... Mislam deka vo ubuntu 8.10 e vo prvata opcija -tretoto
Другар, дај малце подетално. Сугестијата oд Petkovsky не ми помогна - кога пишав grub> root (hd0,0) - ми даде грешка - не го најде хард дискот мислам.
Дај да пробам со ова ти што викаш, ама нека ти текне што треба да се направи.

Или друже Петковски помагај ти со некој друг начин ако постои.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom