Кучиња (грижа, општи дискусии)

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Лу, контрадикторна си.
Еднаш се сложуваш со мене дека агресивно куче единствено може да биде куче кое е чувано во лоши услови, и лош стопан. Кое е тепано, малтретирано.
Не можи лошо кучето да биди оти е гледано како бебе. Можи да биде разгалено да, да одбира храна, да не ја јади оваа, да ја јади онаа, да сака таму да мочка, да не оди по таа улица.
 

Jovannah

Smile me baby
Член од
11 февруари 2008
Мислења
584
Поени од реакции
50
Нејќам да ви се машам во муабетот, али Almala има право кога вели дека на било кое куче без разлика на расата и големината, треба да им се покаже каде им е местото и кој е главен, бидејќи од премногу мазење и попушање кучето може да си земе за право да се наметне на газдата и да сака да стане алфа (лидер) во семејството , ко што вика Almala - leader of the pack.
Ај дип Тамара сестра ми е, јбг фамилијарна работа и да не сме во право се браниме :))))
Се смеам :)
Инаку, како шо кажа Тамара, ши цу чуваме 2 години, па да баравме онакво, немаше да добиеме. Бајче, дури некогаш го гледам и си велам, ова куче е??
Добро, фала Богу, си ги има основните инстинкти и особини на куче, кој спомна не знам, баш овде читав дека кучето напаѓа кога го брани сопственикот.
Истото ми се случи со ова бебето (добро овде важи: куче шо лај не каса) осети дека сум во опасност почна да лај, е сега то шо предизвика смеа кај „напаѓачот“ место страв е друга приказна. Нормално никој не би се уплашил од една педа куче, бушаво и со репче. Ама нас ни е битно дека го има инстинкотот, оти пред ова случка уште шо не почна да збора па стварно да си речиме дека е чоек. Не претервам и не преувеличвам, да дојдите еден ден да го гледате, како му врви еден вообичаен ден нема да вервате дека е куче.
Значи, сакаш среќа наречи го, ама ко шо кажа Тамара, да не се повторваме, рака немаме кренато и ко шо опишвате баш го третираме како бебе.
И да не беше ши цу и да беше доберман, ротвајлер, лабрадор... исто ќе го третиравме без исклучок и се кладам дека понашањето на било кое друго куче би било исто ко на ши цу.
Многу зависи како ќе го воспиташ, да тука потполно се согласувам дека треба во некој моменти да му се покажи кај му е местото, без тепање нормално, оти инаку како би научило?
Ама ај ви се молам, шо муабет, од разгалено шо било убивало деца, ете и сами кажавте во кој случаи напаѓа, ако не е добро чувано и хрането, нормално дека ќе му пукни филмот...
Демек куче шо е добро воспитано и гледанп како шо треба, тро да било разгалено ќе земи ќе дави бебиња и луѓе..
Ај ај, да не претерваме, да оди до таму муабетот дека на полна месечина разгалените кучиња се претворат во горила...
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Ај дип Тамара сестра ми е, јбг фамилијарна работа и да не сме во право се браниме :))))
Се смеам :)
Инаку, како шо кажа Тамара, ши цу чуваме 2 години, па да баравме онакво, немаше да добиеме. Бајче, дури некогаш го гледам и си велам, ова куче е??
Добро, фала Богу, си ги има основните инстинкти и особини на куче, кој спомна не знам, баш овде читав дека кучето напаѓа кога го брани сопственикот.
Истото ми се случи со ова бебето (добро овде важи: куче шо лај не каса) осети дека сум во опасност почна да лај, е сега то шо предизвика смеа кај „напаѓачот“ место страв е друга приказна. Нормално никој не би се уплашил од една педа куче, бушаво и со репче. Ама нас ни е битно дека го има инстинкотот, оти пред ова случка уште шо не почна да збора па стварно да си речиме дека е чоек. Не претервам и не преувеличвам, да дојдите еден ден да го гледате, како му врви еден вообичаен ден нема да вервате дека е куче.
Значи, сакаш среќа наречи го, ама ко шо кажа Тамара, да не се повторваме, рака немаме кренато и ко шо опишвате баш го третираме како бебе.
И да не беше ши цу и да беше доберман, ротвајлер, лабрадор... исто ќе го третиравме без исклучок и се кладам дека понашањето на било кое друго куче би било исто ко на ши цу.
Многу зависи како ќе го воспиташ, да тука потполно се согласувам дека треба во некој моменти да му се покажи кај му е местото, без тепање нормално, оти инаку како би научило?
Ама ај ви се молам, шо муабет, од разгалено шо било убивало деца, ете и сами кажавте во кој случаи напаѓа, ако не е добро чувано и хрането, нормално дека ќе му пукни филмот...
Демек куче шо е добро воспитано и гледанп како шо треба, тро да било разгалено ќе земи ќе дави бебиња и луѓе..
Ај ај, да не претерваме, да оди до таму муабетот дека на полна месечина разгалените кучиња се претворат во горила...
Болдираното.....се дешава и те како....на золва ми чивавата нејзина има изгризано деца од самата причина што се гледа како алфа и над нив. Не е страшно, чивава е. Пит бул овде има убиено бебе (еден пример само). Зошто? Живееле брачен пар, го третирале кучево као бебенце, мазење, пазење, спиење со нив у кревет -- све. Им се раѓа бебе. Бебето лежи на кревет со родителите, кучево скока, го фаќа за глава и му го пука черепот. На некој тоа ќе му изгледа као се десило одеднаш, као не знаат што наеднаш му станало на кучево. Што му станало? Родителите се негови потчинети, креветот е негова територија - бебето е intruder. Умре куклето ради размазено куче. Кој е крив?
 

HGD

Член од
16 септември 2005
Мислења
315
Поени од реакции
14
Лу, контрадикторна си.
Еднаш се сложуваш со мене дека агресивно куче единствено може да биде куче кое е чувано во лоши услови, и лош стопан. Кое е тепано, малтретирано.
Не можи лошо кучето да биди оти е гледано како бебе. Можи да биде разгалено да, да одбира храна, да не ја јади оваа, да ја јади онаа, да сака таму да мочка, да не оди по таа улица.
Извини чупе , но вода не држи муабетот!
 

Џони.

Не е Џони.
Член од
4 ноември 2009
Мислења
1.554
Поени од реакции
1.037
Болдираното.....се дешава и те како....на золва ми чивавата нејзина има изгризано деца од самата причина што се гледа како алфа и над нив. Не е страшно, чивава е. Пит бул овде има убиено бебе (еден пример само). Зошто? Живееле брачен пар, го третирале кучево као бебенце, мазење, пазење, спиење со нив у кревет -- све. Им се раѓа бебе. Бебето лежи на кревет со родителите, кучево скока, го фаќа за глава и му го пука черепот. На некој тоа ќе му изгледа као се десило одеднаш, као не знаат што наеднаш му станало на кучево. Што му станало? Родителите се негови потчинети, креветот е негова територија - бебето е intruder. Умре куклето ради размазено куче. Кој е крив?
У целост се сложувам. Ако кучето се почуствува како супериорно над сопственикот способно е да направи многу работи. Да не заборавиме еден важен податок, дека сепак кучињата се животни и не треба да очекуваме од нив да се однесуваат и размислуваат како луѓе. Фала и кај вас :)
 
Д

Дамјан_Amstaff

Гостин
Болдираното.....се дешава и те како....на золва ми чивавата нејзина има изгризано деца од самата причина што се гледа како алфа и над нив. Не е страшно, чивава е. Пит бул овде има убиено бебе (еден пример само). Зошто? Живееле брачен пар, го третирале кучево као бебенце, мазење, пазење, спиење со нив у кревет -- све. Им се раѓа бебе. Бебето лежи на кревет со родителите, кучево скока, го фаќа за глава и му го пука черепот. На некој тоа ќе му изгледа као се десило одеднаш, као не знаат што наеднаш му станало на кучево. Што му станало? Родителите се негови потчинети, креветот е негова територија - бебето е intruder. Умре куклето ради размазено куче. Кој е крив?
Баш заради вакви случаеви велам и мислам дека кучињата се за во двор ,а не за во куќа ,многу грешки ќе се избегнат и доминатноста ќе биде помала.


ова е мое лично мислење ,може и да не сум во право.

А за разгаленоста си тотално во право ,скоро 99% од разгалените кучиња се лидери на глутницата.

И треба да престанеме да ги ХУМАНИЗИРАМЕ кучињата ! Кучињата треба да си останат кучиња ,а ние да останеме нивни ГАЗДИ ! Крај на приказната !
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Не знам Дамјан, никогаш не сум имала куче надвор.
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Баш заради вакви случаеви велам и мислам дека кучињата се за во двор ,а не за во куќа ,многу грешки ќе се избегнат и доминатноста ќе биде помала.


ова е мое лично мислење ,може и да не сум во право.

А за разгаленоста си тотално во право ,скоро 99% од разгалените кучиња се лидери на глутницата.

И треба да престанеме да ги ХУМАНИЗИРАМЕ кучињата ! Кучињата треба да си останат кучиња ,а ние да останеме нивни ГАЗДИ ! Крај на приказната !
Повели една приказна.

http://news.indonewyork.com/index.php?mod=article&cat=Mysteries&article=1589
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Ја сум имал и внатре сум чувал и надвор искрено имам голем двор и не гледам логика зош би го чувал кучето внатре и затворено кој си има во дворот место да си прави што си сака и попуштањето на кучето треба да има граница дан треба на крај метакот у глава да му го бапнеш (метафорички кажано)
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Ја сум имал и внатре сум чувал и надвор искрено имам голем двор и не гледам логика зош би го чувал кучето внатре и затворено кој си има во дворот место да си прави што си сака и попуштањето на кучето треба да има граница дан треба на крај метакот у глава да му го бапнеш (метафорички кажано)
Моите стално копале....така да, ако ми треба изоран двор - ќе ги пуштам надвор да седат ден и ноќ...хахааа :helou:
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Како ќе го научиш така ќе прави кучето се зависи од газдата какво ќе биде кучето
 
L

Lu

Гостин
Лу, контрадикторна си.
Еднаш се сложуваш со мене дека агресивно куче единствено може да биде куче кое е чувано во лоши услови, и лош стопан. Кое е тепано, малтретирано.
Не можи лошо кучето да биди оти е гледано како бебе. Можи да биде разгалено да, да одбира храна, да не ја јади оваа, да ја јади онаа, да сака таму да мочка, да не оди по таа улица.
Не сум контрадикторна, јас одлично ја познавам кучешката психологија, и не зборам на памет, се што кажувам од мое лично искуство кажувам.
Значи има разлика во овие 2 случаи.
Во првиот случај, доколку газдата лошо се однесува со кучето, го тепа и малтретира без причина, тогаш кучето ќе стане агресивно поради таквото лошо однесување на газдата кон кучето.
А во вториот случај, доколку премногу му попуштаме и го третираме кучето како да е крал/кралица и му го тераме ќејфот на кучето, во овој случај кучето повторно може да стане агресивно бидејќи кучето ќе почувствува дека газдите му се него потчинети и се на пониско ниво од кучето, и тогаш кучето ќе свати дека е лидер на глутницата.
Така функционира кучешката психологија, кучињата нас луѓето (фамилијата) не гледаат како глутница/чопор а во секој чопор мора да има АЛФА/Лидер.
 
Член од
1 октомври 2010
Мислења
368
Поени од реакции
30
BARAM PT BULLCE NA POKLON AKO MOZE NEKOJ DA MI PODARI BI MU BIL MNOGU BLAGODAREN PISETE VO PP :)
 

Џони.

Не е Џони.
Член од
4 ноември 2009
Мислења
1.554
Поени од реакции
1.037
Учествуваше некој на изложбата денес ? Ја бев само да разгледам саат-два не останав до крај многу печеше сонце. Највеќе ми се допаднаа еден Њу фаундленд и еден Тибетантски мастиф мада повеќето кучиња одлично изгледаа. Исто така имаше и убави шарпланинци. Вучјаци слабо видов 4-5 можеби. Највеќе имаше златни ретривери и стафорди. Имаше многу раси. Сигурно имаше околу 150 кучиња се на се.

--- надополнето ---

Иначе се изненадив колку многу луѓе доаѓаат на изложби неспремни. Не се посветиле ни малку на дресура на кучето а на изложба го носат. Имаше еден со вучјак неможеше да го натера да трча покрај него...
 

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
654
Поени од реакции
329
ја отидов за дога , а дога не видов...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom