Кучиња (грижа, општи дискусии)

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
@Dumb Demos леле леле, тек па кога ќе ти стигне кучето што ќе биде пишување во темава ауу :D
Па релаксирај се малку бе брат, во било кој локален пет шоп ќе најдеш 99 посто од работиве што ги наброја. Освен за кафезот, тоа може малце да се помачиш дур да најдеш, а обични транспортерки имаш сегде.
 
Член од
8 септември 2016
Мислења
45
Поени од реакции
6
@Dumb Demos леле леле, тек па кога ќе ти стигне кучето што ќе биде пишување во темава ауу :D
Па релаксирај се малку бе брат, во било кој локален пет шоп ќе најдеш 99 посто од работиве што ги наброја. Освен за кафезот, тоа може малце да се помачиш дур да најдеш, а обични транспортерки имаш сегде.
Хахахаха... не бе стварно не знам кои се и каде се пет шоповиве, а веројатно и меѓу нив има разлика. Сигурно некои се поопремени и поквалитетни од други. Кои се најдобри пет шопови во Скопје?
 
Член од
10 јуни 2013
Мислења
176
Поени од реакции
232
Стручњаци, препорачајте места во Скопје каде можат да се купат следниве работи. Кучето уште малку пристига.

- Кафез/транспортер (по можност нешто вакво, на расклопување, со зголемување/намалување големина, два влеза)
- Подметач за во кафезот и за на под.
- Хранилки/поилки (stainless steel)
- Играчки/топчиња/коски
- Ремчиња/подводници
- Четка,
- Органско средство за чистење (без амонијак) додека не го научам да иде надвор по нужда.
- Храна/дехидрат.
А што куче ќе земаш?
За кафез,тањирчиња.ременчиња,поводници,четка можеш и тоа да најдеш по петшоповиве, незнам моментално кои се најснабдени можеш да провериш во РамсторМалл тој, или тој пет шопот кај зоолошка
органско средство за чистење ме изнасмеа, да вакви ствари постојат ама ние сме македонија така да нема да најдеш, сите овој проблем го имаар решено со алкохолен оцет ке земеш ке го раствориш во прскалка имаш во џамбо и ке прскаш каде што ќе моча
За храна имаш избор , само најдобро е да почнеш почетокот со храната со која го хранеле кучето од тамо од каде што го земаш па после ќе експериментираш, лично јас го хранам моето со acana ама купена од грција зашо кај нас е изгор скапа, а и се што ми е за кучето купено ми е или од грција или од бугарија затоа и незнам да ти кажам кои пет шопови се најснабдени, незнам и дали има такви кај нас
Ако ти треба уште нешто прашувај :)
 
Член од
8 септември 2016
Мислења
45
Поени од реакции
6
А што куче ќе земаш?
Џек Расел

За кафез,тањирчиња.ременчиња,поводници,четка можеш и тоа да најдеш по петшоповиве, незнам моментално кои се најснабдени можеш да провериш во РамсторМалл тој, или тој пет шопот кај зоолошка
* Запишува Рамстор и Зоолошка.

органско средство за чистење ме изнасмеа, да вакви ствари постојат ама ние сме македонија така да нема да најдеш, сите овој проблем го имаар решено со алкохолен оцет ке земеш ке го раствориш во прскалка имаш во џамбо и ке прскаш каде што ќе моча
Даааа, сега ми текна го имам некаде прочитано советов.
* Запишува разводнет алкохолен оцет.

За храна имаш избор , само најдобро е да почнеш почетокот со храната со која го хранеле кучето од тамо од каде што го земаш па после ќе експериментираш,
Јасно тоа, ќе му направам транзиција, ама што и да јадело таму морам да имам храна за да почнам по малку да му менувам/мешам.

лично јас го хранам моето со acana ама купена од грција зашо кај нас е изгор скапа, а и се што ми е за кучето купено ми е или од грција или од бугарија затоа и незнам да ти кажам кои пет шопови се најснабдени, незнам и дали има такви кај нас
Јас сакам со сирова храна да го хранам, ама за почеток ќе почнам со дехидрат. А може и јас до Грција да тркнам само прво да видам што ќе му легне со помали пакувања ако има низ СК (Brit, Farmina, Orijen и ете Acana).

Ако ти треба уште нешто прашувај :)
Обавезно, фала.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.309
Поени од реакции
4.729
* Запишува Рамстор и Зоолошка.


Јас сакам со сирова храна да го хранам, ама за почеток ќе почнам со дехидрат. А може и јас до Грција да тркнам само прво да видам што ќе му легне со помали пакувања ако има низ СК (Brit, Farmina, 9ali Orijen и ете Acana)..
Proveri i vo fauna prilicno dobro se opremeni so rekviziti a i hrana imaat pristoen izbor iako ne i od brendovite koi gi nabroja.

Brit neznam kade mozes da najdes, farmina orijen i acana deka nekade ke nacekas na kilo ne veruvam, doduse vidi za farmina kaj uvoznikot imase nekade niz temava ili onaa sto e temata za hrana na kucinja postirano mislam deka bese od @Runners
(ali deka kuceto nema da ti jade od ovie hrani se somnevam), prvo idi na dehidrat barem dodeka da go porasnes pa posle prigotvuvaj mu sam ako sakas. Veruvaj nema da go pogodis so vitamini i hranlivi sostojki sam doma a dodeka e vo rast toa mu e najbitno

Tanjircinja za voda i jadenje i osnovni igracki mozes da najdes i vo vero jumbo, jas od tamu im zemav mn ubavi tanjircinja za hrana i za voda metalni za super cena
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Да, и јас сакав да го спомнам Џамбо, триста чуда има тамо.

Sent from my A8 using Tapatalk
 
R

Runner

Гостин
Okolu dehidratot - Jack Russell ne jade kolku Labrador. Samoyed, Doberman. Germanski Ovcar i sl t.e. e small breed taka da najtoplo preporacuvam da pocnes so Orijen ili Acana ili Farmina N&D ili Carnilove (po ovoj redosled na prioritet ako mozes da si dozvolis). Edna vrekja nam ni trae kolku tebe sto ke ti traat dve ili dve ipol :) sepak nema garancija deka ke mu se pogodi no dodeka e malo i vo rast e podobra opcija od sirova zatoa sto e izbalansirana kako sto treba i nema da mu fali nisto. Dali ke mu se pogodi ke vidis od stolicata. Treba da e ne e obilna i meka, od vlaknoto treba da e sjajno i da ne se cesa i sekako od toa dali saka da ja jade:)
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Eве поводников е купен од пет шоп во СП маркетот на пазарот во Тафталиџе, го подбрала мојата ама го издржал ултимативниот тест, можда едно 2 саати го има џвакано :D. Нема гајле, мислам дека и на едно конче да се држи нема шанси да се скине.

IMG_20161104_111050.jpg


A играчкава од Џамбо купена, како јаже беше со тениско топче на едниот крај. Топчето за два дена отиде јабана, ама јажево више втор месец го гнете

IMG_20161104_112356.jpg
 
Член од
8 септември 2016
Мислења
45
Поени од реакции
6
Proveri i vo fauna prilicno dobro se opremeni so rekviziti a i hrana imaat pristoen izbor iako ne i od brendovite koi gi nabroja.
Не знаев за оваа, затоа е добро вака човек да си праша.
* Запишува Фауна.

Brit neznam kade mozes da najdes, farmina orijen i acana deka nekade ke nacekas na kilo ne veruvam, doduse vidi za farmina kaj uvoznikot imase nekade niz temava ili onaa sto e temata za hrana na kucinja postirano mislam deka bese od @Runners (ali deka kuceto nema da ti jade od ovie hrani se somnevam),
Ќе барам за почеток помали пакувања ако има, а после до Грција ќе тркнам две вреќи и мирен 3-4 месеци.

prvo idi na dehidrat barem dodeka da go porasnes pa posle prigotvuvaj mu sam ako sakas. Veruvaj nema da go pogodis so vitamini i hranlivi sostojki sam doma a dodeka e vo rast toa mu e najbitno
Обавезно, до седум+ месеци дехидрат, после ќе видиме.

Tanjircinja za voda i jadenje i osnovni igracki mozes da najdes i vo vero jumbo, jas od tamu im zemav mn ubavi tanjircinja za hrana i za voda metalni za super cena
Ете и ова не го знаев, а илјада пати сум поминал таму.
* Значи Џамбо.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Не знаев за оваа, затоа е добро вака човек да си праша.
* Запишува Фауна.



Ќе барам за почеток помали пакувања ако има, а после до Грција ќе тркнам две вреќи и мирен 3-4 месеци.



Обавезно, до седум+ месеци дехидрат, после ќе видиме.



Ете и ова не го знаев, а илјада пати сум поминал таму.
* Значи Џамбо.
Pravilo broj eden za dehidratot: kupuvanje na mala kolicina za proba. Pravilo broj dva: vnimatelno i postepeno preminuvanje od eden tip na hrana kod drug, bez razlika dali e dehidrat ili sirovo. Se se voveduva postepwno
 
Член од
8 септември 2016
Мислења
45
Поени од реакции
6
Okolu dehidratot - Jack Russell ne jade kolku Labrador. Samoyed, Doberman. Germanski Ovcar i sl t.e. e small breed taka da najtoplo preporacuvam da pocnes so Orijen ili Acana ili Farmina N&D ili Carnilove (po ovoj redosled na prioritet ako mozes da si dozvolis). Edna vrekja nam ni trae kolku tebe sto ke ti traat dve ili dve ipol :) sepak nema garancija deka ke mu se pogodi no dodeka e malo i vo rast e podobra opcija od sirova zatoa sto e izbalansirana kako sto treba i nema da mu fali nisto. Dali ke mu se pogodi ke vidis od stolicata. Treba da e ne e obilna i meka, od vlaknoto treba da e sjajno i da ne se cesa i sekako od toa dali saka da ja jade:)
Јасно, ќе каже столицата, влакното, алчноста, и сл. А инаку колку што простудирав храните што ги напомена се горе-долу исти во класа high-end посебно првите две (Orijen и ACANA).[DOUBLEPOST=1478272958][/DOUBLEPOST]
Pravilo broj eden za dehidratot: kupuvanje na mala kolicina za proba. Pravilo broj dva: vnimatelno i postepeno preminuvanje od eden tip na hrana kod drug, bez razlika dali e dehidrat ili sirovo. Se se voveduva postepwno
Обавезно прво проба, затоа велам ќе барам помали пакувања ако најдам. И нормално постепена транзиција.
 
R

Runner

Гостин
Јасно, ќе каже столицата, влакното, алчноста, и сл. А инаку колку што простудирав храните што ги напомена се горе-долу исти во класа high-end посебно првите две (Orijen и ACANA).[DOUBLEPOST=1478272958][/DOUBLEPOST]

Обавезно прво проба, затоа велам ќе барам помали пакувања ако најдам. И нормално постепена транзиција.
Da, prvata e najdobra sto moze da se najde kaj nas i okolu nas a vtorata e poeftina varijanta na prvata no e sepak podobra od tretata i cetvrtata (na hartija) Okolu sovetot od SaltNPepa za postepenoto preminuvanje od edna na druga hrana i kupuvanjeto mala kolicina ke treba da zemes i od dehidratot so koj se hrani kuceto vo legloto i za da si siguren ke zemes mala vrekja ako nema moznost za kupuvanje na kilo. Zavisi kolku vreme e raneto so dehidrat (koga e odvoeno od majkata za cicanje) ke zavisi i za switch-ot na hranata. Na primer jas so moeto napraviv odma promena bez mesanje i nemase problem nikakov ama koga na 6 meseci sakav da smenam hrana i pokraj toa sto menuvav postepeno 2 nedeli mi napravi problem so digestivniot trakt i zavrsivme na veterinar i so specijalna dieta. Za zal pravilo ne postoi i sekogas e individualno so sekoe kuce no za da si na mirno pocni so razmer 75/25 stara/nova hrana edna nedela pa 50/50 vtora nedela pa 25/75 tretata i duri potoa 100% od novata.[DOUBLEPOST=1478277411][/DOUBLEPOST]
Јасно, ќе каже столицата, влакното, алчноста, и сл. А инаку колку што простудирав храните што ги напомена се горе-долу исти во класа high-end посебно првите две (Orijen и ACANA).[DOUBLEPOST=1478272958][/DOUBLEPOST]

Обавезно прво проба, затоа велам ќе барам помали пакувања ако најдам. И нормално постепена транзиција.
Da, prvata e najdobra sto moze da se najde kaj nas i okolu nas a vtorata e poeftina varijanta na prvata no e sepak podobra od tretata i cetvrtata (na hartija) Okolu sovetot od SaltNPepa za postepenoto preminuvanje od edna na druga hrana i kupuvanjeto mala kolicina ke treba da zemes i od dehidratot so koj se hrani kuceto vo legloto i za da si siguren ke zemes mala vrekja ako nema moznost za kupuvanje na kilo. Zavisi kolku vreme e raneto so dehidrat (koga e odvoeno od majkata za cicanje) ke zavisi i za switch-ot na hranata. Na primer jas so moeto napraviv odma promena bez mesanje i nemase problem nikakov ama koga na 6 meseci sakav da smenam hrana i pokraj toa sto menuvav postepeno 2 nedeli mi napravi problem so digestivniot trakt i zavrsivme na veterinar i so specijalna dieta. Za zal pravilo ne postoi i sekogas e individualno so sekoe kuce no za da si na mirno pocni so razmer 75/25 stara/nova hrana edna nedela pa 50/50 vtora nedela pa 25/75 tretata i duri potoa 100% od novata.
 
Член од
8 септември 2016
Мислења
45
Поени од реакции
6
Da, prvata e najdobra sto moze da se najde kaj nas i okolu nas a vtorata e poeftina varijanta na prvata no e sepak podobra od tretata i cetvrtata (na hartija)
Каде да најдам Orijen или ACANA? Фауна и Рамстор нема. Знае ли некој точно кај да идам и да купам. Помало пакување.

Za zal pravilo ne postoi i sekogas e individualno so sekoe kuce no za da si na mirno pocni so razmer 75/25 stara/nova hrana edna nedela pa 50/50 vtora nedela pa 25/75 tretata i duri potoa 100% od novata.
Така ќе направам. Газдата го ранел со Pedigree (што е катастрофа според она што го имам читано овде). Сега ќе морам да купам и Peigree и да мешам постепено. Но уште еднаш кај да најдам Orijen или ACANA?

------------------------------------------------------

Покрај храна, ми остана исто така да најдам и кафез на расклопување и со подесување на должината. Кафези има во Рамстор ама не се тоа што сакам. Каде има некој поголем и подобар избор на кафези?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Каде да најдам Orijen или ACANA? Фауна и Рамстор нема. Знае ли некој точно кај да идам и да купам. Помало пакување.



Така ќе направам. Газдата го ранел со Pedigree (што е катастрофа според она што го имам читано овде). Сега ќе морам да купам и Peigree и да мешам постепено. Но уште еднаш кај да најдам Orijen или ACANA?

------------------------------------------------------

Покрај храна, ми остана исто така да најдам и кафез на расклопување и со подесување на должината. Кафези има во Рамстор ама не се тоа што сакам. Каде има некој поголем и подобар избор на кафези?
сорекс тетово ама скапи се, барај бугарија или грција.orijen пет шоп луна е сеа кај е точно не знам
 
Член од
8 септември 2016
Мислења
45
Поени од реакции
6
Понатаму, уште неколку прашања:
  1. Пошто од Србија ќе го земам дали треба веднаш да го однесам на ветеринар за да си влезе во евиденција или како иде таа работа?
  2. Препорака за добар ветеринар околу Веро 2?
  3. Дали треба преводи на тоа документите (педигре, здравствен картон, пасош, итн.) или нема врска?
[DOUBLEPOST=1478342815][/DOUBLEPOST]
сорекс тетово ама скапи се, барај бугарија или грција.orijen пет шоп луна е сеа кај е точно не знам
Сигурно ќе земам од Грција или Бугарија ама сега ми треба само еднаш помало пакување да видам како ќе оди. Ќе ја барам пет шоп Луна. Фала.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom