Кучиња (грижа, општи дискусии)

Член од
24 декември 2011
Мислења
150
Поени од реакции
24
Здраво !
Знае ли некој како треба да се играат кучиња и дали гризењето е дел од тој процес ? Зборував со многу луѓе и никој незнае да ми даде конкретен одговор. Моево куче е старо скоро седум ипол месеци и го пуштам од мало да си игра. Со некои кучиња трча, со некои легнува на земја и се гризе. При каков било тип на игра ниедно од кучињата не цвичи или ржи. Еве и едно клипче од пред 2-3 месеци каде што си игра.

http://www.youtube.com/watch?v=_igh5kKvDlg
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Здраво !
Знае ли некој како треба да се играат кучиња и дали гризењето е дел од тој процес ? Зборував со многу луѓе и никој незнае да ми даде конкретен одговор. Моево куче е старо скоро седум ипол месеци и го пуштам од мало да си игра. Со некои кучиња трча, со некои легнува на земја и се гризе. При каков било тип на игра ниедно од кучињата не цвичи или ржи. Еве и едно клипче од пред 2-3 месеци каде што си игра.

http://www.youtube.com/watch?v=_igh5kKvDlg
Според видеото и колку што ја се разбирам овие си играат. :love:
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Здраво !
Знае ли некој како треба да се играат кучиња и дали гризењето е дел од тој процес ? Зборував со многу луѓе и никој незнае да ми даде конкретен одговор. Моево куче е старо скоро седум ипол месеци и го пуштам од мало да си игра. Со некои кучиња трча, со некои легнува на земја и се гризе. При каков било тип на игра ниедно од кучињата не цвичи или ржи. Еве и едно клипче од пред 2-3 месеци каде што си игра.

http://www.youtube.com/watch?v=_igh5kKvDlg
Си играат немај гајле,да се боре каде каде ќе им беа побрзи движењата.
И,преубаво ти е кутрето :love:
 
Член од
20 октомври 2011
Мислења
14
Поени од реакции
2
Nekoi Informacii za tie sto Sakat ili pak imat sibirski haski.
--- надополнето: 31 јули 2012 во 00:44 ---
Imam 2 mesecno sibirski haski i mislam deka stanuva agresiven..lae na mene i rza cesto pati a da ne spomnam so ne grize celo vreme..dali moze nekoj da pomogne?
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Nekoi Informacii za tie sto Sakat ili pak imat sibirski haski.
--- надополнето: 31 јули 2012 во 00:44 ---
Imam 2 mesecno sibirski haski i mislam deka stanuva agresiven..lae na mene i rza cesto pati a da ne spomnam so ne grize celo vreme..dali moze nekoj da pomogne?
Вакцинирано ли е и прочистено од паразити ?
 
Член од
20 октомври 2011
Мислења
14
Поени од реакции
2
Procisteno i vakcinirano ednas..sega mu sledi prva revakcina..inace mnogu ubavo samo so mnogu griza toa malce me plasi..
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Nekoi Informacii za tie sto Sakat ili pak imat sibirski haski.
--- надополнето: 31 јули 2012 во 00:44 ---
Imam 2 mesecno sibirski haski i mislam deka stanuva agresiven..lae na mene i rza cesto pati a da ne spomnam so ne grize celo vreme..dali moze nekoj da pomogne?
Ќотече, кажи му кој е газда :P
а не на 2 месеци зуби ќе вади :D
сака да си игра, тешко дека агресивно би било на толку мала возраст, се му е зезанција на кутрето...
 
Член од
20 октомври 2011
Мислења
14
Поени од реакции
2
Ќотече, кажи му кој е газда :P
а не на 2 месеци зуби ќе вади :D
сака да си игра, тешко дека агресивно би било на толку мала возраст, се му е зезанција на кутрето...
Istoto mi go kaza i veterinarot deka toa mu e igra itn...no toa kako da mu stana navika i se plasam da ne stane ALFA..
 
K

kalimer0

Гостин
Златен ретривер или германски овчар?
Еден човек ми нуди женка ретривер стара 4 месеци ама мене не ми се допаѓа карактерот на оваа раса. Додека вучјакот со претпазливост би го гледал секој непознат човек, ретриверот ќе сака да си игра со него.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Istoto mi go kaza i veterinarot deka toa mu e igra itn...no toa kako da mu stana navika i se plasam da ne stane ALFA..
мало е,луѓе мењаат(читај они се мењаат) куче од по година,2,3,не па ова прцул од два месеца.

игра му е,и дозволувај му игра,но со одредени играчки,а не со тебе.Кога ќе касне,удри го или само допри го,насочувај го тој нагон за игра,да биде со работи кои што се за тоа,и воведи му некои мерки,граници..тоест,ти воведи си ги во главата.
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Што има веза вакцинираноста со агресивноста?
Другар не си знаел дека беснилото не е само течење на лиги?
--- надополнето: 31 јули 2012 во 01:37 ---
мало е,луѓе мењаат(читај они се мењаат) куче од по година,2,3,не па ова прцул од два месеца.

игра му е,и дозволувај му игра,но со одредени играчки,а не со тебе.Кога ќе касне,удри го или само допри го,насочувај го тој нагон за игра,да биде со работи кои што се за тоа,и воведи му некои мерки,граници..тоест,ти воведи си ги во главата.
Кога фаќа по влечки по такви работи што ти не сакаш да фаќа бутни му една клоца. Онака колку од уплав... И моето како мало лапаше влечки триста чуда... Еднаш се пикна во чизмите и одвај го извадифме... :pos:
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Другар не си знаел дека беснилото не е само течење на лиги?
--- надополнето: 31 јули 2012 во 01:37 ---

Кога фаќа по влечки по такви работи што ти не сакаш да фаќа бутни му една клоца. Онака колку од уплав... И моето како мало лапаше влечки триста чуда... Еднаш се пикна во чизмите и одвај го извадифме... :pos:
беснило освен ако не е живее во планина,тешко дека во град ќе фати..беснило само преку диви животни се пренесува.
 
Член од
24 јуни 2012
Мислења
25
Поени од реакции
9
Правец в полиција на дресирање :)
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
беснило освен ако не е живее во планина,тешко дека во град ќе фати..беснило само преку диви животни се пренесува.
Или преку друго куче што е заразено од болеста "БЕСНИЛО". :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom