Кучиња (грижа, општи дискусии)

Член од
27 јануари 2010
Мислења
2.430
Поени од реакции
723
мојов прееска го пуштив низ двор да шета и одма напраил беља, успеал да го дофати ќесето со храна да го собори и кажи речи го беше и изел. кога го видов издуен беше ко буре имаше изедено за два дена од храта...толку лакома работа немам видено а п три пати дневно му давам различна храна...

Sent from my GT-I9195 using Tapatalk
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
Postoi rasa terier ili lugjevo shto podaruvaat oshtrovlaknesti meshanchinja gi narekuvaat "chistokrvni terieri"?
Териер е група на кучиња. Има многу различнии врсти на териери. Ако не кажуваат какви, веројатно не се чистокрвни :D

мојов прееска го пуштив низ двор да шета и одма напраил беља, успеал да го дофати ќесето со храна да го собори и кажи речи го беше и изел. кога го видов издуен беше ко буре имаше изедено за два дена од храта...толку лакома работа немам видено а п три пати дневно му давам различна храна...

Sent from my GT-I9195 using Tapatalk
Многу кучиња ќе јадат колку што им даваш :) Нормално е тоа. Им се дивам на оние што имаат кучиња што јадат само колку им се јаде :D Твоја задача е да го храниш онолку колку што треба. И ова ќе ти биде лекција, нареден пат нема да чуваш храна кај што може да ја дофати ;)
 
Член од
17 декември 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
Imam zenku vucjaka koja je u teranju krvarila je do 8. dana 11. i 13. sam je vodio na parenje
ali nije pustila da je muzjak zaskoci danas joj je 15. dan i pocela je opet da krvari retku i sluzavu krv,jel to normalno,da li treba opet da je vodim na parenje, i pocela je da bezi kod komsije :D
Hvala unapred
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Imam zenku vucjaka koja je u teranju krvarila je do 8. dana 11. i 13. sam je vodio na parenje
ali nije pustila da je muzjak zaskoci danas joj je 15. dan i pocela je opet da krvari retku i sluzavu krv,jel to normalno,da li treba opet da je vodim na parenje, i pocela je da bezi kod komsije :D
Hvala unapred
Nisam do sad cula da krvare nakon tih dana, mozda bi bolje bilo da posetite veterinar. Odvedi je kod muzjak, ukoliko dozvoli zaskok uparite je, a ako bas zelis da dobijes leglo idite na vestacko osemenjavanje.
 
Член од
10 декември 2014
Мислења
18
Поени од реакции
14
Колку се движи цената на самоједот? Барам низ интернет порталите каде можам да купам ама ништо поконкретно не најдов освен постари огласи.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.694
Колку се движи цената на самоједот? Барам низ интернет порталите каде можам да купам ама ништо поконкретно не најдов освен постари огласи.
Како и на сите други така и на самоједот влијаат мн фактори. Доколку начекаш некаде без педигре цената им е околу 4-5000 денари и тоа им е како некој минимум останатите цени идат само нагоре.
Еве ти одличен пример за личност која продава (а и препродава самоједи во државава). Буквално ги измачува неговите кучиња за тој да оствари финансиска корист а и има доста превари со лажни педигриња направено.
http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/433056-Samoyed-kutrenca
ПС сликите на огласов се стари најмалку 3 години (а ако му се јавиш сигурно ке ти рече дека се сега брзо сликни)

еве ти и легло кое вика дека има сеуште малечки со документи
Таткото (Бак) е солиден примерок од расата
http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1892376-Samoyed-kucenca-POVOLNO
 

C R E S

Chelsea Fan!
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.515
Поени од реакции
1.266
Momci i devojke aj pomos ako moze,mi treba nekoj sto izrabotuva kukicki za kucinja.fala odnapred.

Sent from my HTC EVO 3D X515m using Tapatalk
 
Член од
10 декември 2014
Мислења
18
Поени од реакции
14
Како и на сите други така и на самоједот влијаат мн фактори. Доколку начекаш некаде без педигре цената им е околу 4-5000 денари и тоа им е како некој минимум останатите цени идат само нагоре.
Еве ти одличен пример за личност која продава (а и препродава самоједи во државава). Буквално ги измачува неговите кучиња за тој да оствари финансиска корист а и има доста превари со лажни педигриња направено.
http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/433056-Samoyed-kutrenca
ПС сликите на огласов се стари најмалку 3 години (а ако му се јавиш сигурно ке ти рече дека се сега брзо сликни)

еве ти и легло кое вика дека има сеуште малечки со документи
Таткото (Бак) е солиден примерок од расата
http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1892376-Samoyed-kucenca-POVOLNO
Запознаена сум со преварите, затоа и сакам да се распрашам пред да купам. Мој пријател си купи женско самојед од Битола до сега ништо не и фали на кучката ама од еден случај не значи ништо. А околу Германсќите овчари? Имаш нешто поконкретно?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.694
Запознаена сум со преварите, затоа и сакам да се распрашам пред да купам. Мој пријател си купи женско самојед од Битола до сега ништо не и фали на кучката ама од еден случај не значи ништо. А околу Германсќите овчари? Имаш нешто поконкретно?
Немам ништо за гер.овчар, јас чувам самоједи затоа и така брзо ти одговорив и ти пратив информации за најголемиот измамник во државава за расата. 99% од информациите кои ти ги пишав ги знаат сите членови на самојед клуб македонија.
За друга раса побарај од некој друг член кој е повеќе запознаен со истата, а ако ти треба пак некоја информација за самојед слободно прашај.
 
Член од
6 септември 2014
Мислења
12
Поени од реакции
2
Дома имам две мали кученца сестрами ги нашла фрлени во кеса, едното од нив е болно има бронхитис, го однесовме на ветеринар прими 3-4 инекции ама ништо ... жлездите кај вратот му се подуени и неможе да дише убаво се мачи цело време, голта воздух исто така и грлото му е црвено неќе ништо да јаде, ако може некој да ме советува што да му правам страв ми е да не умре :(
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.241
Поени од реакции
19.440
Momci i devojke aj pomos ako moze,mi treba nekoj sto izrabotuva kukicki za kucinja.fala odnapred.

Sent from my HTC EVO 3D X515m using Tapatalk
http://reklama5.mk/AdDetails?ad=1106620

Од Прилеп е дечкото,пушта и по карго..
Солидни се,добар материјал,горе со лим обложени....
Околу 2000-2500 денари се поголемите куќарки за поголемите раси...
За помали раси со помалку ќе поминиш///
И јас купив уште една куќарка(имам една голема),2100 ми зеде,ама излезе мала за ротвајлерката,не ја собира никако:bravobe:...
Па сеа ја чувам за малечки кога ќе има....:oleee:
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Дали може да се чува кутре златен ретривер,2 ипол-3 месеци старо,еве и 4 нека е ама не е,во бокс во куќа на зимово ? јас 95% сум сигурен дека не е добро тоа и дека може да настине и да умре...пошто е премногу мало за во бокс,посебно за во зимо ?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Дали може да се чува кутре златен ретривер,2 ипол-3 месеци старо,еве и 4 нека е ама не е,во бокс во куќа на зимово ? јас 95% сум сигурен дека не е добро тоа и дека може да настине и да умре...пошто е премногу мало за во бокс,посебно за во зимо ?
Ништо нема да му биде, полесно ќе издржи ладно отколку топло. Ретриверите имаат подвлакно што е како волница и ги грее. Куќичка со добра изолација и ништо не му е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom