Легализација на инцест

  • Креатор на темата NikolaMKD91
  • Време на започнување
W

Werther

Гостин
Од што ме средуваше, бега како Ѓаолот од крстот од мене...

;)

Последниот пат сакаше да ме средува со ќотек...

:pos: Туку, го нема 2-3 дена, се загрижив...
Ти и Дивидерчето имате големо ривалство на форумов ме потсеќате на :Ленокс Луис и Тајсон,Ахил и Хектор,Мухамед Али и Џо Фрејзер секогаш е интересно со вас да се дискутира на зададена тема,но вака кога е само едниот тапа е,да беше и Дивидер тука,а тој е за строга забрана на инцестот сега 3ти светски рат ќе беше.:pos:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Зависи. Ако по некоја случајност ,медицинската сестра е ќерка на татко ти или на мајка ти (или пак на двајцата, што кај нас се` уште е вообичаена пракса) евентуалното стапување во коитус со горенаведената медицинска сестра би можело да се окарактеризира како инцест.
не бе имам брат а тој не ми е убав за клкецање, значи инцест значи секс со обична сестра - она домашна а не со медицинска, пошто искрено малце се подисплашив, али сега е се во ред.
 
W

Werther

Гостин
Раѓање на ретардирани деца не е доволно?
Не се раѓаат ретардирани деца од инцестот,поточно дауновиот синдром се јавува како последица на тризомијата на хромозомот 21,но постојат шанси за понатамошни било какви генетски нарушувања.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Фала Ставре.
Ама овој (а не само тој) да му нацрташ, пак не ќе разбере :)
--- надополнето: 11 ноември 2012 во 14:54 ---
Не се раѓаат ретардирани деца од инцестот,поточно дауновиот синдром се јавува како последица на тризомијата на хромозомот 21,но постојат шанси за понатамошни било какви генетски нарушувања.
Ама кој да чита.
Копиљ си презентираше убаво податоци..... ама изгледа слабо стојат со англискиот.
Не сакам да мислам дека слабо стојат со читањето.
 
Член од
22 февруари 2011
Мислења
150
Поени од реакции
106
Раѓање на ретардирани деца не е доволно?
Ретардирани деца се раѓаат и кај нормални млади (2%) и кај нормални не-толку-млади (до 20% а и повеќе посто).

Како е аргумент против инцестот, веројатноста од 4%?

Или, уште боље, што ако немаат деца? Дали тогаш ќе може да се пеглаат?
 
W

Werther

Гостин
Фала Ставре.
Ама овој (а не само тој) да му нацрташ, пак не ќе разбере :)
--- надополнето: 11 ноември 2012 во 14:54 ---

Ама кој да чита.
Копиљ си презентираше убаво податоци..... ама изгледа слабо стојат со англискиот.
Не сакам да мислам дека слабо стојат со читањето.
Раѓањето е трета ствар во инцестот,не е проблемот во раѓањето,шансите околу понатамошните генетски нарушувања се зголемени со инцестот,но немаат прочитано и најверојатно тоа сакаат да го потенцираат,но не се доволно информирани и незнаат како да го кажат.
 
Член од
22 февруари 2011
Мислења
150
Поени од реакции
106
Копиљ
Не збориме само за децата какви ќе им бидат дали нормални или не ........... пред се на темава збориме за инцестот како чин ........... тоа е родосквернавење друже .......... брат да е*е сестра, братучедка, мајка, баба, тетка... или пак татко да е*е ќерка... тоа е болна работа, неприродна, нечовечка... родосквернавење е тоа ........... во западната цивилизација во која и ние спаѓаме инцестот е забранет и не се практикува уште од многу одамна и тоа не е поради тоа што некој папа така кажал, туку самите луѓе утврдиле дека е болна и ненормална работа...
Е сега во некои чкљ земји да и ден денеска бракови се случуваат помеѓу братучеди на пр. ама јас не се рамљам со таквите држави каде што сеуште луѓето живеат во племенски заедници, јас зборам за цивилизација друже ............ инцестот е родосквернавење и ненормална работа и самиот види на темава 99% од постовите се категорично против инцестот !
--- надополнето: 11 ноември 2012 во 13:32 ---


Не ми се верува .............. зарем и ти го поддржуваш инцестот, знаев дека си либерална тоа е ОК ама да браниш вакво срање(инцест) не очекував од тебе !
Родоскрнавење, родоскрнавење, ужасно, гадно, болно... све е тоа 100 пати веќе напишано тука.

Исто толку пати е напишано дека тоа не е аргумент за правна забрана. Сите овие работи си резултираат со презир и неодобрување (морални категории) кај населението. Тоа е морална осуда. И тоа се последиците од истата.

За правна забрана треба нешто друго. Што е тоа друго што може да послужи како аргумент за правна забрана на инцестот?

„Види 99% што викаат“ не е аргумент. Пред 300 години, 99% од луѓето викале дека земјата е плоча.

За да имаш валиден аргумент против инцестот треба да поставиш и одбраниш едно рационално, здраворазумско тврдење за тоа зошто ваквите парови треба да се носат во затвор.

Ти не можеш, Прототип не може, не можат ни сите останати јаки форумски фраери што лепат тука слики од Хитлер и урлаат на цел глас дека овие луѓе треба да се шкопат, да се убијат или да се запалат.

Иначе, земјата во која се потегнува иницијативата за декриминализација на инцестот е една од најразвиените земји во светот денес.

Размисли малку пред да пишеш. Стереотипите и предрасудите се ужасна работа - не ти даваат рационално да размислуваш.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Добро бе, прочита што ти напишав? Разбра нешто?

Од целата твоја презентација овде, заклучувам дека единственото што треба и морално да се осуди, и законски да се санкционира е твојата (не)интелигенција. Но ако почнеме луѓето затвор да ги праќаме заради глупоста, ќе ги пренатрупаме затворите за многу кратко време.

:(
--- надополнето: 11 ноември 2012 во 14:39 ---


Значи, и јас го имав истиот аргумент, се додека членот кој го цитираше понуди статистика која го тврди спротивното. Ако тоа тие противаргументот, сега обиде се со факти да ја побиеш таа статистика.

Тоа се вика рационална дискусија, а не, абе одвратно е, бљах...
Toкму тоа и јас го викам, овде правиме муабет за зададена тема, не правиме муабет за мене, за тебе...
Секој си ги кажува своите мислења по ова прашање...
Моето мислење(како и мислењата на повеќето форумџии на темава) е дека сум/сме против инцестот т.е. против неговата легализација и тоа е тоа...
А ти во секој твој пост правиш лични дисквалификации и навреди .......... се надевам сфати што ти зборам, да разговараме за дадената тема, а не лични дисквалификации и навреди...
И гледам погоре во еден твој претходен пост си пишал дали треба и оралниот секс да се забрани, бидејќи ете на некои девојки не им се допаѓал...
Не нема логика да се забранува оралниот секс, зашто да се забрани... доколку го прават лица(дечко и девојка) кои не се во крвно сродство зашто да се забранува тој тип на секс... исто и аналниот, вагиналниот... нема логика да се забранува, нормално доколку го прават лица кои не се во крвно сродство... ако на некоја не и свиѓа оралниот секс или пак аналниот нека не ги практикува и точка.
Што се однесува до хомосексуалството па по тоа прашање имам неутрален став ........... хомосексуалците што се онадуваат меѓусебе барем не се во крвно сродство, е сега тоа што и двајцата се машки тоа си е нивен проблем, но зарем има нешто полошо од тоа син да е*е мајка или сестра, баба, тетка, братучедка... или пак татко да си ја е*е ќерката... мислам дека инцестот е најодвратно нешто, исто како што се и педофилијата, силувањето, некрофилијата, зоофилијата... и не ова нема врска со религии, кажав и претходно дека не сум религиозен !
--- надополнето: 11 ноември 2012 во 18:55 ---
дали клецкање на медицинска сестра е инцест?
НЕ ............ :D
--- надополнето: 11 ноември 2012 во 19:05 ---
Од вчера сум на темава и те читам цело време бараш аргументи, аргументи, аргументи...
Еве го мојот аргумент зашто јас сум против инцестот т.е. против неговата легализација...
Тоа што(можеби)некои брат и сестра во комшилук се плескаат, да точно мене лично не ме загрозува тој нивен чин, нивна куќа, нивен живот, нивно право... меѓутоа сметам дека доколку се легализира оваа работа(инцестот), тогаш по автоматизам ќе треба да се легализираат и педофилијата, зоофилијата, некрофилијата, силувањето и.т.н. и.т.н. а сето тоа се работи кои едноставно општеството и законот ги сметаат за ненормални и незаконски ............. тоа ти е како кула од карти, ако се легализира една(таква)работа, по автоматизам после и ред други(такви)работи ќе треба да се легализираат !
И овде нема врска тоа дали некој е религиозен или не, гарантирам дека преку 90% од народот доколку се праша ќе биде против легализација на ваквите работи !
Инаку кој сака да си се е*ава со мајка му, сестра му и.т.н. нека си се е*ава таму кај него по дома, но да се бара легализација на таквиот чин мислам дека е нон-сенс !
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Не сфаќа бе :)
Јас кренав раце од овој. До крајот на светот нема да го цитирам, читам, и да приметувам дека постои на кајгана. Мониторот мој разбра во што е работата, овој не...
 
Член од
22 февруари 2011
Мислења
150
Поени од реакции
106
Од вчера сум на темава и те читам цело време бараш аргументи, аргументи, аргументи...
Еве го мојот аргумент зашто јас сум против инцестот т.е. против неговата легализација...
Тоа што(можеби)некои брат и сестра во комшилук се плескаат, да точно мене лично не ме загрозува тој нивен чин, нивна куќа, нивен живот, нивно право... меѓутоа сметам дека доколку се легализира оваа работа(инцестот), тогаш по автоматизам ќе треба да се легализираат и педофилијата, зоофилијата, некрофилијата, силувањето и.т.н. и.т.н. а сето тоа се работи кои едноставно општеството и законот ги сметаат за ненормални и незаконски ............. тоа ти е како кула од карти, ако се легализира една(таква)работа, по автоматизам после и ред други(такви)работи ќе треба да се легализираат !
Чекај, исправи ме ако грешам, тебе рационалниот аргумент ти е: „ако се дозволи ова, тогаш ќе мора да се легализира друго“?!?

Ова е единствениот рационален аргумент со кој ја отекуваш темава 4 дена?!? Ме нарекуваш ненормален, болен, лицемер, а рационалното за тебе е „Дека друго ќе треба да се дозволи“? Луѓе треба да идат во затвор за инцест, за да случајно не се дозволи зоофилија, некрофилија, силување?!? Ебате логика, ебате.

Од немање никаква позиција, сите регресирате на филиите и проектирате гнасотии кај луѓето кои бараат рационална дискусија. Исто е и на темите за хомосексуалност, абортус... Само да се забранувало различното...

Феудализам.
--- надополнето: 11 ноември 2012 во 19:35 ---
Инаку кој сака да си се е*ава со мајка му, сестра му и.т.н. нека си се е*ава таму кај него по дома, но да се бара легализација на таквиот чин мислам дека е нон-сенс !
Нека се ебат колку сакаат, ама, нааа к*р, не им легализираме!
:confused:

Какво општествено-институционално лицемерие, човечееее... И сите 90% сте ОК со ваква хипокризија?
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Се работи за морални норми кои се растеглива категорија, во темниот среден век голем дел од буржуазијата ја практикувала оваа метода за зачувување на генетската лоза која им била и те како важна. Кога некој/а од семејството би се обидел/а да се вкрсти генетски со некој кој не потекнува од таа лоза најчесто тие личности се отфрлани или лишени од наследство. Како што се знае тогаш креаторите на тие норми биле токму истите, и неморално била спротивната идеја.
Гледано од правен аспект нема буквално никаков аргумент против ваквите бракови слично како и кај геј браковите, да не го барам видеото од Си Кеј ќе повторам нема аргумент против кога двајца воздрасни луѓе кои редовно плаќаат даноци, се дупат во приватен имот, сакаат да ги искористат бенифициите од државата на која плаќаат данок како и сите останати.
И да и мене ми се гади од помислата на инцест бракови, ама ми се гади исто и од командантине на ОНА во парламент кога си гласаат пензии ама никој не ме прашува за нив.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Чекај, исправи ме ако грешам, тебе рационалниот аргумент ти е: „ако се дозволи ова, тогаш ќе мора да се легализира друго“?!?

Ова е единствениот рационален аргумент со кој ја отекуваш темава 4 дена?!? Ме нарекуваш ненормален, болен, лицемер, а рационалното за тебе е „Дека друго ќе треба да се дозволи“? Луѓе треба да идат во затвор за инцест, за да случајно не се дозволи зоофилија, некрофилија, силување?!? Ебате логика, ебате.

Од немање никаква позиција, сите регресирате на филиите и проектирате гнасотии кај луѓето кои бараат рационална дискусија. Исто е и на темите за хомосексуалност, абортус... Само да се забранувало различното...

Феудализам.
--- надополнето: 11 ноември 2012 во 19:35 ---


Нека се ебат колку сакаат, ама, нааа к*р, не им легализираме!
:confused:

Какво општествено-институционално лицемерие, човечееее... И сите 90% сте ОК со ваква хипокризија?
Na temava ne sum 4 dena, tuku od vcera sum !
Inaku koj toa do sega zavrsil vo zatvor ili bil kaznet poradi toa sto pravi incest .......... dosega ne sum cul nekoj da zavrsil vo zatvor poradi vakvo delo, nitu pak sum cul deka nekoj bil faten vo takov cin .............. pedofili i siluvaci znam deka krivicno se gonat i zavrsuvaat po zatvori, toa sekoj vtor tret den go slusame po televiziive, no za incestoidi dosega ne sum cul !
Inaku sto gi mesas abortusot i homoseksualstvoto so ovaa tema, dosega sto pati sum kazal i pak kje kazam deka okolu homoseksualstvoto imam neutralen stav, a za abortusot imam napisano nekolku postovi i na taa tema ........ abortusot si e licno pravo na majkata/zenata nejzin plod-nejzino telo !
 
W

Werther

Гостин
Се работи за морални норми кои се растеглива категорија, во темниот среден век голем дел од буржуазијата ја практикувала оваа метода за зачувување на генетската лоза која им била и те како важна. Кога некој/а од семејството би се обидел/а да се вкрсти генетски со некој кој не потекнува од таа лоза најчесто тие личности се отфрлани или лишени од наследство. Како што се знае тогаш креаторите на тие норми биле токму истите, и неморално била спротивната идеја.
Гледано од правен аспект нема буквално никаков аргумент против ваквите бракови слично како и кај геј браковите, да не го барам видеото од Си Кеј ќе повторам нема аргумент против кога двајца воздрасни луѓе кои редовно плаќаат даноци, се дупат во приватен имот, сакаат да ги искористат бенифициите од државата на која плаќаат данок како и сите останати.
И да и мене ми се гади од помислата на инцест бракови, ама ми се гади исто и од командантине на ОНА во парламент кога си гласаат пензии ама никој не ме прашува за нив.
Немој за тие од ОНА и за пензиите срце ме стега,жити Кајгана немој.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom