ЛЕД СИЈАЛИЦИ

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Дали може да откаже системот за ладење на ЛЕД сијалиците и ако откаже што може да се случи?
Неможе да откаже бидејќи ГО НЕМА.
Тој систем го има во ксенонот, или би ксенон светлата.
Ти купи си квалитетни ЛЕД СИЈАЛИЦИ, обични се тие како и претходните, ги вадиш тие, ги тураш ЛЕДОТ и возиш. И пази да биде иста јачина, ако пишува фабрички 55w ќе ставиш од 55w, оти исти се тие и од 100w, ако туриш појаки може да имаш проблем.
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Дали може да откаже системот за ладење на ЛЕД сијалиците и ако откаже што може да се случи?
Единствено векот на траење на сијалицата ќе се намали. Немора да местиш иста ватажа LED сијалици како оние што ти се фабрички, како што се спомна погоре, со тоа поентата на LED технологијата нема да има смисла.
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Прегледај го приврзокот 186661

Еве како светат ЛЕД сијалици, ги купив од Автолидер од Чаир, овие се H1 ги платив 300 денара двете, Кинески се.
Сам си ги наместив.
Малку поубаво светат од претходните кои беа обични.
Имаше и едни од 700 денара, такви ќе купам за долгите.
Немам канал, иначе и магленките ќе си ги сменам.
Ефтино си ги земал, само кратки така?

Има нешто кратко/долго заедно за H4 од таму? И шо ценичка би биле? Или ако имаш веб сајт или бројче може да пратиш од човекот? :)
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.286
Поени од реакции
4.689
неубава работа се, имаш некои аудиња, бемвиња нови со лед штопови кога кочи буквално те заслепува скроз како ласери се, не знам со кој памет ги направиле легални колку сака нека се штедливи.
Види и јас го имам проблемот со заслепување ама сега тоа, повеќето од нив со фабрички лед светла доаѓаат да идам на мерцедес или бмв да им речам абе неможе така? И нивните се претежно добро наштелувани каде не сметаат на другите, за разлика од овие што сами си ги местат може да е проблем :)
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Зависи колку келвини се..
Имаш ксенон од 6000К, 8000К и 10000К.[DOUBLEPOST=1520194000][/DOUBLEPOST]

Тие што се ЛАДАТ нормално. Нема да ти загреваат и да го топат пластичниот фар.
Тие од Али експрес истите и во Автолидер и во Автокинг ќе ги најдеш.
Ако си каматен и те бидува можеш и сам да ги наместиш, не е ништо тешко.
Оди кај некој што се занимава со такви џиџи-миџи работи и ќе ти ги намести.
За мојата Х1 бара 2300 со се местење комплет.
Малку замерка им наоѓам на долгите ксенон светла, бидејќи кога ќе возиш ноќе, на магистрален пат, мораш да почекаш 4-5 секунди да се запалат, иде друго возило ги гасиш, и после пак кога ќе ги запалиш пак по 3-4-5 секунди се палат.
Затоа се става и релеј за него да не чекаш еве пример за Ауди се инсталира лед сијалица заедно со релеј за него и не може туку-така само лед сијалица

https://youtu.be/tRSwnC3Ekzw

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
 
Последно уредено:

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Неможе да сметаат фабрички лед и не сметаат. Проблемот е таа боранија од али експрес која треба со закон да се забрани во Македонија.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
29 ноември 2014
Мислења
33
Поени од реакции
1
Дали задолжително мора да го има тоа трафо ли, релеј ли, како и да се вика тоа малото пластично кутивче, зашто гледам некои се вклучени продаваат со релеј, а некои без? Што улога има релејот?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.637
Поени од реакции
38.819
Неможе да сметаат фабрички лед и не сметаат. Проблемот е таа боранија од али експрес која треба со закон да се забрани во Македонија.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Сметаат и тоа како, поготово оние што цела задница им е еден огромен штоп, очи ќе ти истера.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Сметаат и тоа како, поготово оние што цела задница им е еден огромен штоп, очи ќе ти истера.

Ти разликуваш фабрички лед/ксенон и тој од али? Дај не тресете глупости аман!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.637
Поени од реакции
38.819
Ти разликуваш фабрички лед/ксенон и тој од али? Дај не тресете глупости аман!


Sent from my iPhone using Tapatalk
aбе не ми соли ти мене памет, кој лед од али на бмв ново од 2017 година
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
aбе не ми соли ти мене памет, кој лед од али на бмв ново од 2017 година
Ок, и? Од бмв, мерцедес или ауди 2017 тебе ти пречи лед/ксенон? Ок е другар, незнам што воопшто бараш во темава.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
... можеби примена на лед сијалици за регистрациони светла или внатре во автомобилот ама мислам дека за долги, кратки или позициони светла на автомобилот се уште не се легализирани, но ете побарав во законските акти ама не можев да најдам дека се забранети! ЗАКОН ЗА БЕЗБЕДНОСТ НА СООБРАЌАЈОТ НА ПАТИШТАТА („Службен весник на Република Македонија“ бр. 169/15 и 226/15), пречистен текст !
14. Употреба на светла во сообраќајот
Член 86
Во сообраќај на пат, дење и ноќе,за време на управување со возилото, возачот на возилото задолжително треба да ги има запалено најмалку соборените светла за осветлување на патот. Обврската од ставот (1) на овој член, не се однесува за возачите на запрежни возила и велосипедистите кога запрежното возило, односно велосипедот го управуваат дење, освен во услови на намалена видливост....
... ама како обавезителна опрема што треба да се има во автомобилот исто се и сијалици, но не од тип на лед сијалици !
Да не знаеш на англиски како се вика позиционо светло? Ми треба да за да најдам туторијал за сам да си го сменам.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.901
Поени од реакции
10.525
Да не знаеш на англиски како се вика позиционо светло? Ми треба да за да најдам туторијал за сам да си го сменам.
на што кола ке мењаш?
јас на ровер 75 стаив долги и кратки па ми текна и на позиција да ставам ама се откажав кога сфатив дека треба да ги вадам средните за да ги стаам позициите, се намачаив упм
другар на мазда 6 за долгите мораше фар да вади



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom