Летечки автомобили

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Башка, Трпе не може да лета со крила, камо ли со кутија на грб што има доволно сила да го дигне и да го одржи во воздух...да не прави осмици, или па нешто поспектакуларно. :)

Просветли ме. Како ова, па со бројки?
Toa e една претпоставка на Нино Амарена - рокет пек експерт, човекот кој изградил рокет пек за 200М долари платени од владата на америка за развивање на воздухоплоството во воени цели.
 
Х

Ханзо

Гостин
Toa e една претпоставка на Нино Амарена - рокет пек експерт.
Па нормално е секој ентузијаст да дава вчудоневидувачки предвидувања во врска со неговата манија, прашање е како тоа за 10 години од непрактичен концепт кој постои со децении да се стигне до нашироко користен производ.
Туку овие летечкиве платформи, ако летале, зошто нема слики од летовите?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Па нормално е секој ентузијаст да дава вчудоневидувачки предвидувања во врска со неговата манија, прашање е како тоа за 10 години од непрактичен концепт кој постои со децении да се стигне до нашироко користен производ.
Туку овие летечкиве платформи, ако летале, зошто нема слики од летовите?
Има слики...Има и видеа...Сликите ги постирав таму во Код: , еве и видео:


The Hiller Flying Platform was designed in 1955. It was originally an ONR (Office of Naval Research) project to develop a platform capable of carrying one man for short hops.

The US Army also displayed interest in this unusual helicopter, steered by its soldier-pilot shifting his weight to guide the direction of travel.

The Flying Platform actually worked, lifting to a height of several feet, but never entered production
 
Х

Ханзо

Гостин
Ова

е сè освен слика од лет. :)
А и видеото ми е доста сомнително, зошто објектот е искоцкан? И ако било weapon of the future во 1955, зошто не се користи сега?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Ова

е сè освен слика од лет. :)
А и видеото ми е доста сомнително, зошто објектот е искоцкан? И ако било weapon of the future во 1955, зошто не се користи сега?
Не било weapon of the future бидејки војската го одбила поради неговата сложеност за ракување и високата цена.

Инаку, ако видеата и статиите лажат, и ја те лажам, шо да ти кажам :)
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Има слики...Има и видеа...Сликите ги постирав таму во Код: , еве и видео:

The Hiller Flying Platform was designed in 1955. It was originally an ONR (Office of Naval Research) project to develop a platform capable of carrying one man for short hops.

The US Army also displayed interest in this unusual helicopter, steered by its soldier-pilot shifting his weight to guide the direction of travel.

The Flying Platform actually worked, lifting to a height of several feet, but never entered production
A ne si se prasal......od kade toa poslednata recenica se povtoruva so sekoj takov proekt..do sega....
Ova ranecov za letanje so peroxidni raketni motori, vo momentov mozes da go kupis kaj trojca proizvoditeli...na svoj rizik..:) i da go drzis doma za calamenje...sekoe poletanje cini BOGATSTVO, sansite da se ispokrsis se OGROMNI , a doletot mu e 50 metra, so vremetraenje na let BEZ REZERVA NA GORIVO koe se meri vo sekundi...
........imas li prestava koja energija treba za da se napravi masen protok dovolen da drzi nesto so tezina na covek plus skalamerijata bez usgonski povrsini...direktno na MLAZ...???? verojatno ne....
i ona pogore ne e Hiller , tuku Williams Research X-jet , cinese BOGATSTVO, no ne bese upotreblivo....mozebi vo nekoja idnina , so novi materijali i pomos od Klingtoncite...
...:)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
A ne si se prasal......od kade toa poslednata recenica se povtoruva so sekoj takov proekt..do sega....
Ova ranecov za letanje so peroxidni raketni motori, vo momentov mozes da go kupis kaj trojca proizvoditeli...na svoj rizik..:) i da go drzis doma za calamenje...sekoe poletanje cini BOGATSTVO, sansite da se ispokrsis se OGROMNI , a doletot mu e 50 metra, so vremetraenje na let BEZ REZERVA NA GORIVO koe se meri vo sekundi...
........imas li prestava koja energija treba za da se napravi masen protok dovolen da drzi nesto so tezina na covek plus skalamerijata bez usgonski povrsini...direktno na MLAZ...???? verojatno ne....
i ona pogore ne e Hiller , tuku Williams Research X-jet , cinese BOGATSTVO, no ne bese upotreblivo....mozebi vo nekoja idnina , so novi materijali i pomos od Klingtoncite......:)
Ej, ja не тврдам дека така ке биде. Туку ми изгледаше реално. Со оглед на тоа како иде технологијата, зошто да не? Може ке се измисли нова легура, полесна / поцврста и во изобилије, многу ствари можат да се случат. Јас само на таа идеа погледнав оптимистички :)
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ej, ja не тврдам дека така ке биде. Туку ми изгледаше реално. Со оглед на тоа како иде технологијата, зошто да не? Може ке се измисли нова легура, полесна / поцврста и во изобилије, многу ствари можат да се случат. Јас само на таа идеа погледнав оптимистички :)
dobro de...ne se luti:) ne e do leguri...do koncentrirana energija e...pojma nemame kako da ja KONCENENTRIRAME, a da ne se utepame....
sepak nesto ko Piper Cub so 50 KW i 10 m2 stari dobri krila , koi stvaraat cca.100 kgr uzgon po m2 pri brzina od 80 km/cas se najprakticni...za obicni luge....za sega...:)
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Сите овие џет пакови и летала кои работат на мотор (пропелер од доланта страна) се неефикасни и скапи. Се троши многу гориво.

Има некои експерименти за анти гравитациски летала. Ако се направи тоа како што треба, ете ги летечки возила на(д) улиците.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Сите овие џет пакови и летала кои работат на мотор (пропелер од доланта страна) се неефикасни и скапи. Се троши многу гориво.

Има некои експерименти за анти гравитациски летала. Ако се направи тоа како што треба, ете ги летечки возила на(д) улиците.
Gi znaev onie od Huminngbird od Izrael.., ...:)

imaa idea da go prodavaat kako kit komplet..za samogradba.... sega prodavaat ATV vozila... :)
 

d r a g a n

Чаве
Член од
13 мај 2009
Мислења
352
Поени од реакции
82
а на каков погон се движи?
Ко шо гледам, предницата му е многу дигната, ко да нема мотор ни за тркалата :toe: едрилица е?
 
I

Intex

Гостин
Не сум познавач на аеродинамиката, па ако може некој да ми објасни на кој принцип работи авионот и дали може да се направи авион кој ќе може да лета без крилја?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom