Лап - Топ

INVINCIBLE

MUFC
Член од
9 декември 2007
Мислења
3.458
Поени од реакции
423
Ако ти го носи некој познат и успее да го прошверца ко сопствен нема да платиш, а ако не... стандард си е 5% данок и царина (коа би ти го праќале).
Ќе ми го донесат кога ќе си дојдат, т.е. како сопствен. Мислев дали на пример на интернет го гледаш лап-топот 900 долари и го порачуваат, и им земе повеќе пари поради Х причини. Значи на моите луѓе во САД дали додека да им дојде лап-топот во рацете има некои давачки кои не се наведени во цените на интернет?
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Има некој директно искуство со ова?
Или знае барем дали може да се најде во МК?
 
Член од
29 јануари 2005
Мислења
313
Поени од реакции
3
Ќе ми го донесат кога ќе си дојдат, т.е. како сопствен. Мислев дали на пример на интернет го гледаш лап-топот 900 долари и го порачуваат, и им земе повеќе пари поради Х причини. Значи на моите луѓе во САД дали додека да им дојде лап-топот во рацете има некои давачки кои не се наведени во цените на интернет?

По моите искуства (а многу ги иам) со купувањето на нет надвор од Мк нели.... цената која ја глеаш на нет е и конечната цена на производот, што би значело дека онаа која ја глеаш и ја плаќаш.Сепак многу зависи и од тоа на чиј сајт се глеа нели... треба за секој случај да се побараат „малите букви“ на крајот од сајтот (се надевам не постојат) :)
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
230
Поени од реакции
9
Овај со мислам да го порачам таму чини 949долари во евра негде 600, што за тошиба е доста евтино, е сега мене овде кај нас ми реко дека цената на тошиба е напумпана и дека ја плакам марката.

Vidi i jas pred nekoe vreme si kupiv Toshiba od tuka od Makedonija poslab od toj sto bi go kupil ti, i da ti kazam iskreno pa i ne se napunpani cenite. Tamu se poevtini radi dolarot sto e padnat, a i veruvaj dvajca moi drugari imaat toshibi americki modeli redovno gi nosat vo servis zaso definitivno ne samo sto ima razlika vo cena sto se poevtini tie vo amerika tuku se i poslabi vo kvalitet od evropskite modeli(za hardver zboram):coffee:
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
230
Поени од реакции
9
Од каде го зема?




И јас планирам набрзо да земам лаптоп. Нема да ми треба за никаква захтевна работа туку за office. А и немам мн кеш - до 550 - 600 евра. Е сеа според парите највеќе пто можам да добијам е CD t2370 @ 1.73 што мислам дека е сосема доволно за Office. Гледам две опцииЧ

1. Notebook Toshiba Satelite L300-11M, Intel DuoCore T2370 1.73Ghz/2048MB/250GB/DVDRW/Cam/15.0"/Vista Home Premium ~35000 ден (без fingerprint reader)


Е сеа што мислите вие? Предлози?

Toshibava i jas si ja kupiv pred nekoe vreme i ne 35000 , jas za 33 795 e sega, jas duri so popust ja zemav i tasna podarok. Ako sakas kazi ke se rasprasam da ti najdam popust:coffee:
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Јас би препорачал нешто од ова
http://www.sonystyle.com/webapp/wcs/stores/servlet/CategoryDisplay?categoryId=27835&parentCategoryId=16154

Според мене сега засега најдобра Лан Топ Машина што ја имам видено е Sony Vaio. Далеку подобар од многу други Марки и Модели.Разгледајте малку низ странава и ќе видете зошто...:toe::vozbud::vozbud:
Добар лаптоп не се гледа по изглед, добар лаптоп се гледа по добри искуства со него и докажан квалитет.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Добар лаптоп не се гледа по изглед, добар лаптоп се гледа по добри искуства со него и докажан квалитет.
Комшијата до мене го има, студент е во Италија на Медицински Факултет од таму си го купи некаде околу 1000 евра ама вреди за парите жити се. Ми ја даде машинава еден ден кај мене (да му се израдувам :) ) и грозно нешто е, каква слика само има леле....
Еве што машина е:

Intel® Core™ 2 Duo Processor T8300 (2.40 GHz, 3MB L2 Cache)
Genuine Windows Vista® Home Premium

Features: 17" widescreen LCD display, 3GB RAM, 400GB hard drive (200GBx2), NVIDIA® graphics, Blu-ray Disc™ optical drive, HDMI output....:toe::toe::vozbud:


Е баш овој е
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
766
Поени од реакции
302
Vidi i jas pred nekoe vreme si kupiv Toshiba od tuka od Makedonija poslab od toj sto bi go kupil ti, i da ti kazam iskreno pa i ne se napunpani cenite. Tamu se poevtini radi dolarot sto e padnat, a i veruvaj dvajca moi drugari imaat toshibi americki modeli redovno gi nosat vo servis zaso definitivno ne samo sto ima razlika vo cena sto se poevtini tie vo amerika tuku se i poslabi vo kvalitet od evropskite modeli(za hardver zboram):coffee:
Тешко дека кај нас ке купиш сличен Тошиба за тие пари како јас што барам, бидејки само процесорот е 200евра. Сепак се работи за Т8100 процесор.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Комшијата до мене го има, студент е во Италија на Медицински Факултет од таму си го купи некаде околу 1000 евра ама вреди за парите жити се. Ми ја даде машинава еден ден кај мене (да му се израдувам :) ) и грозно нешто е, каква слика само има леле....
Еве што машина е:

Intel® Core™ 2 Duo Processor T8300 (2.40 GHz, 3MB L2 Cache)
Genuine Windows Vista® Home Premium

Features: 17" widescreen LCD display, 3GB RAM, 400GB hard drive (200GBx2), NVIDIA® graphics, Blu-ray Disc™ optical drive, HDMI output....:toe::toe::vozbud:


Е баш овој е
Сите просечно добри лаптопови се околу 1000 евра
Тие што се додатни супер графиќки способности се околу 1200 евра
 

nozo.mk

Ultras Karpos Boys
Член од
6 септември 2007
Мислења
472
Поени од реакции
18
Комшијата до мене го има, студент е во Италија на Медицински Факултет од таму си го купи некаде околу 1000 евра ама вреди за парите жити се. Ми ја даде машинава еден ден кај мене (да му се израдувам :) ) и грозно нешто е, каква слика само има леле....
Еве што машина е:

Intel® Core™ 2 Duo Processor T8300 (2.40 GHz, 3MB L2 Cache)
Genuine Windows Vista® Home Premium

Features: 17" widescreen LCD display, 3GB RAM, 400GB hard drive (200GBx2), NVIDIA® graphics, Blu-ray Disc™ optical drive, HDMI output....:toe::toe::vozbud:


Е баш овој е
Кажи кој модел е. Бидејки линкот погоре не работи.
 

Ddime

████████████████████
Член од
18 февруари 2007
Мислења
5.076
Поени од реакции
212
Во план сум да купам лап топ. Од кај нас ке зимам, цена некаде до 35.000денари.

Дајте некој понуди...значи лап топ кој може да се купи во Македонија, не со нарачување од странство.
 

Sotory

The One That Will Not DIE!
Член од
2 февруари 2007
Мислења
67
Поени од реакции
0
Еден друг проблем си имам ја па виакм ај да пишам можда некој ке се излазае да пише, имам лаптоп HP Pavillion dv600 донесен од Америка, ама ете белја по многу шетанје и нешто песок се заеба па ако знае некој сервис за HP лаптоп или било каков да пише.

Фала
 
Член од
29 јануари 2005
Мислења
313
Поени од реакции
3
Во план сум да купам лап топ. Од кај нас ке зимам, цена некаде до 35.000денари.

Дајте некој понуди...значи лап топ кој може да се купи во Македонија, не со нарачување од странство.
Имаш понуди од мене на претходната страна мислам.Ако најдеш модел што ти се допаѓа...прашај за цена,има некоја разлика од тоаш до сеа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom