Легија на Странците

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од Shellshock nam67, 16 февруари 2011.

 1. Црноризец Храбар

  Црноризец Храбар

  Член од:
  24 мај 2014
  Мислења:
  2.905
  Допаѓања:
  2.743
  Разбирам дека е различно, но поврзано е и претпоставувам дека чинот што си бил легионар би помогнал во телохранителство како професија. Колку и да е различно сепак многу ценети секаде се војните обуки и способности особено од легија на странци.
   
 2. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.919
  Допаѓања:
  31.151
  во франција телохранител е бистар момак во костум кој е обучен да препознае опасност за клијентот во толпа луѓе, на улица меѓу обичен народ и да реагира со то што ќе го заштити клиентот со сопствено размислување и обука
  легионер има автоматска пушка куп муниција бомби и обучен е да се бори против други вооружени лица со то шо ќе слуша команди, јуриша, завзем аположај фрла бомби лансира проектил од рачни фрлачи.....
  легионер не е обучен да биде телохранител во мирни цивилни услови, тој и 3-4 негови колеги би можеле да бидат телохранители во ирак или авганистан на некој политичар или моќник но при негова заштита би се водела мала војна со рафали и бомби
   
  На Црноризец Храбар му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Црноризец Храбар

  Црноризец Храбар

  Член од:
  24 мај 2014
  Мислења:
  2.905
  Допаѓања:
  2.743
  Почитувам се што кажа и има смисла се разбира. Најверојатно само кај нас овие од Волци имаат повеке предност од овие од Тигрите за да бидат телохранители на политичариве и премиерот.
   
 4. Смрт за зони и пајак воз.

  Смрт за зони и пајак воз.

  Член од:
  20 септември 2011
  Мислења:
  8.143
  Допаѓања:
  8.510
  Во војната во Индокина учествуваа 77 илјади легионери од кои 10 илјади загинаа
  https://fr.wikipedia.org/wiki/Légion_étrangère#Guerre_d.E2.80.99Indochine_.281946_-_1954.29
   
 5. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.919
  Допаѓања:
  31.151
  Тука е ствен вкупен број на француски сили во Индокина, помал дел од нив беа легионери, не знам ни дали некогаш легијата имала толкав број на војници
  --- Споено дупло мислење, 19 јули 2015 ---
  посебна обука е за телохранители, војска не губи време да обучува телохранители, не и е тоа задача
   
  На Црноризец Храбар му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Roy Fokker

  Roy Fokker

  Член од:
  26 септември 2012
  Мислења:
  5.637
  Допаѓања:
  3.929
  остај ти шо се заработувало во Легијата па и објаснува дека не бил воопшто тежок приемот, изгледа овај си врбува луѓе да лапа процент и тоа е тоа..........ако сака поинаку ќе агитира да се пријавуваат младите во Волците,Тигрите,Ренџерите или други единици на АРМ и полицијата,ете тој работи како обезбедувач како бивш специјалец од Тигрите.........има нешто матно овде
   
  На Црноризец Храбар му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Kadaif

  Kadaif M.D.

  Член од:
  21 јануари 2008
  Мислења:
  3.384
  Допаѓања:
  2.284
  Што корист од француски пасош?
  Некој ќе каже абе француски пасош, стои државата зад тебе бла бла :kuracc:, Франција ги користи тие жални луѓе како куртони. Голема е веројатноста да станеш инвалид или да закачиш некоја тропска паразитска болест во Африка која ќе ти го скрати животот за 30 години.

  Што нема да прочита денес човек.:facepalm:

  Легионер е војник кој е во добра физичка кондиција, после излегувањето од легијата, човек ја губи таа форма и нема некоја којзнае каква предност во споредба со другите телохранители.

  Башка треба да си луд да војуваш за нација која нема добиено војна од времето на Наполеон.
   
  Последно уредено: 19 јули 2015
  На artweb, Mister No и Milanisimus им се допаѓа ова.
 8. Чичко Кумплунг

  Чичко Кумплунг деца на транзицијата

  Член од:
  3 декември 2011
  Мислења:
  4.194
  Допаѓања:
  4.395
  Од чаршиски муабети, имало тестови во кои со лажичка треба да пренесеш песок. Јако, ако е точно тоа :D
   
 9. cige

  cige

  Член од:
  6 ноември 2008
  Мислења:
  4.455
  Допаѓања:
  1.624
  Абе уште кога ќе видиш дека Голубович си го ставил на профилна се гледа колку ти е паметот
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Смрт за зони и пајак воз.

  Смрт за зони и пајак воз.

  Член од:
  20 септември 2011
  Мислења:
  8.143
  Допаѓања:
  8.510
  Не е вкупниот број туку само легионери
  Еве прочитај убаво ти пишува на чист Македонски:
  Au total, de 1946 à 1954, ce ne sont pas moins de72 833 légionnaires qui servent en Indochine. Avec plus de 10 000 morts, la Légion enregistre le taux le plus élevé en pertes humaines : près de 12 % pour les képis blancs contre moins de 7 % pour l'ensemble du corps expéditionnaire français d'Extrême-Orient.

  Le total des pertes est de 10 28313 « tués au combat » dont :

  • 309 officiers,
  • 1 082 sous-officiers,
  • 9 092 légionnaires.
  Вкупно од 1946 до 1954 не помалку од 72 833 легионери служеа во Индокина

  Инаку во Индокина Французите имаа околу 400 илјади војници

  Union française : 190 000
  Auxiliaires locaux : 55 000
  État du Viêt Nam : 150 0004
  Total : ~400 000
  https://fr.wikipedia.org/wiki/Guerre_d'Indochine

  Инаку загубите на Францизите беа огромни:
  Union française :
  75 581 morts, ( мртви )
  64 127 blessés, ( ранети )
  40 000 prisonniers ( заробени )

  Спореди ги овие податоци ао загубите на Франција во Втирата светска војна
  217 600 colonies incluse ( заедно со колониите мртви војници ) 350 000 мртви цивили
  https://mk.wikipedia.org/wiki/Жртви_во_Втората_светска_војна
   
 11. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  5.586
  Допаѓања:
  6.115
  денешната легија е заебанција во споредба со таа од пред едно 50тина години. Но светот е и помирно место и нема потреба од трупање толкави армиии западњациве тука гледаат да скратат на трошкови и држат релативно мали војски
   
  На Смрт за зони и пајак воз. му/ѝ се допаѓа ова.
 12. cige

  cige

  Член од:
  6 ноември 2008
  Мислења:
  4.455
  Допаѓања:
  1.624
  Легијата не тоа што била некое време. И таму нека одат Мароканци, Тунижани, Египјани. Што бараат наши таму.
   
  На Смрт за зони и пајак воз. му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Roy Fokker

  Roy Fokker

  Член од:
  26 септември 2012
  Мислења:
  5.637
  Допаѓања:
  3.929
  :pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:
   
 14. Чичко Кумплунг

  Чичко Кумплунг деца на транзицијата

  Член од:
  3 декември 2011
  Мислења:
  4.194
  Допаѓања:
  4.395
  За мојот идол и оладен би те ебел така да пази што збориш.
   
  На DracevoTheCity и Colt Willcox им се допаѓа ова.
 15. Klinton

  Klinton wanna BOMB?

  Член од:
  11 април 2010
  Мислења:
  1.283
  Допаѓања:
  1.021
  Колку букви знаеш ти од азбуката ако битангава ти е идол?!
   

Сподели преку: