Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
17 мај 2012
Мислења
184
Поени од реакции
105
сега ми пишува to domestic location... се работи за пратка од 2 јакни ... треба јас да подигнам од негде или ке стигне нешто дома? ( пс: прв пат нарачувам затоа не знам :) ФАЛА
Или ќе добиеш писмо да си ја подигнеш пратката од поштата или ќе ти ја донесат дома зависи колку се големи јакните.
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Me interesirase za postata. Da ne e nekoja brza pa da treba da plakam ovde nesto....
Ти спомнаа горе како оди постапката за плаќање на ддв и царина, со Ројал меил сум немал никогаш проблем поштарината не е висока така да нема да имаш понатамошни проблеми.
Избегавај дхл, упс, федекс, ти-ен-ти... ке те одерат.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: hnv
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Колку би ме фатил овај ресивер,дали само овие 98 долари или ќе имам и други давачки?
http://www.aliexpress.com/item/New-arrival-in-stock-Cloud-ibox2-dvb-s2-iptv-Mini-Vu-Solo-streaming-channel-satellite-receiver/1521230618.html
Секоја пратка во вредност над 45 евра подлежи под царина и ддв. На сумава пресметај 15% царина и 18% ддв, но никогаш не се знае со нашиве така да може да поминеш и со некоја смешна сума од ~200 денари.

Sent from my SM-T210 using Tapatalk
 
Член од
2 јануари 2008
Мислења
33
Поени од реакции
6

hnv

Член од
14 ноември 2010
Мислења
91
Поени од реакции
14
Ако има некој од про директ порачвано да сподели искуство...
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Може некој да ми каже каква картичка ми треба (од која банка) за да можам да купувам преку интернет. Од http://www.aliexpress.com/ сакав да порачам некои работи.
 
Член од
6 октомври 2010
Мислења
11
Поени од реакции
1
Пред 2 часа успешно порачав 3 работи од aliexpress, и кога сакв да ја нарачам четвртата ми пишува дека не ми се одземени пари "Sorry, your payment was not successful! No money has been deducted." "REASON: Secure check failed". И како до сега се беше успешно, а сега за секоја наредна нарачка ми го јавува тој проблем. До што може да биде проблемот, картичката нешто да не е блокирана, или .... ???
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Може некој да ми каже каква картичка ми треба (од која банка) за да можам да купувам преку интернет. Од http://www.aliexpress.com/ сакав да порачам некои работи.
Стопанска АД Скопје, НЛБ Тутунска и двете се Виза.
Пред 2 часа успешно порачав 3 работи од aliexpress, и кога сакв да ја нарачам четвртата ми пишува дека не ми се одземени пари "Sorry, your payment was not successful! No money has been deducted." "REASON: Secure check failed". И како до сега се беше успешно, а сега за секоја наредна нарачка ми го јавува тој проблем. До што може да биде проблемот, картичката нешто да не е блокирана, или .... ???
Немаш доволно средства на картичката, прво пробај следново додај 100 денари на картичката па пробај да го купиш производот, второ почекај одреден период па пробај покасно да го купиш.
Се работи за баг, често се дешава.
 
Член од
6 октомври 2010
Мислења
11
Поени од реакции
1
Стопанска АД Скопје, НЛБ Тутунска и двете се Виза.

Немаш доволно средства на картичката, прво пробај следново додај 100 денари на картичката па пробај да го купиш производот, второ почекај одреден период па пробај покасно да го купиш.
Се работи за баг, често се дешава.
Сигурно имам пари, сега проверив
 
Член од
6 октомври 2010
Мислења
11
Поени од реакции
1
Имаш доволно пари за производот или имаш од поќе на картичка ?
Имам повеќе пари на картичката, и до сега, пред 2 часа успешно порачав 3 работи, а сега ми го покажува тој проблем ......Стварно незнам до што може да биде ...:mad:

Untitled.jpg
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Сигурно имам пари, сега проверив
Мене ми изглеа на блокирана(превенција од fraud) картичка ради повеќе онлине трансакции у краток период.јави се у банката ако имаат некој 24/7 број и види.не сум сигурен дали е ова пошо не знам мк банките како работат..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom