Кyранот и формирањето на човечкото семе

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
И Тората и Библијата и Куранот се книги во кои се зборува за големината на Бог секоја од нив е претходник на наредната и ученњата во глобала се исти, само зависи кој како си ги толкува се е до тоа..... може некој едноставно напраил грешен превод на Куранот и затоа:
"Па, нека човекот погледа од што е создаден, создаден е од капка семе (сперма) што се исфрла, која излегува меѓу 'рбетот и ребрата."
(Kyран 86:5-7)
.. ти чорбаџија ова од арапски Куран ли го извади ??? Ти реков се е до толкувањето

 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Јас се кладам дека ти од памет си збориш и дека немаш отворено ни Библија, ни Кyран. Инаку Тората не е некоја нова света книга туку тоа е дел од Библијата :pos2:
Ајетот не е погрешен. Потврден ми е од муслимани кои знаат и арапски. Џабе глумиш некоја толеранција, не е се така розево како што мислиш.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Јас се кладам дека ти од памет си збориш и дека немаш отворено ни Библија, ни Кyран. Инаку Тората не е некоја нова света книга туку тоа е дел од Библијата :pos2:
Ајетот не е погрешен. Потврден ми е од муслимани кои знаат и арапски. Џабе глумиш некоја толеранција, не е се така розево како што мислиш.
Кога и каде реков и како жити Бога во кој и да веруваш сфати дека Тората според мене е нова света книга ?????
Не е за никаква толеранција, ти реков се е до толкувањето.
еве ти пример на грешно толкување и последици од тоа:
[media]http://youtube.com/watch?v=zrzMhU_4m-g[/media]
 
Член од
1 февруари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
2
Кога и каде реков и како жити Бога во кој и да веруваш сфати дека Тората според мене е нова света книга ?????
Не е за никаква толеранција, ти реков се е до толкувањето.
еве ти пример на грешно толкување и последици од тоа:
http://youtube.com/watch?v=zrzMhU_4m-g
HEhehe , plus i prost narod dodaj na ravenkata ...:):baeh:
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
И Тората и Библијата и Куранот се книги
Ако знаеше дека Тората е дел од Библијата зошто посебно ја спонуваш?
Ако знаеше дека Тората е дел од Библијата ти ќе речеше само: Библијата и Kyранот
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Добро Евреите имаат Тора или Библија ????
Тора така ???
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Највероватно..а имаат и Талмуд, пишуван по воведувањето на Новиот Завет од страна на Христа, кој според православното гледиште, преставува збирка од лаги и гнасотии за мајката Божја и Синот Божји.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Да да имаат и Кабала ама не се сега тие тема на дискусија... грешното толкување на светите книги според мене е во прашање тука.
 
Член од
3 февруари 2006
Мислења
131
Поени од реакции
7
How Man is created is a Proof of Allah's Ability to Return Him to Him

Allah says,

﴿فَلْيَنظُرِ الإِنسَـنُ مِمَّ خُلِقَ ﴾

(So, let man see from what he is created!) This is alerting man to the weakness of his origin from which he was created. The intent of it is to guide man to accept (the reality of) the Hereafter, because whoever is able to begin the creation then he is also able to repeat it in the same way. This is as Allah says,

﴿وَهُوَ الَّذِى يَبْدَأُ الْخَلْقَ ثُمَّ يُعِيدُهُ وَهُوَ أَهْوَنُ عَلَيْهِ﴾

(And He it is Who originates the creation, then He will repeat it; and this is easier for Him.) (30:27) Then Allah says,

﴿خُلِقَ مِن مَّآءٍ دَافِقٍ ﴾

(He is created from a water gushing forth.) meaning, the sexual fluid that comes out bursting forth from the man and the woman. Thus, the child is produced from both of them by the permission of Allah. Due to this Allah says,

﴿يَخْرُجُ مِن بَيْنِ الصُّلْبِ وَالتَّرَآئِبِ ﴾

(Proceeding from between the backbone and the ribs.) meaning, the backbone (or loins) of the man and the ribs of the woman, which is referring to her chest. Shabib bin Bishr reported from `Ikrimah who narrated from Ibn `Abbas that he said,

﴿يَخْرُجُ مِن بَيْنِ الصُّلْبِ وَالتَّرَآئِبِ ﴾

(Proceeding from between the backbone and the ribs.) "The backbone of the man and the ribs of the woman. It (the fluid) is yellow and fine in texture. The child will not be born except from both of them (i.e., their sexual fluids).'' Concerning Allah's statement,

﴿إِنَّهُ عَلَى رَجْعِهِ لَقَادِرٌ ﴾

(Verily, He is Able to bring him back (to life)!) This means that He is able to return this man that is created from fluid gushed forth. In other words, He is able to repeat his creation and resurrect him to the final abode. This is clearly possible, because whoever is able to begin the creation then he surely is able to repeat it. Indeed Allah has mentioned this proof in more than one place in the Qur'an.
Прочитај уште еднаш каков е коментарот за тој ајет кој тврдиш дека не е точен. Ако сакаш и ќе ти преведам. Инаку за да го сфатиш треба да го прочиташ и тефсирот, односно објаснувањето.
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
A бе во "светите" книги грешки има колку да ми ти душа сака. А тоа е заради тоа што се пишувани од луѓе, можеби и малку поднапиени или не при здрав разум.
Ама јас не се замарам со тие што пишувале, се замарам и не можам да ги сватам тие што како телиња веруваат!
 
Член од
1 февруари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
2
A бе во "светите" книги грешки има колку да ми ти душа сака. А тоа е заради тоа што се пишувани од луѓе, можеби и малку поднапиени или не при здрав разум.
Ама јас не се замарам со тие што пишувале, се замарам и не можам да ги сватам тие што како телиња веруваат!
AMIN TO THAT , MY SON !!!!

:star::star::star::star:
:eek:lee::eek:lee:
 
Член од
14 февруари 2008
Мислења
81
Поени од реакции
5
Jenny рече "kuranot ne povikuva na vojna... Dzihad e borba protiv zloto vo samiot sebe...",
а Чорбаџија и наведе преку 20 Кyрански стихови кои повикуваат на вооружена борба :)
Затоа не и замерувајте што сега не знае што збори, едноставно шокот и разобличувањето на нејзините тралалајќи беа преголеми, па ќе и треба неколку дена док се свести ;)



Чорбаџија е христијанин. Секој писмен може да го прочита тоа од неговиот потпис. Чорбаџија никогаш не се потсмевал со христијанството, а ако мислиш поинаку, тогаш цитирај ме каде тоа јас сум се потсмевал со христијанството па да видиме дали е така или не е така.

Оаза, не ти ги разбирам постовите, прашањата, често мешаш баби и жаби, кажуваш научни невистини, зборуваш лаги во име на Библијата и христијанството итн.. едноставно нема смисла човек да дискутира со тебе.
Не е христијански да лажеш.Јас со глава гарантирам дека ТИ СИ ПРОТЕСТАНТ-БАПТИСТ.Ако прашаш зошто,едноставно ќе ти речам:те читам ко буквар.:pos2:

П.С. Покрај тоа ти си најголем непријател на православните и муслиманите.:baeh:
 
Член од
14 февруари 2008
Мислења
81
Поени од реакции
5
Јас се кладам дека ти од памет си збориш и дека немаш отворено ни Библија, ни Кyран. Инаку Тората не е некоја нова света книга туку тоа е дел од Библијата :pos2:
Ајетот не е погрешен. Потврден ми е од муслимани кои знаат и арапски. Џабе глумиш некоја толеранција, не е се така розево како што мислиш.

Ајетот си е наместо преведен.А одговор ќе си добиеш на соодветна тема,и ќе видиш што вели науката за ова.Така да...не скокај пред време,оти не знаеш во секоја грмушка што има.:wink:
 
Член од
1 февруари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
2
Ајетот си е наместо преведен.А одговор ќе си добиеш на соодветна тема,и ќе видиш што вели науката за ова.Така да...не скокај пред време,оти не знаеш во секоја грмушка што има.:wink:
Posebno zapalena grmuska ..hehe
 
Член од
1 февруари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
2
Jenny рече "kuranot ne povikuva na vojna... Dzihad e borba protiv zloto vo samiot sebe...",
а Чорбаџија и наведе преку 20 Кyрански стихови кои повикуваат на вооружена борба :)
Затоа не и замерувајте што сега не знае што збори, едноставно шокот и разобличувањето на нејзините тралалајќи беа преголеми, па ќе и треба неколку дена док се свести ;)



Чорбаџија е христијанин. Секој писмен може да го прочита тоа од неговиот потпис. Чорбаџија никогаш не се потсмевал со христијанството, а ако мислиш поинаку, тогаш цитирај ме каде тоа јас сум се потсмевал со христијанството па да видиме дали е така или не е така.

Оаза, не ти ги разбирам постовите, прашањата, често мешаш баби и жаби, кажуваш научни невистини, зборуваш лаги во име на Библијата и христијанството итн.. едноставно нема смисла човек да дискутира со тебе.
De te molam , so mesam ne mi e jasno , a toa sto ne gi razbiras e do tebe , i jas da ziveev spored nekoja kniga nemase da mi bide se jasno :)...

A so tebe se dikutira ...ok BYE NOW :salut::salut::baeh:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom