Купување преку интернет (генерална дискусија)

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Едно прашање во врска со ДХЛ. Имам две различни порачки кои што сакам да ги направам од Германија.

Дали овој тип на достава е различна од ДХЛ експрес и следствено на тоа пратките би биле испратени преку стандардната германска пошта, а кај нас доставени преку Македонски пошти?

Или пак ќе стигнат кај криминалците од ДХЛ во Скопје?

Сакам да ја избегнам оваа втората варијанта, заради сите глупости кои што се пишани погоре на форумов.

Едната достава е од иБеј и пишува Standard Shipping (DHL Paket International) со цена од 15,49 €, а другата е од computeruniverse.net и пишува Delivery by DHL со цена од 21,49 €.

Доколку има некој нарачувано од computeruniverse, пишете какво ви беше искуството со доставата и сл.

Прегледај го приврзокот 271057

Прегледај го приврзокот 271058
Computer universe праќаат кај нас со стандардниот/обичниот DHL што кај нас го презема EMC-брза пошта. Лошиот DHL е DHL Express и овој е тој што е со сите екстра давачки. На компјутерски делови немаш царина до 800 евра а ДДВ за компјутерски компоненти ако воопшто ти пресметаат се

5% ДДВ имаат сите процесори, матични, DIMM и SO-DIMM мемории (РАМ), графички, куќишта, внатрешни и надворешни хард дискови и ссд-а, CPU кулери, сите жичани и безжични мауси, тастатури (и комбоа), монитори

18% ДДВ имаат сите напојувања, кабли, вентилатори за куќишта, термални пасти, сите слушалки, звучници, РГБ светилки за куќишта и нивни контролери, мемориски картички и усб flash мемории; лан опрема, рутери, свичови; mouse pads, web камери.

На другиот форум имаш цела тема за Computer universe
 
Член од
12 јуни 2011
Мислења
36
Поени од реакции
12
Computer universe праќаат кај нас со стандардниот/обичниот DHL што кај нас го презема EMC-брза пошта. Лошиот DHL е DHL Express и овој е тој што е со сите екстра давачки. На компјутерски делови немаш царина до 800 евра а ДДВ за компјутерски компоненти ако воопшто ти пресметаат се

5% ДДВ имаат сите процесори, матични, DIMM и SO-DIMM мемории (РАМ), графички, куќишта, внатрешни и надворешни хард дискови и ссд-а, CPU кулери, сите жичани и безжични мауси, тастатури (и комбоа), монитори

18% ДДВ имаат сите напојувања, кабли, вентилатори за куќишта, термални пасти, сите слушалки, звучници, РГБ светилки за куќишта и нивни контролери, мемориски картички и усб flash мемории; лан опрема, рутери, свичови; mouse pads, web камери.

На другиот форум имаш цела тема за Computer universe
Фала многу. Баш одоговорот што го барав. Точно и прецизно објаснато.

Mожиш да ми кажиш за која тема точно се работи или да ми пратиш линк? Барам на форумот на кајгана, ама не можам да најдам тема за computeruniverse. Освен ако не мислиш на форум од друга страница. :)
Автоматски споено мислење:

Не сум сигурен али во глобала ДХЛ стандарт е со обична пошта, али во случајов од computeruniverse дефинитивно е ДХЛ.
Фала на одговорот. @jovankrstevski1 тврди дека и од computeruniverse стигаат преку стандардна пошта.
 
Последно уредено:

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Фала многу. Баш одоговорот што го барав. Точно и прецизно објаснато.

Mожиш да ми кажиш за која тема точно се работи или да ми пратиш линк? Барам на форумот на кајгана, ама не можам да најдам тема за computeruniverse. Освен ако не мислиш на форум од друга страница. :)
Автоматски споено мислење:


Фала на одговорот. @jovankrstevski1 тврди дека и од computeruniverse стигаат преку стандардна пошта.
На IT forumot. Ти праќам линк по ПП, не знам дали смеам тука
 
Член од
15 ноември 2018
Мислења
83
Поени од реакции
49
Zdravo denes mi stigna edna pratka od kargo odnosno imav poracano blender preku fb stranica za 1300 denari...I sega mesto blender tipot vnatre mi stavil gluposti kao da tezi i na fb koga mu se pozaliv mi vrati "se izvinuvam ne znam sto ima vnatre ja samo gi preprodavam pakuvanjata"
Sega prasanjeto mi e dali mozam nekade da se pozalam,prijavam ili da ja vratam ovaa glupost, vo pratkata izgleda kako da punel gluposti od doma sto ne mu trebale.
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Zdravo denes mi stigna edna pratka od kargo odnosno imav poracano blender preku fb stranica za 1300 denari...I sega mesto blender tipot vnatre mi stavil gluposti kao da tezi i na fb koga mu se pozaliv mi vrati "se izvinuvam ne znam sto ima vnatre ja samo gi preprodavam pakuvanjata"
Sega prasanjeto mi e dali mozam nekade da se pozalam,prijavam ili da ja vratam ovaa glupost, vo pratkata izgleda kako da punel gluposti od doma sto ne mu trebale.
Ако работи блендерот не гледам проблем. Фрли што и да има внатре и готово. Нема причина да ти става дополнително работи за да тежи повеќе, ти не купуваш блендер на кило, па да прави ќар. Што и да е ставено внатре најверојатно е ставено во Кина за да не се оштети производот во транспорт. Тој сигурно не ги пакува производите во Македонија.
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
579
Поени од реакции
831
Ако работи блендерот не гледам проблем. Фрли што и да има внатре и готово. Нема причина да ти става дополнително работи за да тежи повеќе, ти не купуваш блендер на кило, па да прави ќар. Што и да е ставено внатре најверојатно е ставено во Кина за да не се оштети производот во транспорт. Тој сигурно не ги пакува производите во Македонија.
Ама изледа блендерот останал во Кина, тоа е проблемот. :)
 
Член од
15 ноември 2018
Мислења
83
Поени од реакции
49
Ако работи блендерот не гледам проблем. Фрли што и да има внатре и готово. Нема причина да ти става дополнително работи за да тежи повеќе, ти не купуваш блендер на кило, па да прави ќар. Што и да е ставено внатре најверојатно е ставено во Кина за да не се оштети производот во транспорт. Тој сигурно не ги пакува производите во Македонија.
Fala na sovet ama dali stvarno mislis deka ako imase blender ja na forumov kje barav resenie? Me interesira dali zakonski mozam nekako da go prijavam ili da go vratam.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
А како право зошто порачувате од секакви страни по фб?

Како на оние наместо патики им пратиле влечки и папучи.



Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.977
Поени од реакции
14.746
Pazaram na Aliekspres preku posebna internet kartička( so token prefrlam točen iznos na pari od debitna na internet karticka).... i i Aliekspres i Google play store mi vikaat deka karzickata e so pominat rok. Se javuvam vo Stopanska i mi kazuat deka rokot na kartičkata e do 12/2022.....kako i što sum informiran

Nekoj sovet...
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
755
Поени од реакции
356
Fala na sovet ama dali stvarno mislis deka ako imase blender ja na forumov kje barav resenie? Me interesira dali zakonski mozam nekako da go prijavam ili da go vratam.
Пиши му дека ќе го пријавиш во полиција ако не ти ги врати парите.
Можно е ова да е случај сличен на твојот:
 

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
352
Поени од реакции
452
Сакам да нарачам 3 пара обувки од bike24, дали некој знае како одат давачките кон обувки и облека?
P.S.
Јас најдовнекаде дека царинска стапка е 25 а ДДВ18 шо ми изгледа ментално многу???
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
150
Поени од реакции
74
Го читам ова и пак неможам да укопчам.

Колку ќе ме одерат на царина доколку порачам парче техника од Али Експрес во вредност од 420 евра?
Над 90 евра ќе платиш царина + ДДВ.
За мобилни телефони мислам дека се плаќа само 18 % ДДВ.

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom