Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
20 јануари 2018
Мислења
89
Поени од реакции
76
Плати им, или замарај се да се шеташ до аеродром на терминал и самиот да си бркаш царински перипетии.. Ке ти ја донесат дома, ако си од Скопје/Куманово. За другите градови, незнам дали имаат испостави ДХЛ.
ДХЛ наплаќа 1550 ден за шпедициски услуги фиксно ако они те царинат и тоа тие најисплатливата опција се друго кога ке искалкулираш и лично царинење бензини малтретирање поскапо ке те фати. Сепак 35евра со се шипинг е мала сума и наверојатно ке поминеш без цариненје односно нема да платиш ништо плус.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.766
Поени од реакции
1.460
Се нормализира ли работата со Али Експрес? Стигаат пратките за месец - два?

Сакам да земам пак да порачувам, па некој со скорешно искуство ако може да сподели. Благодарам однапред.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
150
Поени од реакции
74
Се нормализира ли работата со Али Експрес? Стигаат пратките за месец - два?

Сакам да земам пак да порачувам, па некој со скорешно искуство ако може да сподели. Благодарам однапред.
Тоа што е пратено со Singapore post (4px) стигнува за 30 дена, останатите со Free shipping Cainiao global (latvia post) доцнат по многу.

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Гирбест и Бенгуд имаат доста лоши цена за шипинг, посебно на поскапите работи. Лудница. Прескапо е за работа од 2-5 долари да платиш 20 долари за шипинг.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
ДХЛ наплаќа 1550 ден за шпедициски услуги фиксно ако они те царинат и тоа тие најисплатливата опција се друго кога ке искалкулираш и лично царинење бензини малтретирање поскапо ке те фати. Сепак 35евра со се шипинг е мала сума и наверојатно ке поминеш без цариненје односно нема да платиш ништо плус.
Би сакале да е така ама нема шанси, штом фактурата на пратката надминува 22 евра се царини како сакаш сврти.
 
Член од
20 јануари 2018
Мислења
89
Поени од реакции
76
Се нормализира ли работата со Али Експрес? Стигаат пратките за месец - два?

Сакам да земам пак да порачувам, па некој со скорешно искуство ако може да сподели. Благодарам однапред.
Mene mi stigna tocno za 22 dena naracana vo Avgust sega stigna. A nekoi stari od April, Mart uste gi nemai neznam ni dali ke stignat.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
31
Поени од реакции
12
Би сакале да е така ама нема шанси, штом фактурата на пратката надминува 22 евра се царини како сакаш сврти.
Да, го царинеја пакетот од 35 евра. Доста брзо дојде. У среда нарачав, у петок беше веќе у Скопје и ми стигна емаил од DHL само што не можев да одам да го земам дента, па остана за понеделник.

Инаку потребните документи за царинење од DHL ги праќаат скенирани по емаил за директно во царинска испостава на аеродром да одиш, исто потребно е screenshot од уплатата преку банка и screenshot од веб страната и производите што си ги нарачал каде што се гледа цената. Сето тоа испечатено и сам да си завршиш работа. Само дебитна/кредитна картица примаат на царина, „лежарината“ во DHL може и у кеш.
 
Последно уредено:
Член од
15 септември 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo mi stigna pratka vo skopje no 3 dena odi
Od poshta do poshta
Poshta 1003
Poshta 1005
Potoa pak vo
Poshta 1003 nazot neznam shtoje rabotata dali nekoj muse ima sluceno
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Zdravo mi stigna pratka vo skopje no 3 dena odi
Od poshta do poshta
Poshta 1003
Poshta 1005
Potoa pak vo
Poshta 1003 nazot neznam shtoje rabotata dali nekoj muse ima sluceno
Класичен ''поштенски пинг-понг'' или ''Ти си шуга'' не знам сега како го викаат.
Како и да е, се случува, следи ја ќе ти стигне.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Да, го царинеја пакетот од 35 евра. Доста брзо дојде. У среда нарачав, у петок беше веќе у Скопје и ми стигна емаил од DHL само што не можев да одам да го земам дента, па остана за понеделник.

Инаку потребните документи за царинење од DHL ги праќаат скенирани по емаил за директно во царинска испостава на аеродром да одиш, исто потребно е screenshot од уплатата преку банка и screenshot од веб страната и производите што си ги нарачал каде што се гледа цената. Сето тоа испечатено и сам да си завршиш работа. Само дебитна/кредитна картица примаат на царина, „лежарината“ во DHL може и у кеш.
Да да така е, го поминав и јас тоа.
Тешки копилиња и крвници се цариниците, јас за нешто што друг ми го праќа плаќав царина.
18% лупнаа? Колку излезе целиот цех?

Многу убава работа со DHL се така што брзо стига али трошоците наметнати од нашава ни државичка се страшни.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
31
Поени од реакции
12
Да да така е, го поминав и јас тоа.
Тешки копилиња и крвници се цариниците, јас за нешто што друг ми го праќа плаќав царина.
18% лупнаа? Колку излезе целиот цех?

Многу убава работа со DHL се така што брзо стига али трошоците наметнати од нашава ни државичка се страшни.
Да, баш го најдов твоето мислење на Гугл, па реков да дообјаснам за други ако бараат да знаат како оди процедурата. 18% ДДВ или 385 денари, 1000 за DHL и 80 денари за патарина, башка нафта и време.
 
Член од
18 септември 2020
Мислења
3
Поени од реакции
0
Сакам да нарачам патики од JdSports 210еу и не знам колку би било shipping
кога ке стигнат колку све би ми излегло? ако може некој да ми каже што порачувал од тука?
 
Член од
12 јуни 2011
Мислења
36
Поени од реакции
12
Едно прашање во врска со ДХЛ. Имам две различни порачки кои што сакам да ги направам од Германија.

Дали овој тип на достава е различна од ДХЛ експрес и следствено на тоа пратките би биле испратени преку стандардната германска пошта, а кај нас доставени преку Македонски пошти?

Или пак ќе стигнат кај криминалците од ДХЛ во Скопје?

Сакам да ја избегнам оваа втората варијанта, заради сите глупости кои што се пишани погоре на форумов.

Едната достава е од иБеј и пишува Standard Shipping (DHL Paket International) со цена од 15,49 €, а другата е од computeruniverse.net и пишува Delivery by DHL со цена од 21,49 €.

Доколку има некој нарачувано од computeruniverse, пишете какво ви беше искуството со доставата и сл.

ebay-dhl.png

computeruniverse-dhl.png
 
Последно уредено:

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
352
Поени од реакции
452
Едно прашање во врска со ДХЛ. Имам две различни порачки кои што сакам да ги направам од Германија.

Дали овој тип на достава е различна од ДХЛ експрес и следствено на тоа пратките би биле испратени преку стандардната германска пошта, а кај нас доставени преку Македонски пошти?

Или пак ќе стигнат кај криминалците од ДХЛ во Скопје?

Сакам да ја избегнам оваа втората варијанта, заради сите глупости кои што се пишани погоре на форумов.

Едната достава е од иБеј и пишува Standard Shipping (DHL Paket International) со цена од 15,49 €, а другата е од computeruniverse.net и пишува Delivery by DHL со цена од 21,49 €.

Доколку има некој нарачувано од computeruniverse, пишете какво ви беше искуството со доставата и сл.

Прегледај го приврзокот 271057

Прегледај го приврзокот 271058
Не сум сигурен али во глобала ДХЛ стандарт е со обична пошта, али во случајов од computeruniverse дефинитивно е ДХЛ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom