Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
29 јуни 2020
Мислења
50
Поени од реакции
73
Што значи на пошта.мк сајтот статус на пратка која ја порачав преку ebay пристигната во наизменична пошта (влез). Денес околу 10 часот. Кога би можело да се очекува достава?
 
Член од
27 јуни 2015
Мислења
48
Поени од реакции
19
Што значи на пошта.мк сајтот статус на пратка која ја порачав преку ebay пристигната во наизменична пошта (влез). Денес околу 10 часот. Кога би можело да се очекува достава?
"Пристигната во наизменична пошта (влез)" значи дека пратката ти е пристигната во меѓународниот одел за пратки во Пошта. Од таму се испраќаат кај поштарите и они или ќе ти ја донесат пратката дома или ќе ти остават известување за да ја подигнеш пратката од пошта. Кога на инфо за тракинг ти кажува: од LV до LV Пристигната во наизменична пошта (влез) тоа значи дека пратката ти е пристигната во Латвија, а кога пишува од SKMKSP до SKMKSP Пристигната во наизменична пошта (влез) тоа значи дека пратката е влезена во Македонија.
 
Член од
20 јуни 2020
Мислења
7
Поени од реакции
0
Ми се смени вчера "Order Tracking" на Aliexpress во "Despatched to OverSeas Postal Admin (From SG/SIN to MK/SKP)". Да не знае некој случајно што значи ова? Колку читав по некој страници вели дека се пристигнати во државата, но не сум сигурен дека е точно.
1594543532218.png
 
Член од
13 март 2010
Мислења
378
Поени од реакции
480
Ми се смени вчера "Order Tracking" на Aliexpress во "Despatched to OverSeas Postal Admin (From SG/SIN to MK/SKP)". Да не знае некој случајно што значи ова? Колку читав по некој страници вели дека се пристигнати во државата, но не сум сигурен дека е точно.
Прегледај го приврзокот 258666
Можи за 1 недела да стигни во МК, можи за 1 месец.
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Ми се смени вчера "Order Tracking" на Aliexpress во "Despatched to OverSeas Postal Admin (From SG/SIN to MK/SKP)". Да не знае некој случајно што значи ова? Колку читав по некој страници вели дека се пристигнати во државата, но не сум сигурен дека е точно.
Прегледај го приврзокот 258666
Проверувај на страната на Македонски пошти, кога ќе биде блиску (пример Прага) ќе ти се појави и кај нив на страната
 

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
352
Поени од реакции
452
Ми се смени вчера "Order Tracking" на Aliexpress во "Despatched to OverSeas Postal Admin (From SG/SIN to MK/SKP)". Да не знае некој случајно што значи ова? Колку читав по некој страници вели дека се пристигнати во државата, но не сум сигурен дека е точно.
Прегледај го приврзокот 258666
Јас знам пошо 2 пратки имав од Сингапур. Со 100% сигурност ти тврдам дека ке ти стигни за мах 24 дена а можно е и побрзо.
 
Член од
22 јануари 2020
Мислења
17
Поени од реакции
3
Здраво, дечки, знае ли некој како и кога ќе ми биде пратката пратена во Прилеп? Овасе последните податоци и дали знае некој како оди процедурата потоа?
MKSKPC7/7/2020, 9:57:32 AMPristignata vo Naizmeni!na po{ta(Vlez)
Skopje PI 10041006 - CARINA7/7/2020, 12:47:45 PMVo Posta
Skopje Carina 1006Isporaka7/14/2020, 3:06:09 PMPrenaso~ena
Skopje PC 1005Ostatok7/14/2020, 4:08:24 PMVo Posta
Skopje Carina 100610057/14/2020, 9:29:14 PMVo Posta
 
Член од
27 јуни 2015
Мислења
48
Поени од реакции
19
Здраво, дечки, знае ли некој како и кога ќе ми биде пратката пратена во Прилеп? Овасе последните податоци и дали знае некој како оди процедурата потоа?
MKSKPC7/7/2020, 9:57:32 AMPristignata vo Naizmeni!na po{ta(Vlez)
Skopje PI 10041006 - CARINA7/7/2020, 12:47:45 PMVo Posta
Skopje Carina 1006Isporaka7/14/2020, 3:06:09 PMPrenaso~ena
Skopje PC 1005Ostatok7/14/2020, 4:08:24 PMVo Posta
Skopje Carina 100610057/14/2020, 9:29:14 PMVo Posta
Утре, на 15-ти спрема 16-ти ноќта, со комбе се носи поштата за Прилеп и веќе во четврток сабаље ќе ја имаш во твојата локална пошта. Ќе се испратеше вечерва но утре не работат поштите. Како што гледам се работи за пакет кој била на царина подолго време (една недела), па највероватно ќе ти наплатат лежарина за пакетот. А за тоа дали те оцариниле ќе видиш кога ќе ти стигне пакетот. Се зависи од цариниците.
 
Последно уредено:
Член од
22 јануари 2020
Мислења
17
Поени од реакции
3
Утре, на 15-ти спрема 16-ти ноќта, со комбе се носи поштата за Прилеп и веќе во четврток сабаље ќе ја имаш во твојата локална пошта. Ќе се испратеше вечерва но утре не работат поштите. Како што гледам се работи за пакет кој била на царина подолго време (една недела), па највероватно ќе ти наплатат лежарина за пакетот. А за тоа дали те оцариниле ќе видиш кога ќе ти стигне пакетот. Се зависи од цариниците.
Во ред, ти благодарам многу
 
Член од
5 август 2016
Мислења
312
Поени од реакции
221
Што е проблемот со Wish? Имам порачано над 10 пратки ниту една нема стигнато, краен рок беше пред две недели
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
150
Поени од реакции
74
Што е проблемот со Wish? Имам порачано над 10 пратки ниту една нема стигнато, краен рок беше пред две недели
Исто е и со AliExpress и eBay, секаде каснат пратките.

Sent from my Mi Note 2 using Tapatalk
 
M

Macedon1um

Гостин
Се управи нешто работава, стигаат со стандард праткиве или уште се шибаат преку дхл ? Нарачка преку chainreaction сакам ама не ми се плаќа дупло за глупости
 
Член од
20 јуни 2020
Мислења
7
Поени од реакции
0
Да не знае некој што е проблемот со сајтот на нашата пошта? Кога пр. пробам да лоцирам пратка која е под $10, ми покажува каде е итд.. а кога пробам на некоја пратка над $60 тогаш не излегува ништо..
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Се управи нешто работава, стигаат со стандард праткиве или уште се шибаат преку дхл ? Нарачка преку chainreaction сакам ама не ми се плаќа дупло за глупости
Единствен начин да дознаеш е да нарачаш нешто во работен ден до 22 евра со стандард деливери и ќе бидиш како ќе биде. Мене последната пратка преку дхл на врата, пред една недела али за викенд нарачав и понеделник диспач направија.
 
Член од
20 јуни 2020
Мислења
7
Поени од реакции
0
Единствен начин да дознаеш е да нарачаш нешто во работен ден до 22 евра со стандард деливери и ќе бидиш како ќе биде. Мене последната пратка преку дхл на врата, пред една недела али за викенд нарачав и понеделник диспач направија.
Не користам ДХЛ дека преку Aliexpress купувам, но не сум сигурен можно е да се пратките на царина дека се над некоја одредена сума? (од €36,30 па се до €149,87) Незнам како функционира ова бидејќи прв пат вршам нарачка на нешто над €30+, чекам веќе 3 месеци и само 4 од вкупно 8 пратки ми се пристигнати, пред една недела почнаа да пристигаат.
Автоматски споено мислење:

Не користам ДХЛ дека преку Aliexpress купувам, но не сум сигурен можно е да се пратките на царина дека се над некоја одредена сума? (од €36,30 па се до €149,87) Незнам како функционира ова бидејќи прв пат вршам нарачка на нешто над €30+, чекам веќе 3 месеци и само 4 од вкупно 8 пратки ми се пристигнати, пред една недела почнаа да пристигаат. И сите практи што пристигнаа се под €30..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom