Легализација на инцест

  • Креатор на темата NikolaMKD91
  • Време на започнување
2

~2A

Гостин
Ако ти знаеш што е аргумент, ја гол ќе се бањам у фонтана на плоштад.
Све што си напишал погоре се морални норми. Моралот и законите се два посебни светови. За прекршувањето на нормите следува општествена осуда. За прекршување на закон следи корективна казна.

Што ќе се корегира со праќањето на инцестоидниот пар во затвор?!? Што откога ќе излезат од затвор?

Слабо зо демократијава, гледам јас, ама не сте вие криви - криво е образованието во земјава.
Ти "фаќа окцето" да ме цитираш за овој пост,а?

Човече,на кој начин треба да се каже дека инцестот го прават само болни луѓе.Не сум ни доктор,ниту струката ми е таа,така да не знам на кој друг начин да ти објаснам.

Тие луѓе што си се пердашат меѓу себе кај немаат морал и памет немаат.
 
Член од
22 февруари 2011
Мислења
150
Поени од реакции
106
Пријателе ако гледаш така и затворот не им помага на оние што крадат,на оние што убиваат.Затворот на некој начин служи за да бидат изолирани за другите луѓе,да не те претставуваат опасност,а воедно и да биде како поправителен дом во кое што јас се сомневам дека човек ќе се промени после неколкуте години поминати во затвор.
Ракот е болест,настинака е болест ама не може да се забрани,бидејќи не ја правиш своеволно како што ќе се ебеш со внукати или бабати ќе му се натрти на чичко ти. :sick:
Толку ли е тешко?
Не е точно. Пишуваш глупости.

Затворот е корективна установа каде се превоспитуваат осудените. По отсслужувањето на законската казна, ослободениот е исчистен од делото кое го сторил. Дали тоа значи дека по одлежаните три години затвор, инцестот е отплатен?!?

Пак слабо демократски. Некогаш (во феудализмот) затворот служел за отстранување на злосторниците од средината. Денес, во демократијата, затворот има сосем друга намена. Ама кој да се мачи и да учи...

Болест или пореметување не може да се забрани. Како не ти е јасно?!?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Ќе ти соопштам една тажна вистина. 99% од луѓето се неспособни за рационална дискусија. Не знаат да постават валидни премиси, не знаат да извлечат заклучок. Мислат дека бљах е аргумент во дискусија.

Со инка не се турва, немој да се мачиш.
Ти "фаќа окцето" да ме цитираш за овој пост,а?

Човече,на кој начин треба да се каже дека инцестот го прават само болни луѓе.Не сум ни доктор,ниту струката ми е таа,така да не знам на кој друг начин да ти објаснам.

Тие луѓе што си се пердашат меѓу себе кај немаат морал и памет немаат.
Q.E.D.
 
2

~2A

Гостин
Не е точно. Пишуваш глупости.

Затворот е корективна установа каде се превоспитуваат осудените. По отсслужувањето на законската казна, ослободениот е исчистен од делото кое го сторил. Дали тоа значи дека по одлежаните три години затвор, инцестот е отплатен?!?

Пак слабо демократски. Некогаш (во феудализмот) затворот служел за отстранување на злосторниците од средината. Денес, во демократијата, затворот има сосем друга намена. Ама кој да се мачи и да учи...

Болест или пореметување не може да се забрани. Како не ти е јасно?!?

Па и јас тоа ти го зборувам бе или само ти на подруг начин што го напиша?
 
Член од
22 февруари 2011
Мислења
150
Поени од реакции
106
Ти "фаќа окцето" да ме цитираш за овој пост,а?

Човече,на кој начин треба да се каже дека инцестот го прават само болни луѓе.Не сум ни доктор,ниту струката ми е таа,така да не знам на кој друг начин да ти објаснам.

Тие луѓе што си се пердашат меѓу себе кај немаат морал и памет немаат.
На кој начин треба да ти се постави прашање за да го разбереш?!?

Зошто треба да е забранет СО ЗАКОН?!?

Никој овде не вика дека е ОК, дека е добро да си ја ебеш мајка ти, никој не го поддржува!!!!

Само прочитај го болдот. Прочитај го 10 пати, земи воздух, па одговори на конкретното прашање!!! Не одговарај дали е болно, дали е гнасно, дали е ненормално, неетички или неморално!!!

Одговори зошто е забрането?
 
Член од
18 јуни 2012
Мислења
477
Поени од реакции
612
Не ми е јасно како може некој да меша инцест и хомсексуалност. Инцестот има врска со хомосексуалнста исто колку што има и со хетеросексуалноста. На пр. доколку татко се пали на својата ќерка тоа е хетеросексуален инцест, доколку татко се пали на својот син тоа е хомосексуален инцест. Не гледам причина зошто ја мешате само хомосексуалноста во инцестот, а не и хетеросексуалноста, кога и двете сексуални ориентации се еднакво поврзани со инцестот.. :coffee:
 
2

~2A

Гостин
На кој начин треба да ти се постави прашање за да го разбереш?!?

Зошто треба да е забранет СО ЗАКОН?!?

Никој овде не вика дека е ОК, дека е добро да си ја ебеш мајка ти, никој не го поддржува!!!!

Само прочитај го болдот. Прочитај го 10 пати, земи воздух, па одговори на конкретното прашање!!! Не одговарај дали е болно, дали е гнасно, дали е ненормално, неетички или неморално!!!

Одговори зошто е забрането?
Затоа што е родосквернавење!

Пу да ти е*ам и демократија и се,што се нема да се пиши на форум....:cuc:
 
Член од
22 февруари 2011
Мислења
150
Поени од реакции
106
Затоа што е родосквернавење!

Пу да ти е*ам и демократија и се,што се нема да се пиши на форум....:cuc:
Родоскрнавење, како што и самиот термин кажува, е религиозен концепт.

Ова е секуларна држава. Која е причината за забрана?

Нема. Ич.
 
2

~2A

Гостин
Родоскрнавење, како што и самиот термин кажува, е религиозен концепт.

Ова е секуларна држава. Која е причината за забрана?

Нема. Ич.
Не знам и јас што се замрам со вас та и со овој Ставре. :confused:

Доволно е јасно,доколку стапат во однос луѓе што се во роднинска врска и доколку се роди дете ќе биде деформирано.
Инцестот се смета за девијантна појава,којашто не е прифатени скоро од целокупното население на една држава,па и во цел свет.
Не почитува одредена норма,која што многу јасно е прифатени од заедницата,а со тоа прекршување најчесто се завршува во затвор или во психијатриски институции,доколку се утврди дека личноста "не е токму".
 
Член од
22 февруари 2011
Мислења
150
Поени од реакции
106
Не знам и јас што се замрам со вас та и со овој Ставре. :confused:

Доволно е јасно,доколку стапат во однос луѓе што се во роднинска врска и доколку се роди дете ќе биде деформирано.
Инцестот се смета за девијантна појава,којашто не е прифатени скоро од целокупното население на една држава,па и во цел свет.
Не почитува одредена норма,која што многу јасно е прифатени од заедницата,а со тоа прекршување најчесто се завршува во затвор или во психијатриски институции,доколку се утврди дека личноста "не е токму".
1. Потполно си во заблуда околу извесноста за деформитети. Доедуцирај се, за да не си во заблуда. Веројатноста за дефекти е помала од 4%. Кај Здрави 35-годишњаци е околу 10%. Ова се факти.

2. Грешиш дека е неприфатено од цел свет. Во моментов повеќе од една милијарда (1000000000) луѓе (тоа е една седмина) се во инцестгоидна заедница (први братучеди)

3. Ако се утврди дека личноста „не е токму“ тогаш треба да оди во лудница, а не во затвор.

Све си испогрешил. Не ти е глупо?
 
2

~2A

Гостин
1. Потполно си во заблуда околу извесноста за деформитети. Доедуцирај се, за да не си во заблуда. Веројатноста за дефекти е помала од 4%. Кај Здрави 35-годишњаци е околу 10%. Ова се факти.

2. Грешиш дека е неприфатено од цел свет. Во моментов повеќе од една милијарда (1000000000) луѓе (тоа е една седмина) се во инцестгоидна заедница (први братучеди)

3. Ако се утврди дека личноста „не е токму“ тогаш треба да оди во лудница, а не во затвор.

Све си испогрешил. Не ти е глупо?
Не сум испогрешил,ти твоите заблуди ги постираш овде и ги читаат сите луѓе.Бараше причината која што не ти одговара,па ете ја доби.
Кај нас има закон којшто забранува да се стапува во брак,па и во односи помеѓу луѓе во роднинска врска,а тоа беше до 3то колено братучеди.
Со ова се докажува дека не се почитуваат одредени норми кои што ги усогласила државата,со тоа автоматски испаѓа дека е девијантна појава,а за казна како што реков се оди во затвор или во писхијатриски институции.


Ќе ме фати ручек време. :confused:
 
Член од
22 февруари 2011
Мислења
150
Поени од реакции
106
Не сум испогрешил,ти твоите заблуди ги постираш овде и ги читаат сите луѓе.Бараше причината која што не ти одговара,па ете ја доби.
Кај нас има закон којшто забранува да се стапува во брак,па и во односи помеѓу луѓе во роднинска врска,а тоа беше до 3то колено братучеди.
Со ова се докажува дека не се почитуваат одредени норми кои што ги усогласила државата,со тоа автоматски испаѓа дека е девијантна појава,а за казна како што реков се оди во затвор или во писхијатриски институции.


Ќе ме фати ручек време. :confused:
Никој не спориу дека е забрането со закон.

Никој не може да објасни зошто е забрането.

За убиството, знаеме зошто е забрането. За силувањето исто. За кражба, такуѓере.

Оти е инцестот забранет со закон - никој овде не може да артикулира.

За заблудите, имаш цитати погоре во темата. Се' е вистина - и процентот од 4% и оној од 10%. Некој само не сака да разбере, пошто догмите се страшна работа. Незнаењето, исто така.
 
2

~2A

Гостин
Никој не спориу дека е забрането со закон.

Никој не може да објасни зошто е забрането.

За убиството, знаеме зошто е забрането. За силувањето исто. За кражба, такуѓере.

Оти е инцестот забранет со закон - никој овде не може да артикулира.

За заблудите, имаш цитати погоре во темата. Се' е вистина - и процентот од 4% и оној од 10%. Некој само не сака да разбере, пошто догмите се страшна работа. Незнаењето, исто така.
Не можам да разберам,од една страна не го оправдуваш легализирањето на инцестот,од друга страна пак цело време маваш со глата в ѕид. :tapp:


Терај си со здравје си ја имаш мувата на капата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom