Легија на Странците

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од Shellshock nam67, 16 февруари 2011.

 1. Чичко Кумплунг

  Чичко Кумплунг деца на транзицијата

  Член од:
  3 декември 2011
  Мислења:
  4.194
  Допаѓања:
  4.395
  Првата и последната, доволно е. Училиште е за педерчиња.
   
  На Ilumious и Goran Bt им се допаѓа ова.
 2. RadE_Strongest

  RadE_Strongest Field Marshal

  Член од:
  31 март 2009
  Мислења:
  610
  Допаѓања:
  290
  СТАНИ ФРАНЦУСКИ ЛЕГИОНЕР - ВРАТИ СЕ МАКЕДОНСКИ ВОИН!!!

  Доколку сте цврсто и непоколебливо решени, имате од 17 до 40 години, средно ниво на физичка кондиција и одлично здравје... Обидете се!

  За да стигнете до некој од регрутните центри на Легијата во Франција ви требаат стотина евра и пасош.

  Физичките проверки ќе ги поминете доколку направите 4 згиба, 50 стомачни и истрчате неколку стотина метри со појако темпо (“бип“ тест).

  Доколку сте здрави ќе ги поминете и лекарските прегледи. Само психички силните и непоколебливите ќе ги поминат и психичките прегледи, тестови и “Гестапо“ интервјуто.

  Заинтересираните лица нека се јават во инбокс. Ќе ве поврзам со наш човек кој пред два месеци беше во Легијата и ги помина физичките проверки. Ќе ви објасни како најлесно да стигнете до некој од регрутните центри, на што да внимавате во текот на физичките проверки, како да се однесувате за време на “Гестапо“ интервјуто и како да се подготвите за лекарските прегледи. Потоа ќе се видите и со мене. Да ви кажам неколку работи.

  Доколку сте добри ќе ви направам контакт и со некои наши легионери кои биле во Легијата или сега се таму. Прашајте ги сѐ што ве интересира.

  Крајот на септември е идеално време за заминување. Сите заедно во авион и правец Франција. Од аеродром директно во некое регрутно место на Легијата на странци. Откако ќе го пречекорете нејзиниот праг повеќе не се познавате. Започнува борба. Секој сам за себе. Сурова селекција, со месеци во транс.

  П.С. Разгледајте ги коментарите на моите претходни текстови за Легијата. Во нив ќе најдете одговор на некои прашање.

  20.07.2015.
  Генерал Ангелов
   
 3. cige

  cige

  Член од:
  6 ноември 2008
  Мислења:
  4.455
  Допаѓања:
  1.624
  По колку пати во денот Ране го гледаш?
   
 4. Dimitar171

  Dimitar171

  Член од:
  17 август 2011
  Мислења:
  3.504
  Допаѓања:
  3.500
  Ја го живеам
   
 5. Goran Bt

  Goran Bt локал патриот

  Член од:
  28 јуни 2009
  Мислења:
  5.881
  Допаѓања:
  2.596
  Па поарно то од колку турски серии btw шо му фали на ране ,до коске итн...Па крај краева и на К.Г. сто пати по арен од овие новопечени мафијаши во партиите
  p.s.не знам како пресуди кој колку вреди по сликата на автарот бог да чува и бранко да брани :confused:
   
 6. Смрт за зони и пајак воз.

  Смрт за зони и пајак воз.

  Член од:
  20 септември 2011
  Мислења:
  8.143
  Допаѓања:
  8.510
  Генералот Стојанче Ангелов, не бил припадник на легијата
  Тој е школован во Скопје
  https://mk.wikipedia.org/wiki/Стојанче_Ангелов

  Ангелов е роден во 1972 година во Штип. Таму завршил основно и средно училиште, потоа во Скопје завршил Факултет за безбедност.
   
 7. Чичко Кумплунг

  Чичко Кумплунг деца на транзицијата

  Член од:
  3 декември 2011
  Мислења:
  4.194
  Допаѓања:
  4.395
  Ексќузми реко, шулдигрум полис стејшон.
   
 8. cige

  cige

  Член од:
  6 ноември 2008
  Мислења:
  4.455
  Допаѓања:
  1.624
  Кој спомна турски серии?
   
 9. I love legion

  I love legion

  Член од:
  12 август 2016
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  2
  Значи легијата на странци е убаво нешто кое ќе ти помогне понатаму во животот ке имаш некоја ,,мизерна плата'' од 1200 па нагоре 5 години , но потоа кога ке излезеш оттаму сите врати ќе ти бидат отворени од светот и минимална плата ке ти биде од 10 000 долари односно дневно може да достигне и до 1500 долари па сега рачунајте максимално месечно.
  Јас ако останам во Македонија што ќе правам значи легијата ќе ми биде како фамилија и понатау овде џабе ќе ме подржуваат.Тамо нема да ме гледат по надорешниот изглед (колко сум грд) туку ќе бидат како мој браќа и ке си ги чуваме грбовите едни на други а овде само ќе ме презираат ,а ако се вратам од легијата сите со почит ќе ме гладаат легијата ќе те направи човек ќе испробуваш нови работи во животот итн.
  Па така да јас одам во легијата на странци.

  Позз до сите кој ќе ме подржат <3
   
  На Chemical Angel и Смрт за зони и пајак воз. им се допаѓа ова.
 10. Смрт за зони и пајак воз.

  Смрт за зони и пајак воз.

  Член од:
  20 септември 2011
  Мислења:
  8.143
  Допаѓања:
  8.510
  Да бидеш регрутиран во Легијата на странци е една работа, а ова што го велиш 1500 долари дневно е друга работа
  Легијата на странци е регуларна војска на Република Франција
  А тие што добиваат 1500 долари дневно се коекави приватни војски, во кои платеници се борат за кој знае што
  Значи оди во Легија. По 5 години, ако сакаш, продолжи го договорот. Во Легијата можеш да останеш се до пензија, ама не оди во коекави платенички војски
   
  Последно уредено: 12 август 2016
 11. I love legion

  I love legion

  Член од:
  12 август 2016
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  2
  Јас реков после легијата кога ке бидам во приватна армија
   
 12. Смрт за зони и пајак воз.

  Смрт за зони и пајак воз.

  Член од:
  20 септември 2011
  Мислења:
  8.143
  Допаѓања:
  8.510
  Што бараш во приватна армија?
   
 13. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  5.634
  Допаѓања:
  6.174
  пари, што би барал друго. Но сепак мислам дека ризикот е преголем за како војник да го вадиш лебот, овие можда плаќаат многу но животот ти виси на конец, многу од тие приватни војници се враќаат у сандаци дома а на голем број ни гробот не им се знае, и тоа без никакви почести или оштета, идеш на своја рака ако преживееш добро ако не никому ништо, затоа и толку се платени пошто тие ја вршат најтешката работа, легијата е каде каде поубаво место од приватна армија.
   
 14. risto traktoristo

  risto traktoristo

  Член од:
  5 август 2016
  Мислења:
  455
  Допаѓања:
  294
  ич да не ги слушаш овие другите, биди си платеник, коли, убивај. убава пара се ваде од тоа.
   
 15. Смрт за зони и пајак воз.

  Смрт за зони и пајак воз.

  Член од:
  20 септември 2011
  Мислења:
  8.143
  Допаѓања:
  8.510
  На ова би додал - платениците во приватни војски се криминалци и злосторници и за учество во такви војски ги чека судење и во Македонија и во било која друга земја
  А Легијата на странците е регуларна војска на Република Франција. Таму се добиваат медаљи и други почести
   

Сподели преку: