Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
3 јуни 2014
Мислења
79
Поени од реакции
49
Да ве прашам за производ купен преку Ebay од Кина, од прилика колку дена се чека, затоа што веќе помина еден ипол месец, а производот не е стигнат, и estimated delivery е поминато, без tracking number е производот. Што да направам?
 
Член од
6 јуни 2014
Мислења
295
Поени од реакции
64
Да ве прашам за производ купен преку Ebay од Кина, од прилика колку дена се чека, затоа што веќе помина еден ипол месец, а производот не е стигнат, и estimated delivery е поминато, без tracking number е производот. Што да направам?
Пиши пропало. Барај да ти ги врати парите или да ти пушти нов

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Член од
3 јуни 2014
Мислења
79
Поени од реакции
49
Пиши пропало. Барај да ти ги врати парите или да ти пушти нов

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
а како да ми пратат производ но со таков tracking number? Затоа што кога бев во пошта, поштарот ме одјеба, ми вика ако немаш таков број ништо, не можам да ти помогнам. А веројатно може да провери дали е стигнат во пошта производот случајно.
 
Член од
6 јуни 2014
Мислења
295
Поени од реакции
64
а како да ми пратат производ но со таков tracking number?
To treba so prodavacot da se dogovoris. Ke mu pisis poraka ama sigurno ke pobara da mu doplatis nekoj dolar. Pretpostavuvam deka ne e golema vrednosta na proizvodo bidejki nema tracking.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Член од
3 јуни 2014
Мислења
79
Поени од реакции
49
To treba so prodavacot da se dogovoris. Ke mu pisis poraka ama sigurno ke pobara da mu doplatis nekoj dolar. Pretpostavuvam deka ne e golema vrednosta na proizvodo bidejki nema tracking.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
5 долари чинеше производот, со бесплатен shipping.
 
Член од
6 јуни 2014
Мислења
295
Поени од реакции
64
5 долари чинеше производот, со бесплатен shipping.
Pisimu da ti pusti nov. Bidi ljubezen vo stillot I don't like to open a case... Ili if you return my money, i will buy the item again becouse i still like... Ke ti pusti nov. :)

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Да ве прашам за производ купен преку Ebay од Кина, од прилика колку дена се чека, затоа што веќе помина еден ипол месец, а производот не е стигнат, и estimated delivery е поминато, без tracking number е производот. Што да направам?
Заштитата важи 45 дена од денот на купување. Ако не стигне до 43-44-ти ден, тогаш отвори кејс и само кажи му дека не е стигнат производот. Најчесто ќе побараат да почекаш некој ден, па после да ти ги вратат парите. Обично пратката стига во тој период, знае и по 40-45 дена да патува. Ако и до тогаш не стигне, само замоли го за рефундација, никако да ти прати пак. Со парите ќе си купиш одново. Еден месец кејсот може да стои отворен, што значи заштитата продолжува уште еден месец.
 
Член од
3 јуни 2014
Мислења
79
Поени од реакции
49
Заштитата важи 45 дена од денот на купување. Ако не стигне до 43-44-ти ден, тогаш отвори кејс и само кажи му дека не е стигнат производот. Најчесто ќе побараат да почекаш некој ден, па после да ти ги вратат парите. Обично пратката стига во тој период, знае и по 40-45 дена да патува. Ако и до тогаш не стигне, само замоли го за рефундација, никако да ти прати пак. Со парите ќе си купиш одново. Еден месец кејсот може да стои отворен, што значи заштитата продолжува уште еден месец.
А дали има врска што за ZIP - Postal code, сум ставил 1000, што е број за главната пошта, а не на мојата пошта во околината односно 1010. Дали е тоа проблем во испорачувањето на производот?
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
А дали има врска што за ZIP - Postal code, сум ставил 1000, што е број за главната пошта, а не на мојата пошта во околината односно 1010. Дали е тоа проблем во испорачувањето на производот?
Ако ти е адресата ок, поштенскиот број не игра улога.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.952
Поени од реакции
6.156

Komita Skopje

Скопје Обединето за Вардар!!!
Член од
14 декември 2011
Мислења
107
Поени од реакции
27
Се е ок со праткава или...Нешто ме буни што мајка бара од швајцарја во сингапур или грешка сум.

rte.png
 
Член од
5 август 2008
Мислења
6.007
Поени од реакции
5.324
Се е ок со праткава или...Нешто ме буни што мајка бара од швајцарја во сингапур или грешка сум.

Прегледај го приврзокот 95468
Од дх.ком ти е праткава?
И јас иам нарачано ленс худ и блиц и истото ми го покажува.
Вчера пишав на лајв сервисот они ми вратија дека пратката е на пат и обично стигала до македонија од 14 до 21 ден

Sent from my ST21i using Tapatalk
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Сега кога имаме Paypal (јухуууууу) ме интересира од ebay можеше да се нарачува или од амазон? Кои се предностите во споредба со нарачувањето од алиекспрес? Мислам дека повеќето ќе ги интересира па ако може некој поискусен убаво да објасни. Благодарам
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Се е ок со праткава или...Нешто ме буни што мајка бара од швајцарја во сингапур или грешка сум.
Од Сингапур стигнала во Швајцарија, па после тоа во Македонија. Сигурно не мислеше дека авионот од Сингапур ќе слета во Скопје за да ги остави пратките за тука.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom