Кучиња (грижа, општи дискусии)

Член од
29 октомври 2007
Мислења
23
Поени од реакции
2
кучево има проблем со едното око,како воспаление и му е затворено малку,прво мислев е удрено или од паразити е вака.. некој шо имал сличен проблем препораки ? SAM.jpg
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.299
Поени од реакции
4.705
кучево има проблем со едното око,како воспаление и му е затворено малку,прво мислев е удрено или од паразити е вака.. некој шо имал сличен проблем препораки ? Прегледај го приврзокот 166733
Од препораки можам да те пратам кај Ксенија на ветеринарен факултет да го прегледа и да ти даде терашија за санирање на проблемот.
 
Член од
2 март 2013
Мислења
10
Поени од реакции
0
Имам кане корсо машко веќе е стар година и два три месеци па да прашам на која возраст е најдобро да се спари?
 

X3m

Титула по желба
Член од
20 јуни 2007
Мислења
445
Поени од реакции
177
Вдомив куче самојед женка не постара од 1 година (8-10 месеци макс.) пред 2 месеци.
Додека била на улица тие што ги хранат уличните кучиња ми кажаа дека била напаѓана и бркана од другите улични кучиња и не е било дозволувано ни да ја нахранат, и ја земале храната, па морало да ја хранат одделно.
Кога ја шетам ако види друго куче на поголемо растојание или затворено во двор почнува да цивка и забрзано да оди (влече) за што побргу да се одалечиме од другото куче. Ако кучето е блиску до неа на разминување почнува да лае, понекогаш и скока со предните нозе накај другото куче, а кога ќе одминеме се врти 2-3 пати кон него позади.
До сега ја имам шетано со 2 кучиња, 2те се лабрадори едното е 3 другото 5 години. На тој 3 години бидејќи почесто сум со него не лае дури и пуштени во двор се душкаат, му лае само ако проба да и се качи. Со 5 годишниот на шетање беше мирна, после го видов како го шета татко му на другарот и си помислив веќе заедно имаат шетано нема да лае но таа пак се нафарли накај него, ги држевме 15-20 секунди на оптегнат ланец, лабрадорот само ја душкаше а мојата лаеше и се пушташе како да сака да го угриза. Пред некој ден другарка дојде со пикинезер кај мене во двор, мојата му лаење 15-20 секунди и после не го ни регистрираше, ги пиштивме да се душкаат и истото се случи и како со лабрадорот... штом се зближија она почна да му лае и скока накај него.
Сега на шетање кога видам куче гледам колку можам да го одбегнувам друг начин незнам како да се справам со проблемот. Прашував неколку луѓе што се занимаваат со дресура ама ми бараат многу пари 300,350 евра кај попознати, и 150 кај некој што имаат пансион, ама сите ми кажуваат дека тоа е цена за стандардна дресува (седи,лежи,место...). Она тие команди ги знае ама само кога е во двор или надвор кога нема куче блиску до неа. Кога има куче неможам да и го насочам вниманието кон мене за да престане да лае.

Ако некој имал вакво искуство или знае како да го решам проблемот нека пише.
 
Член од
17 март 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Барам хаска . Каде би можел да купам и колку пари би биле ?
 
Член од
20 март 2017
Мислења
6
Поени од реакции
2
Имам храна за кучиња pedigree гледам некои викаат дека се не квалитетни некои викаат дека се добри јас искрено ги зедов заради тоа што се добри за крзното а тоа и му треба на моето куче (хаски).Мене храната ми изгледа дека е добра на почеток не ја јадеше а сега е во ред.Па сакам да прашам дали оваа храна е добра?
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
150
Поени од реакции
43
Имам храна за кучиња pedigree гледам некои викаат дека се не квалитетни некои викаат дека се добри јас искрено ги зедов заради тоа што се добри за крзното а тоа и му треба на моето куче (хаски).Мене храната ми изгледа дека е добра на почеток не ја јадеше а сега е во ред.Па сакам да прашам дали оваа храна е добра?
Не е нешто нај храна.Да додадеш уште нешто ситно ке земеш треинер натурал што е далеку подобра.
 
Член од
24 март 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo,samo sto se registrirav na forumot od pricina sto imam prasanje vo vrska so naseto milenice kucence koe ina dva meseci.Od doaganjeto vo nasiot dom svoite potrebi si gi izvrsuvase na mestoto kade sto si bese postavena pelenara(prestilkata),no sega pocna kakanjeto da go izvrsuva na drugi mesta po stanot.Moeto prasanje e kako pak da go naviknam da vrsi potreba tamu kade sto treba,a ne sekade.Fala mnogu
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Прашање :
Амстаф за во стан. Да или не?
Дали кога расне би било деструктивно? Да моча, кака, јаде/гризе кај стигне?
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
150
Поени од реакции
43
Прашање :
Амстаф за во стан. Да или не?
Дали кога расне би било деструктивно? Да моча, кака, јаде/гризе кај стигне?
Ако имаш доволно време за да му се посветиш можеш.Од искуство ке ти кажам 4 пати да го носиш надвор ке треба (отприлика) 2 пати за нужда 1 долга прошетка и уште еднаш трчање или тренинг.Енергични кучиња се
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Имаме куче кај баба ми и дедо ми,женско е,сакаме кученца ама никако не е заинтересирана,пробуваме со години да не знаете што е проблемот?? И како ви успеало да се спари? Има 6-7 години да не и е поминато времето за парење??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom