Кучиња (грижа, општи дискусии)

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Кучето е старо 3 месеци и нема примено вакцини????:facepalm: Значи првата вакцина се прима од 40 ден па натаму, претходно се чисти од внатрешни паразити, па за 2 недели следува ревакцина, стандард во одгој на легло...нека си го вакцинира кучето ако сака да му остане живо. После нека го увезува. И како што ти кажав, мора да има документи и микрочип за да влезе,друг начин нема.

Што се нема да прочитам....:tapp:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu
Член од
17 јули 2008
Мислења
704
Поени од реакции
260
Кучето е старо 3 месеци и нема примено вакцини????:facepalm: Значи првата вакцина се прима од 40 ден па натаму, претходно се чисти од внатрешни паразити, па за 2 недели следува ревакцина, стандард во одгој на легло...нека си го вакцинира кучето ако сака да му остане живо. После нека го увезува. И како што ти кажав, мора да има документи и микрочип за да влезе,друг начин нема.

Што се нема да прочитам....:tapp:
Океј кучето било вакцинирано,јас во првиот и вториот пост пишав дека е мало пошто мислев дека е недела-две максимум,дури после тоа ми кажа дека е 3 месеци и се е таман,фала во секој случај,поздрав.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
не знам за колку,додека не ја исфрли целосно, тоа кај секое куче е индивидуално. По правило, има две сезони на немување на длака...ама веке тоа не постои, затоа што и времето е променето...
Ако го чуваш дома, се митари константно цела година, има периоди, како овој сега каде што незначително митарењето се зголемува. Ако сакаш да го избегнеш овој процес, цело лето чувај го надвор, на сонце, митарењето е побрзо и крзното е поздраво.
Исто, постојат и балзами кои не дозволуваат да паѓа крзно, но тоа за краткодлаки створови, за ретривер.... не знам баш...
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Ако го чуваш дома, се митари константно цела година, има периоди, како овој сега каде што незначително митарењето се зголемува. Ако сакаш да го избегнеш овој процес, цело лето чувај го надвор, на сонце, митарењето е побрзо и крзното е поздраво.
Исто, постојат и балзами кои не дозволуваат да паѓа крзно, но тоа за краткодлаки створови, за ретривер.... не знам баш...
И ова мислам дека е индивидуална појава, затоа што знам кучиња кој целиот свој живот го поминале во стан, ама периодот на лињање им е нормален-2 пати годишно. Затоа најдобро е кога се митарат дооообро четкање за да му се помогне на животното побрзо да ја исфрли старата длака.
 

Marx

Just Do What You Want And Be Happy !
Член од
4 ноември 2012
Мислења
21
Поени од реакции
8
Би сакал да купам куче мопс или пинч но проблемот е што кога сум нашколо нема да има кој да го чува и дали би било во ред јас да го оставам само некои 6 сати иначе местото каде што ќе го чувам е големо.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Додека не се навикне и не стекне некои хигиенски навики и не сфати дека одреден дел од времето ке биде само мораш да бидеш со него.
 

Marx

Just Do What You Want And Be Happy !
Член од
4 ноември 2012
Мислења
21
Поени од реакции
8
Додека не се навикне и не стекне некои хигиенски навики и не сфати дека одреден дел од времето ке биде само мораш да бидеш со него.
да тоа нормално затоа и за зимски распуст ќе си купам ,за да имам врме да бидам покрај него првите недели
 
M

Macedonian-Sun

Гостин
10 работи зошто кучињата се подобри од луѓето


1.Кучињата немаат проблем да покажат приврзаност во јавност
2. Кучињата чувствуваат дека им недостасуваш кога си отсутен

3. Кучињата чувствуваат вина кога ќе направат нешто погрешно

4. Тие признаваат кога се љубоморни.

5. Јавно ставаат до знаење кога сакаат да излезат надвор.

6. Не си играат игри со тебе – освен кога им го фрлате топчето (и никогаш нема да ве исмеваат за начинот на кој фрлате).

7. Кучињата можеш да ги научиш на нешто.

8. Најлоша друштвена болест која можете да ја добиете од кучињата се болвите.

9. Кучињата го разбираат значењето на зборот „не“.

10. Кучињата бакнуваат со срце во секое време.
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
10 работи зошто кучињата се подобри од луѓето


1.Кучињата немаат проблем да покажат приврзаност во јавност
2. Кучињата чувствуваат дека им недостасуваш кога си отсутен

3. Кучињата чувствуваат вина кога ќе направат нешто погрешно

4. Тие признаваат кога се љубоморни.

5. Јавно ставаат до знаење кога сакаат да излезат надвор.

6. Не си играат игри со тебе – освен кога им го фрлате топчето (и никогаш нема да ве исмеваат за начинот на кој фрлате).

7. Кучињата можеш да ги научиш на нешто.

8. Најлоша друштвена болест која можете да ја добиете од кучињата се болвите.

9. Кучињата го разбираат значењето на зборот „не“.

10. Кучињата бакнуваат со срце во секое време.
Сигурно...
крлежи,тении,беснило,шуга.....
--- надополнето: 13 ноември 2012 во 10:37 ---
moze li nesto da mu bide na kuceto ako mu se davat zivi koski :)
Живи не,варени само :)
И никако пилешки и од риба :)
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
--- надополнето: 13 ноември 2012 во 10:37 ---

Живи не,варени само :)
И никако пилешки и од риба :)
pileski retko mu davam,koga imame doma pilesko meso mu gi davam koskite na kuceto
a od mesarnica mu nosam koski pretezno od svinja,vol,krava,tele i retko mu gi varam,pretezno zivi mu gi davam :)
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Е па може да му биде, особено пилешки и свински... Ако веќе му даваш коски, што е добро, погрижи се бар да бидат телешки. Многу луѓе практикуваат да им ги варат коските, што е нели алтернативно поради болести и чудесии, но ако имаш сигурен месар, кој знаеш дека нема да ти подметне нешто што не треба, можеш и живи. И ја некогаш практикувам да и дадам на мојава живо парче месо или жива коска...па еве ја жива здрава, поздрава не била:)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Е па може да му биде, особено пилешки и свински... Ако веќе му даваш коски, што е добро, погрижи се бар да бидат телешки. Многу луѓе практикуваат да им ги варат коските, што е нели алтернативно поради болести и чудесии, но ако имаш сигурен месар, кој знаеш дека нема да ти подметне нешто што не треба, можеш и живи. И ја некогаш практикувам да и дадам на мојава живо парче месо или жива коска...па еве ја жива здрава, поздрава не била:)
А за да не ти подметне кога ке бараш коски ке ги бараш демек за варење супа или чорба ;). Природно си е природно, па во дивината волците не варат месо :D ама кај нас секако само ако е проверено.

Инаку јас давам и риба, од оние гириците, мојава ги прави маф во рок од 5 мин. Додуша да ми е живо и здраво животинчето, ич не е пробирлива во врска со храната.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom