Кучиња (грижа, општи дискусии)

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
Дали е можно да се набави корги од некаде, има некој искуство до чување на корги?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Дали е можно да се набави корги од некаде, има некој искуство до чување на корги?
Можно е, од каде сакаш :D само ти треба кеш :D кај нас ги нема, можно е во соседните земји да се најде понешто.
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
150
Поени од реакции
43
Здраво сакам да земам Ротвајлер ја сакам премногу расата и затоа бидејќи сум почетник во чување куче би ве замолил да ми дадете совети тие што чувате кучиња како да го учам и како да му се наметнам како Алфа. Не пробајте да ме разубедите да не земам Ротвајлер зошто веќе сум се одлучил само кажете некои совети и препорачајте добра одгледувачилнинца.
Имаше еден оглас на фб во купи-продај миленичиња за ротвајлери одлично легло изложбен квалитет.Ако купиш куче од одгледувачницата имаш совети за понатамошно чување и дресура.Ако го најдам огласот ке ти пратам ПП
 
Член од
18 мај 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Англиски булдог мажјак спремен за парење, во секое време. Преубав одлично педигре, татко шампион на Италија. Земена оценка на изложба, кафен со бело. Контакт 077 997 991

Sent from my SM-G928C using Tapatalk
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
150
Поени од реакции
43
Се бара машки ротвајлер за парење (со педигре)
 

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.232
Поени од реакции
6.737
Здраво,да прашам за една информација.

Сакам да земам куче за у стан,па дајте ми предлог. Моите ќе го чуваат,а ќе биде од 8-2 оставено само,така да некој шо би можело да го оставиш само у стан,а при тоа кога ќе си дојдеш да не бидеш хаос. После 2 ќе има време и за гледање,и за прошетки,и за бањање и се. Буџет ми е околу 150-200е(не мора да биде со педигре или незнам какво или неам појма каков шампион или нез,само да е чистокрвно дека иам лошо искуство со мешанче од пред тоа). Размислувам за лабрадор дека имав порано,ама кучето го чував на отворено дека беше доста живо реално,па незнам како би го оставил во стан само.. @SaltNPepa како модератор некоја сугестија,па и останатите членови со искуство со кучиња дома? (да напоменам,не сакам пекинезер или чивава или некое такво срање :D )
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Здраво,да прашам за една информација.

Сакам да земам куче за у стан,па дајте ми предлог. Моите ќе го чуваат,а ќе биде од 8-2 оставено само,така да некој шо би можело да го оставиш само у стан,а при тоа кога ќе си дојдеш да не бидеш хаос. После 2 ќе има време и за гледање,и за прошетки,и за бањање и се. Буџет ми е околу 150-200е(не мора да биде со педигре или незнам какво или неам појма каков шампион или нез,само да е чистокрвно дека иам лошо искуство со мешанче од пред тоа). Размислувам за лабрадор дека имав порано,ама кучето го чував на отворено дека беше доста живо реално,па незнам како би го оставил во стан само.. @SaltNPepa како модератор некоја сугестија,па и останатите членови со искуство со кучиња дома? (да напоменам,не сакам пекинезер или чивава или некое такво срање :D )
Како ќе се однесува дома, се зависи како ти ќе го научиш. Значи тоа е дресура. Обично кутрето кога ќе стигне во првите месеци бара баш работа за да се воспостават сите тие правила на однесување. Исто така, куче кое нема да има занимација додека е само ќе биде и те како деструктивно, поготово ако е кутре(растење, менување заби итн). За тоа многу ги гледам американците кои користат транспортери. Кучето тоа го гледа као свое место во кое никој не го вознемирува и нема проблем да остане во него. Али сето тоа мора да се научи со време. Да не го разбере кафезот како казна, него како скривница. Лабрадор во стан се снаоѓа супер. За енергија, ако го потрошиш како што треба, нема да имаш проблем. Еве имам пријател што чува женка и која седи сама, али му се погоди ептен мирен карактер и нема никакви проблеми направено. Али сабајле едно станување пие кафе и го шета кучето. Минус да речам кај лабрадорот во стан ти е што стварно ќе имаш за чистење влакна. Или лабрадор или голден, нема да погрешиш. Али ти велам, разговарај со дресери, на интернет и youtube имаш мал милион дресури за се ова. Само сето ова домашно заврши си го пред да го земеш кучето. Да бидеш спремен и да знаеш што и како те очекува и как ода реагираш, колку толку. Бидејќи онака, поради неможноста и разочарувањето на сопственикот голем број на кучиња остануваат на улица. Ако те интересира уште нешто, прашај.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Каде да купам кај нас некое вакво или слично фризби?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.305
Поени од реакции
4.714
Каде да купам кај нас некое вакво или слично фризби?
Мислам дека видов вакви во Фауна пред некој ден кога чекав кучето да ми го избањаат ама не сум сигурен, најубаво да провериш
Ако незнаеш кај е фауна https://www.facebook.com/Fauna.Centar/ имаат и адреса ставено :)
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270

X3m

Титула по желба
Член од
20 јуни 2007
Мислења
445
Поени од реакции
177
Има ли некој користено домашен шампон направен од овесни снегулки измелени како брашно, сода, маслиново масло и вода ? Читав на интернет дека е подобар од повеќето шампони кои имаат хемија а дава подобри резултати.
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
150
Поени од реакции
43
Има ли некој користено домашен шампон направен од овесни снегулки измелени како брашно, сода, маслиново масло и вода ? Читав на интернет дека е подобар од повеќето шампони кои имаат хемија а дава подобри резултати.
Ем ефтин ем добар
 

X3m

Титула по желба
Член од
20 јуни 2007
Мислења
445
Поени од реакции
177
Ем ефтин ем добар
100г овесни, 150г сода, 1 лажица маслиново масло и вода 1-2 чаши за да се добие густина како смеса за палачинки. Така го видов рецептот на интернет. Ти како го правиш ?
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
150
Поени од реакции
43
100г овесни, 150г сода, 1 лажица маслиново масло и вода 1-2 чаши за да се добие густина како смеса за палачинки. Така го видов рецептот на интернет. Ти како го правиш ?
Мене тетка ми ми го прави да ја прашам па ке ти пишам.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: X3m

Kajgana Shop

На врв Bottom