Кучиња (грижа, општи дискусии)

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
1. Не, освен ако не сакаш сам за себе да го однесеш кутрето на еден преглед. Јас кога го испратив за Америка кутрето, утредента веднаш си го однесоа на вет, рекоа чисто онака.
2. Не знам не сум од Скопје, но можам да ти ја препорачам Универзитетската Ветеринарна Болница.
3. Ако добиваш педигре, треба да биде експорт педигре(не е исто со обичното педигре) со твое име и презиме и адреса, со тоа педигре одиш во кинолошки сојуз каде се преведува и добиваш македонски број. За другото не.
 
Член од
8 септември 2016
Мислења
45
Поени од реакции
6
3. Ако добиваш педигре, треба да биде експорт педигре(не е исто со обичното педигре) со твое име и презиме и адреса, со тоа педигре одиш во кинолошки сојуз каде се преведува и добиваш македонски број. За другото не.
Е сега ме замисли со ова. А што ако си остане оригиналното педигре? Која е поентата на македонски број? Што претставува?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Е сега ме замисли со ова. А што ако си остане оригиналното педигре? Која е поентата на македонски број? Што претставува?
Може(хипотетички) да ти каже сопственикот дека си му го украл кучето. Ти во тоа педигре не можеш да фигурираш како сопственик бидејќи не си државјанин на таа држава. Кај нас ќе ти го преведат педигрето, кучето ќе биде заведено на твое име и нема да имаш проблем за изложби парења и слично. Бројот ти е како матичен број за луѓето.
 
Член од
8 септември 2016
Мислења
45
Поени од реакции
6
Може(хипотетички) да ти каже сопственикот дека си му го украл кучето. Ти во тоа педигре не можеш да фигурираш како сопственик бидејќи не си државјанин на таа држава. Кај нас ќе ти го преведат педигрето, кучето ќе биде заведено на твое име и нема да имаш проблем за изложби парења и слично. Бројот ти е како матичен број за луѓето.
Океј, дури сега ми текна дека имам правено за ова муабет. Имено ако се решиш после икс месеци да одиш по изложби во МК и официјално да го париш за легла во МК после 16 месеци (ако вреди кучето) тогаш ќе си извадиш експортно педигре. Ми препорачаа дека таа е најдобра варијанта, да му се земе експортно педигре кога ќе му стаса времето за изложби и парења за да не даваш пари сега (мислам кошта околу 60 евра).

Е сега за чипот. Чипирано е (мора за преку граница) и во него сигурно стојат податоци за оригиналниот сопственик и така ќе стојат се додека не земам експортно педигре и не го регистрирам во МК. Така?
 
R

Runner

Гостин
Каде да најдам Orijen или ACANA? Фауна и Рамстор нема. Знае ли некој точно кај да идам и да купам. Помало пакување.



Така ќе направам. Газдата го ранел со Pedigree (што е катастрофа според она што го имам читано овде). Сега ќе морам да купам и Peigree и да мешам постепено. Но уште еднаш кај да најдам Orijen или ACANA?

------------------------------------------------------

Покрај храна, ми остана исто така да најдам и кафез на расклопување и со подесување на должината. Кафези има во Рамстор ама не се тоа што сакам. Каде има некој поголем и подобар избор на кафези?
Lunapet.prosaraj po postovite ima nekoj sto raboti tamu se reklamira na forumov[DOUBLEPOST=1478345296][/DOUBLEPOST]
Каде да најдам Orijen или ACANA? Фауна и Рамстор нема. Знае ли некој точно кај да идам и да купам. Помало пакување.



Така ќе направам. Газдата го ранел со Pedigree (што е катастрофа според она што го имам читано овде). Сега ќе морам да купам и Peigree и да мешам постепено. Но уште еднаш кај да најдам Orijen или ACANA?

------------------------------------------------------

Покрај храна, ми остана исто така да најдам и кафез на расклопување и со подесување на должината. Кафези има во Рамстор ама не се тоа што сакам. Каде има некој поголем и подобар избор на кафези?
Lunapet.prosaraj po postovite ima nekoj sto raboti tamu se reklamira na forumov
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Океј, дури сега ми текна дека имам правено за ова муабет. Имено ако се решиш после икс месеци да одиш по изложби во МК и официјално да го париш за легла во МК после 16 месеци (ако вреди кучето) тогаш ќе си извадиш експортно педигре. Ми препорачаа дека таа е најдобра варијанта, да му се земе експортно педигре кога ќе му стаса времето за изложби и парења за да не даваш пари сега (мислам кошта околу 60 евра).

Е сега за чипот. Чипирано е (мора за преку граница) и во него сигурно стојат податоци за оригиналниот сопственик и така ќе стојат се додека не земам експортно педигре и не го регистрирам во МК. Така?
Не. Чипот не носи во себе никакви податоци. Освен број. Во пасошот ќе има налепница ов микрочипот и во него ќе пишува.
 
Член од
8 септември 2016
Мислења
45
Поени од реакции
6
Не. Чипот не носи во себе никакви податоци. Освен број. Во пасошот ќе има налепница ов микрочипот и во него ќе пишува.
Одлично, сега само да се одлучам дали сега сакам експортно педигре или после 10+ месеци. И двете опции имаат предности и недостатоци.[DOUBLEPOST=1478357657][/DOUBLEPOST]Bump.

Каде има најдобар избор на кафези/транспортери? Веќе проверени: Фауна, Луна, Рамстор, Сити Мол.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Одлично, сега само да се одлучам дали сега сакам експортно педигре или после 10+ месеци. И двете опции имаат предности и недостатоци.[DOUBLEPOST=1478357657][/DOUBLEPOST]Bump.

Каде има најдобар избор на кафези/транспортери? Веќе проверени: Фауна, Луна, Рамстор, Сити Мол.
Ти кажав, сорекс од тетово, но многу се скапи, затоа барај си во странство.
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
746
Поени од реакции
533
Одлично, сега само да се одлучам дали сега сакам експортно педигре или после 10+ месеци. И двете опции имаат предности и недостатоци.[DOUBLEPOST=1478357657][/DOUBLEPOST]Bump.

Каде има најдобар избор на кафези/транспортери? Веќе проверени: Фауна, Луна, Рамстор, Сити Мол.
Во Прилеп има, јас имам купено од кај дечкиве, имаш и контакт на сајтот.
 
Член од
8 септември 2016
Мислења
45
Поени од реакции
6
Во Прилеп има, јас имам купено од кај дечкиве, имаш и контакт на сајтот.
Овие се самоделски правени (дури и се гледа работилницата на сликите). Треба време за ова, димензии, материјал, итн. Мене ми треба сега итно нешто вакво ако има некаде https://www.petflow.com/product/midwest/midwest-ovation-double-door-crate-with-up-and-away-door

Ова го има во Рамстор http://www.ferplast.com/int/atlas-vision.html и може да се користи како транспортер, кафез за на изложба и кафез/легло за дома. Тоа е најприближно што мене ми одговара засега и по димензии и по функција.

Ако некој знае некое место кај што има добар избор кафези/транспортери нека пише.[DOUBLEPOST=1478360773][/DOUBLEPOST]
Ти кажав, сорекс од тетово, но многу се скапи, затоа барај си во странство.
Сорекс Тетово. Мислев за храна тоа ми го кажа. Извини. Треба да појдам да проверам.
 
Последно уредено:
Член од
12 септември 2008
Мислења
746
Поени од реакции
533
Самоделски правени а ? хаха ок, иди купи од солун тогаш не замарај.
 
Член од
8 септември 2016
Мислења
45
Поени од реакции
6
Самоделски правени а ? хаха ок, иди купи од солун тогаш не замарај.
Добро не се лути ништо лошо не реков. Самоделски значи дека занаетчија во работилница сам ги прави. И треба време за тоа ако сакам да биде со custom димензии, да речеме две врати, префарбан, без лимено дно, итн.
 
R

Runner

Гостин
Овие се самоделски правени (дури и се гледа работилницата на сликите). Треба време за ова, димензии, материјал, итн. Мене ми треба сега итно нешто вакво ако има некаде https://www.petflow.com/product/midwest/midwest-ovation-double-door-crate-with-up-and-away-door

Ова го има во Рамстор http://www.ferplast.com/int/atlas-vision.html и може да се користи како транспортер, кафез за на изложба и кафез/легло за дома. Тоа е најприближно што мене ми одговара засега и по димензии и по функција.

Ако некој знае некое место кај што има добар избор кафези/транспортери нека пише.[DOUBLEPOST=1478360773][/DOUBLEPOST]

Сорекс Тетово. Мислев за храна тоа ми го кажа. Извини. Треба да појдам да проверам.
Sorex online mozes da naracas ama mnogu kaubojski nastapuvaat i se blamiraat za djabe. Ke ti izmesaat boja, dolzina, golemina demek greska u stvari ti butaat na lager sto imaat i ti konfirmiraat naracka a na vrata koga ke ti dojdat dve tri raboti ne ti nosat...eden sovet -site sme ja pominale taa prvicna euforija na prasuvanje i kupuvanje se i sesto i ti go razbirame entuzijazmot no pocekaj prvin i zemi go kuceto pa posle gledaj kafezi i transporteri i sl. Nemu mu treba zdela za voda i za hrana i igracka od legloto sto ke go drzi mirno. Namvekje od se mu treba da go izodi pravilno patot so vakcinite. Ima vreme za kafezi i transporteri. First things first :)
 
Член од
8 септември 2016
Мислења
45
Поени од реакции
6
Sorex online mozes da naracas ama mnogu kaubojski nastapuvaat i se blamiraat za djabe. Ke ti izmesaat boja, dolzina, golemina demek greska u stvari ti butaat na lager sto imaat i ti konfirmiraat naracka a na vrata koga ke ti dojdat dve tri raboti ne ti nosat...
Sorex колку што гледам јас или паднат им е сајтот или веќе не нудат онлајн.

eden sovet -site sme ja pominale taa prvicna euforija na prasuvanje i kupuvanje se i sesto i ti go razbirame entuzijazmot no pocekaj prvin i zemi go kuceto pa posle gledaj kafezi i transporteri i sl.
Точно во право си, ама ми треба транспортер за да го земам. Не можам јас да возам и да го оставам само на седиште. Или треба да земам некој со мене да го држи или транспортер.

Понатаму, тој истиот транспортер/кафез сакам да го користам уште од прв ден за housebreaking. Многу добра помошна алатка за да го научиш да иде по нужда надвор.

Nemu mu treba zdela za voda i za hrana i igracka od legloto sto ke go drzi mirno. Namvekje od se mu treba da go izodi pravilno patot so vakcinite. Ima vreme za kafezi i transporteri. First things first :)
Добар совет. Ќе му речам некое играче ако имало омилено да ми даде заедно со кучето.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom