Кучиња скитници

Ваше мислење:


  • Вкупно гласачи
    599

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.356
Поени од реакции
29.829
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.409
Поени од реакции
20.176
Ми дојде еден минатата седмица, беше ептен убаво искасан, му фалеше парче месо од натколеницата.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.786
Поени од реакции
9.561
Ми дојде еден минатата седмица, беше ептен убаво искасан, му фалеше парче месо од натколеницата.
Луѓе шетаат искасапени како во хорор филм од кучиштана уличари и никому ништо, а едно куче да биде удрено или отепано цела јавност ке ја кренат у вис оние лезбејкине од анима дунди!!!!
До кога вака со страв ке пуштаме деца на училиште :(
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.172
Поени од реакции
4.702
Луѓе шетаат искасапени како во хорор филм од кучиштана уличари и никому ништо, а едно куче да биде удрено или отепано цела јавност ке ја кренат у вис оние лезбејкине од анима дунди!!!!
До кога вака со страв ке пуштаме деца на училиште :(
Дали знаеш што е разликата помеѓу домашните и уличните кучиња?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.786
Поени од реакции
9.561
Дали знаеш што е разликата помеѓу домашните и уличните кучиња?
Која ти е поентата?
Сум била касната од домашно куче.
Ги мразам и домашните заедно со нивните сооственици затоа што секојдневно серат во паркот ...мизерија.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.172
Поени од реакции
4.702
Ми дојде еден минатата седмица, беше ептен убаво искасан, му фалеше парче месо од натколеницата.
Лош човек во карактер секогаш ќе биде нападнат од улично куче и ова од лично искуство најодговорно ти го кажувам.Било каде да сум во градот и било кое улично куче да го сретнам секогаш било пријателски настроено кон мене затоа што уличните за разлика од домашните имаат способност да ја почувствуваат енергијата на некоја личност и во завосност од истата се однесуваат пријателски или агресивно кон некого.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.776
Поени од реакции
39.039
Лош човек во карактер секогаш ќе биде нападнат од улично куче и ова од лично искуство најодговорно ти го кажувам.Било каде да сум во градот и било кое улично куче да го сретнам секогаш било пријателски настроено кон мене затоа што уличните за разлика од домашните имаат способност да ја почувствуваат енергијата на некоја личност и во завосност од истата се однесуваат пријателски или агресивно кон некого.
Како да ја подесиме енергијата?
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.172
Поени од реакции
4.702
Која ти е поентата?
Сум била касната од домашно куче.
Ги мразам и домашните заедно со нивните сооственици затоа што секојдневно серат во паркот ...мизерија.
Вака,што се однесува до домажните кучиња не постои терминот лошо куче туку само лош газда и ова го има кажано покојниот Јовица Угриновски кој имаше приватна зоолошка градина во Волково каде што живееше.Каков карактер е газдата кучето уште од мало го копира него и така и се однесува спрема сите луѓе а во најголем број случаево е тепано од газдата ако не е послушно и гледано е како предмет а не како домашен миленик,/пред некој ден кај драмски театар еден на возраст помеѓу 30 и 40 години додека шеташе бела пудлица почна да се дере на неа и со боксови по глава да го удира кучето а ова само ржеше на него и лаеше но не го гризна што е уште еден доказ дека од такви насилници домашните кучиња се агресивни.Ако сакаш да дознаеш какви луѓе живеат некаде во некоја куќа ако имаат куче во дворот пуштено тоа ќе ти каже какви се луѓето.Во животот ниедно улично ме нема нападнато а од домашните дури 3 од кои еден жолт лабрадор,еден црн и еден ротфајлер.Подоцна дознав од комшиите дека газдите биле бетер полоши од кучињата.
Автоматски споено мислење:

Како да ја подесиме енергијата?
Ќе го прашаш дедо боже бидејки тој ти ја има дадено.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.217
Ako nekoj e kasnat od ulicno kuce, prijavil vo policija i bara otsteta za istoto, opstinata e dolzna da go pronajde toa kuce, osteteniot da go prepoznae i istoto da bide usmrteno posto pretstavuva zakana za bezbednosta. Ako ne saka togas nema otsteta :toe:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.356
Поени од реакции
29.829
Лош човек во карактер секогаш ќе биде нападнат од улично куче и ова од лично искуство најодговорно ти го кажувам.Било каде да сум во градот и било кое улично куче да го сретнам секогаш било пријателски настроено кон мене затоа што уличните за разлика од домашните имаат способност да ја почувствуваат енергијата на некоја личност и во завосност од истата се однесуваат пријателски или агресивно кон некого.
Значие тие купот искасани жени завчера сите лошотии биле? Па дај да ги размножуваме повеќе ова џукеливе, да „чистат“ лошотилук по државава? :unsure:
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.153
Поени од реакции
10.539
Ako nekoj e kasnat od ulicno kuce, prijavil vo policija i bara otsteta za istoto, opstinata e dolzna da go pronajde toa kuce, osteteniot da go prepoznae i istoto da bide usmrteno posto pretstavuva zakana za bezbednosta. Ako ne saka togas nema otsteta :toe:
Прво треба да се регулира чувањето кучиња и општо домашни миленици, а потоа фокусот да се стави на скитниците.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.356
Поени од реакции
29.829
Прво треба да се регулира чувањето кучиња и општо домашни миленици, а потоа фокусот да се стави на скитниците.
Не разбираат кога се обидувам да објаснам колку е важно чипирањето да биде задолжително и строго да се санкционира нечипирано домашно куче. Тоа да се направи многу ќе се намали напливот на џукели... Нормално во комбинација со справувањето со моменталните скитници (собирање во стационар, период на чување со можност за вдомување, потоа успивање или чување на специјални локации од волонтери, но никако враќање назад на улица).
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.153
Поени од реакции
10.539
Не разбираат кога се обидувам да објаснам колку е важно чипирањето да биде задолжително и строго да се санкционира нечипирано домашно куче. Тоа да се направи многу ќе се намали напливот на џукели... Нормално во комбинација со справувањето со моменталните скитници (собирање во стационар, период на чување со можност за вдомување, потоа успивање или чување на специјални локации од волонтери, но никако враќање назад на улица).
Треба и стерилизација за улични кучиња. Никако не сум за еутаназија на кучиња, освен можеби исклучок да бидат преагресивни кучиња кои со други мерки не може да се смират.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.356
Поени од реакции
29.829
Треба и стерилизација за улични кучиња. Никако не сум за еутаназија на кучиња, освен можеби исклучок да бидат преагресивни кучиња кои со други мерки не може да се смират.
Со контрола на домашните кучиња ќе се запре главниот извор на скитници. Тоа е главната поента... За другото може да се дискутира.

Јас лично сум за еутаназија па дури и заловување ако може безбедно да се изведе. Без разлика што кучињата не го заслужуваат тоа, безбедноста на луѓето мора да биде на прво место. Ретардирано е ова секојдневно луѓе да бидат касапени во сред град, а како што гледаме најранливи се жени, деца, и постари луѓе.
Но фокусирање на овој момент е дефокусирање од главниот проблем. Повторно, кога ќе се регулираат домашните кучиња тогаш проблемот со скитниците ќе биде многу полесен за решавање. Ете сега некако магично да ги снема сите џукели, за неколку месеци нови ќе се појават. Напуштени домашни кучиња... Кога луѓето нема можат без последици да фрлаат кучиња, тогаш ќе се реши проблемот. Куче ќе зимаат само тие што мислат да го чуваат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom