Линукс за почетници!

  • Креатор на темата A__
  • Време на започнување

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.546
Поени од реакции
7.251
Верувам има доста од вас кои сакаат да дознаат, што е Линукс, како работи, како да го најдам и слично. Најдов една интересна е-книга која добро го објаснува начинот на миграција од Windows на Linux. Книгата е базирана на јадрото на Red Hat и ги избегнува покомплицираните теми како серверите и мрежниот сетап, туку се концентрира на темите посветени за еден просечен домашен корисник: Инсталација, Интернет, слушање ваши омилени музички CD-a и аудио фајлови, десктоп измени, игри, спуштање софтвер и фонтови, USB приклучоци, печатење и друго. Читателите со основни познавања на Windows или некој друга Линукс дистрибуција ќе научат како да прават на Линукс, се она што го правеле на Windows. Било кој ако има било какво прашање, нека не се срами да прашува. Ако никогаш не прашате, никогаш нема да научите! :|

Код:
http://www.maugmasti.com/ebook/NoStarch Press - Linux for Non-Geeks.chm
 
Член од
30 јуни 2005
Мислења
25
Поени од реакции
0
Knoppix najdobro za pocetnici

A kako za pocetnici mozete da go kupite i Knoppix Linix. Toa ti e Live Linux On Cd. Samo go stavas cd-to vo cdrom pravis restart ali vo biosot treba da ti bide namesteno 1rst boot from CD. Probajte....

A ako sakate da go downlodirate knoppix mozete da go prezemete od:
http://www.knoppix.net/get.php
ali pri snimanje treba da go napravite cd-to boot
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.546
Поени од реакции
7.251
Или притискаш ф8 додека бутира па одбираш на која партиција/диск да го кренеш.
 
Член од
30 јуни 2005
Мислења
25
Поени од реакции
0
Андроник напиша:
Или притискаш ф8 додека бутира па одбираш на која партиција/диск да го кренеш.
е за ова сеа првпат слушам... Ај ти провери убаво дали е така оти никаде не одбираш на F8 на која партиција да го кренеш.... јас како што знам F8 не е за да одбереш партиција на windows или за Linux тоа ти е ако сакаш да подигнеш windows во Command Prom..., Safe Mode with Network, Safe Mode, Safe Mode without Network и не знам што уште имаше .... Али за Knoppix ne biva preku F8 освен ако на твојот компјутер имаш ставено така на Ф8 да бираш од што сакаш прво да бутира од Floppy, HDD, CD-Rom, USB-Floppy, HDD-USB, CD-USB, али на сите компјутери не бива Ф8 како на твојот, a за да можеш секаде да кренеш Knoppix на било кој компјутер треба само треба да наместиш во биосот да крева најпрво од CD-rom... First Boot: CD-Rom
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.546
Поени од реакции
7.251
Извини, бидејќи работам на лап топ, ф8 ми е подесено на почетокот да одберам што ќе бутнам, која партиција или диск. За обичен компјутер имам заборавено, можеби згрешив.
 
D

DJ_DEXTER

Гостин
ЕВЕ ЕДЕН ПОЧЕТНИЧКИ ДИСТРО :)

за почетниците на линукс им го препорачувам UBUNTU

а како литература .. LINUX BIBLE 2005


ајде деца нека се радуваат :)
 
V

VirtualA

Гостин
Најдобар линукс за почетници е Мандрива екс Мендрејк.
Јас со тој почнав, лесен е и едноставен
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Андроник напиша:
Или притискаш ф8 додека бутира па одбираш на која партиција/диск да го кренеш.
F3 (барем кај мене е така) ти е за boot menu, a F8 ти е за на кој начин да го старташ Windows-от.... пример Safe Mode итн.... :lol: :lol:
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.546
Поени од реакции
7.251
Да де, освен ако немаш поинаку подесено или како што е кај повеќето лап топи.
 
Член од
23 јули 2005
Мислења
1
Поени од реакции
0
So F8 kaj nekoi kompjuteri(od poovite) se pojavuva meni za izbor od koja particija ke boot-iras. Toa zavisi ili od BIOS ili od maticnata :D
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Јас избрав автоматска партиција кога го инсталирав мојот Mandrake... Имам само еден HD од 80 Го и за Линуксот оставив 20 Го и сега засега одлично функционира. ISO сликите т.е. ЦД-ата ги изрежав со Неро а ги симнав тука. Се сложувам тотално со virtuala дека Mandriva или ex-Mandrake е стварно лесен за почетници и доста логичен...
 

OffLine

Worminkle UniversitY
Член од
27 септември 2007
Мислења
161
Поени од реакции
0
што сте запнале сите за f8
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
open suse e zakon za pocetnici, posebno za windows fanovi site se orefrlija na open suse
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
а викста за почетници ја бива или не
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo na site
Jas sega si otvorih akount na kajgana moeto prasanje do site koi mozat da go odgovorat e : Dali Linux-ot za ipod e siguren i dali so instaliranjeto na nego moze softverot na ipodot da se izmeni ili rasipa .....
pls odgovorejte

Gh0u$†
:se_ molam
 

Kajgana Shop

На врв Bottom