Кучиња (грижа, општи дискусии)

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
не знам дали е грешна, википедиа вика вака:

As with some other breeds, the Conformation (typically "English", "show" or "bench") and the Field (typically "American" or "working") lines differ, although both lines are bred in both countries. In general, however, Conformation Labradors tend to be bred as medium-sized dogs, shorter and stockier with fuller faces and a slightly calmer nature than their Field counterparts, which are often bred as taller, lighter-framed dogs, with slightly less broad faces and a slightly longer nose;

http://en.wikipedia.org/wiki/Labrador_Retriever#Appearance
Тоа е википедија, јас ти кажувам од кинолошки и одгледувачки аспект. Денес не постои повеке таа поделба американскиот тип е работен англискиот изложбен.Зошто? Затоа што и кучиња кои се американци се изложбени и кучиња кои се англичани се изложбени. Таквата поделба по да речам континенти е само за потеклото, не и намената, т.е. постојат крвни линии.
 

DarthKaran

Gray Jedi
Член од
4 јули 2008
Мислења
141
Поени од реакции
123
Тоа е википедија, јас ти кажувам од кинолошки и одгледувачки аспект. Денес не постои повеке таа поделба американскиот тип е работен англискиот изложбен.Зошто? Затоа што и кучиња кои се американци се изложбени и кучиња кои се англичани се изложбени. Таквата поделба по да речам континенти е само за потеклото, не и намената, т.е. постојат крвни линии.
се разбира дека скоро сите се изложбени денес, се сомневам дека некој би однел лабрадор во лов :) поентата ми е дека оние што потекнуваат од американска/работна линија ги задржуваат карактеристиките на работните лабрадори под услов да се парат само со кучиња од ист тип. истото важи и за англиските
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
се разбира дека скоро сите се изложбени денес, се сомневам дека некој би однел лабрадор во лов :) поентата ми е дека оние што потекнуваат од американска/работна линија ги задржуваат карактеристиките на работните лабрадори под услов да се парат само со кучиња од ист тип. истото важи и за англиските
Секој лабрадор ги носи карактеристиките на работен пес-апортер во себе. И мојата што никогаш не е тренирана за работа во вода само што ја пуштам од поводник трк брцкање во вода и чека нешто да и е фрлено...едноставно тоа е ген. Американците толку и не ловат, ама скандинавците...о и тоа како...а ете и пример

(доколку модераторите или админите ми дозволат јас би отворила тема за лабрадорот, па кој што го интересира ке може да праша, а и останатите би можеле да научат нешто повеке нив)
 
Член од
21 октомври 2007
Мислења
99
Поени од реакции
58
Што мислите, кога треба на кучето да му се стави маска? Мојот златен ретривер има скоро пет месеци и на неколку места каде што прашав ми препорачаа да почекам уште малку, зашто сега многу брзо расте и маската за кратко време ќе му биде мала. Исто така, каква маска препорачувате? Досега најмногу гледав пластични маски, а денес видов и една кожна, што вака ми се виде доста квалитетна а цената е иста како на пластичните.
И уште едно прашање, која од продавниците за миленичиња во Скопје е поефтина, за коски, играчки и други тракатанци? Јас шетајќи низ продавниците гледам сегде различни цени, еве маскиве на пример, разликата им е и по 100 ден, што не е малку.
 

DZA

Член од
6 октомври 2007
Мислења
86
Поени од реакции
3
edna mala pomos ako mozi od nekoi postrucni clenovi ili odgleduvaci na kucinja, se raboti za izbor na malo labradorce (masko zlatno) treba prv da biram kuce tie se na 2 nedeli a ima i dr legla na nekolku dena koi se karakteristiki za izbor na zdravo i ubavo kuce,znam nesto za bojata na usite i 2te beli linii na grbot.Koga e najdobriot moment za izbor(na kolku denovi da gi gledam),isto taka dali mozam da go prepoznam kuceto koe go nasleduva genot na tatkoto ako mozi nekoj da mi pomogni bi mu bil blagodaren
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
edna mala pomos ako mozi od nekoi postrucni clenovi ili odgleduvaci na kucinja, se raboti za izbor na malo labradorce (masko zlatno) treba prv da biram kuce tie se na 2 nedeli a ima i dr legla na nekolku dena koi se karakteristiki za izbor na zdravo i ubavo kuce,znam nesto za bojata na usite i 2te beli linii na grbot.Koga e najdobriot moment za izbor(na kolku denovi da gi gledam),isto taka dali mozam da go prepoznam kuceto koe go nasleduva genot na tatkoto ako mozi nekoj da mi pomogni bi mu bil blagodaren
Бираш лабрадор или бираш златен ретривер? Здраво кутре игра, трча итд. За белите линии повторно не ми е јасно... За мали кутриња нема поволен момент затоа што додека не израсне никогаш не знаеш кое е најдобро...Кој ген од таткото?? Мислам дека пред се треба да се информираш за расата малку повеке пред да земеш било какво куче...најди ги стандардите и прочитај си ги.
 
Член од
7 ноември 2008
Мислења
10
Поени од реакции
1
барам женка за парење/ самојед стар 2 год,не мешан по крвна линија,со среден раст.
 

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.232
Поени од реакции
6.737
Ај дајте ми некој совет за маламут. Темперамент,дали бара голема слобода,колку пари е...Гледав на reklama5 и има маламути по 4.000-5.000 денари
 

KIFFLA

не ме викај друже
Член од
5 ноември 2008
Мислења
548
Поени од реакции
180
Да не има некој Малмут за парење пошо комшииве неможат да најдат женка 3 години,г реот а е кучево стај те се на негово место ако има некој молам за помош :(
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Темпераментни се, како и секој сибирец тврдоглави додека ке сфатат кој е шеф. Бараат физичка активност...за пари се си зависи од леглото и родителите...
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Значи не се мажјаците тие што бараат женки туку обратно, сопствениците што имаат женки ке ве побараат вас,тоа една работа. Втора работа, многу луге мислат дека сексуалната желба кај животните се исти и кај лугето..епа НЕ СЕ! Тоа значи дека кучето може ни еднаш во животот да не пари и да не му се случи ништо.
кај женките е нешто поразлично, но затоа оној кој не сака да пари има стерилизација.
 
Член од
13 јануари 2011
Мислења
8
Поени од реакции
0
Дали можи некој да ми кажи што му се случува на моето куче зато што го имам кај мене 5 месеци, а старо е 6 месеци... и досега кучево никогаш не лаело и не виало а последниве 3-4 дена секое сабајле во 6 саатот лај и вие. Што претставува ова? :S
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
незнам дали е за овде, ама да си прашам :)
барам да купам женско кутре самојед или германски/јапонски шпиц .. не ми давајте огласи, зошто сите ги видов :)
ако има некој форумаџија да продава, нека ми пише ПП и нека прати слики ..

:*
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
најдов женско кутре самојед ( родено на 21ви Август ) без педигре ..ми го даваат за 5.000 денари ..
еве слики од мајката .. добра е?



 

Kajgana Shop

На врв Bottom