ЛЕД СИЈАЛИЦИ

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од GTTI-TDI, 4 март 2018.

 1. GTTI-TDI

  GTTI-TDI

  Член од:
  29 ноември 2014
  Мислења:
  18
  Допаѓања:
  0
  Здраво. Дали се исплати да ставам лед сијалици напред и дали е казниво?
   
 2. ^^GoRiLLaZ^^

  ^^GoRiLLaZ^^ Happiness...?

  Член од:
  25 јануари 2007
  Мислења:
  3.763
  Допаѓања:
  4.725
  За казниво незнам дали е, али премногу пречи на другиве автомобили кога се разминуваш и често ќе ти блиндираат.

  А имам чуено дека може и инсталацијава на колава да ја сјебеш, поточно да лапа повеќе струја отколку што е потребно.

  И јас се мислев за купување, ама после тоа... си реков подобро не.
   
 3. Torte Mobile

  Torte Mobile Модератор

  Член од:
  29 ноември 2007
  Мислења:
  6.588
  Допаѓања:
  1.594
  LED-от ќе троши помалку струја од обичната сијаличка така да не ви е точно сознаниево
  не е казниво, може да смета во разминување ако не се наместени добро наштелани фаровите па светат нагоре а не во патот
  ако сака некој лед да става имаме експерт за тоа на форумов @marchesk
   
  На marchesk му/ѝ се допаѓа ова.
 4. GTTI-TDI

  GTTI-TDI

  Член од:
  29 ноември 2014
  Мислења:
  18
  Допаѓања:
  0
  Размислував да порачам некои од ali express за некои 20-30 долари. Е сега, има некои што се ладат со кулер, а други имаат нешто како плетени метални влакна. Кои се подобри?
   
 5. gjoko-mkd

  gjoko-mkd

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  4.705
  Допаѓања:
  3.259
  Воглавном се смета дека ксенотот дава најјака светлина, а халогените најслаба, а ЛЕД-от се некаде измеѓу(ова сум го читал на Алиекспрес од самите купувачи во (образложенијата).
  ЛЕД-от најмногу одговара на коли каде второто-долго светло е засебно, па вклучувањето и интензитетот мора да се моментални(Пунто на пример). јас на пунтото што го користам како второ возило(од мој роднина) му имам ставено ксенон светла на средните, а за долгите размислувам да ставам ЛЕД бидејќи комбинацијата ксенон-халогени е без врска и никако не се поклопуваат во осветленоста
   
 6. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  2.700
  Допаѓања:
  2.754
  ... можеби примена на лед сијалици за регистрациони светла или внатре во автомобилот ама мислам дека за долги, кратки или позициони светла на автомобилот се уште не се легализирани, но ете побарав во законските акти ама не можев да најдам дека се забранети! ЗАКОН ЗА БЕЗБЕДНОСТ НА СООБРАЌАЈОТ НА ПАТИШТАТА („Службен весник на Република Македонија“ бр. 169/15 и 226/15), пречистен текст !
  14. Употреба на светла во сообраќајот
  Член 86
  Во сообраќај на пат, дење и ноќе,за време на управување со возилото, возачот на возилото задолжително треба да ги има запалено најмалку соборените светла за осветлување на патот. Обврската од ставот (1) на овој член, не се однесува за возачите на запрежни возила и велосипедистите кога запрежното возило, односно велосипедот го управуваат дење, освен во услови на намалена видливост....
  ... ама како обавезителна опрема што треба да се има во автомобилот исто се и сијалици, но не од тип на лед сијалици !
   
 7. GTTI-TDI

  GTTI-TDI

  Член од:
  29 ноември 2014
  Мислења:
  18
  Допаѓања:
  0
  Да, но дозволено е да се вози со ксенон сијалици, па зошто не би било доволено да се вози и со ЛЕД сијалици, ако го земеме фактот дека ксенон сиојалиците се за нијанса посветли од Лед сијалиците?
   
 8. wiksa

  wiksa

  Член од:
  11 април 2012
  Мислења:
  2.500
  Допаѓања:
  2.304
  дали сте сериозни со ова забранетиве?

  па скоро сите новиве коли доаѓаат со лед светла и на никого не му сметаат зашто се убаво подесени, а има и идиоти што возат халгени сијалици (оние незнам со појака светлина ова она) а ги отерале у воздух мислиш сигнализираат на авиони.
  И далеку од тоа дека ксенон се најјаки, ме мрзи да го барам видеото сега каде прават споредба, на јутјуб сигурно ќе најдете милион, ксенон има најјаки долги, а обични се најјаки на лед.
   
  На Dr.House му/ѝ се допаѓа ова.
 9. GTTI-TDI

  GTTI-TDI

  Член од:
  29 ноември 2014
  Мислења:
  18
  Допаѓања:
  0
  Читав и дека ксенонот не траат толку долго како ЛЕД сијалиците, треба да се менуваат почесто, додека ЛЕД-от има 50 000 часа гаранција, а може и повеќе.
   
 10. Black Hok

  Black Hok CRUISE

  Член од:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2.322
  Допаѓања:
  1.182
  20180130_190747.jpg

  Еве како светат ЛЕД сијалици, ги купив од Автолидер од Чаир, овие се H1 ги платив 300 денара двете, Кинески се.
  Сам си ги наместив.
  Малку поубаво светат од претходните кои беа обични.
  Имаше и едни од 700 денара, такви ќе купам за долгите.
  Немам канал, иначе и магленките ќе си ги сменам.
  --- Споено дупло мислење, 4 март 2018 ---
  Грешка си читал, ксенонот трајат подолго, мора да имаат трафо, и да има ладњаче за да можат да се ладат побрзо. Да не загреваат.
  --- Споено дупло мислење, 4 март 2018 ---
  Можеш да ја сјебиш, ако фабричката сијалица е 55w а ти да туриш сијалица од 100w, е така ракетата ќе ја ебиш, друго ништо.
   
 11. k3b

  k3b

  Член од:
  17 декември 2010
  Мислења:
  2.549
  Допаѓања:
  3.989
  Најдобро да си ги чуваш твоите сијалици. LED и Xenon од Ali е еднакво на самоубиство.
   
 12. Black Hok

  Black Hok CRUISE

  Член од:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2.322
  Допаѓања:
  1.182
  Зависи колку келвини се..
  Имаш ксенон од 6000К, 8000К и 10000К.
  --- Споено дупло мислење, 4 март 2018 ---
  Тие што се ЛАДАТ нормално. Нема да ти загреваат и да го топат пластичниот фар.
  Тие од Али експрес истите и во Автолидер и во Автокинг ќе ги најдеш.
  Ако си каматен и те бидува можеш и сам да ги наместиш, не е ништо тешко.
  Оди кај некој што се занимава со такви џиџи-миџи работи и ќе ти ги намести.
  За мојата Х1 бара 2300 со се местење комплет.
  Малку замерка им наоѓам на долгите ксенон светла, бидејќи кога ќе возиш ноќе, на магистрален пат, мораш да почекаш 4-5 секунди да се запалат, иде друго возило ги гасиш, и после пак кога ќе ги запалиш пак по 3-4-5 секунди се палат.
   
  Последно уредено: 4 март 2018
  На Krstev му/ѝ се допаѓа ова.
 13. marchesk

  marchesk

  Член од:
  20 октомври 2013
  Мислења:
  1.088
  Допаѓања:
  506
  Поентата на LED сијалиците е да проектираат повеќе светлина, а да трошат помалку струја. Кај нас на пазаров се што се нуди е кинеско производство, но и од нив има одлични модели.

  Кај секое возило рефлекторот е различен, но кај повеќето може да се наштелува за да не им сметаат на возилата кои доаѓаат од спротивен правец, а сепак да добиете подобра прегледност.

  LED-от е понова технологија и има предности пред xenon-от, секако моделите кои не се базирани на xenon. Векот на траење им е подолг (но, сепак зависи од тоа што ќе одберете)

  Не е казниво, ниту забрането.
   
  На Krstev му/ѝ се допаѓа ова.
 14. GTTI-TDI

  GTTI-TDI

  Член од:
  29 ноември 2014
  Мислења:
  18
  Допаѓања:
  0
  Дали може да откаже системот за ладење на ЛЕД сијалиците и ако откаже што може да се случи?
   
 15. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  7.330
  Допаѓања:
  7.900
  неубава работа се, имаш некои аудиња, бемвиња нови со лед штопови кога кочи буквално те заслепува скроз како ласери се, не знам со кој памет ги направиле легални колку сака нека се штедливи.
   
  На Krstev му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: